Buraki gotowane w szybkowarze to świetna baza do różnych potraw. Jak długo gotować buraki czerwone w szybkowarze, by były odpowiednio miękkie, jędrne i smaczne? Ile minut gotować buraczki w całości, a ile te pokrojone?


Jak ugotować buraki w szybkowarze?

Zanim wrzucisz buraki do szybkowaru, odpowiednio przygotuj je do gotowania: wybierz buraki o podobnej wielkości i wadze, by równomiernie się gotowały. Każdy z nich wyszoruj szczoteczką do warzyw i opłucz pod wodą, by pozbyć się zanieczyszczeń i środków ochronnych ze skórki. W takiej postaci wrzuć do garnka ciśnieniowego (max do 3/4 wysokości) i zalej zimną wodą (ok. 500 ml). Gotuj buraki w skórkach – ugotowane i ostudzone są znacznie łatwiejsze w obieraniu.

Reklama

Ile czasu gotować całe buraki w szybkowarze?

Ile minut gotować całe buraki w szybkowarze?  Maksymalny czas gotowania buraków w szybkowarze wynosi ok. 35 minut  i uzależniony jest od wielkości warzyw. Czas gotowania całych buraków, licząc od momentu nagromadzenia się ciśnienia w szybkowarze, wynosi:

Czas gotowania całych buraków w szybkowarze
  • Buraki małe (50-70 g) – 20 minut
  • Buraki średnie (70-90 g) – 25 minut
  • Buraki większe (90-130 g) – 30 minut
  • Buraki duże (130-180 g) – 35 minut
  • Buraki wielkie (180-200 g) – 40 minut

Podane powyżej czasy gotowania zostały przyjęte dla: ustawienia wysokiego ciśnienia w szybkowarze i przeprowadzenia szybkiej dekompresji garnka (metoda szybka otwierania szybkowaru, poprzez podstawienie garnka pod strumień zimnej wody).

Ugotowane w całości buraki możesz wykorzystać na wiele sposobów – pokroić w kostkę do zupy lub w plasterki do sałatki i carpaccio. Możesz je także zetrzeć na tarce by przygotować kotleciki lub buraczki w słoikach.

Jak długo gotować pokrojone buraczki w szybkowarze?

Pokrojone w kostkę lub plasterki buraczki gotują się jeszcze szybciej.  Czas gotowania pokrojonych buraków w szybkowarze wynosi ok. 20 minut. 


Sprawdź nasze pozostałe porady o szybkowarach:

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...