Zabierasz się za domowe przetwory w słoikach? Zobacz, jakie akcesoria do przetworów warto mieć, by przygotować dżem z soczystych truskawek, zdrowy sok jabłkowy, kiszoną kapustę czy marynowane warzywa. A to wszystko zamknięte w szklanych słoikach lub butelkach! Sprawdź listę niezbędnych akcesoriów dla każdego miłośnika domowych przetworów.

Nie przegap sezonu na truskawki, maliny, wiśnie, fasolkę, buraki oraz inne owoce i warzywa! Zamknij smaki lata i jesieni w słoikach i korzystaj z pysznych, pełnych witamin dobrodziejstw nawet w zimie. Przygotowywanie smakowitych przetworów nie jest takie trudne jak mogłoby się wydawać, ale jeśli planujesz domową produkcję dżemów, soków i pikli, zaopatrz się najpierw w potrzebne akcesoria do przetworów. Odpowiednie przybory pozwolą Ci właściwie przygotować wyroby warzywne lub owocowe, zapasteryzować i przechowywać słoiki. Poniżej znajdziesz listę akcesoriów, które warto mieć w swoim domu!


 Akcesoria do przygotowania przetworów domowych 

1. Drylownica do przetworów owocowych

Zamierzasz przygotować dżem wiśniowy lub powidła śliwkowe? Zamiast mozolnie wydłubywać pestki z każdego owocu, zaopatrz się się w ręczną drylownicę. Takie urządzenie pozwoli zaoszczędzić czas, a dodatkowo ochroni skórę naszych rąk przed trudnym do zmycia zabrudzeniem. Drylownica to urządzenie bardzo proste w obsłudze, dlatego z pewnością nie będziesz mieć żadnych problemów z jej użytkowaniem.

Na rynku dostępne są:

 • drylownice do wiśni i czereśni – wystarczy jeden ruch, by usunąć pestkę z owocu i to bez brudzenia rąk. Do komory drylownicy wsypuje się owoce, skąd pojedyncze wiśnie i czereśnie wpadają pod ostry trzonek, który po naciśnięciu szybko usuwa pestkę. Pestki trafiają do oddzielnego pojemnika, a wydrylowany owoc do innego miejsca. Taką drylownicę możesz używać również do drylowania oliwek.

 • drylownice do śliwek – urządzenie do drylowania śliwek ma nieco inną budowę, co wynika z faktu, że śliwka jest owocem większym niż wiśnie czy czereśnie. Zamiast rozcinać śliwki na pół i wyciągać pestki palcami, możesz wykorzystać odpowiednią drylownicę, która w kilka sekund usunie pestkę z owocu. Wystarczy, że ułożysz śliwkę w specjalnym otworze i dociśniesz trzonek drylownicy. Produkty przydadzą się przy przygotowywaniu śliwkowych powideł, nalewki czy sosu do mięs.

 • drylownice do jabłek – proste urządzenie, a tak bardzo ułatwia pracę! Szybko usuwa gniazda nasienne z jabłek – wyposażone jest w ostrze, które po wbiciu w owoc, umożliwia jego wydrążenie. Z jabłek możesz przygotować sok, mus czy dżem.

2. Szczypce do usuwania szypułek

Z owoców lata chyba najbardziej lubię truskawki, a co za tym idzie – wszelkie truskawkowe przetwory! Jeśli masz w planach przygotowanie truskawkowego kompotu, soku, dżemu czy marmolady, zaopatrz się w takie akcesoria do przetworów domowych jak szczypce do usuwania szypułek z truskawek. Małe, lekkie i tanie, można myć je w zmywarce, a później wrzucić je do kuchennej szuflady. Pomogą w pozbyciu się szypułek z owoców, bez brudzenia rąk. Mogą być wykonane z bezpiecznego w kontakcie z żywnością plastiku lub ze stali nierdzewnej.

Szczypce do usuwania szypułek z truskawek Tescoma


Szczypce pomogą Ci szybko usunąć wszystkie szypułki z truskawek.

3. Obieraczki i krajalnice do warzyw i owoców

Obieraczki do warzyw i owoców oraz różnego rodzaju krajalnice przydadzą się nie tylko w sezonie na domowe przetwory, ale również podczas przygotowywania codziennych posiłków. Być może masz już takie akcesoria w swojej kuchennej kolekcji, ale jeśli nie, pora to nadrobić. Prostą obieraczką znacznie szybciej obierzesz cukinię, marchewkę, pietruszkę, gruszkę czy jabłko. Z kolei odpowiednia krajalnica pokroi produkt w plasterki, kostkę czy słupki. Takie akcesoria do domowych przetworów są szczególnie przydatne, gdy przyrządzasz wyroby z warzyw – sałatki w occie, pikle i inne.

