Jak dobrze sprzątać dom, by efekty były naprawdę widoczne? Sprzątanie całego domu nie należy wcale do najłatwiejszych czynności, dlatego warto podzielić sobie to zadanie na kilka etapów. Generalne porządki powinny objąć salon, sypialnię, łazienkę, kuchnię i korytarz – a to sporo pomieszczeń! Od czego najlepiej zacząć sprzątanie całego domu i jak skutecznie sprzątać krok po kroku?

Choć za wielkie porządki zabieramy się najczęściej przed świętami lub na wiosnę, to generalne sprzątanie w całym domu możesz tak naprawdę rozpocząć w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, by nie porywać się z przysłowiową motyką na słońce i nie liczyć na to, że uda Ci się porządnie wysprzątać całe mieszkanie w jeden dzień. Jak efektywnie sprzątać w domu? Całą pracę najlepiej podziel sobie na parę dni, by każdego dnia zająć się innym pomieszczeniem. W taki sposób skupisz się na ważnych szczegółach, a nie tylko na powierzchownym uprzątnięciu bałaganu. Mam dla Ciebie mały poradnik na efektywne sprzątanie całego domu – zapraszam do lektury! 🙂

Reklama

Generalne sprzątanie domu – co to znaczy?

Co właściwie oznaczają takie gruntowne porządki w całym domu? To takie sprzątanie, którego celem jest nie tylko szybkie uprzątnięcie widocznego bałaganu, ale i uporządkowanie tego, co na pierwszy rzut oka niewidoczne. Gruntowne sprzątanie mieszkania powinno objąć każde pomieszczenie, a także uwzględniać takie detale jak usunięcie kurzu z rolet czy wyczyszczenie fug. W czasie takich porządków powinieneś pozbyć się wszystkiego, co niepotrzebne – zużyte, zepsute, niekompletne lub dawno nieużywane. Stosy starych gazet, dziurawe ścierki, kubek bez ucha, przeterminowana żywność, nienoszone ubrania, nielubiane kosmetyki, nietrafione prezenty… Lista przedmiotów, które tylko zajmują przestrzeń, kurzą się i utrudniają domowe porządki może być naprawdę długa. Dlatego zanim zabierzesz się za szorowanie, mycie, odkurzanie, wycieranie – zrób porządny remanent wszystkich posiadanych przez siebie rzeczy. Po uprzątnięciu przestrzeni, możesz przystąpić do sprzątania domu na błysk!

Sprzątanie mieszkania – od czego zacząć?

By sprzątanie całego domu dało oczekiwanie efekty, warto wiedzieć od czego zacząć. Powyżej wspomniałam już o pozbyciu się wszystkiego, co tak naprawdę nie jest Ci potrzebne. W ten sposób zyskasz dodatkową przestrzeń i stworzysz pole do dalszego, generalnego sprzątania. Co dalej?

Sprzątanie w domu krok po kroku

 • Podziel sprzątanie na kilka etapów – nie rzucaj się na głęboką wodę i nie planuj wszystkiego tylko na jeden dzień! To zdecydowanie zbyt mało czasu, by dobrze wysprzątać całe mieszkanie. Jeden dzień możesz przeznaczyć na mycie okien, drugi na sprzątanie łazienki i kuchni, a trzeci na porządki w salonie i w sypialni. Wszystko zależy od tego, jak duży jest Twój dom (lub mieszkanie) i jak wiele elementów znajduje się w każdym z pomieszczeń.
 • Ustal kolejność sprzątania – efektywne sprzątanie to zaplanowane sprzątanie! Oprócz stworzenia harmonogramu sprzątania na każdy dzień, często ustalam kolejność wykonywania czynności. Dla przykładu, jeśli na dany dzień zaplanowałam porządki w łazience, tworzę listę poszczególnych prac do wykonania – nastawienie prania, przegląd kosmetyków, czyszczenie szafek, umycie luster, wyszorowanie kabiny prysznicowej, zlewu i toalety, zamiatanie i mycie podłóg. Z listą zadań idzie mi mi zdecydowanie szybciej i o niczym nie zapominam.
 • Podziel obowiązki – nie bierz wszystkiego na siebie! Rozdziel wypunktowane zadania na wszystkich domowników. Dzieci również powinny uczestniczyć w domowych porządkach, wykonując zadania dostosowane do ich wieku. 😉 Mogą pozbierać rozrzucone zabawki do pudełka czy zrobić porządek na swoim biurku.
 • Skompletuj zestaw do sprzątania – zanim zabierzesz się za wielkie domowe porządki, sprawdź czy masz kompletny zestaw do sprzątania domu na błysk. Potrzebne będą Ci gumowe rękawice, gąbeczki, ściereczki, szczotka, mop oraz odpowiednie środki czystości. Co jeszcze powinno znaleźć się w takim niezbędniku do sprzątania? O akcesoriach sprzątających, które warto mieć pod ręką, wspominałam w moim poprzednim artykule: Zestaw do sprzątania domu na błysk!

