Na opakowaniach kawy często pojawiają się informacje na temat jej składu. Przeczytać możemy w tym wypadku przede wszystkim, jakie są proporcje ziaren arabiki w stosunku do robusty. Jakie jednak ma to znaczenie dla smaku kawy?

To pytanie z pewnością pojawia się w głowie wielu osób, które lubią pić kawę. Nie tytułują się przy tym mianem znawców, którzy o tym popularnym na całym świecie naparze wiedzą wszystko. Jeśli jednak chcesz pogłębić swoją wiedzę na ten temat, ten krótki poradnik będzie do tego idealnym wstępem!

Reklama

Arabika a robusta – właściwości

Oba rodzaje kaw mają swoje cechy charakterystyczne, wady i zalety. Różnią się nie tylko tym, jaki napój dzięki nim możemy przygotować, ale nawet wyglądem niezmielonych ziaren oraz sposobem uprawy. Oto garść przydatnych informacji na ich temat!

kawa arabika i robusta

Arabika

  • Uprawiana jest na górzystych terenach, gdzie często pada deszcz, ale które równocześnie są odpowiednio nasłonecznione, a ziemia jest żyzna.
  • Wymaga od właścicieli plantacji większej wiedzy i doświadczenia w kwestii jej uprawy, ponieważ jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Z tego względu arabika uchodzi za odmianę szlachetniejszą.
  • Jej ziarna w stosunku do robusty są większe, bardziej podłużne i ciemniejsze, mają kolor brązowo-zielony.
  • Ziarna arabiki zawierają około 0,9-1,4% kofeiny.
  • W porównaniu do robusty jej smak jest delikatniejszy i bardziej wykwintny.

Robusta

  • Uprawiana jest na wielkich plantacjach, a warunki, jakie muszą być do tego spełnione, nie są tak rygorystyczne, jak w przypadku arabiki.
  • Ziarna robusty są mniejsze i bardziej okrągłe. Mają kolor pomiędzy brązem, zielenią a szarością.
  • W ziarnach znajduje się od 2-4% kofeiny, dlatego też robusta wybierana jest przez osoby szukające mocniejszego pobudzenia.
  • W smaku jest bardziej wyrazista i gorzka.

Kawa ziarnista – coś dla prawdziwego miłośnika kawy

Po tej porcji podstawowych wiadomości na temat rodzajów kawy i ich właściwości, czas zastanowić się, która forma jest bardziej odpowiednia – ziarnista czy mielona. Jeśli chodzi o smak i aromat, to z pewnością lepsza jest kawa ziarnista, którą mielimy tuż przed zaparzeniem. Z każdego świeżo zmielonego ziarna uwalnia się cała moc kawy.

Oczywiście decydując się na kawę ziarnistą, musimy zaopatrzyć w więcej akcesoriów, a przede wszystkim w młynek – najlepiej o dużych żarnach, dzięki którym kawę zmielimy szybciej, minimalizując ilość pyłu. Dobrym wyborem będzie chociażby młynek do kawy Bialetti z serii Macinacaffe z ceramicznymi żarnami, miarką umożliwiającą dokładne odmierzenie kawy i wygodną korbką. Osoby, które nie mają czasu, aby mielić kawę ręcznie, wybrać mogą też wśród dużej oferty młynków elektrycznych wielu cenionych na świecie marek.

Kawa mielona – opcja dla zabieganych

Kawa mielona jest z kolei idealnym wyborem dla osób, które starają się minimalizować rytuał przygotowania kawy do koniecznych czynności. Pamiętajmy, że na rynku dostępne są również dobrej jakości kawy mielone, wśród nich wymienić można m.in. kawę Bialetti. Jest dostępna w różnych wersjach, także tych z dodatkiem aromatów, np. waniliowego czy czekoladowego. Producent oferuje kawy o różnym składzie i stopniu intensywności. Znajdziemy tu wiele mieszanek arabiki i robusty z przewagą jednej bądź drugiej – wedle uznania!

