Przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia możemy zacząć już kilka tygodni przed Wigilią. Wiele z dań ugotowanych na tydzień lub dwa przed świętami można zamrozić i z powodzeniem przechowywać. Dzięki temu w dzień Wigilii będziemy mieli więcej czasu, aby skupić się na tym, co naprawdę ważne. Podpowiem Wam, jak przechowywać jedzenie w lodówce oraz poza nią, a także które dania wigilijne można mrozić. Jakie potrawy wigilijne można przygotować wcześniej, a jakie na ostatnią chwilę oraz jak długo zachowuje świeżość poszczególne jedzenie.

Pierogi z kapustą i grzybami, czerwony barszcz z uszkami, słodki makowiec i aromatyczny piernik… Ahhh! Uwielbiam wszystkie te tradycyjne potrawy świąteczne! Zjedzenie takich smakołyków to z pewnością nie problem, ale ich przygotowanie to już inna bajka… Żal przecież nie przygotować tylu tradycyjnych dań, które staną się smakowitą ozdobą świątecznego stołu. Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Warto rozsądnie rozłożyć sobie całą tę pracę w czasie. Poznaj potrawy wigilijne, które można zrobić już wcześniej i bez obaw przechowywać je w odpowiedni sposób aż do Świąt. Oczywiście odpowiedni sposób ich przechowywania także nie pozostaje bez znaczenia… O tym wszystkim już za chwilę! 🙂

Reklama

Jak przechowywać pierogi i uszka do barszczu, żeby się nie skleiły?

Pierogi z kapustą i grzybami oraz domowe uszka do barszczu to zdecydowanie podstawa świątecznych potraw! Ja nie wyobrażam sobie świąt Bożego Narodzenia bez takich przysmaków, oczywiście własnoręcznie lepionych w domu. Z przygotowaniem takich mącznych potraw jest trochę zabawy, dlatego warto zabrać się za to już wcześniej. Jak to zrobić, by zachowały świeżość i były wciąż tak samo smaczne?

Pierogi z kapustą i grzybami wigilijne - przepisZastanawiasz się, czy pierogi i uszka do barszczu można mrozić? Oczywiście, że tak! Uszka i pierogi to jedne z tych dań, które możemy przygotować wcześniej. Wykorzystaj zatem taką możliwość. Jeśli czeka Cię natłok przedświątecznych obowiązków, nie zostawiaj wyrabiania ciasta i lepienia na ostatnią chwilę. Zabierz się za to już na kilka dni wcześniej.

Jak przechowywać surowe pierogi w zamrażarce?

Już na kilka tygodni przed Wigilią możesz zabrać się za wyrabianie ciasta na pierogi i uszka. W ich przygotowaniu pomoże Ci nasz przepis na wigilijne pierogi z kapustą i grzybami. Przysmaki jak u babci. 🙂 Musisz wyrobić ciasto i je rozwałkować, przygotować farsz, nałożyć go na wycięte z ciasta kółka i skleić. Co potem? Żadnego gotowania. Najlepiej mrozić pierogi surowe. Przygotuj tacki lub specjalne pojemniki do mrożenia, obsyp je mąką i zacznij układać pierogi – jeden obok drugiego, w taki sposób, by pierogi się nie stykały. Włóż zapełnione tacki do zamrażalnika i poczekaj, aż pierogi i uszka się zamrożą. Dopiero takie zamrożone możesz przesypać do woreczków, dzieląc je na porcje i w ten sposób dalej przechowywać w zamrażalniku. Dzięki takim zabiegom domowe wyroby nie powinny się posklejać.

Jak przechowywać pierogi w zamrażarce do świąt?
Mrożąc uszka lub pierogi pamiętaj, że należy je ułożyć na obsypanych mąką tackach lub w pojemniku do mrożenia – jeden obok drugiego. Tak, aby się nie dotykały. W przeciwnym razie produkty się posklejają. Dopiero kiedy uszka i pierogi się zamrożą, możesz wsypać je do woreczka.

Jak długo można przechowywać w ten sposób pierogi lub uszka w zamrażarce? Nawet do kilku tygodni. Najlepiej zatem przygotować je już na początku grudnia, kiedy nie masz jeszcze wielu obowiązków świątecznych. Forma do pierogów znacznie skróci ich wycinanie i nada im idealny kształt. Polecam zatem wykonanie domowych pierogów nawet tym bardzo zapracowanym.

Zobacz całą ofertę akcesoriów do pierogów >> Klik!

Jak przechowywać obgotowane pierogi do Wigilii?

Istnieją jeszcze inne sposoby na przechowywanie pierogów. Swoje domowe wyroby możesz również obgotować przed ich zamrożeniem. To taki pośredni sposób między mrożeniem pierogów surowych a przechowywaniem pierogów już ugotowanych. Metoda ta sprawdza się w szczególności przy mrożeniu pierogów z mokrym nadzieniem (np. z owocowym), które mają tendencję do pękania podczas mrożenia.