Zestaw do sprzątania York

Mycie okien w całym domu

Jak efektywnie sprzątać cały dom? Najpierw zabierz się za te zadania, które wymagają większego nakładu pracy. A do takich z pewnością należy mycie okien! Zakurzone, z widocznymi zaciekami na pewno nie będą najlepszą wizytówką Twojego domu. Dlatego, jeśli okna zdążyły się już mocno zabrudzić od ostatniego mycia, generalne porządki możesz zacząć właśnie od tego.

Jak umyć okna?

 • Zdejmij firanki i zasłony – nastaw pranie.
 • Wyczyść żaluzje i karnisze z kurzu. W tym zadaniu przydatna okaże się rękawica z mikrofibry, która świetnie pochłania kurz – nawet na sucho! Nakładam taką rękawicę na dłoń i przecieram ręką kolejne paski żaluzji. Gdy żaluzje i karnisze są naprawdę mocno zabrudzone, zwilżam taką rękawicę wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Rękawica z mikrofibry do kurzu York Salsa

 • Umyj ramy okien i okienne parapety. Dopiero po tym, zabierz się za mycie szyb. Ja zawsze przygotowuję sobie płyn do mycia w plastikowej misce lub wiaderku – specjalny preparat lub ciepłą wodę z octem (w proporcji 2:1). Dobrym rozwiązaniem jest też zaopatrzenie się w myjkę do okien ze spryskiwaczem, która bardzo ułatwia rozprowadzanie preparatu na szybie.
 • Do mycia okien najlepiej wykorzystaj specjalną myjkę ze ściągaczką do wody – wkład z mikrofibry lub gąbki rozprowadza preparat myjący, usuwając zabrudzenia, a gumowy rant ściąga nadmiar wody, bez pozostawiania smug. Dostępne są myjki z krótszym uchwytem, które sprawdzą się w przypadku wyższych osób 😉 . Jeśli nie chcesz wchodzić na żadne stołki, zaopatrz się w myjkę do okien z dłuższym uchwytem, która wygląda jak szczotka do zamiatania podłóg, ale tak naprawdę służy do mycia szyb.
 • Po umyciu okien poleruję je specjalną ściereczką z mikrofibry do szyb. Będą lśniły, a w pomieszczeniu od razu zrobi się jaśniej.

Jak sprzątać dywany w domu?

Czyszczenie dywanów to kolejny kamień milowy w domowych porządkach. Jeszcze przed wytarciem kurzu z mebli czy z domowych sprzętów, zajmij się dywanami. Dokładnie je odkurz i wytrzep. Kurz zacznie wzbijać się ku górze, dlatego nie ma sensu wymiatać go wcześniej z mebli. Zabrudzone dywany wymagają oczywiście wyczyszczenia. Najlepiej wyszorować je za pomocą szczotki typu żelazko oraz środka myjącego. Możesz użyć specjalnego płynu do dywanów lub wykorzystać domowy sposób – do ciepłej wody dodaj ocet lub kwasek cytrynowy. U mnie taki zestaw zawsze zdaje egzamin!

Szczotka kuchenna York

 • Zabrudzony dywan z wełny posyp sodą oczyszczoną i pozostaw na kilkanaście minut. Warstwę sody zbierz odkurzaczem.
 • Futrzane chodniki posyp talkiem kosmetycznym, a po kilku godzinach dokładnie wyszczotkuj.
 • Bambusowe dywaniki nie nadają się do prania. Przetrzyj je wilgotną ściereczką zanurzoną w bardzo słonej wodzie.
 • Chodniki „szmaciaki” (dawniej popularne na wsiach) przetrzyj szczotką zanurzoną w mydlinach. Wytrzyj suchą ściereczką.