Możesz wybrać:

 • prostą krajalnicę do warzyw i jajek w kostkę,
 • krajalnicę spiralną,
 • specjalną krajarkę do pomidorów i jabłek w cząstki,
 • temperówkę do spaghetti z warzyw,
 • siekacz do cebuli i innych warzyw,
 • tarkę do plasterków czosnku,
 • tarkę do warzyw z regulacją grubości plasterków,
 • wielofunkcyjne krajacze do warzyw w kostkę, słupki i plasterki,
 • ręczną krajalnicę z pojemnikiem,
 • elektryczną krajalnicę do warzyw.

4. Przecierak do warzyw i owoców

Szypułki usunięte, owoce wydrylowane, a warzywa obrane? Czas zabrać się za przecieranie owoców i warzyw na dżemy owocowe, przeciery warzywne, ketchupy czy świeże musy. Przecieraki do warzyw i owoców doskonale sprawdzą się podczas sezonu na domowe przetwory. Najlepiej nadają się do przecierania miękkich składników, takich jak truskawki, maliny, pomidory, jagody, morele i śliwki. Maszynki są bardzo proste w użyciu – składają się z sita i korbki, która przeciska przez to sito składniki. Dostępne są przecieraki plastikowe ze stalowymi sitkami lub w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Urządzenia mogą mieć też wymienne sita, z różnymi wielkościami otworów, które mają wpływ na ostateczną konsystencję przecieranych produktów.

Przecierak do warzyw i owoców Jasin

W przecieraku najlepiej przecierać miękkie owoce i warzywa: truskawki, maliny, jagody, pomidory…

5. Beczki do kiszenia kapusty i ogórków

A może planujesz przygotować kiszonki? Kiszona kapusta czy kiszone ogórki to nie tylko smaczny dodatek do obiadu, ale również bogactwo zbawiennych dla zdrowia bakterii probiotycznych. Bakterie te wpływają na podniesienie odporności naszego organizmu, dlatego warto zajadać takie kiszonki szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Kamionkowa beczka do kiszenia umożliwia Ci przygotowanie takich smakołyków. Najlepiej wybrać produkty z naturalnych glinek kamionkowych, które nie wchodzą w reakcję z żywnością i są bezpieczne dla naszego zdrowia. Naczynia dostępne są w rozmaitych pojemnościach, dzięki czemu wybierzesz takie, dostosowane do Twoich potrzeb. Do takiego zestawu warto dorzucić jeszcze szatkownicę do kapusty oraz szczypce do późniejszego wybierania ukiszonych składników z beczki.


 Akcesoria do pasteryzacji domowych przetworów 

6. Słoiki na przetwory

Gotowe przetwory warzywne lub owocowe trzeba przełożyć do wcześniej umytych i wyparzonych wrzątkiem (lub wyprażonych w piekarniku) słoików. A tu mamy prawdziwe pole do popisu! Na rynku dostępne są przeróżne słoiki do przetworów – małe, duże, okrągłe, kwadratowe, typu twist lub typu weck. Najważniejsze, by słoiki nie były w żaden sposób wyszczerbione, a nakrętki powyginane. W innym razie, proces pasteryzacji nie zostanie właściwie przeprowadzony, a przetwory szybko się zepsują – Twoja praca pójdzie na marne!

 • Jak sterylizować słoiki na przetwory, by nasze wyroby na długo zachowały świeżość? Poznaj: 5 domowych sposobów na wyparzanie słoików – wrzącą wodą, w piekarniku, w mikrofalówce, w zmywarce i przemywanie spirytusem.

Słoiki do przetworów – rodzaje:

Podział ze względu na typ zamknięcia:

 • słoiki do przetworów typu twist-off – chyba najbardziej klasyczny rodzaj słoików, które zamyka się metalowymi nakrętkami. Plusem takich słoików jest fakt, że przetwory możesz pasteryzować zarówno w garnku, jak i w piekarniku.

 • słoiki do przetworów typu weck – czyli słoiki z gumową uszczelką, szklanym wieczkiem i metalową spinką, która przytrzymuje dwa poprzednie elementy. Takich słoików lepiej nie pasteryzować w piekarniku ze względu na gumki, które mogłyby popękać. Możesz je natomiast włożyć do garnka z wrzącą wodą. Przetwory w słoikach typu weck, dodatkowe ozdobione etykietami i osłonkami, prezentują się bardzo dekoracyjnie.

 • butelki z korkiem – do soków i nalewek. Butelka może mieć nakrętkę typu twist-off, typu weck lub wciskany korek, który dodatkowo zabezpiecza się metalowym drucikiem przed wyskoczeniem.

