Wszyscy posiadacze szybkowaru lub osoby przymierzające się do zakupu takiego urządzenia, z pewnością zastanawiają się, czy gotowanie w szybkowarze jest zdrowe. Odpowiedź na to pytanie jest prosta: tak, jest zdrowe!


Szybkowar a zwykły garnek

Gotowanie w szybkowarze jest zdrowsze niż gotowanie sposobem tradycyjnym, czyli w klasycznym garnku i w dużej ilości wody. W szybkowarze, pod wpływem wyższej temperatury i wysokiego ciśnienia, dania gotowane są znacznie krócej, a co za tym idzie, nie tracą tylu substancji odżywczych.

Reklama

Warzywa ugotowane w szybkowarze zachowają więcej witamin i minerałów, takich jak potas, wapń czy magnez, niż warzywa ugotowane w tradycyjnym garnku.

Czy jedzenie z szybkowaru jest zdrowe? Wszystko zależy oczywiście od tego, jakich składników użyjesz do przygotowania potrawy! Jeśli są to naturalne produkty, bez żadnej chemii i konserwantów, to potrawy będą zdrowe.

Szybkowar ciśnieniowy Tescoma


Gotowanie na parze w szybkowarze – czy jest zdrowe?

Czy gotowanie w szybkowarze jest zdrowe? Tak, ale gotowanie na parze jest jeszcze zdrowsze, dlatego warto połączyć te dwie metody. Najzdrowsze potrawy uzyskasz w wyniku gotowania na parze w szybkowarze! Umożliwią to specjalne koszyki (stalowe wkładki), które można zakupić wraz z szybkowarem lub osobno. Parowane w szybkowarze produkty zachowają więcej witamin i minerałów niż te, które ugotujesz w wodzie w szybkowarze i jeszcze więcej niż te, które ugotujesz w wodzie w zwykłym garnku.

Czy sam szybkowar jest zdrowy?

By szybkowar był zdrowy, a dokładniej bezpieczny dla naszego zdrowia, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów. Do wyboru są dwie opcje:

  1. Szybkowar ze stali nierdzewnej, odpornej na uszkodzenia mechaniczne i rdzewienie. Stal jest higieniczna i nie reaguje z żywnością.
  2. Szybkowar wykonany z aluminium i pokryty powłoką nieprzywierającą, która chroni składniki przed bezpośrednią stycznością z aluminiowym korpusem.

Sprawdź nasze pozostałe porady o szybkowarach:

Ocena: 3.7/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...