Gdy myślimy dzisiaj o ceramice, wielu z nas podświadomie utożsamia ją właśnie z marką Bolesławiec. Zastawa stołowa oferowana przez polskiego producenta jest obecnie najbardziej charakterystyczną, rozpoznawalną ceramiką w naszym kraju. I zdecydowanie nie ma sobie równych! A wszystko to zasługa nie tylko doskonałej jakości wykonania, ale przede wszystkim wyjątkowych, niepowtarzalnych wzorów, zdobień i kolorów. To właśnie one sprawiają, że ceramika Bolesławiec zapada w pamięci tak głęboko, że ostatecznie znajduje stałe miejsce w naszych kuchniach!

Ceramika Bolesławiec jest obecna w naszych domach od pokoleń. To przede wszystkim piękna, elegancka zastawa Bolesławiec, składająca się z filiżanek, kubków, spodków i talerzy. To również dzbanki, cukiernice, mleczniki, patery, maselniczki, charakterystyczne kubki czeskie Bolesławiec, a nawet wazony, czy donice na kwiaty. Wszystko, czego tylko potrzebujemy do spożywania posiłków i celebrowania wspólnych chwil. Swój unikatowy charakter ceramika Bolesławiec zawdzięcza wielobarwnym, tradycyjnym zdobieniom o różnych kształtach i formach. I to właśnie im poświęcimy dzisiaj największą uwagę!

Reklama

Bolesławiec – ceramika praktyczna i piękna

Gdy mówimy o Zakładach Ceramicznych Bolesławiec, tak naprawdę cały czas krążymy wokoło ceramiki, której historia sięga już epoki paleolitu! Równie imponującą historią może pochwalić się sama marka, rozpoczynająca działalność w latach 40. XX wieku. Chociaż tak naprawdę ceramiką w Bolesławcu zajmowano się od czasów średniowiecza!

Do produkcji swoich kubków czy filiżanek marka wykorzystuje naturalne glinki, które pochodzą przede wszystkim z okolic Bolesławca. Są one następnie formowane, wypalane w wysokich temperaturach, malowane i szkliwione. Po kilkuetapowym procesie produkcyjnym finalnie otrzymujemy produkty bardzo trwałe, przystosowane do użytku w piekarniku i kuchence mikrofalowej. Odporne na odkształcenia i odpryski.

Każdy pojedynczy element, czy to kubek Bolesławiec, filiżanka, czy spodki i talerze Bolesławiec, jest ponadto całkowicie bezpieczny w kontakcie z żywnością. Do ich wykonania producent używa jedynie naturalnych, nieszkodliwych dla zdrowia i środowiska materiałów, aby zapewnić nam jak najwyższy komfort i przyjemność użytkowania.

Ceramika Bolesławiec – jak maluje się ceramikę bolesławiecką?

Jak to się dzieje, że każdy pojedynczy element i każdy zestaw Bolesławiec wyglądają tak wspaniale i oryginalnie?

Do zdobienia większości swoich wyrobów marka Bolesławiec wykorzystuje metodę stempelkową. Stempelki te wykonuje z gąbki lub gumy. Przyjmują one wiele różnorodnych, doskonale znanych nam kształtów. Są to m.in. rybie łuski, kółeczka, kropeczki, trójkąciki, pawie oczka, listki, kwiaty polne, koniczyny. Niektóre filiżanki, talerze i kubki Bolesławiec dekoruje się natomiast autorskimi dekoracjami malarskimi.

Wszystkie łączy jedno – kolory! Jest to w szczególności charakterystyczny dla wyrobów bolesławieckich kobalt, który występuje tu w zdecydowanie największej ilości. Ponadto błękit, zieleń, brąz, czerwień, pomarańcz, żółć. Bolesławiec dysponuje paletą ponad 30 kolorów, które pokrywają wykorzystywane w naszych kuchniach ceramiczne naczynia. Każdy zestaw obiadowy Bolesławiec, serwis kawowy, kubki, filiżanki oraz wiele innych.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że wszystkie materiały wykorzystywane na etapie zdobienia i szkliwienia są naturalne, bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska.

