Świąteczne porządki wielkanocne mają sprawić, że nasz dom zalśni czystością. Ale takie sprzątanie wielkanocne ma również wymiar symboliczny! Z mieszkania wymiatamy nie tylko kurz, ale i zimę, a wraz z nią zło i choroby. By same święta spędzić spokojnie i przyjemnie, warto zaplanować przygotowania do Wielkanocy z większym wyprzedzeniem. Lista zadań – harmonogram porządków domowych, który pomoże Ci zapanować nad wielkim przedświątecznym sprzątaniem!

Przedświąteczny czas to okres refleksji, ale również okres przygotowania całego domu na nadchodzącą Wielkanoc. Szczególnie, jeśli do naszego domu przybywają goście. Wielkanocne porządki mają nawet symboliczny wymiar – wraz z kurzem z domu wypędzamy zimę, zło i choroby. By przedświąteczne porządki wielkanocne nie były dla nas udręką, warto pomyśleć o nich odpowiednie wcześnie, rozkładając zadania na konkretne dni. Wielkie sprzątanie na Święta Wielkanocne możesz zacząć już na 3-4 tygodnie przed świętami – masz wtedy wystarczająco dużo czasu na umycie okien i mebli, wyszorowanie dywanów, wypolerowanie podłóg, ustawienie dekoracji i inne zadania. Przygotuj plan porządków domowych i do dzieła!

Reklama

Skompletuj zestaw do sprzątania

Pamiętaj również o skompletowaniu zestawu do wielkich porządków. Potrzebne  Ci będą różne akcesoria do sprzątania, takie jak:

Zestaw do sprzątania York

 • szczotka do zamiatania,
 • mop do mycia podłóg wraz z wiaderkiem,
 • rękawice gumowe do sprzątania,
 • ściereczki uniwersalne i te z mikrofibry,
 • gąbeczki do czyszczenia,
 • myjka do okien ze ściągaczką,
 • ręczniczki papierowe lub czyste ścierki do wycierania na sucho,
 • szczotka do szorowania typu żelazko,
 • worki na śmieci,
 • odpowiednie środki do czyszczenia szyb, luster, mebli, armatury łazienkowej i kuchennych sprzętów…

Przeczytaj poradnik: Jakie akcesoria do sprzątania warto mieć?


Porządki przedświąteczne na Wielkanoc – przygotuj plan

Od czego zacząć świąteczne porządki wielkanocne? Po pierwsze, przygotuj harmonogram porządków domowych, który pozwoli Ci zapanować nad tym, co jest do zrobienia i co już zostało zrobione. Plan działania powinien zawierać listę zadań do wykonania, ale również czas, w którym zamierzasz takowych porządków dokonać. Nie zapomnij również o przypisaniu domowników do konkretnych zadań, wspólna lista prac na pewno zmotywuje wszystkich do działania! 😉 Po wykonanym zadaniu od razu wykreślaj go z listy lub odhaczaj ptaszkiem. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz. Plan porządków przedświątecznych możesz przygotować w dowolnej formie, np. jako:

 • lista zapisana na większej kartce A4 lub A3 – do zawieszenia na lodówce lub tablicy korkowej, do wglądu dla wszystkich domowników,
 • checklista zapisana w Twoim notatniku w wersji papierowej,
 • arkusz zadań do wykonania w wersji elektronicznej.

Ja jestem zwolenniczką tradycyjnych rozwiązań, dlatego proponuję stworzenie papierowej wersji takiego harmonogramu porządków świątecznych i zawieszenie go w widocznym miejscu, np. na drzwiach lodówki. Ale zrobisz oczywiście tak, jak Ci wygodniej!

Specjalnie dla Ciebie przygotowałam listę zadań do wykonania. Taka lista wielkanocnych porządków domowych zawiera oczywiście przykładowe zadania, wybierz dla siebie te, które chcesz. Wykonaj je w dowolnej kolejności.