Jak dobrze sprzątać ściany i sufity w domu?

Generalne sprzątanie domu powinno uwzględniać też czyszczenie ścian i sufitów! To szczególnie nieodzowny punkt domowych porządków, jeśli zauważyłeś pajęczyny kurzu w kątach ścian.

 • W usuwaniu kurzu i drobnych zanieczyszczeń na ścianach i pod sufitem pomoże Ci szczotka do zamiatania z miękkim włosiem, osadzona na długim kiju. Nie korzystaj jednak z miotły, którą wykorzystujesz do zamiatania podłóg, by nie stworzyć na ścianach większych zabrudzeń! Do tego celu przeznacz osobne akcesoria do sprzątania. Jeśli jednak nie chcesz kupować osobnej miotły, możesz wymienić tylko samą szczotkę i przykręcić ten sam kij. Ja zazwyczaj nakładam na miotłę czystą ścierkę, którą omiatam ściany  i sufity.
 • Nie zapomnij o lampach i żyrandolach! Czasami wystarczy zwykłe omiecenie miotełką do kurzu, ale przy większych zabrudzeniach lepiej wyłączyć prąd, wykręcić żarówki, zdjąć klosze i przetrzeć je wilgotną ściereczką. Gdy przeschną, zamontuj je ponownie.

Miotła do zamiatania z kijem Prestige York

Czyszczenie domowych mebli

Od czasu do czasu warto zająć się czyszczeniem mebli. Na uprzątnięcie czekają szafy, szafki, komody i szuflady… Lepiej już wcześniej uporządkować ich zawartość, pozbywając się niepotrzebnych rzeczy, które tylko zajmują przestrzeń. Po takiej organizacji, możesz zabrać się za czyszczenie mebli z zewnątrz. Nie zapomnij też o sofach, fotelach, krzesłach…

 • Do przecierania mebli wykorzystaj uniwersalne ściereczki i ciepłą wodę lub użyj wilgotnych chusteczek nasączonych specjalnym preparatem.
 • Dokładnie przetrzyj meble z zewnątrz, docierając aż na góry szaf, półek i wiszących szafek, gdzie zbiera się najwięcej kurzu. Na takich wysokościach wykorzystaj miotełkę do kurzu z mikrofibry.

Miotełka do kurzu z mikrofibry York

Sprzątanie podłóg w mieszkaniu

To punkt z listy generalnych porządków, który powinieneś zrealizować na samym końcu. Jeśli w Twoim domu już wszystko jest wysprzątane na błysk, możesz zabrać się za zamiatanie i mycie podłóg.

 • Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem odkurzacza 🙂 , odkurz wszystkie podłogi. To bardzo pomocne urządzenie, gdy musisz zmierzyć się z dywanami. Do ogarnięcia paneli czy parkietu wystarczy Ci sama szczotka na długim kiju. W odkurzaniu i zamiataniu nie ma żadnej wielkiej sztuki, ale mycie podłóg jest już bardziej wymagającym zajęciem.
 • Pamiętaj, by do mycia podłóg zawsze wykorzystywać czystą końcówkę mopa. Nie chodzi o wymianę mopa na nowy przed każdym sprzątaniem, ale o utrzymywanie posiadanej końcówki w odpowiedniej czystości. Niektóre końcówki wykonane z mikrofibry możesz nawet wyprać w pralce, w temperaturze 60°C! W innym razie, mop zamiast zmywać zabrudzenia, będzie pozostawiał smugi i kurz. Masz do wyboru różne końcówki – wykonane z materiału syntetycznego, mikrofibry, bawełny, a nawet gąbki.
Utrzymuj końcówkę mopa w odpowiedniej czystości – zawsze myj ją i wyciskaj z nadmiaru wody tuż po myciu podłóg. W innym razie, mop zamiast czyścić, zacznie zostawiać zabrudzenia i smugi. Końcówki do mopów wykonane z mikrofibry możesz wyprać w pralce, w temperaturze 60°C!
 • Pamiętaj o umyciu podłóg pod sofą, fotelem czy szafą. Nie musisz odsuwać mebli – możesz wykorzystać płaskiego mopa z obrotową końcówką, którą dotrze do różnych zakamarków mieszkania.
 • Dobierz odpowiedni środek czyszczący do rodzaju powierzchni:
  • Panele laminowane – są dość delikatne, dlatego chroń je przed zalaniem wodą i chemikaliami. Z tego też powodu nie używaj do mycia zbyt dużej ilości wody, która może spowodować pęcznienie paneli. Jak zatem bezpiecznie wyczyścić taki rodzaj podłogi? Kurz i brud usuń odkurzaczem ze specjalną końcówką do paneli lub szczotką z miękkim włosiem. Zanieczyszczenia usuniesz również suchym mopem z końcówką wykonaną z mikrowłókna. Do usunięcia zaschniętych plam użyj wilgotnego (nie mokrego!) mopa i ciepłej wody. Większe zabrudzenia przetrzyj ściereczką. Najlepiej, gdy tak umytą powierzchnię przetrzesz jeszcze suchą szmatką – możesz nałożyć ją na szczotkę do zamiatania lub wykorzystać suchy mop z gąbką, która wchłania nadmiar wody.
  • Panele drewniane – schemat sprzątania jest podobny jak w przypadku paneli laminowanych – zanieczyszczenia warto na bieżąco zamiatać szczotką z miękkim włosiem, a panele przemywać wilgotnym mopem, a następnie przecierać do sucha. Dodatkowo, panele drewniane warto woskować specjalnym środkiem, który nadaje im połysk i pogłębia kolor.
  • Parkiet – regularnie zamiataj, unikaj osadzania się na nim piasku i innych zanieczyszczeń. Unikaj zbyt dużej ilości wody, przecieraj wilgotnym mopem i używaj neutralnych detergentów. Trudniejsze w usunięciu zabrudzenia przetrzyj ściereczką.
  • Płytki – odkurz lub zamieć płytki podłogowe, usuwając z nich kurz, włosy i brud. Do mycia możesz wykorzystać specjalny środek myjący lub zrobić domowy rozwór gorącej wody, octu i ewentualnie paru kropel olejku zapachowego. Tak umytą podłogę, warto jeszcze raz przemyć mopem zanurzonym w ciepłej wodzie, tym razem bez żadnych dodatków. Pamiętaj, by wyszorować fugi między płytkami. Jak do czyszczenia fug wykorzystuję zwykłe szczoteczki, takie jak do zębów.

Gruntowne sprzątanie kuchni

Na gruntowne sprzątanie kuchni najlepiej wyznaczyć sobie jeden, konkretny dzień, który poświęcisz na przegląd kuchennych sprzętów, porządkowanie szafek, szuflad i lodówki oraz czyszczenie urządzeń AGD. Gotowy? To do dzieła! Poniżej dowiesz się, jak sprzątać kuchnię na błysk!

Jak sprzątać kuchnię?

