W szybkowarze można o wiele szybciej gotować potrawy w wodzie, ale również na parze. Ale czy w szybkowarze można smażyć mięso, cebulę, warzywa i inne składniki? Czy jest to dopuszczalne, a co najważniejsze – bezpieczne?


Czy w szybkowarze można smażyć potrawy na oleju?

Nie, w szybkowarze, działającym pod ciśnieniem, nie można smażyć składników z użyciem oleju. Jeśli masz na myśli wlanie oleju, wrzucenie składników do wnętrza garnka, zamknięcie szczelną pokrywą i smażenie pod wysokim ciśnieniem, to wiedz, że nie jest to bezpieczne. Takim sposobem nie możesz smażyć dań w szybkowarze, ponieważ mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia garnka.

Reklama

A jak można smażyć w szybkowarze?

W szybkowarze można smażyć wyłącznie pod warunkiem, że użyjesz naczynia tak samo jak zwykłego garnka bez pokrywki. Szybkowar ustawiony na kuchence, bez pokrywy, można wykorzystać do podsmażania składników na oleju lub maśle. Po podsmażeniu produktów należy zdjąć szybkowar z kuchenki i wlać do niego odpowiednią ilość wody lub bulionu. Dopiero po dolaniu płynu możesz szczelnie zamknąć szybkowar i rozpocząć docelowe gotowanie pod ciśnieniem.

W tym przypadku używasz szybkowaru do smażenia jak zwykłej patelni lub zwykłego garnka – BEZ POKRYWY! Najlepiej sprawdzą się szybkowary z powłokami nieprzywierającymi, które będą chronić przed przypalaniem. Są to na przykład szybkowary Florina Deli Cook.

Czy można smażyć w szybkowarze na oleju?


Czy w szybkowarze elektrycznym można smażyć?

Tak, w szybkowarze elektrycznym, czyli takim, który wystarczy podłączyć do prądu, można smażyć potrawy. Ale uwaga! By było to możliwe, szybkowar elektryczny musi oferować dedykowany do tego program. Na rynku dostępne są urządzenia wielofunkcyjne do szybkiego gotowania, które oprócz funkcji szybkowaru spełniają także rolę wolnowaru, parowaru, ryżowaru, jajowaru, jogurtownicy, a także frytkownicy – pozwalając tym samym na smażenie frytek, pączków czy faworków na głębokim oleju. W instrukcji takiego urządzenia musi być jednak jasno wskazane, że taka opcja jest możliwa!

Dla przykładu, wielofunkcyjny szybkowar elektryczny Camry Kukta posiada program podsmażania składników na oleju lub innym tłuszczu.

Czy w szybkowarze elektrycznym można smażyć?

Sprawdź nasze pozostałe porady o szybkowarach:

No votes yet.
Please wait...