Płyta solna wykonana z soli himalajskiej to bez wątpienia oryginalny, a przy tym zdrowy sposób na grillowanie, smażenie i pieczenie mięs, ryb, owoców morza i warzyw. Jeśli lubisz grillować, ale chcesz nieco urozmaicić dotychczasową metodę przyrządzania potraw, to zwróć uwagę na himalajski kamień solny. Ta niepozorna różowa deska to naprawdę ciekawy produkt, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej. Co to jest i jak używać płyty solnej do grillowania i pieczenia dań?

Grillowanie to zdecydowanie jedna z moich ulubionych metod przyrządzania potraw. W cieplejszych miesiącach grilluję na tradycyjnym ruszcie na zewnątrz, a w tych chłodniejszych korzystam z grilla elektrycznego w domu. Czasami, gdy chcę coś szybko przygotować, wrzucam kawałki mięsa na patelnię grillową. Raz dwa i soczyste steki z charakterystycznymi prążkami gotowe. W każdym razie, grillowane potrawy widnieją w moim menu przez cały rok. Nie dziwi więc fakt, że każde nowe gadżety, które można wykorzystać do grilla, w mig zyskują moje zainteresowanie.

Tak było i w przypadku himalajskiego kamienia solnego. Brzmi raczej jak dodatek do domowego SPA niż deska do grillowania potraw, ale sami się zdziwicie, jak taki kamień można wykorzystać w kuchni! Oczywiście taka płyta solna nie będzie niezbędnikiem dla każdego miłośnika grillowania, bo i bez niej grill się uda.  Solna deska na grilla to raczej ciekawe urozmaicenie dotychczasowego przyrządzania potraw, które warto wypróbować.  Dlaczego? Zaraz Wam wszystko wyjaśnię! Poniżej dowiesz się, co to właściwie jest ten kamień solny, jakie ma właściwości i zalety oraz jak właściwie go użytkować. Zapraszam!


Himalajski kamień solny – co to jest?

Kamień solny, zwany również płytą solną lub deską solną, to produkt przeznaczony do grillowania, smażenia i pieczenia potraw. Możemy go również wykorzystać do schładzania i mrożenia. Płyta solna wykonana jest w 100% z krystalicznej soli himalajskiej, której zawdzięcza bogactwo naturalnych pierwiastków i minerałów. Różowy blok odporny jest zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, co pozwala na użytkowanie go na grillu i kuchence, ale i w lodówce czy zamrażarce. Krystaliczna struktura różowej soli sprawia, że płyta dość długo utrzymuje ciepło (lub zimno) i równomiernie rozprowadza temperaturę po bloku. Tych niezwykłych właściwości kamienia solnego jest znacznie więcej! Możemy na nim grillować kawałki mięs, ryb, owoców morza i warzyw. Serwować schłodzone wędliny, sery i inne przystawki. Dlaczego to jest takie super? Ano dlatego, że nie musisz dodawać już do potraw soli – ułożone na desce składniki wchłoną sól i składniki mineralne zawarte w kamieniu. Zdrowo, smacznie i soczyście.

Himalajski kamień solny do grillowania


Płyta solna wykonana w 100% z krystalicznej soli himalajskiej nada się do grillowania, pieczenia, smażenia i mrożenia!


Zalety kamienia solnego

Już wyżej wspomniałem o niektórych zaletach kamienia solnego. Jest ich jednak znaczenie więcej i zdecydowanie warto je poznać. Jeśli jeszcze nie przekonałem Cię do wypróbowania płyty solnej do grillowania, smażenia czy pieczenia potraw, to zamierzam zrobić to teraz! Dlaczego warto wypróbować kamień solny?