Gdy już nafaszerujesz i posklejasz wszystkie pierogi i uszka. W garnku zagotuj wodę, dodaj sól i trochę oleju. Pierogi wrzuć do wrzącej wody na 3-4 sekundy. Uważaj, by produkty nie przywarły do dna garnka – po wrzucaniu od razu zamieszaj. Wyjmij pierogi lub uszka przy pomocy szumówki i wyłóż je na przygotowaną wcześniej tacę lub stolnicę. Poczekaj, aż odparują i osuszą się z jednej strony. Każdego pieroga przełóż na drugą stronę i ponownie zaczekaj, aż dobrze obeschną. To bardzo ważny krok! Odpowiednio osuszone pierogi nie będą się sklejać.

Obgotowane pierogi lub uszka musisz dobrze wysuszyć, dzięki czemu nie będą sklejać się podczas mrożenia. Nie zapomnij również o posoleniu wody i dodaniu do niej odrobiny oleju – dopiero po tym możesz wrzucić do niej pierogi na 3-4 sekundy.

Jak przechowywać takie obgotowane pierogi w zamrażarce? Gdy pierogi dobrze obeschną przełóż do woreczków. Porcje włóż do zamrażalnika, a po ok. godzinie potrząśnij torebkami wypełnionymi wigilijnymi przysmakami, by mieć pewność, że domowe pierogi nie skleją się ze sobą.

Jak przechować ugotowane pierogi do Wigilii ?

A może już ugotowałeś pierogi wigilijne i teraz zastanawiasz się, jak przechować je do Wigilii? O nic się nie martw! Mimo że na samym początku wspomniałam o mrożeniu surowych lub obgotowanych pierogów, te ugotowane również da się przechować! Niektórzy twierdzą nawet, że tak jest lepiej, bo po rozmrożeniu wcześniej ugotowanych pierogów szybciej je ugotujesz. Ponadto, rozmrożone możesz od razu wrzucić na patelnię i podsmażyć na złoto razem z cebulką. Mmm. Wcześniej jednak musisz odpowiednio przygotować je do zamrożenia.

Sklejone pierogi z dodatkiem farszu ugotuj w osolonej wodzie z dodatkiem 2-3 łyżek oleju lub oliwy z oliwek. Po ugotowaniu wyłów je z wody, rozłóż na talerzu i pozostaw do ostygnięcia. Gdy ostygną, rozłóż je jeden po drugim na tackach, ale tak, by pierogi się nie stykały. Włóż tacki do zamrażalnika, a po zamrożeniu podziel na porcje i przełóż do woreczków. Woreczki ponownie umieść w zamrażarce. Po ugotowaniu najlepiej przechowywać je w lodówce do 3-4 dni.

Jak przechowywać zupę grzybową lub barszcz?

Czy można mrozić barszcz czerwony i zupę grzybową? A może jest inny sposób, aby zachować ich świeżość na kilkanaście tygodni? Jeśli chodzi o zupy, istnieją dwa sposoby wydłużenia ich daty ważności. Każdą zupę można mrozić lub pasteryzować, dzięki czemu  możesz przygotować ją kilka tygodni przed świętami i rozmrozić lub otworzyć słoik w dzień Wigilii.

Jak przechowywać barszcz?Mrożenie barszczu lub zupy grzybowej jest bardzo proste. Wystarczy przelać potrawę do pojemnika do mrożenia lub woreczka. Pamiętaj, aby nie mrozić płynów w szklanych pojemnikach lub słoikach, ponieważ mogą one popękać w zamrażalniku. Jeśli decydujesz się na mrożenie zupy w pojemniku plastikowym, nie wlewaj jej aż pod samą pokrywkę – zostaw nieco wolnej przestrzeni. Mrożona ciecz zwiększy swoją objętość i pojemnik również może popękać.

Pasteryzowanie zupy wymaga troszkę więcej czasu, ale w tym przypadku nie potrzebujesz miejsca w zamrażarce, która w okresie przedświątecznym i tak pewnie pęka w szwach. Do pasteryzacji zup wykorzystaj odpowiedniej pojemności słoiki typu twist lub słoiki typu weck. Pamiętaj, by najpierw dobrze wyparzyć i osuszyć słoiki.