Jak przechowywać kawę?

Zarówno arabikę, jak i robustę, najlepiej przechowywać w opakowaniu, w jakim kawa została kupiona. Samo opakowanie warto z kolei schować do pojemnika metalowego, ceramicznego lub szklanego. Oczywiście szczelnie zamkniętego! Wśród polecanych pojemników są m.in. pojemniki Brabantia ze stali.

Dobrym wyborem będą także naczynia zamykane próżniowo – brak dostępu powietrza pozwoli utrzymać aromat kawy na dłużej. Pamiętajmy o tym, by pojemników nie wystawiać na działanie promieni słonecznych i nie chować kawy w lodówce – te sposoby na pewno nie wpłyną korzystnie na przygotowywany napar!

Akcesoria do kawy – co wybrać?

O tym, jak smakować będzie nasza kawa, decyduje przede wszystkim sposób, w jaki ją przygotowujemy. Wciąż popularne i często praktykowane zalanie kawy gorącą lub – co gorsza – wrzącą wodą, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Warto więc zainwestować w akcesoria do parzenia kawy. Wybór jest naprawdę duży! Szeroki asortyment tego rodzaju produktów oferuje m.in. renomowana firma Bialetti.  Jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup dużego ekspresu ciśnieniowego, rozważ inne nasze propozycje!

Kawiarka jest prostym w obsłudze urządzeniem do parzenia kawy jak z włoskiej kawiarni! Do dolnego zbiornika wystarczy nalać wodę, a na sitko nasypać odpowiednią ilość kawy. W trakcie podgrzewania w kawiarce wytwarza się ciśnienie, które „przepycha” kawę przez sitko do górnego zbiornika. Kawa jest gotowa!

Kawiarka do parzenia kawy

Dobrym wyborem będzie kawiarka Bialetti. Ten włoski producent od lat 30. XX wieku słynie z produkcji tego rodzaju akcesoriów. W ofercie firmy znajdziemy zarówno najbardziej klasyczne kawiarki aluminiowe, np. Bialetti Moka Express oraz stalowe, o bardziej nowoczesnym designie, np. Bialetti Venus. Wielkość makinetki możemy dobrać do naszych potrzeb. Użyjemy jej na kuchenkach gazowych i elektrycznych. Nie zabrakło również kawiarek na indukcję Bialetti oraz kawiarek elektrycznych dla tych, którzy nie mają dostępu do kuchenki, np. w trakcie podróży lub w miejscu pracy.

Zaparzacz typu French Press

French Press to kolejne popularne, tradycyjne urządzenie do parzenia pobudzającego naparu. Jak działa? Do szklanego naczynia wlewamy na chwilę gorącą wodę, by nieco rozgrzać pojemnik. Następnie wodę wylewamy, na dno wsypujemy kawę, następnie dolewamy wodę w temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza, aby ją namoczyć, a po ok. 30 sekundach wlewamy resztę wody i zaparzamy kawę przez ok. 3 minuty.

Ostatnim etapem jest naciśnięcie tłoka i oddzielenie fusów od płynu. Kawę wystarczy rozlać do filiżanek. French press Bialetti świetnie sprawdzi się w każdym domu oraz biurze. Naczynia wykonane są z odpornego szkła i elementów stalowych lub z tworzywa sztucznego. Taki zaparzacz przyda się nie tylko do kawy, ale i herbaty.

Ta garść informacji na temat różnic między arabiką oraz robustą, sposobów przechowywania kawy, a także jej parzenia bez względu na ulubiony jej rodzaj, powinna pomóc Ci w wyborze zarówno kawy odpowiedniej dla Ciebie, jak i niezbędnych akcesoriów. Oczywiście swój zestaw możesz powiększyć o inne elementy, np. spieniacz do mleka Bialetti, który umożliwi przygotowanie smacznej kawy z mleczną pianką czy filiżanek Bialetti.


Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o kawie!

No votes yet.
Please wait...