Deski do prasowania i dobre żelazka pomogą Ci uzyskać pożądane efekty podczas organizacji prania. Z nimi prasowanie ubrań będzie zawsze przynosiło pożądane efekty, a cała czynność nie zabierze zbyt wiele czasu. To jednak nie wszystko! Sprawdź nasz krótki poradnik o prasowaniu i poznaj produkty marki Brabantia oraz Russell Hobbs, dzięki którym prasowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze, prostsze i szybsze!

Nasze nastawienie do prasowania w dużej mierze zależy od typu odzieży. Wyprasowanie T-shirtu zajmuje z reguły kilka chwil. W dodatku każdy wie, jak to zrobić. Schody zaczynają się, gdy musimy przygotować na wyjście m.in. koszulę, plisowaną spódnicę czy spodnie w kant. Dlatego warto wiedzieć, w jak ogromnym stopniu na komfort pracy wpływa organizacja miejsca do prasowania. Istotne są także urządzenia i akcesoria, jakimi wspomagasz się przy wykonywaniu tej czynności. Prasowanie naprawdę da się lubić i już mówimy, jak do tego doprowadzić.

Reklama

Organizacja miejsca pracy

Wybór i zorganizowanie miejsca do prasowania to jedne z pierwszych pojawiających się przeszkód. Wiele osób nie dysponuje osobnym pokojem gospodarczym, garderobą czy pralnią, w których mogliby swobodnie prasować ubrania i robić to w dowolnym momencie. W większości przypadków zatem prasowanie odbywa się w jednym z dwóch pokojów – sypialni lub salonie.Deska do prasowania Brabantia – z miejscem na żelazko i regulacją wysokości.

Do prasowania wybierz tę przestrzeń, którą lubisz. Niektórym lepiej prasuje się w salonie przed TV lub w towarzystwie innych osób, z którymi mogą w tym czasie rozmawiać. Inni wolą natomiast wykonywać tę czynność w samotności, za drzwiami sypialni. O ile będzie to możliwe, staraj się także prasować w miejscach dobrze oświetlonych, np. blisko okna.

Przeczytaj także: Suszarka ogrodowa czy do domu? Zorganizuj swoją przestrzeń na pranie!

Postaw na uchwyt na żelazko i deskę do prasowania!

Prasowanie wymaga z reguły każdorazowego rozkładania i składania deski. Na szczęście w pewnym stopniu czynności te można uprościć. Postaraj się wygospodarować w takim wnętrzu dyskretne miejsce na wszystkie potrzebne akcesoria. Dzięki temu będziesz mieć je zawsze pod ręką, bez konieczności ciągłego przenoszenia ciężkich sprzętów z jednego pokoju do drugiego. Deskę możesz trzymać np. w rogu, za szafą, a żelazko w jej wnętrzu. To już pierwszy krok w lepszej organizacji miejsca pracy! Pomocny okaże się tu także specjalny uchwyt na deskę do prasowania (wieszak na deskę do prasowania) oraz uchwyt na żelazko, np. oferowane przez markę Brabantia. Pozwalają przechowywać te akcesoria wygodnie i bezpiecznie zawieszone na ścianie lub w szafie.

Jaka deska do prasowania?

Do podstawowych akcesoriów, bez których prasowanie w ogóle nie byłoby możliwe, zaliczamy oczywiście żelazko oraz deskę do prasowania. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy! A pomogą nam w tym profesjonalne produkty marki Brabantia i Russell Hobbs.

Dowiedz się więcej o żelazkach: Moc żelazka – jak ją dobrać?

Przy prasowaniu najlepiej sprawdzają się duże deski do prasowania, zwężane z jednej strony. O stabilnej, wytrzymałej i jednocześnie lekkiej konstrukcji, która zapobiega niewygodnemu chwianiu się. Powinny mieć także regulację wysokości, co pozwoli dopasować je nie tylko do wzrostu, ale i pozycji, w jakiej lubimy prasować.Małe deski do prasowania

Jeśli nie możesz jednak pozwolić sobie na większy model, mała, zgrabna deska do prasowania lub deska bez stojaka do położenia na stole okażą się świetnym kompromisem. Mniejsze modele to m.in. deska do prasowania Brabantia Cotton Flower lub Morning Breeze o powierzchni 110 x 30 cm.