  •  Pasteryzacja w garnku.  Do wyparzonych naczyń wlej zupę, zakręć i ustaw naczynia w specjalnym garnku do gotowania słoików lub zwykłym dużym garnku, ale wyłożonym ściereczką. Wykładając lnianą ściereczkę lub ręcznik kuchenny zapobiegniesz obijaniu się słoików. Specjalne garnki do pasteryzowania mają podkładkę na dnie, dlatego w takim przypadku nie ma konieczności wykładania dodatkowego materiału. Garnek zalej zimną wodą do ¾ wysokości słoików z zupą i gotuj pod przykryciem. Licz czas od momentu zagotowania wody. Pasteryzacja trwa ok. 30 minut. Po tym czasie wyjmij słoiki za pomocą chwytaka, zaciśnij nakrętki (przez ściereczkę, by się nie poparzyć) i ułóż na do góry dnem na ściereczce.
  •  Pasteryzacja w piekarniku.  Słoiki możesz pasteryzować także w piekarniku, układając je jeden obok drugiego na blaszce i prażąc w 150°C przez 60 minut. Zupy włóż do zimnego piekarnika, a czas pasteryzacji zacznij liczyć od momentu uzyskania odpowiedniej temperatury.
Pomiędzy poszczególnymi dniami świąt Bożego Narodzenia możesz przechowywać zupę w lodówce. Jeśli jednak nie zjesz jej przez 3-4 dni, należy ją zamrozić lub poddać pasteryzacji, aby się nie zmarnowała.

Jak długo można przechowywać makowiec?

Na święta, oprócz pysznych wigilijnych dań, pieczemy też sporo ciast. Serniki, orzechowce, miodowce, klasyczne szarlotki, pierniki staropolskie… Jednym z najpopularniejszych wypieków bożonarodzeniowych jest również ciasto z makiem. Czy wiesz jak długo można przechowywać makowiec, by był odpowiednio świeży i wilgotny? Upieczone ciasto z makiem jest smaczne przez ok. 4 dni. Dlatego nie warto piec go wcześniej niż 1-2 dni przed Wigilią. Natomiast wcześniej możesz przygotować domową masę makową. Prostą instrukcję znajdziesz tutaj: Jak zrobić idealną masę makową w domu? Jeśli ciasto nie zostanie zjedzone podczas świątecznych spotkań, należy je zamrozić. Będzie jak znalazł na Sylwestra lub przyjęcie karnawałowe. Ja po prostu owijam ciasto w aluminiową folię spożywczą i w takiej postaci wkładam do zamrażarki. Przechowuję zamrożony makowiec nawet do kilku tygodni.

Jak długo przechowywać makowiec?


Jak długo można przechowywać kapustę kiszoną z grochem lub grzybami?

Przygotowanie kapusty wigilijnej najlepiej zacząć 2 dni przed świętami. W pierwszym dniu moczymy grzyby lub groch. Następnie, dzień przez Wigilią, gotujemy kapustę. To danie lepiej przygotować na świeżo. Kapusta z grzybami lub grochem powinna być przechowywana w lodówce. Zachowuje ważność nawet do tygodnia. Po tym czasie, jeśli nie zdążymy zjeść dania, możemy ją zamrozić. Mrożona kapusta może być przechowywana do kilku tygodni. Z pewnością przyda się, jako pyszny dodatek do niedzielnego obiadu. Jeśli chcesz sam przygotować kapustę, sprawdź domowe sposoby na kiszenie kapusty oraz przejrzyj akcesoria do kiszenia kapusty, które będą Wam do tego niezbędne.

Jak przechowywać karpia do Wigilii?

Karp to jedno z tradycyjnych świątecznych dań, dlatego w wielu polskich rodzinach właśnie taka potrawa musi znaleźć się na wigilijnym stole. Może być to karp w galarecie, karp smażony lub pod postacią rybnej zupy.

 Karp w galarecie.  W przypadku karpia w galarecie, nie polecam przygotowywania go wcześniej niż dzień przed Wigilią. Po przyrządzeniu koniecznie przechowuj potrawę w lodówce.

RADA! Jeśli miejsce w lodówce się skończy, potrawy wigilijne możesz szczelnie zamknąć w pojemnikach plastikowych i przechowywać na tarasie lub balkonie. Niska temperatura na dworze korzystnie wpływa na przedłużanie świeżości potraw.
 Karp smażony.  Jeśli kupujesz żywego karpia i masz zamiar go usmażyć, możesz zacząć jego przygotowanie kilka dni przed świętami. Jak przechowywać karpia po zabiciu? Jeśli do świąt zostało więcej niż 2 dni, należy go zamrozić. Zanim jednak to zrobisz należy dokładnie oczyścić go skrobakiem na specjalnej desce do ryb. Oczyszczoną rybę możesz zamrozić nawet na kilka tygodni, wyciągnąć w wigilijny poranek, rozmrozić i usmażyć. Przechowywanie usmażonych ryb w lodówce nie powinno trwać dłużej niż 3-4 dni. Po tym czasie możesz je ponownie zamrozić i wykorzystać do obiadu w inny dzień.

