Czytanie oznaczeń na metkach nie jedną osobę przyprawia o ból głowy. Błędna interpretacja symboli prania sprawi, że ukochany sweter może się skurczyć nawet o dwa rozmiary. Z kolei na ulubionej bluzce powstaną brzydkie marszczenia przy prasowaniu. Jak właściwie odczytywać oznaczenia na metkach? Sprawdź!

Aby uniknąć podobnych „przykrych zdarzeń” podczas prania i prasowania, warto nauczyć się odczytywać oznaczenia na metkach. Dzięki temu Twoje ubrania dłużej zachowają swój nasycony kolor, kształt i rozmiar. Dla Ciebie prasowanie odzieży jest równie problematyczne co pranie? Sprawdź, jak ułatwić sobie życie, zdobywając podstawową wiedzę. Do prasowania wybierz także żelazko renomowanej marki np.: Russell Hobbs, dzięki któremu prasowanie będzie jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze.

Reklama

Symbole prania co oznaczają?

Na metce każdego ubrania można znaleźć 5 symboli. Informują one, w jaki sposób prać, suszyć i prasować. Znajdują się na nich symbole prania chemicznego i czyszczenia. Symbole na metkach umieszczone są zgodnie z międzynarodową kolejnością:

1. Pranie.

2. Wybielanie.

3. Suszenie.

4. Prasowanie.

5. Czyszczenie chemiczne.

Ubrania wypierzesz nawet w najprostszym modelu pralki. Do prasowania wybierz żelazko, które zwiększy komfort tej czynności np.: Russell Hobbs Power Steam Ultra.Deska do prasowania Brabantia Fern Shades

Symbol prania – jak go rozumieć?

symbole prania

Symbol prania jest pierwszym oznaczeniem umieszczonym na metce. Informuje on o tym, czy wybrane ubranie możesz wyprać w pralce. Jeśli tak, to w jakiej temperaturze. Symbol prania przedstawiony jest jako miska z wodą i liczbą. Wyraża maksymalną temperaturę w stopniach Celsjusza. Jeśli wypierzesz odzież w wyższej temperaturze, niż jest zalecana przez producenta, to ryzykujesz zdeformowanie ubrania w czasie prania. Jeśli symbol prania jest przekreślony, to takie ubranie oddaj do pralni chemicznej.

Czasami symbol prania jest zmodyfikowany. Jeśli pod znaczkiem z miską wody znajduje się gruba linia, to należy wybrać program do tkanin delikatnych. Wtedy możesz załadować bęben tylko do połowy. Jeśli pod symbolem prania znajdują się dwie grube linie, to należy wybrać specjalny program do prania. Nowoczesne pralki wyposażone są w programy do prania wełny, jedwabiu i kaszmiru. Jeśli Twoja pralka nie jest wyposażona w taki program, to wybierz opcję prania ręcznego.

Symbol wybielania

Drugim symbolem na metce jest trójką oznaczający wybielanie. W prawie każdym detergencie do prania znajdują się środki wybielające. Dzięki temu białe rzeczy nie żółkną i zostają z nich usunięte nieestetyczne przebarwienia. Jeśli trójkąt jest przekreślony, to nie wybielaj tego ubrania . Gdy w symbolu znajduje się skrót „CL”, oznacza to, że do wybielania możesz używać chloru. Jeśli na trójkącie znajdują się poprzeczne linie, oznacza to, że używać należy tylko wybielaczy tlenowych.

Symbol suszenia

Trzecim symbolem na metce jest suszenie. Niektóre ubrania można suszyć w suszarkach, a inne zostaną zniszczone pod wpływem ciepła. Nie należy suszyć w suszarkach bębnowych odzieży wełnianej i biustonoszy.

Jeśli w kwadracie umieszczone jest kółko, oznacza to suszenie w suszarce bębnowej. Jeśli taki znaczek jest przekreślony, to nie można takiego ubrania wkładać do suszarki. W symbolu suszarki bębnowej ilość kropek określa temperaturę suszenia, np.: jedna kropka oznacza suszenie tkanin delikatnych.