Podział ze względu na wielkość:

 • małe słoiczki na przetwory przydadzą się do przetworów, które po otwarciu mają krótszy termin przydatności. Dobrze sprawdzą się także w przypadku dżemów, konfitur, marmolad i domowego ketchupu. Dostępne są słoiczki z zamknięciem twist lub weck. Do kupienia pojedynczo lub od razu w komplecie. Małe słoiki na przetwory mają pojemność od 0,04 l do 0,4 l. Świetnie sprawdzą się także jako pojemniki na przyprawy.

 • średnie słoiki na przetwory – najbardziej uniwersalne. Możesz przełożyć do nich kompot, większą porcję dżemu, pikle, marynowane grzybki, sałatkę z buraczków i inne warzywne surówki. Również dostępne z zamknięciem typu twist lub typu weck.

 • duże słoje na przetwory – tak duże słoje do przetworów wato wykorzystać do kiszenia kapusty czy ogórków, a także do przygotowania domowych nalewek. Niektóre z takich naczyń wyposażone są od razu w szelki do przenoszenia, które ułatwiają przestawianie ciężkim słoików z zawartością. Mogą być to naczynia o pojemności od 3 l do 5 l (na wino, nalewko, ogórki kiszone), a nawet prawdziwe szklane beczki o pojemności 10 – 25 l!

7. Nakrętki do słoików z przetworami

Nakrętki do słoików to jedne z najważniejszych akcesoriów do domowych przetworów! Gdy tylko nakrętka będzie choć lekko uszkodzona, proces pasteryzacji nie zostanie odpowiednio przeprowadzony, a przetwory przełożone do słoików szybko się popsują. Warto zatem sprawdzić stan posiadanych nakrętek – powgniatane, zarysowane, zardzewiałe lub uszkodzone w jeszcze inny sposób już na pewno się nie przydadzą. Najlepiej kupić od razu cały komplet nakrętek do słoików – takie zwykłe, metalowe, do słoików twistów to dość takie produkty, dlatego, gdy masz wątpliwości co do starych zakrętek, śmiało wymień je na nowe. Nakrętki mogą być jednokolorowe lub zdobione ciekawymi wzorami, które urozmaicą słoiki z przetworami.

Zakrętki do słoików metalowe

Metalowe zakrętki do słoików typu twist-off mogą mieć przeróżne wzory!

8. Gumki i spinki do słoików typu weck

Metalowe nakrętki do słoików to niezbędne akcesoria do przygotowania przetworów domowych w słoikach typu twist, ale co będzie niezbędne, jeśli przekładasz wyroby do wecków? W tym przypadku, ważne są szklane wieka, gumowe uszczelki i metalowe spinki. To one decydują o szczelności słoika, a co za tym idzie, o trwałości domowych przetworów. Spinki i gumki, podobnie jak nakrętki, nie kosztują fortuny, dlatego warto je wymieniać, gdy poprzednie są już zniszczone. Każda taka gumka musi być dopasowana swoją średnicą do otworu w słoiku. Ale z tym również nie powinno być problemu – na rynku dostępne są gumowe uszczelki o różnych średnicach.

9. Lejek do słoików

By ułatwić sobie przelewanie płynnych przetworów do słoików czy butelek, koniecznie zaopatrz się w lejek do słoików. Takie proste akcesoria znacznie ułatwią nam pracę przy przekładaniu przygotowanych kompotów, soków czy nalewek do szklanych naczyń. Mogą być to lejki plastikowe, stalowe, a nawet silikonowe. Niektóre z tych produktów wyposażone są w małe sitko, które zapobiega przedostaniu się pestek, skórek lub innych niepożądanych części do słoika czy butelki.

Stalowy lejek kuchenny Judge

Niektóre lejki do słoików posiadają specjalne sito.

10. Garnek do gotowania słoików

Jeśli masz już za sobą etap sterylizacji słoików i przekładania do nich przetworów, to czas na pasteryzację domowych wyrobów! Na tym etapie bardzo pomocny okazuje się garnek do gotowania słoików, czyli do ich pasteryzacji. Jest większy niż klasyczne garnki, dlatego pomieści więcej naczyń z przetworami, dzięki czemu pasteryzacja przebiegnie znacznie sprawniej. Ponadto, posiada specjalną nakładkę na dno, która zabezpiecza słoiki przed bezpośrednim stykaniem z dnem garnka, co może doprowadzić do pęknięcia naczyń. Mogą być to kotły emaliowane na kuchenkę lub elektryczne pasteryzatory ze stali nierdzewnej. Specjalny garnek znacznie ułatwia pracę przy pasteryzacji domowych przetworów, ale jeśli go nie masz, możesz wyłożyć zwykły garnek czystą ściereczką i na niej ustawić słoiki.

