Walentynki to dzień, który jest doskonałą okazją do trochę innego spędzenia czasu z osobą bliską naszemu sercu. Obecnie ma swoich zwolenników, ale i przeciwników. Warto jednak poznać historię walentynek i dowiedzieć się jak sprawić, by walentynki były wyjątkowe oraz co podarować ukochanej lub ukochanemu, by jeszcze bardziej je osłodzić.

Wielu osobom walentynki kojarzą się jedynie z amerykańskim, kiczowatym świętem, którego obchody cieszą głównie właścicieli sklepów w martwym sezonie między Bożym Narodzeniem a Wielkanocą. Nic bardziej mylnego. To coś więcej niż komercyjne święto. To po prostu czas, gdy na chwilę można się zatrzymać, by celebrować bycie razem i skupić się tylko na drugiej, wyjątkowej i bliskiej osobie. Pokazuje to również historia tego święta.

Krótka historia walentynek

Patron walentynek i tradycja świętowania tego dnia nie wywodzi się z Ameryki, choć tam została przyjęta i od lat jest hucznie obchodzona. Nieprzypadkowo opiekunem święta zakochanych jest święty Walenty, biskup i lekarz, który stracił życie w imię miłości. Żył w Cesarstwie Rzymskim w III wieku. Panował wtedy, wydany przez cesarza, zakaz zawierania związków małżeńskich przez mężczyzn w wieku 18-37 lat. Cesarz uważał, że najlepsi żołnierze – legioniści to ci, którzy nie mają rodzin. Biskup Walenty złamał ten zakaz i udzielał młodym, zakochanym parom ślubów, za co został wtrącony do więzienia. Tam zakochał się w niewidomej córce strażnika, która dzięki świętemu odzyskała wzrok. Gdy o wszystkim dowiedział się cesarz, kazał go zabić. Egzekucję wykonano 14 lutego. W przeddzień swej śmierci Walenty napisał list do ukochanej.

Walentynki – obecnie

Nie warto od razu stawać w opozycji do walentynek i głośno krzyczeć, że jest to jedynie kicz i komercja.  Można potraktować to święto jako okazję do celebrowania związku, do zbliżenia się  do drugiej, bliskiej nam osoby. W ten dzień warto się zatrzymać i skupić na ukochanej osobie, zrobić jej wyjątkową niespodziankę czy przyjemność. Prezent na walentynki będzie do tego miłym dodatkiem.

Co podarować na walentynki?

Ze świętem zakochanych związana jest miła tradycja  wręczania ukochanej osoby karteczką z wyznaniem, tzw. walentynką. Szczególnie wyjątkowa jest taka, która została wykonana własnoręcznie. Oprócz tego zwyczaju , bliskich obdarowuje się też drobnymi prezentami, kwiatami, słodyczami czy osobistymi drobiazgami. Warto się chwilę zastanowić, by właściwie wybrać prezent na walentynki dla niej lub dla niego. Nie trzeba na upominek od razu wydawać fortuny.

Dobrym pomysłem będzie jakiś spersonalizowany gadżet codziennego użytku np. kubek z maksymą, która jest istotna dla obdarowywanej osoby, lub z miłym wyznaniem czy po prostu z sercem. Dzięki temu, że będzie używać go codziennie w pracy lub domu, będzie częściej myśleć o swojej drugiej połowie. Jeśli obdarowywanym  jest miłośnik kawy, warto  wręczyć mu kawiarkę z ładnym, tematycznym zdobieniem lub tygielek do kawy. W ten sposób, każdy dzień będzie rozpoczynać od kawy i pomyślenia ciepło o darczyńcy. Osoby mieszkające z drugą połówką mogą podarować jej zestaw kubeczków, które idealnie się w siebie wpasowują, na pewno umilą one poranne śniadania w łóżku. Więcej inspirujących pomysłów na drobne prezenty można znaleźć w dziale Prezenty walentynkowe.

Kubek termiczny Duo

A może walentynkowa kolacja?

Dla osób, które lubią świętować z dala od innych ludzi  i wolą omijać szerokim łukiem wypełnione w ten dzień restauracje, dobrym pomysłem będzie przygotowanie posiłku w domu. Bez różnicy czy będzie to śniadanie podane do łóżka, czy smaczna kolacja z winem podana przy świecach. W sklepach można znaleźć wiele produktów, które pomogą umilić ten poranek lub wieczór. Dla łasuchów można przygotować na walentynki wyjątkowy deser, upiec makaroniki, bezę lub ciasto – najlepiej w kształcie serca lub zrobić małe czekoladowe serduszka. Takie wypieki można ozdobić wzorkami z lukru królewskiego. Praktyczne wskazówki jak go przygotować, znajdziesz w naszym artykule: Jak zrobić lukier królewski?

Nie od dziś wiadomo, że czekolada to świetny afrodyzjak. W połączeniu ze szczyptą chili będzie wyśmienita. Na śniadanie można przyrządzić pankejkowe serduszka, a na kolację podać dania skomponowane na bazie afrodyzjaków. Najważniejsza jest jednak atmosfera – warto ją podkreślić przez ładne przybranie stołu, odpowiednią muzykę i światło. I choć nadmiar serduszek w pierwszej chwili może wydawać się przesadą, to tego dnia, taka specjalna celebracja uświadomi bliskiej osobie, że jest najważniejsza.