Lato to czas przetworów. Jeśli chcesz przechować letnie smaki na zimę, dobrze wiedzieć, jak się pasteryzuje słoiki. Pasteryzowanie słoików metodą w garnku na mokro to świetna metoda, żeby dżemy, powidła, sosy, przeciery i soki przetrwały aż do kolejnego lata.

Podstawą jest porządny garnek, na przykład Brabantia. Poznaj kilka zasad, jak prawidłowo zawekować słoiki!

Reklama

  1. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie przygotowanie. Słoiki i nakrętki nie mogą być uszkodzone. Powinny być czyste, wyparzone i suche wewnątrz.
  2. Następnie na dnie garnka połóż suchy ręcznik lub ściereczkę.
  3. Kolejny etap to ułożenie obok siebie słoików tak, żeby się nie dotykały. Zalej słoiki wodą w temperaturze pokojowej – mniej więcej do ⅔ wysokości garnka, żeby szyjki słoików nie były zanurzone.
  4. Następnie garnek należy przykryć pokrywką i zagotować wodą. Do pasteryzacji świetnie sprawdzą się pojemne garnki Brabantia.
  5. Czas pasteryzacji uzależniony jest od konkretnego przepisu. Dżemy wystarczy gotować do 15 minut. Przetwory z mięsem – dłużej.
  6. Po zagotowaniu możesz zostawić słoiki w garnku do całkowitego ostygnięcia. Jeśli wolisz, słoiki wyciągnij i postaw na ściereczce do góry dnem. W drugim przypadku także poczekaj, aż wystygną.

Sprawdź nasze pozostałe porady o pasteryzacji:

No votes yet.
Please wait...