11. Termometr do konfitur i innych przetworów

Pasteryzacja przetworów w słoikach polega na ich podgrzewaniu w temperaturze 60°C-100°C, ale nie większej! Gdy pasteryzujemy słoiki w gorącej wodzie, trzymamy się właśnie tego zakresu temperatur. Ale gdy umieszczamy słoiki w piekarniku, ustawiamy temperaturę 120-130°C – wynika to z faktu, iż naczynia w piekarniku nagrzewają się wolniej niż te zanurzone w gorącej wodzie, stąd wyższa temperatura, która pozwala osiągnąć tę właściwą wewnątrz słoika.

Pasteryzując słoiki w garnku warto kontrolować, czy zachowujemy odpowiednią temperaturę, niezbędną do przeprowadzenia prawidłowej pasteryzacji. Pomocny może okazać się termometr do konfitur i innych przetworów, wykonany z żaroodpornego szkła i wyposażony w nienagrzewający się uchwyt. Termometr wskazuje temperatury od -40°C do 200°C, dlatego warto włożyć go na chwilę do garnka z wodą, w której pasteryzują się słoiki, by sprawdzić, czy zachowujemy odpowiednią temperaturę tego procesu.

Termometr kuchenny do konfitur Tala

12. Chwytak do słoików

A co to, po co i dla kogo? Chwytaki do słoików to bardzo przydatne akcesoria do domowych przetworów, które pomogą Ci w bezpieczny sposób wyjąć jeszcze gorące słoiki z jeszcze gorącej wody. Takie „kleszcze” przydadzą się każdemu, kto pasteryzuje słoiki „na mokro”, czyli w garnku. Nie musisz używać żadnych łapek kuchennych, które nie gwarantują takiego bezpieczeństwa jak chwytaki. Produkty zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak stal nierdzewna czy bekalit, które są odporne na działanie wysokich temperatur.

Akcesoria do słoików


 Akcesoria do gotowych słoików z przetworami 

13. Naklejki na domowe przetwory

Naklejki na słoiki z przetworami pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale również informacyjną! Każdy słoik należy odpowiednio oznaczyć, by uniknąć pomyłek – na naklejce najlepiej zapisać rodzaj przetworu (np. dżem truskawkowy) i datę jego wykonania. Domowe wyroby najbezpieczniej jest trzymać do roku, czyli do kolejnego sezonu, w którym przygotujemy nowe przetwory, dlatego tak ważne jest ich właściwe oznaczenie. Etykiety na słoiki i butelki to wzorzyste naklejki z miejscem do samodzielnego wpisania najważniejszych informacji o domowym wyrobie. Staną się ciekawą ozdobą słoików, które ustawione w domowej spiżarce będą doskonale się prezentować.

14. Dekoracyjne osłonki na słoiki

Innym elementem dekoracyjnym przetworów są osłonki na słoiki. To kolorowe, okrągłe lub kwadratowe kawałki materiału, które umieszcza się na zakrętce i związuje cienką gumką lub sznureczkiem. Takie dekoracje na słoiki z przetworami sprawiają, że wyroby wyglądają bardziej apetycznie i stają się ozdobą kuchni, jadalni oraz domowej spiżarni. Dekoracyjne, urocze słoiczki z dżemem czy z marmoladą, z naklejoną etykietą i nałożoną osłonką, będą również świetnym pomysłem na niebanalny prezent dla naszych bliskich. Domowym, pysznym dżemem pełnym witamin na pewno nikt nie pogardzi! 😉 Najpopularniejszym wzorem osłonek jest biało-czerwona kratka, ale można znaleźć również inne motywy.

15. Otwieracz do słoików z przetworami

Ileż to razy zdarzyło mi się pukać słoikiem o posadzkę lub o kuchenny stół, by szczelna nakrętka w końcu zechciała się odkręcić! Takim sposobem dostawałam się do zawartości słoika, ale wgniecione denko nie nadawało się już do ponownego użytku. By uniknąć takich sytuacji, najlepiej zaopatrzyć się w otwieracz do słoików, który pozwoli szybko i bez większego wysiłku otworzyć twisty o różnych pojemnościach i średnicach. Bez żadnego problemu dostaniesz się do pysznych przetworów owocowych, warzywnych i mięsnych. Produkty wykonane z solidnej stali nierdzewnej czy odpornego silikonu będą służyć w naszej kuchni przez wiele sezonów na domowe przetwory!


Prezentowane tu akcesoria do przetworów domowych z pewnością ułatwią całą pracę przy domowych przetworach! Niektóre z tych produktów, takie jak słoiki czy nakrętki, są wręcz niezbędne! Jeśli zamierzasz zabrać się za przygotowywanie owocowych dżemów, warzywnych sałatek w słoikach czy domowych kiszonek, przejrzyj swój kuchenny arsenał akcesoriów i sprawdź, co musisz wymienić, a co musisz dokupić. Domowe przetwory to świetna sprawa, a cała poświęcona przy nich praca jest na pewno warta zachodu!

Ocena: 3.9/5.
Please wait...