Spieniacze do mleka to podstawowe akcesoria w domach wszystkich smakoszy kawy. Zwłaszcza gdy uwielbiamy mleczne specjały, takie jak latte macchiato, mocha czy cappuccino. Tylko dzięki nim nasza kawa z mlekiem będzie nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim smakować wyśmienicie, niczym wprost z rąk baristy. Jeśli jeszcze nie masz takiego urządzenia w swoim domu, to dobry moment, aby poznać zalety tych produktów oraz sprawdzić, pomiędzy jakimi spieniaczami do mleka możemy dzisiaj wybierać!

Marzysz o przepysznej, lekkiej kawie z aksamitną pianką? Możesz otrzymać taką bez wychodzenia z domu! Profesjonalne spieniacze do mleka potrafią odczarować klasyczną czarną kawę i zamienić ją w prawdziwy mleczny specjał. To urządzenia poręczne i bardzo proste w użyciu, dlatego też z ich obsługą poradzi sobie każdy entuzjasta kawy. Warto już na samym początku skierować swoją uwagę na modele oferowane przez marki specjalizujące się w projektowaniu i produkcji akcesoriów do kawy, takie jak Bialetti.

Reklama

Spieniacze do mleka – dlaczego warto mieć je w swojej kuchni?

Jeśli biała kawa to Twój ulubiony napój, jednak Twój ekspres do kawy nie został wyposażony w funkcję spieniającą, szybko docenisz walory spieniaczy do mleka.

spieniacz do mleka Bialetti

Spieniacze do mleka Bialetti należą do jednych z podstawowych i niezbędnych akcesoriów potrzebnych do przygotowania kawy z mlekiem. Mimo że różnią się między sobą sposobem działania, budową czy zastosowanymi technologiami, każdy z nich ma jedno zadanie – przygotowanie aksamitnej, lekkiej pianki do wybranej przez nas kawy. Dzięki spieniaczom przyrządzenie ciepłego mleka z delikatną pianką stanie się proste, szybkie i przyjemne.

Ich możliwości nie kończą się jednak na spienianiu mleka do kawy. Wielofunkcyjne urządzenia do spieniania mleka przydadzą się także do innych zadań. Z ich pomocą możemy przygotować wiele deserów lub słodkich wypieków, jak i mleczne dania dla dzieci. Bez wysiłku i w bardzo krótkim czasie!

Spieniacze do mleka i ich rodzaje – jaki spieniacz do mleka wybrać?

Spieniacze do mleka możemy podzielić na:

  • Spieniacz do mleka ręczny (tłokowy) – są to klasyczne, proste spieniacze, działające dzięki sile naszych mięśni. Składają się z naczynia na mleko oraz pokrywy, w której znajduje się tłok. Chcąc ubić mleko w takim urządzeniu, należy energicznie i jednostajnie poruszać tłokiem w górę oraz w dół. W zależności od wybranego modelu przygotujemy w nim mleko na ciepło lub na zimno (jeśli spieniacz może być podgrzewany na kuchence).
  • Spieniacz do mleka na baterie – to poręczne, niewielkie urządzenie, składające się z ruchomej końcówki spieniającej ze sprężynką oraz szerszej rękojeści, pozwalającej na wygodne trzymanie. Do spieniania mleka przy pomocy spieniacza na baterie będziemy potrzebować dodatkowego naczynia, takiego jak np. dzbanek do spieniania mleka. Sposób jego działania jest bardzo prosty – końcówkę ze sprężynką zanurzamy w mleku, następnie uruchamiamy urządzenie i delikatnie poruszamy nim, aby uzyskać lepszy efekt. Po ok. 1 minucie mleko z pianką będzie gotowe.
  • Spieniacze do mleka elektryczne – należą do najbardziej zaawansowanych urządzeń. Spienianie mleka odbywa się po naciśnięciu jednego przycisku i zajmuje tylko chwilę, bez jakiegokolwiek wysiłku. Spieniacze elektryczne nie tylko ubijają mleko, ale i pozwalają na jego podgrzanie. Składają się z głównego naczynia, pokrywki oraz końcówki spieniającej i mieszającej. Ponadto posiadają również wbudowaną grzałkę z termostatem.

Spieniacz ręczny do mleka Bialetti

Jak działają spieniacze do mleka?

Każdy spieniacz do kawy mimo różnego sposobu działania ma jedno i to samo zadanie, jakim jest spienienie mleka i przygotowanie delikatnej, puszystej pianki. Przygotowana w ten sposób pianka jest na tyle lekka i aksamitna, że z łatwością utrzymuje się na górnej powierzchni napoju. Dlaczego jest to możliwe? Ponieważ cały proces przebiega ekspresowo. Spieniacz szybko napowietrza mleko, co prowadzi do tego, że znajdujące się w nim białka ulegają naturalnej denaturacji.

Warto zwrócić także uwagę na temperaturę mleka. Za najlepsze mleko do przygotowania aksamitnej pianki uznaje się mleko zimne, dopiero co wyjęte z lodówki. Po spienieniu powinno natomiast osiągnąć ono temperaturę ok. 65-70 stopni Celsjusza.

