Prawidłowe przechowywanie jedzenia w lodówce jest niezmiernie ważne dla zdrowia. Codzienne posiłki powinny być przygotowywane ze świeżych składników, które zawierają witaminy i minerały, a pozbawione są szkodliwych substancji. Odpowiednio poukładane jedzenie w lodówce dłużej zachowuje świeżość i wartości odżywcze, a także zdatność do zjedzenia. Zróbmy więc porządek w lodówce!

1Górna półka – produkty mleczne i konfitury

Jest kilka zasad mówiących o tym, jak przechowywać żywność w lodówce. Po pierwsze, na górnej półce należy przechowywać produkty mleczne, takie jak jogurty, mleko i kefiry. W wyższej temperaturze rozwijają się bakterie kwaszące, co jest jak najbardziej wskazane. Niższa temperatura spowodowałaby rozwój szkodliwych dla zdrowia bakterii gnilnych. Dodatkowo na górnej półce mogą znaleźć się również konfitury i dżemy.

Reklama

2Środkowa półka – przechowywanie wędlin i sera

Środkowa półka to doskonałe miejsce na produkty, które szybko się psują, a więc wędliny, biały ser i potrawy przetworzone – garnki z zupą czy gotowym sosem. Pamiętaj jednak, że do lodówki nie wolno wkładać naczyń z gorącą zawartością! Jak przechowywać wędliny i ser w lodówce, aby uniknąć ich obsychania? Świetnym rozwiązaniem są pojemniki do przechowywania. Plastikowe, szklane lub silikonowe pojemniki na żywność do lodówki zapobiegają także mieszaniu się zapachów i smaków. Dostępne są nawet pojemniki kilkupoziomowe, specjalnie przeznaczone do przechowywania różnego rodzaju wędliny czy sera. Dzięki takiemu rozwiązaniu na każdym z poziomów możemy ułożyć inny rodzaj szynki.

Pojemnik na wędliny trzypoziomowy Mepal


Trzypoziomowy pojemnik na wędliny pozwala ułożyć różne rodzaje szynki w jednym pojemniku.

3Dolna półka – surowe mięso i ryby

Surowe mięso i ryby najlepiej przechowywać na dolnej półce, czyli tam, gdzie jest najchłodniej. W tym przypadku również warto zaopatrzyć się w pojemniki do przechowywania żywności w lodówce, aby uniknąć kapania i rozprzestrzeniania się specyficznego zapachu, łatwo wchłanianego przez inne produkty.

4Szuflady – jak przechowywać owoce i warzywa w lodówce?

Jak przechowywać warzywa i owoce w lodówce? W dolnej części lodówki, gdzie znajdują się szuflady. Można tam również umieścić twarde sery w opakowaniu, by mogły spokojnie dojrzewać. Przechowując sałatę zadbaj o to, by opakowanie było lekko nieszczelne – to pozwoli jej “oddychać” i uchroni przed powstaniem szkodliwych bakterii. Ważne jest również to, aby warzywa i owoce były przechowywane osobno. Warto zaopatrzyć się w praktyczne pojemniki do warzyw i owoców, które mogą mieć różne przeznaczenie. Znajdziesz takie do przechowywania osobno cebuli, czosnku, pomidorków koktajlowych, szparagów, truskawek czy cytryny. Inne z kolei wyposażone są w wyjmowany koszyk, który zabezpiecza sałatę, inne warzywa czy owoce przed kontaktem ze skraplającą się wodą, a tym samym przed rozwojem bakterii.

Zobacz produkty: 1. Pojemnik na pomidora, 2. Pojemnik na truskawki

5Półki na drzwiach lodówki

Boczne półki to idealne miejsce na słoiki z przetworami, olej roślinny (który najlepiej przechowywać w szklanej butelce) i słoiczki z sosami. Znajduje się tam również pojemnik na jajka. Świeże, niemyte utrzymają swą świeżość do 3 tygodni.

I mała ściągawka na sam koniec:

Przechowywanie żywności w lodówce


Przechowywanie żywności w lodówce mamy opanowane, ale jak długo poszczególne produkty mogą w niej leżeć? Lodówka jest niewątpliwie “przedłużaczem świeżości”, jednak należy kierować się przede wszystkim terminem przydatności. Skoro wiesz już, jak przechowywać żywność w lodówce, jakie pojemniki są najlepsze oraz w czym przechowywać wędliny czy ser – nie ma na co czekać. Zróbmy z tym porządek!

Ocena: 3.3/5.
Please wait...