Kamień solny do grillowania - właściwości i zalety

 • Wykonany z soli himalajskiej – deska w 100% wykonana z różowej soli nie jest w żaden sposób szkodliwa dla naszego zdrowia. No chyba, że unikasz w swoich daniach dodatku soli. Nie ma w niej żadnych innych składników. Tylko krystaliczna sól wydobywana u podnóży Himalajów. Szorstkie skały solne są szlifowane i formowane w płyty, które to możemy wykorzystać do grillowania czy serwowania przekąsek.

 • Bogaty w naturalne pierwiastki i minerały – a ma to niemałe znaczenie! Ułożone na płycie solnej kawałki produktów będą chłonąć wszystkie składniki mineralne.

 • Sprawia, że potrawy są dobrze doprawione – nie musisz już dodatkowo solić składników. Produkty pochłoną sól zawartą w kamieniu, staną się dobrze doprawione i soczyste. Warto też wspomnieć o tym, że sól himalajska zawiera mniej sodu niż tradycyjna sól kuchenna, a co za tym idzie, jest jej zdrowszym zamiennikiem.

 • Ułożony na grillu czy na kuchence chroni potrawy przed przypaleniem i zwęgleniem – produkty nie mają bezpośredniego kontaktu z płomieniem, grillują się na płycie solnej.

 • Wielokrotnego użytku – podczas każdego użycia deska solna traci ok. 5% swojej objętości, dlatego spokojnie wystarczy na kilka, a nawet kilkanaście razy.

 • Odporny zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury – bez obaw możesz ułożyć go na grillu, ale i włożyć do zamrażarki.

 • Wielofunkcyjny – pełni rolę kamienia do grillowania, płyty do smażenia na kuchence i pieczenia w piekarniku, ale również deski do mrożenia lub podawania schłodzonych przekąsek na stół. Możesz przyrządzać na nim mięso, ryby, owoce morze i warzywa.

 • Długo utrzymuje wysoką lub niską temperaturę potrawy – doskonały do podawania gorących lub schłodzonych dań, utrzymuje ciepło lub zimno do 20-30 minut.

 • Oryginalny sposób na przyrządzenie i podanie potraw – z pewnością zrobisz niemałe wrażenie na gościach!


Kamień solny do grillowania czy pieczenia? Jak używać?

Na grilla, do piekarnika czy na kuchenkę? Jak to w końcu jest? Prawda jest taka, że solna deska nada się i na grilla, i na kuchenkę, i do piekarnika, i do zamrażarki! Jeśli zatem nie jesteś takim wielkim amatorem grillowania jak ja, to nadal nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować deskę solną w swojej kuchni – możesz usmażyć na niej krewetki albo zmrozić i zaserwować na niej lody. Płyty solnej możesz używać na wiele różnych sposobów:

Kamień solny do grillowania - jak używać?

1 Płyta solna do grillowania

To chyba najpopularniejszy sposób użycia kamienia solnego, choć nie jedyny. Nawet grillować można na dwa sposoby. Najłatwiej jest ułożyć kamień solny na ruszcie, rozłożyć na nim kawałki mięs, ryb czy warzywne szaszłyki i grillować. Płyta solna spełnia tu funkcję tacki grillowej, tyle że składniki nie mają bezpośredniej styczności z ogniem i dymem. Chłoną sól i składniki mineralne. Jeszcze lepiej, gdy nakryjesz grill specjalną pokrywą, by produkty mogły opiec się równomiernie.

Możesz również najpierw rozgrzać płytę solną na ruszcie, a następnie ostrożnie przełożyć ją na drewnianą deskę postawioną na środku stołu. Zasiadający dookoła goście ułożą na gorącej płycie cienkie kawałki wybranych mięs, owoców morza i warzyw. Kamień solny utrzyma wysoką temperaturę przez 20-30 minut, a składniki będą gotowe już po 10-15 minutach. Pamiętajmy, by potrawy obracać przy p0mocy szczypiec. Przy kolejnej porcji przystawek do ugrillowania, kamień solny można ponownie rozgrzać.

Uwaga na dłonie! By nie poparzyć się gorącym kamieniem, do takiego biesiadowania wykorzystaj stalowe widelczyki do fondue.