Plan wielkanocnych porządków domowych do pobrania


Rozdziel zadania na porządki przed świętami

Wielkanocne porządki możesz połączyć z generalnymi porządkami wiosennymi. Choć zawiera się w tym wiele zadań, to warto od czasu do czasu zabrać się za takie wielkie sprzątanie. Nie bierz jednak wszystkich tych zadań na swoje barki. Mycie okien, szorowanie dywanów czy wycieranie kurzu z mebli w każdym pokoju może być naprawdę męczące, tym bardziej jeśli w planach masz jeszcze świąteczne zakupy spożywcze i gotowanie. Pamiętaj, że Wielkanoc jest też czasem refleksji, w którym to warto zarezerwować chwilę na odpoczynek. Jeśli masz taką możliwość, śmiało przydziel konkretne zadania domownikom – mężowi zleć większe zakupy, mycie okien czy polerowanie podłogi, a dzieci niech zajmą się porządkowaniem rzeczy w swoich pokojach. By umilić wszystkim wielkie porządki, pod koniec sprzątania nagrodźcie się za wykonaną pracę, np. wspólnie zamawiając pizzę czy wybierając się do kina.


Planuj świąteczne porządki z wyprzedzeniem

Nie zostawiaj wielkiego sprzątania wielkanocnego na ostatnią chwilę! Nawet, gdy zarezerwujesz sobie tydzień przed Wielkanocą na porządki, czasu może okazać się za mało. A jeśli się wyrobisz, to możesz być zbyt zmęczony na cieszenie się rodzinnymi chwilami przy stole. Ile czasu przeznaczyć na takie przygotowania? Najlepiej zacząć już trzy tygodnie przed Wielkanocną, rozsądnie rozkładając sobie prace do wykonania. Część prac możesz śmiało wykonać znacznie wcześniej (mycie okien, pranie firan, zasłon i narzut), a część tuż przed Świętami (ścieranie kurzu, odkurzanie, mycie podłóg).

Zapamiętaj! Zasady sprzątania:
 • OD ŚRODKA DO ZEWNĄTRZ – najpierw robimy porządki wewnątrz szaf i szafek, wyciągając rzeczy, segregując je i układając, a po schowaniu czyścimy fronty mebli.
 • OD GÓRY DO DOŁU – najpierw czyścimy i ścieramy kurz z wyższych warstw (żyrandole, górne szafki), a później schodzimy do coraz niższych (półki, regały, blaty), na końcu pozostają podłogi.
 • OD NAJTRUDNIEJSZYCH DO NAJŁATWIEJSZYCH – na początku wielkiego sprzątania na Wielkanoc masz jeszcze sporo energii, która warto spożytkować na te najtrudniejsze zadania, takie jak mycie okien i szorowanie dywanów.

Świąteczne porządki na 3-4 tygodnie przed Wielkanocą

Z wielkanocnym sprzątaniem wystartuj już na 3-4 tygodnie przed Wielkanocą. Jeśli masz więcej czasu (i chęci), możesz zacząć już wcześniej i zrobić gruntowne porządki również wewnątrz szafek. Od czego zacząć takie świąteczne porządki? Od odłożenia wszystkiego na swoje miejsce. Wszystkie przedmioty powinny znaleźć się we właściwym pomieszczeniu i w odpowiedniej szafce, szufladzie czy na półce. Weź pod uwagę nie tylko to, co widzisz na zewnątrz, ale również to, co ukryte jest wewnątrz szafek! Oto, co musisz zrobić:

 • Odłóż wszystkie przedmioty we właściwe dla nich miejsce (schowaj pranie wiszące na suszarce, wynieś dziecięce zabawki z kuchni, wyjmij naczynia ze zmywarki i ułóż w kuchennych szafkach…)
 • Zrób porządek w szafkach:
  • Wiosna to doskonały czas na przejrzenie ubrań i butów w szafie. Ubrania, których już nie nosisz wystaw na sprzedaż lub oddaj potrzebującym. Schowaj zimową garderobę, a na samym przodzie ułóż ciuchy wiosenne.
  • Porządki zrób również w szafkach z kosmetykami – wyrzuć przeterminowane produkty i puste opakowania, kosmetyki, które nie zdały u Ciebie egzaminu oddaj znajomym. Zanim odłożysz wszystkie przedmioty na swoje miejsce, umyj szafki i dopiero do tak wyczyszczonych wstaw dane rzeczy.
  • Zajrzyj także do kuchennych szuflad czy szafeczek nocnych w sypialni. To doskonała okazja do oczyszczenia przestrzeni na wiosnę! To, co zepsute po prostu wyrzuć, a to co może się przydać innym – wystaw na sprzedaż lub oddaj.
 • Zrób porządek w książkach, gazetach i dokumentach:
  • Zbierz porozrzucane po całym domu niedoczytane (lub doczytane) książki, kolorowe czasopisma, a nawet dokumenty. Odłóż je na swoje miejsce – książki na regały, a gazety i czasopisma wrzuć do gazetnika.
  • Zrób również przegląd posiadanych pozycji – czy powróciłeś kiedykolwiek do przeczytanego magazynu? Zostaw tylko te naprawdę wartościowe numery, a resztę oddaj na makulaturę.
  • Przejrzyj również posiadane książki. Choć wiem, że trudno jest się z nimi rozstać, to czasem lepiej jest przekazać je innym, szczególnie wtedy, gdy książki nie mieszczą się już nam na półkach i nie zamierzamy do nich wrócić.
  • Dokumenty posegreguj i włóż do opisanych teczek (np. rachunki i faktury, umowy i świadectwa pracy, gwarancje na sprzęty). Uwaga! Pocztowe potwierdzenie nadania paczki sprzed roku z pewnością możesz wyrzucić, ale wszelkie rachunki, faktury czy umowy lepiej mieć pod ręką. Uważaj, by nie wyrzuć za dużo. Jeśli nie jesteś czegoś pewien, lepiej to zatrzymaj, wkładając do odpowiedniej teczki.

Gazetnik metalowy Martin

 • Przejrzyj zawartość lodówki – wiosna i nadchodząca Wielkanoc to czas, by zrobić generalne porządki nawet w lodówce. To świetna okazja do zrobienia miejsca na świąteczne potrawy, za których przygotowanie zabierzesz się niebawem. Wyjmij wszystko z lodówki, wyrzuć przeterminowane produkty i otwarte słoiki, które już zbyt długo przechowujesz. Dokładnie umyj lodówkę i ponownie włóż produkty.

Przeczytaj również: Jak układać jedzenie w lodówce?

 • Zrób porządek w przyprawach – z tym zawsze mam problem. Porozsypywane przyprawy i suszone zioła to pewnie i dla Ciebie znajomy widok. Czas zrobić z tym porządek! Odpowiednie przechowywanie przypraw pozwoli również na dłużej zachować ich wyjątkowy aromat, dlatego nie pomijaj tego punktu. Na pewno użyjesz takich produktów podczas przygotowywania wielkanocnych potraw. 🙂 W utrzymaniu porządku pomogą Ci organizery na przyprawy w saszetkach w formie plastikowych pojemników czy drewnianych stojaków. Pamiętaj o zapinkach, na których zapiszesz nazwę danej przyprawy. Możesz wykorzystać również pojemniki na przyprawy w formie małych, szklanych słoiczków lub ceramicznych pojemniczków. Na nie także możesz nakleić etykiety z nazwami.

Sprawdź: 7 sposobów na przechowywanie przypraw w kuchni

Przygotowania wielkanocne na 3 tygodnie przed

 • Zrób przegląd akcesoriów do pieczenia i gotowania – sprawdź, czy posiadasz odpowiednie formy do przygotowania babki czy mazurka wielkanocnego, naczynia do zapiekania kiełbasek w piekarniku czy szynkowar do przygotowania domowej szynki. Jeśli zeszłoroczne foremki do pieczenia nie nadają się już do użytku, to czas, by kupić nowe. Mogą być to wielkanocne formy w kształcie baranka, zajączka, do babki pieczonej lub gotowanej, okrągłego lub prostokątnego mazurka… Przydadzą się również podłużne keksówki do pieczenia keksa, ale i pasztetu. Może w tym roku pokusisz się o zakup garnka rzymskiego czy szybkowaru, które wykorzystasz również i do przygotowywania dań po świętach?
 • Zadbaj o świąteczny stół – nie chodzi o to, by na trzy tygodnie przed Świętami rozstawiać talerze i dekoracje wielkanocne na świątecznym stole. Chodzi o to, by pomyśleć o nich odpowiednio wcześnie i uzupełnić brakujące akcesoria. Wyjmij zastawę stołową i komplet sztućców i zobacz, czy nie brakuje w nich żadnego elementu. W zeszłym roku pękła Ci waza do zupy? Rozejrzyj się za nową, taką tradycyjną z porcelany czy ceramiki lub szklaną z podgrzewaczem, która na dłużej utrzyma ciepło domowego żurku. Pomyśl również o ozdobach wielkanocnych i akcesoriach na stół – papierowe serwetki z motywem kurczaczków, dekoracyjny serwetnik, elegancki obrus, ozdobne świece i świeczniki, ceramiczne zajączki, drewniane pisanki czy wiosenny wianek na drzwi… Możliwości jest naprawdę sporo.

