Aromatyczna kawa z puszystą pianką to zdecydowanie dobry pomysł na rozpoczęcie dnia i umilenie popołudnia. Jak spienić mleko spieniaczem na baterie, blenderem, mikserem, ekspresem, a nawet słoikiem? Poznaj różne metody ubijania mleka, by uzyskać aksamitną i zwartą pianę, idealną jako dodatek do kawy.

Uwielbiam kawę! I szybko przyzwyczajam się do dobrego. ? Dlatego nie wyobrażam sobie powrotu do klasycznej kawy parzonej, tak zwanej „zalewajki” czy kawy rozpuszczalnej po prostu zalanej odrobiną śmietanki. Do śniadania popijam puszyste cappuccino, po południu spijam cafe latte, które idealnie komponuje się ze słodką przekąską, a wieczorem sięgam po delikatne macchiato. Spójnikiem łączącym wszystkie te napoje jest mleko, a dokładniej spienione mleko. Spienianie mleka to zdecydowanie czynność niezbędna, gdy chcesz uzyskać kawę rodem z ulubionej kawiarni. Gdy raz już jej posmakujesz, nie będziesz mógł przestać!

Reklama

Jakie mleko jest najlepsze do spieniania?

Zacznijmy od samego początku, czyli od wyboru mleka! Jakie będzie najlepsze, by uzyskać cudowną puszystą piankę, unoszącą się na wierzchu kawy? Osoby na diecie z pewnością nie będą zbyt zadowolone, ale najlepiej spieniać mleko o zawartości 3,2 % tłuszczu. Co ciekawe, w niektórych sklepach dostaniemy specjalne rodzaje mleka przeznaczone właśnie do spieniania – z większą zawartością białka. Ponadto, liczy się również temperatura mleka. Jeśli decydujemy się na ręczne spienianie, mleko powinno być lekko podgrzane i mieć około 65°C – nie wolno go zagotować! W sprawdzeniu temperatury pomogą nam termometry do mleka. Jeśli natomiast podajemy kawę mrożoną czy deser na zimno – i mleko musimy spieniać zimne. Jest to nieco trudniejsze, ale możliwe. Jeżeli do spieniania korzystamy z dyszy przy ekspresie ciśnieniowym, mleko powinno być dobrze schłodzone i należy przechowywać je w lodówce do momentu rozpoczęcia procesu spieniania. Gorąca para z dyszy sama podgrzeje mleko, równocześnie je spieniając.

Termometr kuchenny do mleka Gusto


Specjalny termometr do mleka pozwoli podgrzać je do odpowiedniej temperatury.

Jak i czym dobrze spienić mleko w domu?

Spieniać mleko możemy za pomocą różnych akcesoriów. Zarówno specjalnych spieniaczny do tego przeznaczonych, jak i innych urządzeń. Do spieniania mogą być wykorzystane:

  • Spieniacz do mleka – ręczny, tłokowy i elektryczny
  • Specjalna dysza przy ekspresie ciśnieniowym
  • Słoik ze szczelną pokrywką
  • Mikser lub blender

Jak używać spieniacza do mleka?

Spienianie mleka specjalnym spieniaczem zajmuje nie więcej niż 5 minut. Do wyboru mamy spieniacze do mleka ręczne, elektryczne i na baterie. Każdy z nich jest bardzo prosty w obsłudze. Przed spienieniem podgrzewam mleko w garnku do mleka do 65°C. Jeśli korzystam z prostego spieniacza na baterie, zanurzam go w garnku z mlekiem i włączam tak, by tworzył wir. Po spienieniu powinno być gładkie, a jeśli na jego powierzchni unoszą się bąble, uderzam garnuszkiem o blat stołu, by zniknęły.

Garnek do gotowania mleka Elo


Garnek do gotowania mleka może być stalowy lub emaliowany.