Płyta z soli himalajskiej do grillowania


Kamień solny to taka zdrowa tacka do grillowania – ułożone na niej składniki chłoną sól, pierwiastki i minerały w niej zawarte.

2 Płyta solna do smażenia

Na kamieniu solnym możemy także smażyć! Wykorzystajmy go zamiast patelni i ułóżmy na palniku kuchenki. Deska solna może być użytkowana na tradycyjnej kuchence gazowej lub na kuchence elektrycznej. W przypadku kuchenki gazowej umieszczamy płytę bezpośrednio na płomieniu palnika, rozgrzewamy i smażymy mięsa, ryby czy warzywa. Zajmie to nam od 15 do 30 minut.

Z kolei w przypadku kuchenki elektrycznej, musimy unikać bezpośredniej styczności kamienia solnego z elementem grzewczym kuchenki. Pomoże nam w tym specjalny pierścień dystansowy. Również smażymy składniki przez 15-30 minut.

3 Kamień solny do pieczenia

Deskę solną umieszczamy w piekarniku na ruszcie i zaczynamy stopniowo podgrzewać do temperatury minimum 250°C. Podkreślam, że chodzi tu o minimum, a nie o maksimum! Tu również mamy do wyboru dwie opcje – możemy od razu rozłożyć składniki do pieczenia jeszcze na chłodnym kamieniu lub najpierw rozgrzać kamień w piekarniku, wyjąć go na blat i dopiero wtedy upiec na nim produkty, najlepiej cienko pokrojone.

4 Deska solna do lodówki lub zamrażarki

Kamień solny jest odporny nie tylko na bardzo wysokie temperatury, ale również na te niskie. Dlatego bez obaw możesz włożyć taką deskę do lodówki, by ją lekko schłodzić lub do zamrażalnika, by ją dobrze zmrozić! W jakim celu? Ano takim, że na schłodzonej desce solnej możesz serwować zimne przystawki – plastry wędlin, kawałki serów, sushi, tatara, carpaccio, owoce. Dłużej utrzyma ich niską temperaturę, co na pewno docenisz w czasie upałów. Na zmrożonej desce zaserwujesz nawet lodowe desery!


Płyta solna – właściwe użytkowanie

Płyta solna spokojnie starczy nam na kilka, kilkanaście razy. Z każdym użyciem traci tylko 5% swojej objętości. By jak najdłużej wykorzystywać zalety takiej deski solnej, należy ją właściwie użytkować. Nie jest to wcale trudne, ale mam dla Ciebie kilka rad z tym związanych.

 • Po każdym użyciu kamienia solnego ostrożnie usuń z niego resztki jedzenia i poczekaj aż ostygnie.

 • Nie używaj żadnych detergentów! Nie myj deski solnej w zmywarce! Przetrzyj kamień wilgotną, czystą ściereczką lub wystudzony opłucz pod bieżącą, zimną wodą.

 • Pozostaw do całkowitego wyschnięcia na minimum dobę. Przed kolejnym użyciem deska solna musi być sucha.

 • Pamiętaj, że użytkowanie deski na różne sposoby sprawia, że kamień solny zmienia swoją barwę (ciemnieje). Nie ma w tym nic złego, to całkowicie normalne zjawisko, które nie wpływa w żaden sposób na jego właściwości.

Kamień solny kupisz tutaj >> KLIK!


Ciekawostka!

A na koniec mała ciekawostka! Zakupiłeś kamień solny i zanim zdążyłeś wykorzystać go do grillowania i smażenia potraw deska niefortunnie pękła? Nie rozpaczaj! Wykorzystaj regenerujące właściwości soli himalajskiej i wrzuć bryłę kamienia do kąpieli. Sól himalajska oczyszcza organizm, regeneruje i poprawia wygląd skóry. Zatem nic straconego. Czas na domowe SPA.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...