Jakie mleko do kawy?

W przygotowaniu idealnej kawy nie bez znaczenia pozostaje również rodzaj używanego mleka. Najlepsze efekty oraz smak kawy dostarczy nam mleko krowie z wysoką zawartością tłuszczu i białka, z przedziału 3-4%. To mleko uniwersalne, smakujące większości kawoszy. Co więcej, przygotowana z niego pianka charakteryzuje się idealną gęstością, dlatego też przez dłuższy czas utrzyma się na powierzchni napoju. W przypadku mleka o zbyt niskiej zawartości tłuszczu, otrzymana pianka ze względu na nadmierną lekkość i cienkość szybko opadnie. Jeśli mleko będzie natomiast zbyt tłuste, jego spienienie może okazać się utrudnione lub w ogóle niemożliwe.

Kawiarka Bialetti, czyli profesjonalna kawa we własnym domu

Aby móc delektować się przepyszną, aromatyczną kawą, potrzebujemy nie tylko odpowiedniego spieniacza do mleka, ale także urządzenia, w którym taką kawę przygotujemy. Jeśli lubisz tradycyjny smak kawy, a jej parzenie jest dla Ciebie rytuałem, mamy doskonałą propozycję – kawiarkę Bialetti (https://www.garneczki.pl/produkty/kawiarki/bialetti).

Na szczególną uwagę zasługują trzy modele:

  • Bialetti New Venus – kawiarka do przyrządzania wyrazistego espresso. Wykonana z najwyższej jakości stali nierdzewnej, przeznaczona do użytku na kuchenkach gazowych, elektrycznych, indukcyjnych i ceramicznych.
  • Bialetti Mukka – jedyna aluminiowa kawiarka z wewnętrznym, wbudowanym spieniaczem do mleka! Jednorazowo przygotujemy w niej 2 filiżanki cappuccino.
  • Bialetti Moka Express – słynna, klasyczna kawiarka włoskiego producenta w odświeżonej formie, wykonana z odlewanego aluminium.

Kawiarka Bialetti Mukka ma standardową pojemność. Kawiarki z innych serii można już jednak dobrać do swoich potrzeb – producent przygotował modele do jednoczesnego zrobienia 2 filiżanek kawy, 6 czy nawet 10 filiżanek.

A jeśli nie Bialetti? Masz ochotę spróbować czegoś innego niż włoskie bestsellery? Kawiarki Tescoma (https://www.garneczki.pl/produkty/kawiarki/tescoma) to urządzenia, które zachwycą Cię swoją jakością. Wspaniałe akcesoria do kawy oferuję również marka Ambition. Są wśród nich szklanki Ambition (https://www.garneczki.pl/produkty/szklanki/ambition), doskonale nadające się do estetycznego serwowania kawy zaproszonym gościom.

Kawa z mlekiem – jak ją przygotować?

Po spieniaczach, mleku, kawiarkach oraz akcesoriach przyszła pora na… praktykę. W jaki sposób przygotować dwa podstawowe i kultowe mleczne napoje, czyli latte macchiato oraz cappuccino? Już wyjaśniamy!

kawa ze spienionym mlekiem

  • Jak zrobić latte macchiato?

Składniki i akcesoria

  • 150 ml mleka 3,2%;
  • Podwójne espresso (ok. 50 ml);
  • spieniacz do mleka;
  • wysoka szklanka;
  • garnuszek;
  • opcjonalnie syrop smakowy i cukier oraz kakao lub cynamon do posypania.

Sposób przygotowania:

Jeśli używasz syropu, wlej go na samym początku do szklanki. Zaparz podwójne espresso oraz ubij mleko do temperatury ok. 60 stopni Celsjusza. Odstaw na bok i delikatnie uderz naczyniem o blat kilka razy. Przelej mleko do szklanki przy pomocy łyżki, tak, aby nie wymieszało się z syropem. Powoli i delikatnie po ściance naczynia dodawaj espresso. Cafe latte możesz posypać cynamonem lub startą czekoladą.

  • Jak zrobić cappuccino?

Składniki i akcesoria

  • 1 espresso (podwójne, jeśli lubisz mocniejszy smak kawy);
  • 150 ml mleka (najlepiej 3,2%);
  • spieniacz do mleka;
  • garnuszek;
  • filiżanka średniej wielkości;
  • opcjonalnie cukier oraz kakao lub cynamon do posypania.

Sposób przygotowania:

Przygotuj espresso, a następnie spień mleko przy pomocy spieniacza. Pamiętaj, aby osiągnęło ono temperaturę nie większą niż 65-70 stopni Celsjusza. Po spienieniu wymieszaj je lub kilkukrotnie, delikatnie potrząśnij naczyniem, dzięki czemu rozbijesz zbyt duże pęcherzyki powietrza. Wlej mleko do kawy – zacznij z wysokości ok. 10 cm, od środka kawy, wykonując przez cały czas delikatne, okrężne ruchy.


Zobacz także:

No votes yet.
Please wait...