 • Umyj wszystkie brudne naczynia i uprzątnij je z suszarki lub opróżnij zmywarkę do naczyń.
 • Zrób przegląd lodówki, zamrażalnika i spiżarni – pozbądź się wszystkich przeterminowanych produktów. Nie tam ich miejsce! 😉 Napoczęte warzywa i owoce pochowaj do specjalnych pojemników do przechowywania żywności.
 • Zajmij się organizacją przypraw i innych produktów – makarony, kasze, zioła, przyprawy przechowuj w słoiczkach lub pojemniczkach z odpowiednimi etykietami.
 • Przetrzyj blaty, szafki, stół i krzesła. Wystarczą zwykłe, uniwersalne ściereczki kuchenne – wiskozowe lub bawełniane. Wilgotne ściereczki usuną zaschnięte plamy i kurz. Jeśli sama woda nie daje rady, możesz dodać do niej nieco płynu do naczyń.
 • Wyczyść sprzęty AGD:
  • Lodówka – do mycia lodówki najczęściej wykorzystuję roztwór wody i płynu do naczyń. Możesz dodać też odrobinę octu, który doda lodówce blasku. Pamiętaj, by przed myciem wyciągnąć wszystko z lodówki i odłączyć urządzenie od prądu. Większe zabrudzenia umyj gąbeczką kuchenną, która dobrze radzi sobie z takim zadaniem. Przetrzyj wszystko na sucho ręczniczkiem papierowym, włóż półki, szuflady i produkty spożywcze.
  • Okap – czyszczenie kratki okapu pokrytej tłuszczem nie należy do najprzyjemniejszych zadań, ale pominąć tego nie wypada… Jeśli filtry od okapu możesz wyjąć i włożyć do zmywarki – masz ułatwione zadanie. Jeśli nie, spryskaj je roztworem wody i octu (ach, wszędzie ten ocet!) lub specjalnym preparatem do tłuszczu i pozostaw na chwilę. Osiadły na kratce tłuszcz powinien się rozpuścić, ułatwiając wyszorowanie okapu gąbką lub szczoteczką. Na koniec przepłucz kratkę w gorącej wodzie.
  • Piekarnik – najlepiej przygotuj domową pastę czyszczącą – zmieszaj sodę oczyszczoną, sól i odrobinę wody. Taki środek nałóż na szczoteczkę i wyszoruj zabrudzenia. Przetrzyj wszystko wilgotną ściereczką lub spryskaj wodą ze spryskiwacza. Wytrzyj do sucha papierowym ręczniczkiem.
  • Mikrofalówka – do miseczki wlej wodę z wyciśniętą połówką cytryny (i skórką). Taką miksturę podgrzewaj w kuchence mikrofalowej przez kilka minut, na najwyższej mocy. Wyłącz i poczekaj, aż miseczka przestygnie. Teraz zabrudzenia powinny być łatwiejsze do usunięcia. Na koniec, wytrzyj wnętrze urządzenia czystą ściereczką do sucha.
  • Kuchenka – palniki tradycyjnej kuchenki gazowej najlepiej zamoczyć w occie, by usunąć największe zabrudzenia. Zanurz je już na początku sprzątania, bo należy je moczyć przez godzinę. Samą płytę umyjesz gąbeczką i specjalnym mleczkiem czyszczącym, które dobrze radzi sobie z usuwaniem tłuszczu. Płytę indukcyjną również wyczyścisz delikatną ściereczką zwilżoną odpowiednim płynem do mycia. Zaschnięte zabrudzenia możesz usunąć za pomocą specjalnej skrobaczki do płyt indukcyjnych. Jeśli po umyciu i wytarciu płyty do sucha, nadal widoczne są na niej smugi, przetrzyj indukcję gąbeczką zanurzoną w roztworze wody i octu, który doda jej blasku!
  • Zlew – do czyszczenia zlewu nie wykorzystuj zbyt ostrych środków – druciaki, pilniki, wybielacze i proszki do czyszczenia powinny pójść w odstawkę. Lepiej sprawdzą się miękkie ściereczki zwilżone odpowiednim środkiem. Stalowy zlewozmywak wyczyścisz mieszanką octu i sody – polej zlew octem i posyp sodą, a po chwili wyszoruj. Spłucz ciepłą wodą, przetrzyj suchym ręczniczkiem papierowym i natrzyj olejem. Zlewozmywak granitowy traktuj wyjątkowo delikatnie. Zamiast silnych środków żrących, zastosuj wodę z sodą oczyszczoną lub kwaskiem cytrynowym.

Generalne sprzątanie łazienki

Sprzątanie łazienki to kolejny kolos, z którym trzeba się zmierzyć! Jak widzisz już przy samej kuchni było tyle zadań do wykonania, że nie da się wykonać takich generalnych porządków jednego dnia. Dla mnie największą zmorą w sprzątaniu łazienki jest czyszczenie kabiny prysznicowej, dlatego zawsze zostawiam to zadanie mężczyźnie. 😉 Pamiętaj o podziale obowiązków, jeśli oczywiście masz taką możliwość! Jak posprzątać łazienkę, by niczego nie pominąć?