Przeczytaj: Ozdoby wielkanocne z drewna w stylu eko!

Zobacz produkty: 1. Serwetki wielkanocne, 2. Forma do babki, 3. Waza do zupy z podgrzewaczem, 4. Komplet talerzy obiadowych


Porządki wielkanocne na 2 tygodnie przed

Święta Wielkanocne nadchodzą wielkimi krokami! Czas na kolejne przygotowania do tego dnia. W tym tygodniu skup się na nieco trudniejszych pracach. Tydzień temu robiliśmy porządki „wewnątrz”, a teraz czas uporządkować to, co „na zewnątrz”. W każdym pomieszczeniu:

Ściany, sufity i lampy

 • Wyczyść ściany i sufity – pajęczyny kurzu lubią osadzać się w kątach ścian i na suficie. Za pomocą szczotki z miękkim włosiem, takiej osadzonej na długim kiju, łatwo możesz je usunąć. Warto wykorzystać do tego czystą szczotkę do zamiatania, a nie tą już wcześniej wykorzystywaną do podłóg, by nie tworzyć na ścianach zabrudzeń. Jeśli nie chcesz kupować nowej szczotki przeznaczonej specjalnie do tego zadania, na obecną szczotkę możesz nałożyć po prostu czystą ścierkę.
 • Wyczyść lampy i góry szafek – pamiętasz zasadę, która mówi o tym, by zaczynać sprzątanie od górnych partii i kierować się ku dołowi? Zacznij od wyczyszczenia lamp w każdym pomieszczeniu. Pewnie osadziła się tam pokaźna ilość kurzu. Podobnie jak na górze szafy i szafek. W takie miejsca zaglądamy bardzo rzadko, ale to nie powód, by ominąć je przy sprzątaniu wielkanocnym!

Zmiotka i szufelka do zamiatania York Pepita

 

Lustra, drzwi i meble

 • Umyj lustra i drzwi – tym samym płynem i tymi samymi akcesoriami do mycia okien, umyj również na przedpokoju, na szafach i wszędzie tam, gdzie się znajdują. Wiosenne porządki to czas również na wyczyszczenie drzwi. Na nich również zbiera się sporo kurzu i zanieczyszczeń.
 • Wyczyść meble – do czyszczenia mebli wykorzystaj uniwersalne ściereczki i specjalny płyn do tego typu powierzchni. Mleczko do mebli przyda się do czyszczenia mebli z drewna lakierowanego i olejowanego oraz do materiałów drewnopodobnych, takich jak okleina i laminat. Warto wykorzystać środek, który nie pozostawia smug i zacieków, a dodatkowo zabezpiecza kolor mebli przed działaniem słońca i wody. Nie chodzi o same starcie kurzu, ale również o wyczyszczenia frontów i blatów. Na wysokościach możesz wykorzystać miotełkę do kurzu.