Symbol prasowania

Symbol prasowania oznaczony jest na metce odzieżowej żelazkiem. Jest to informacja czy ubranie można prasować i w jakiej temperaturze. Na ikonie żelazka znajdują się kropki, które określają jaką temperaturę żelazka należy ustawić:

  • 1 kropka: 110° C;
  • 2 kropki: 150° C;
  • 3 kropki: 200° C.

Jeśli na symbolu znajdują się trzy kropki, to materiał ten można prasować gorącym żelazkiem. Takimi tkaninami są len i bawełna. Jeśli ubranie wykonane jest z delikatnych lub syntetycznych tkanin, to wyprasuje je na najmniejszej mocy żelazka. Taką odzież warto prasować żelazkiem ze stacją parową. Podczas prasowania duże znaczenie ma jakość żelazka. Dlatego warto wybrać urządzenie znanej marki np.: żelazka Russell Hobbs.

Symbol czyszczenia chemicznego

Symbol czyszczenia chemicznego umieszczony jest jako ostatni na metce. Jest to najczęściej kółko z literą w środku. Jeśli takie oznaczenie znajdziesz na swoim ubraniu, to oddaj je do pralni chemicznej. Litery oznaczają konkretne preparaty chemiczne, które pralnia musi użyć. Jeśli samodzielnie wypierzesz odzież z takim znaczkiem, to możesz ją zniszczyć.

Jak właściwie wyprasować ubrania?

Niezbędnym akcesorium do prasowania jest deska. Warto wybierać produkty renomowanych producentów np.: holenderskiego Brabantia. Zanim rozpoczniesz prasowanie, to sprawdź oznaczenia na metkach. Jeśli symbol żelazka będzie przekreślony, to takiej rzeczy w ogóle się nie prasuje. Przykładem są wełniane swetry.

Żelazko Russell Hobbs Light And Easy Brights

Jeśli ubranie jest w ciemnym kolorze, ma nadruk albo aplikację, to wyprasuj je na lewej stronie. Prasowanie ciemnych ubrań na prawej stronie może pozostawić nieeleganckie błyszczące ślady. Ponadto pod wpływem wysokiej temperatury aplikacje mogą ulec uszkodzeniu.

Prasowanie różnych rodzajów ubrań

Prasowanie dużych i prostych rzeczy np.: obrusów i pościeli, nie przysparza większych problemów. Podczas prasowania po prostu właściwie ułóż je na desce. Do prasowania dużych rzeczy warto wybierać szersze deski. Dzięki temu komfort podczas prasowania jest większy. Niektóre deski do prasowania Brabantia mają szerokość nawet do 45 cm, więc świetnie sprawdzą się do prasowania dużych rzeczy.

Prasowanie koszul i T-shirtów

Prasowanie koszul i T-shirtów wymaga właściwej techniki. Wystarczy, że rozciągniesz koszulkę na desce do prasowania tak, aby nie było na jej żadnych zmarszczek. Następnie przeprasuj odzież żelazkiem nastawionym na właściwą temperaturę i gotowe. Jeśli jakieś miejsce nie zostanie dobrze wyprasowane, to nawilż materiał, rozciągnij na desce i przeprasuj uporczywe zagniecenia. Prasowanie koszuli również wymaga użycia właściwej techniki. Najczęściej rozpoczyna się od wewnętrznej części kołnierzyka. W następnej kolejności należy wyprasować część barkową poprzez zahaczenie koszuli o krawędź deski do prasowania. W kolejnym kroku należy wyprasować rękawy, przód i tył.

Właściwe rozróżnianie małych symboli na metkach sprawia, że unikniesz błędów spowodowanych niewłaściwym praniem lub prasowaniem. Dzięki temu Twoje rzeczy będą dłużej wyglądały jak nowe. Właściwe prasowanie nie jest czynnością trudną. Wystarczy dobry sprzęt i odpowiednia technika. Jeśli ubranie dodatkowo zwilżysz przed prasowaniem, to będziesz mógł je łatwiej wyprasować.


Zobacz także:

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...