Sprzątanie łazienki

 • Brudne ręczniki do ciała i do rąk wrzuć do pralki i wypierz. Jeszcze przed nastawieniem prania odłącz pralkę od prądu i przetrzyj obudowę wilgotną ściereczką.
 • Wszystkie szampony, żele pod prysznic, gąbki i inne akcesoria przełóż do plastikowego wiaderka, by nie zabrudziły się podczas sprzątania.
 • Przy okazji zrób przegląd kosmetyków – pozbądź się przeterminowanych produktów, pustych opakowań, zużytych gąbek i pumeksów.
 • Zabierz się za czyszczenie kabiny prysznicowej/wanny– spryskaj baterię i płytki specjalnym środkiem do czyszczenia, rozprowadź preparat za pomocą gąbeczki. Odczekaj parę minut. Szyby kabiny dobrze jest spryskać roztworem wody i octu umieszczonym w buteleczce z dyfuzorem. Całość spłucz ciepłą wodą. By nie pozostawiać smug na szybach, wspomóż się ściągaczką do mycia okien. Wannę lub brodzik wyszoruj specjalnym mleczkiem do czyszczenia lub domowym środkiem – odrobinę wody zmieszaj z mydłem w płynie i sodą oczyszczoną.   Po każdym umyciu zlewu, kabiny prysznicowej, wanny i płytek pamiętaj o wytarciu ich do sucha czystą ściereczką z mikrofibry – zapobiega to powstawaniu smug. 

Ściągaczka do mycia okien z gąbką York

 • Płytki łazienkowe umyjesz gąbeczką zanurzoną w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń lub z dodatkiem rozpuszczonego mydła. Całość przetrzyj ściereczką z mikrofibry, która dobrze wchłania wodę. Nie zapomnij też o fugach, które wyszorujesz przy pomocy sody oczyszczonej i octu.
 • Toaleta – zalej toaletę specjalnym środkiem czystości, zostaw na parę minut, wyszoruj szczotką do wc i spuść wodę.
 • Lustro – spryskaj powierzchnię lustra płynem do szyb. Przetrzyj ściereczką do luster z mikrofibry, odwróć ją na drugą stronę i wypoleruj lustrzaną powierzchnię.
 • Odłóż kosmetyki kąpielowe na miejsce i powieś świeże ręczniki.
 • Zbierz wszystkie klamerki do prania i umieść je w jednym miejscu – w koszyku lub w bawełnianym woreczku na klamerki, który dodatkowo zabezpieczy je przed rozsypaniem. Taki woreczek wyposażony jest w uchwyt, umożliwiający zawieszenie klamerek na haczyku, żeberku kaloryfera, suszarce do ubrań lub w innym miejscu.

Worek na klamerki bawełniany York

Jak sprzątać efektywnie sypialnię?

W pokoju sypialnym nie ma aż tylu sprzętów do czyszczenia, co w kuchni i w łazience, dlatego mam nadzieję, że z tym pomieszczeniem pójdzie Ci zdecydowanie szybciej i łatwiej. O czym należy pamiętać zabierając się za porządki w sypialni?

jak sprzątać pokój sypialny?

 • Zdejmij pościel, narzuty, koce i nastaw pranie. Pamiętaj, by prać je zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na metce.
 • Załóż nowe poszewki i prześcieradło.
 • Jeśli Twoje łóżko jest wyposażone w materac – odwróć go na drugą stronę. Takie odwracanie zabezpiecza materac przed odkształcaniem, dlatego warto robić to od czasu do czasu.
 • Zrób porządek w szafie, komodzie, szafeczkach nocnych.
 • Przetrzyj szafki wilgotną ściereczka do kurzu. Warto, by taka ściereczka była wykonana z mikrofibry, która usuwa zanieczyszczenia bez konieczności użycia silnych detergentów.
 • Abażury lampek nocnych szybko wyczyścisz rolką do czyszczenia ubrań – papier pokryty klejem przyciągnie osiadły na nich kurz.
 • Zakurzone, duże liście kwiatów też wymagają czyszczenia! 😉 Przetrzyj je ściereczką nawilżoną ciepłą wodą.

Jak dobrze posprzątać pokój dzienny?

Pokój dzienny, czyli salon, to często wizytówka naszego domu, dlatego powinniśmy w szczególności zadbać o zachowanie porządku właśnie w tym pomieszczeniu. O samym myciu okien, dywanów i podłóg już wspomniałam, dlatego nie będę się powtarzać. Natomiast podrzucę Ci parę nowych rad na skuteczne sprzątanie pokoju dziennego, a dokładniej na to, jak dobrze wysprzątać sprzęt RTV w domu.