Zobacz produkty: 1. Rękawica z mikrofibry York, 2. Środki czystości dla domu

Okna i dywany

 • Umyj okna – po zimie z pewnością przyda się odświeżyć okna we wszystkich pomieszczeniach. Nie zostawiaj tego zadania na ostatnią chwilę, bo jest to dość czasochłonne zajęcie. Umyć trzeba nie tylko szyby, ale również ramy okienne i parapety. Na pewno osadziło się na nich sporo zanieczyszczeń. Możesz wykorzystać domowe sposoby i umyć okna gorącą wodą z octem lub zdecydować się na gotowe produkty, takie jak płyn do mycia szyb marki Barwa. Nie tylko czyści, ale również zapobiega osadzaniu się nowych zanieczyszczeń i powstawaniu smug. Przyda się także do czyszczenia luster, szyb samochodowych, płytek ściennych, płyt indukcyjnych i ceramicznych, powierzchni szklanych i emaliowanych. Polecam również specjalną myjkę do mycia okien, wyposażoną od razu we spryskiwacz – do zbiorniczka możesz wlać płyn do szyb lub czystą wodę. Akcesorium wyposażone jest też w ściągaczkę, dzięki której zbierzesz nadmiar wody z szyb. Po umyciu okien w całym domu od razu zrobi się jaśniej!

Zobacz produkty: 1. Płyn do szyb Barwa, 2. Myjka do okien York

 • Wyczyść żaluzje i karnisze z kurzu. Pomoże Ci w tym rękawica z mikrofibry, która świetnie zbiera kurz i nie wznieca go ku górze. Nakładasz taką rękawicę i przecierasz każdą żaluzję i karnisze. A jeśli musisz usunąć mocne zabrudzenia, po prostu zwilż rękawicę w wodzie z dodatkiem detergentu.
 • Wypierz firanki i zasłony – czyste okna to również świeże firanki i zasłony. Zdejmij te obecne, nastaw pranie i powieś czyste.
 • Wyczyść dywany – przygotowania wielkanocne często obejmują również czyszczenie dywanów i dywaników. To jedno z trudniejszych zadań, dlatego warto wykonać je sporo wcześniej przed Świętami. Dokładnie odkurz dywany i jeśli masz taką możliwość również wytrzep. Kurz z dywanów zacznie wzbijać się ku górze, dlatego możesz zabrać się za to jeszcze przed czyszczeniem mebli, kanap i foteli. W szorowaniu dywanów przyda się uniwersalna szczotka typu żelazko, specjalny płyn do dywanów lub domowy środek – ciepła woda z octem lub kwaskiem cytrynowym. Nie przejmuj się intensywnym zapachem octu – wywietrzeje.

Przeczytaj: Jak efektywnie posprzątać dom lub mieszkanie? Krok po kroku

Wielkie pranie i wielkanocne menu

 • Wypierz różne tekstylia – koce, narzuty, poszewki na jaśki, pościel. Pamiętaj, by stosować się do zaleceń producenta i nie nastawiać prania na zbyt wysoką temperaturę czy zbyt duże obroty wirowania. Zwróć uwagę, czy daną poszewkę czy koc możesz wysuszyć w suszarce bębnowej. Taka suszarka to wygodne urządzenie, jednak nie wszystkie materiały można w niej suszyć. W tak wysokiej temperaturze mogłyby ulec zniszczeniu i z pięknego, puszystego koca zostałby cienki, wymięty materiał…
 • Ustal wielkanocne menu – zaplanuj potrawy, jakie pojawią się na wielkanocnym stole. Jeśli spodziewasz się gości, którzy również przyniosą wykonane przez siebie dania, ustal jak podzielicie się przygotowaniem menu na Wielkanoc. Zrób to odpowiednio wcześnie.

Sprzątanie wielkanocne tydzień przed Świętami

Czas na generalne porządki w kuchni i w łazience. W tych pomieszczeniach brudzi się najszybciej i najbardziej, dlatego do przetarcia kurzu czy wyczyszczenia kuchenki po przygotowywaniu wielkanocnych potraw jeszcze wrócimy. Na tydzień przed Wielkanocą warto posprzątać tam te miejsca, o których czasem zapominamy.

Porządek w kuchni

W kuchni na pewno jeszcze przed samymi świętami zrobi się ponownie bałagan, ale jest kilka zadań, które możesz wykonać wcześniej. O porządkach we wnętrzu szafek (przegląd akcesoriów, przypraw, żywności) wspominałam już wcześniej. Teraz czas na kolejne kroki.