Jest jeszcze tłokowy spieniacz do mleka, który nie wymaga ani prądu, ani użycia baterii. Składa się z dzbanka oraz przykrywki z tłoczkiem i sitkiem. Jak spienić mleko takim spieniaczem tłokowym? Wlewam do niego podgrzane mleko i energicznie ubijam tłokiem. Po ubiciu pianki nie wlewam jej jednak od razu do kawy, ale odstawiam na chwilkę, by piana stała się bardziej aksamitna.

Zazwyczaj spieniacze elektryczne posiadają funkcję podgrzewania mleka, co znacznie ułatwia pracę. Te bardziej zaawansowane oferują programy, które przygotowują piankę do konkretnego rodzaju kawy. Jak prawidłowo spienić mleko spieniaczem elektrycznym? Nie ma nic prostszego – wlewam (zimne) mleko do ok. 1/3 objętości dzbanka spieniacza i wciskam odpowiedni przycisk. Elektryczna spieniarka do mleka sama podgrzewa i pieni mleko.

Eleketryczna spieniarka do mleka Optimum


Elektryczna spieniarka do mleka to szybki i wygodny sposób na idealną piankę.

Jak szybko spienić mleko domowym sposobem?

Gdy w pobliżu brak profesjonalnych urządzeń, chwytam za zwykły słoik ze szczelną pokrywką! Naczynie wypełniam mlekiem maksymalnie do ¾  jego pojemności (musi zostać miejsce na powstałą piankę). Do jednej kawy latte lub cappuccino potrzebujemy ok. 150 ml mleka. Potrząsam słoik przez 30 sekund, po czym umieszczam go w kuchence mikrofalowej. Podgrzewam przez pół minuty. Mleczna piana delikatnie uniesie się podczas podgrzewania. Przelewam mleko do wysokiej szklanki do latte, przytrzymując piankę łyżką – układam ją dopiero na wierzchu. Do spienionego mleka wlewam przygotowane wcześniej espresso i domowe latte gotowe! Spienienie mleka zajmuje łącznie zaledwie minutę.

Szklanka do kawy latte Gusto


Wysoka szklana przeznaczona do kawy latte.

Jak zrobić spienione mleko blenderem lub mikserem?

Oprócz słoika możesz użyć również miksera lub blendera. Mleko należy podgrzać do temperatury 65°C, następnie na wolnych obrotach ubijać je, aż do uzyskania piany. Spienianie mleka blenderem to czynność podobna do ubijania piany z białek lub bitej śmietany. Do cappuccino, latte i espresso con pana pianka powinna być gładka i lekka, ale równocześnie zwarta i niezbyt gęsta.

Jak dobrze spieniać mleko w ekspresie ciśnieniowym?

Jeśli posiadamy w domu ekspres ciśnieniowy do kawy, to spienianie mleka możemy przeprowadzić za pomocą specjalnej dyszy. Przy takiej metodzie ubijania, nie podgrzewam mleka, ale używam takie prosto z lodówki. Przelewam tłuste mleko do ¾ objętości stalowego dzbanka do spieniania mleka. Włączam parowanie i zanurzam duszę w mleku, by wprawić je w ruch wirowy. Gdy tylko zacznie zwiększać swoją objętość, a temperatura zacznie rosnąć, podstawiam dzbanek wyżej, by dysza zanurzyła się głębiej. Gdy tylko naczynie zaczyna delikatnie parzyć mnie w dłoń, wyłączam parowanie. Uderzam kilka razy o blat dzbanuszkiem z mlekiem, by pozbyć się bąbelków powietrza. Po każdym spienieniu myję dyszę, by usunąć z niej resztki mleka. Mleko powinno być aksamitne, lekkie i zwarte. Tak przygotowanie jest doskonałą podstawą do tworzenia przeróżnych wzorków na kawie za pomocą szablonów do dekoracji kawy.

Szablony do dekoracji kawy Sweet

Wesołe szablony do dekoracji kawy pozwolą utworzyć ciekawe wzorki na piance.

Opanowanie tych kilku prostych trików umożliwi przygotowanie kawy, którą wypijemy z przyjemnością. A dodanie szczypty kakao lub cynamonu zamieni kawę z puszystą pianką w mały deser! 🙂

Ocena: 4.6/5.
Please wait...