Sprzątanie salonu

 • Zrób przegląd wszystkich ramek, figurek, wazoników, kieliszków, bibelotów i książek. Czy na pewno wszystko jest Ci potrzebne, czy tylko przyciąga kurz?
 • Wypierz koce, narzuty i poszewki na poduszki.
 • Wyczyść kanapę i fotele – sofę obitą materiałem możesz bez obaw odkurzyć. Kurzu osiadłego na kanapie możesz pozbyć się też w inny sposób! Półóż na sofę wilgotne prześcieradło, odczekaj pół godziny i „wytrzep” kanapę trzepaczką do dywanów – kurz zacznie unosić się ku górze, osadzając się na wilgotnym prześcieradle. Meble z obiciem ze skóry lub ze skaju możesz przetrzeć wilgotną ściereczkę, która pochłania kurz.
 • Zabierz się za „odkurzanie” sprzętów RTV – telewizor, wieża audio, radio i inne sprzęty RTV to istne przyciągacze kurzu! Przetarcie takich sprzętów zwykłą ściereczką może nie przynieść oczekiwanego skutku. Jak zatem dbać o takie elementy domowego wyposażenia?
  • Do przecierania sprzętów RTV wykorzystaj specjalną ściereczkę z mikrofibry do ekranów LCD, kineskopów i RTV – taka ściereczka nie tylko pochłania kurz, czyszcząc sprzęt, ale w dodatku poleruje! Mikrofibra usuwa zabrudzenia bez użycia silnych detergentów, a ponadto możesz ją wyprać w pralce.

Ściereczka z mikrofibry do RTV i LCD York

 • Nie pryskaj żadnym detergentem bezpośrednio na sprzęt. Do czyszczenia ekranów LCD nie wykorzystuj tak powszechnego płynu do mycia szyb! Jeśli sucha ściereczka z mikrofibry nie poradzi sobie z zabrudzeniami, możesz zwilżyć ją niewielką ilość wody (najlepiej destylowanej) i delikatnie przetrzeć ekran. W sklepach dostępne są też wilgotne chusteczki nasączone płynem antystatycznym.
 • Niektóre elementy urządzeń, takie jak obudowa głośników, nie powinny być czyszczone wilgotną szmatką. Lepiej wyczyścić je z kurzu przy pomocy pędzelka.

Sprzątanie przedpokoju

O ile salon to pokój, do którego zapraszamy naszych gości, o tyle przedpokój to pierwsze pomieszczenie, z którym każdy odwiedzający nasz dom ma styczność. Warto zatem zachować w nim względny porządek, a od czasu do czasu przeprowadzić nieco większe, generalne porządki. 😉

Sprzątnie przedpokoju

 • Uporządkuj szafkę z butami – kolekcję butów ułożoną w korytarzu schowaj do szafeczki. Z kolei buty, które nosisz na co dzień, ułóż z samego przodu szafki lub ustaw je schludnie pod ścianą.
 • Na wieszaku powinny znaleźć się tylko okrycia używane w danym sezonie. Latem – lekkie kurteczki, a zimą – płaszcze i puchowe kurtki. Jeśli aktualnie nie nosisz danej rzeczy, schowaj ją do szafy. Puchate kurtki czy ciężkie płaszcze dobrze jest przechowywać w workach próżniowych, by zajmowały jak najmniej miejsca poza sezonem.
 • Przy pomocy czystej szczotki na długim kijku omieć wszystkie pajęczyny kurzu spod sufitu.
 • Miotełka z mikrofibry pomoże Ci w usunięciu kurzu z półek, szaf i szafeczek.
 • Przetrzyj włączniki światła i wieszaki.
 • Umyj lustro i drzwi wejściowe.
 • Odkurz i umyj dywanik według wskazówek podanych we wcześniejszej części artykułu.

To tylko niektóre wskazówki na to, jak skutecznie sprzątać mieszkanie na błysk! W każdym domu znajdują się inne sprzęty, wymagające innej pielęgnacji, dlatego trudno mi wspomnieć o nich wszystkich. Najważniejsze to tak zaplanować sobie sprzątanie, by nie sprzątać całego domu w jeden dzień! Nie tylko się zmęczysz, ale i nie wysprzątasz dokładnie wszystkich pomieszczeń. Lepiej rozłożyć sobie pracę na parę dni i zaangażować do sprzątania pozostałych domowników. 😉 Przygotuj odpowiedni zestaw do sprzątania i zacznij oczyszczanie przestrzeni! Powodzenia! 🙂

Ocena: 3.4/5.
Please wait...