 • Na początku wyczyść lampę, góry szafek z kurzu, fronty i blaty mebli, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.
 • Teraz czas zabrać się za sprzęty AGD – wyszoruj otłuszczony okap, piekarnik, mikrofalówkę i kuchenkę. Nie zapomnij również o zlewie. Wykorzystaj do tego specjalne środki czystości lub domowe sposoby, które opierają się zazwyczaj na wykorzystaniu roztworu wody i octu. Zamiast silnie żrących środków możesz wykorzystać także kwasem cytrynowy.
 • W kuchni wyczyść także płytki, zamieć i umyj podłogę.

Skrobaki do płyt kuchennych, gąbki, ściereczki i szczotki w iście wiosennych formach znajdziesz w ofercie marki VIGAR

Porządek w łazience

Jeśli zaprowadziłeś porządek w kosmetykach, środkach czystości i wnętrzach szafek, to czas zająć się tym, co widoczne na zewnątrz.

 • Dokładnie umyj wannę lub kabinę prysznicową wraz z brodzikiem, umywalkę oraz wc.
 • Umyj także płytki łazienkowego, nie tylko te podłogowe, ale również ścienne.
 • Pamiętaj, by po umyciu armatury i płytek wytrzeć je do sucha czystą ścierką z mikrofibry, przez co zapobiegniesz tworzeniu się smug.
 • Jeśli jest taka potrzeba, udrożnij odpływy.
 • Nie pomijaj czyszczenia również tych trudno dostępnych miejsc – za pralką czy za toaletą.
 • Odłącz pralkę od prądu i przetrzyj jej obudowę. Umyj także lustro.
 • Rozpraw się z koszem pełnym ubrań czy ręczników i nastaw pranie.
 • Na koniec zamieć i umyj podłogę.

Trzy dni przed Świętami

Maraton wielkanocnych przygotowań już prawie za Tobą! Czeka Cię jeszcze parę zadań:

 • Uporządkuj szafę na przedpokoju z okryciami wierzchnimi i z butami. Schowaj zimowe kurtki i kozaki. Na zewnętrznym wieszaku pozostaw tylko to, co aktualnie zakładasz, gdy wychodzisz z domu.
 • Zrób ostatnie zakupy – sprawdź, czy masz już wszystko, co potrzebne do wielkanocnego śniadania. Jeśli czegoś brakuje, to czas, by uzupełnić braki. Jeśli boisz się, że zabraknie Ci pieczywa, możesz kupić więcej, zamrozić i odmrozić w przeddzień wielkanocnego śniadania.
 • Zbierz pranie – poskładaj wysuszone ubrania i schowaj do szaf i szafek.
 • Wyczyść zastawę i sztućce – wcześniej sprawdzałeś, czy niczego nie brakuje w Twojej zastawie stołowej, a teraz czas, by wyczyścić i wypolerować wszystkie naczynia i sztućce. Jeśli do tej pory leżały nieużywany w szafie, na pewno potrzebują odświeżenia.

Dzień przed Świętami, czyli Wielka Sobota

Po powrocie do domu ze święconką zabieramy się najczęściej za wielkie gotowanie i pieczenie. Pamiętaj, że niektóre dania, ciasta i sałatki możesz przygotować z wyprzedzeniem. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Gdy już uporasz się z przyrządzaniem wielkanocnego menu, czas na ostatnie świąteczne porządki.

 • Zetrzyj kurze ściereczką z mikrofibry, przetrzyj kuchenne blaty, wyczyść kuchenkę i umywalkę, schowaj umyte naczynia do szafek, odkurz i umyj podłogę.
 • Nakryj świąteczny stół – obrus i zastawę możesz rozłożyć na stole sobotnim wieczorem lub dopiero w niedzielny poranek. Wszystko zależy od tego, co jeszcze musisz zrobić w niedzielę rano i o której przybywają goście.

Świąteczne porządki wielkanocne zapewne w każdym domu wyglądają zupełnie inaczej. Wszystko zależy od liczby domowników i wielkości mieszkania czy domu. Kolejność wykonywania zadań możesz oczywiście ustalić zupełnie inną niż ta, która została przedstawiona tutaj. Pamiętaj jednak o tym, by nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Najlepiej odpowiednio wcześnie zaplanować wielkanocne porządki, tak samo jak świąteczne zakupy i menu. Ułóż własny harmonogram porządków domowych i odhaczaj z niego kolejne wykonane zadania. Powodzenia!

Ocena: 4.2/5.
Please wait...