Deski do generatora pary

Jaka deska do generatora pary? Deski do prasowania do stacji parowej powinny posiadać przede wszystkim odpowiedni blat, odporny na działanie pary. Nie do końca sprawdzą się tu blaty z płyty wiórowej, ponieważ nie są one wysoce odporne na wilgoć. Za najlepsze i najbardziej odpowiednie uznaje się blaty wykonane z metalowej kratki lub aluminium. Ostatnie z nich mogą zostać dodatkowo wyposażone w systemy odprowadzania pary na zewnątrz. Zwróć także uwagę na ich wielkość – na blacie musi bezpiecznie zmieścić się cała stacja parowa.

Sprawdź, jak prać ubrania: Co nam mówią oznaczenia na metkach? Dowiedz się, jak prasować i prać swoje ubrania!

Pokrowce na deskę do prania

Niezbędnym elementem od marki Brabantia jest również pokrowiec na deskę do prasowania. Przede wszystkim ochrania blat przed działaniem pary wodnej. Dodatkowo zwiększa komfort podczas prasowania, pozwalając uzyskać doskonałe rezultaty. W ofercie holenderskiego producenta znajdziesz pokrowiec na deskę do prasowania na każdy standardowy model deski.Hobbs Light And Easy Brights Mango 2400 W

Czym prasować, czyli jak wybrać żelazko?

Mówiąc o prasowaniu, nie sposób zapomnieć o najważniejszym – żelazku. Żelazka możemy podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. Do najpopularniejszych modeli wykorzystywanych w domach zalicza się żelazka parowe oraz żelazka z generatorem pary, tzw. stacje parowe. Pamiętaj jednak, aby niezależnie od tego, jak innowacyjnego modelu używasz, zawsze czytać oznaczenia na metkach!

  • Żelazka parowe

Tradycyjne i niezastąpione żelazka parowe takie jak Russel Hobbs Power Steam Ultra należą do urządzeń lekkich, poręcznych oraz zajmujących niewiele miejsca. Pozwalają na prasowanie standardowe lub z wykorzystaniem pary, która zmiękcza tkaninę i ułatwia wygładzenie zagnieceń.

Zanim zaczniesz  prasować, zadbaj o właściwie wysuszenie prania: Dlaczego suszarki Brabantia tak skutecznie suszą?

  • Żelazka z generatorem pary

Żelazka z generatorem pary to urządzenia o większych gabarytach, wyposażone w dodatkowe stacje wytwarzające parę. Na ich korzyść przemawia bardzo wysoka skuteczność oraz łatwość w radzeniu sobie nawet z najbardziej uporczywymi zagnieceniami. Są szczególnie polecane do tkanin grubych oraz wyjątkowo podatnych na gniecenie.Żelazko parowe Russell Hobbs Power Steam Ultra 3100 W

  • Stopa żelazka

Od tego, z jakiego materiału wykonano stopę żelazka, będzie zależała płynność prasowania oraz przywieranie urządzenia do odzieży. Dobrymi właściwościami odznaczają się żelazka Russell Hobbs ze stopą ceramiczną lub emaliowaną, które zapewniają doskonały poślizg. Na uwagę zasługują także urządzenia ze stopą granitową, szafirową i tytanową – poza świetnym poślizgiem są również wysoce odporne na uszkodzenia i zarysowania.

  • Moc żelazka

Moc żelazka przekłada się na szybkość jego nagrzewania. Jeśli często prasujesz w pośpiechu, np. o poranku przed pracą i zależy Ci na czasie, optymalna moc takich urządzeń to 2400 W lub więcej. Tego typu żelazka mogą nagrzewać się nawet w kilkanaście sekund. Pamiętaj jednak, że szybki czas nagrzewania pociąga za sobą niestety większe zużycie energii, co z kolei przekłada się na wyższe rachunki za prąd. Żelazka o mocy 2000 W nagrzewają się trochę dłużej, bo około 1 minuty, jednak na ich korzyść przemawia przystępniejsza cena.

  • Natężenie wytwarzania pary

Dzięki żelazkom parowym, które umożliwiają prasowanie nie tylko na sucho, możemy łatwiej poradzić sobie z trudnymi zagnieceniami. Dlaczego tak się dzieje? Gorąca para zmiękcza tkaninę oraz rozluźnia jej włókna, co powoduje, że prasowanie staje się przyjemniejsze i efektywniejsze. W codziennym użytku najlepiej sprawdzą się żelazka wytwarzające parę z natężeniem 40 g/min. Są to urządzenia należące do średniej półki cenowej. W sklepach znajdziesz także żelazka, najczęściej klasy premium, o wyrzucie pary wynoszącym nawet 45-50 g/min.

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...