Najpiękniejsze wzory ceramiki Bolesławiec

Zdobienia, które pokrywają ceramikę bolesławiecką, w zdecydowanej większości nawiązują do tradycji. To naczynia, które przypominają nam zastawę stołową wykorzystywaną przez nasze babcie, czy ciocie. Sielskie, kolorowe kubki ceramiczne Bolesławiec wprowadzają do każdego wnętrza powiew świeżości i radości. Jednak we współczesnej ofercie marki znajdziemy również nieco nowocześniejsze, bardziej minimalistyczne propozycje wzorów. Takie jak zestaw Bolesławiec D-42 „Kropki” lub D-46. Właśnie dlatego ceramika Bolesławiec tak dobrze odnajduje się w każdej kuchni i trafia w przeróżne gusta!

Ceramika Bolesławiec dekoracja 166A

Najpopularniejszy wzór ceramiki bolesławieckiej? Bez wątpienia będzie to właśnie dekoracja 166A! Zdominowana przez głęboki kobalt z delikatnymi dodatkami zieleni i czerwieni. Naczynia należące do tej serii pokrywają słynne pawie oczka, a także drobne, wiosenne kwiatuszki, które łączą się z nimi za pomocą cienkich linii.

Wzór 166A zdobi zarówno filiżanki Bolesławiec, jak i kubki, kubeczki Bolesławiec, talerze, czy spodki. Znajdziemy go ponadto na wielu innych wyrobach. Ze względu na jego wyjątkową popularność, to właśnie od niego warto rozpocząć kolekcjonowanie tradycyjnej, polskiej ceramiki!

Ceramika Bolesławiecka DU60

Wzór określany jako DU60 to dekoracja książęca. Bogato zdobiona, elegancka i bardziej kolorowa niż seria 166A. Jakie motywy spotkamy na kubkach z zestawu kawowego Bolesławiec z tej kolekcji?

To przede wszystkim rozmaite kwiatuszki, listki i kółka w odcieniu kobaltowym, jasnozielonym i pomarańczowym na charakterystycznym, kremowym tle. Królewski charakter tej dekoracji jest widoczny już na pierwszy rzut oka!

Ceramika Bolesławiecka ART-124

A może intensywnie czerwone polne maki? Właśnie ten motyw zdominował ceramikę ART-124. Kwiaty te występują w towarzystwie finezyjnych listków, niewielkich trójkątów, linii i rombów w odcieniach pomarańczy, ciemnej zieleni i granatu.

Dostępne w tej kolekcji dzbanki Bolesławiec, talerze, misy, kubki i filiżanki w bardzo wyrazisty sposób udekorują nasz stół na święta, spotkania z przyjaciółmi, czy codzienne, wspólne posiłki. W serii tej znajdziemy również zestaw śniadaniowy Bolesławiec, po który chętnie sięgniemy przy weekendowych, leniwych śniadaniach z rodziną.

Ceramika Bolesławiec 1244A

Osobom, które poszukują zestawu filiżanek Bolesławiec o lekkim, finezyjnym i wiosennym wzorze, polecamy dekorację 1244A. Są to zdobiące kremową powierzchnię subtelne, granatowe kwiatki na cienkich, zielonych łodygach.

Będą one wyglądać wspaniale w szczególności na świątecznym stole wielkanocnym! Ich łagodny charakter sprawi jednak, że chętnie sięgniemy po nie również i w mniej uroczystych momentach, na przykład, gdy niespodziewanie w tygodniu odwiedzą nas bliscy.


Ceramika Bolesławiec – zobacz inne wpisy o tej kultowej marce:

Ocena: 3.0/5. Oddano 2 głosy.
Please wait...