Przechowywanie pierników do Świąt

 Jak długo można przechowywać pierniki do świąt?  Bożonarodzeniowe pierniki możesz przygotować już w listopadzie. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj ciasta wybierzesz.

Jak przechowywać pierniki na święta  • W I połowie listopada warto zabrać się już za wyrabianie ciasta na piernik staropolski. Wtedy też możesz upiec też tradycyjne katarzynki, które będą potrzebowały nieco czasu, by zmięknąć.
  • II połowa listopada to czas na wypiek klasycznych pierników wykrawanych, które tuż po upieczeniu są zbyt twarde, by można było zjeść je od razu. Wtedy też można zabrać się za pieczenie pierniczków bakaliowych, nadziewanych marmoladą i oblanych lukrem oraz niemieckich Springerle.
  • Początek grudnia to doskonały czas na holenderskie Speculoos, szwedzkie Pepparkakor, niemieckie Lebkuchen i pierniczki migdałowe.
  • Kolejne tygodnie grudnia to już ostatni dzwonek! Twarde pierniki nie zdążą odpowiednio zmięknąć, dlatego najlepiej przygotować te, które są od razu miękkie po upieczeniu. Dobrym pomysłem jest również wypiek pierniczków alpejskich.
Szczegółowy harmonogram wypieku pierników, a także przepisy na przeróżne rodzaje tych korzennych ciastek znajdziesz w naszym artykule: Kiedy piec i dekorować pierniki świąteczne? Terminarz wypieku.
 A w czym przechowywać takie pierniczki świąteczne, by odpowiednio zmiękły?  Pierniki upieczone kilka tygodni przed świętami przechowujemy w specjalnych puszkach na pierniki. Są to dekoracyjne pojemniki metalowe, dostępne w różnych pojemnościach i zdobione różnymi wzorami. Są nie tylko ozdobne, ale i praktyczne. Okażą się idealną dekoracją świąteczną. Pierniki możesz przechowywać również w szklanych słojach z pokrywką oraz w zamykanych pojemnikach plastikowych i ceramicznych.

Zobacz całą ofertę puszek na pierniki >> Klik!

Do puszki z piernikami warto dorzucić kawałek jabłka, cytryny lub skórki pomarańczy. Dzięki temu ciastka pochłoną wilgoć z owocu i szybciej staną się odpowiednio miękkie. Dopiero na kilka dni przed Wigilią ozdób domowe wypieki lukrem.
 Jak długo przechowywać pierniki po świętach?  Jeśli nie dasz rady zjeść wszystkich ciasteczek w święta Bożego Narodzenia, nic straconego! Schowaj je z powrotem do puszki i ciesz się ich smakiem jeszcze kilka tygodni. Tradycyjna receptura pierników została tak opracowana, by przysmaki te jako towar eksportowy, mogły przetrwać nawet długie podróże. Dodatkowo, składniki takie jak przyprawy korzenne i miód zapewniają im świeżość na dłużej. Więcej informacji o przechowywaniu pierników i sztuczkach na to, by stały się miękkie, przeczytasz w artykule: Jak w i czym przechowywać pierniki do świąt?

Kiedy gotować bigos na święta?

Bigos to jedno z tych dań, które pozwala nam zaoszczędzić czas w dzień Wigilii. Możemy przygotować go znacznie wcześniej, na przykład na początku grudnia. Potrawę możemy zarówno zamrozić, jak i zagotować w słoikach. Przechowywanie bigosu w słoikach jest bardzo wygodne – bigos nie zajmuje miejsca w lodówce, bo można przechowywać go w piwnicy czy w domowej spiżarce. Szczelnie zamknięty może stać nawet kilka miesięcy. Jeśli jednak zdecydujesz się zrobić go na krótko przed Wigilią, pamiętaj, by przechowywać świeży bigos w lodówce lub na balkonie. Jeśli po świętach zostanie Ci sporo bigosu, możesz go zamrozić lub zagotować w słoikach, by zaserwować danie na Sylwestra lub w inny dzień, w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Jak przechowywać bigosSzukasz przepisu na tradycyjny, świąteczny bigos? Sprawdź: Przepis na bigos domowy z kiszonej kapusty z kiełbasą.


Jak widzisz przechowywanie jedzenia przed i w czasie świąt nie musi być trudne! Wiesz już, które potrawy można przygotować wcześniej na święta, a także jak je odpowiednio przechowywać. Przechowywanie pierogów w lodówce i smażonych ryb w zamrażarce, mrożenie makowca, zupy grzybowej i barszczu nie powinno mieć już przed Tobą żadnych tajemnic. Dajcie znać, jak u Was odbywa się przygotowanie potraw wigilijnych – które z nich robicie wcześniej, a które na ostatnią chwilę?

Ocena: 4.1/5.
Please wait...