Podlewanie ogrodu to jedno z najważniejszych zadań, jakie mamy do wykonania, jeśli marzy nam się zadbany, piękny ogród. Jest to czynność, jaką należy wykonywać regularnie, biorąc pod uwagę potrzeby roślin oraz warunki pogodowe. Jeśli powierzchnia naszego ogrodu jest większa, nawadnianie oznacza dla nas ogrom pracy. Aby ją sobie ułatwić warto zaopatrzyć się w dobrej jakości zraszacz ogrodowy. Nasz mały przewodnik pozwoli wybrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt!

Zraszacze to urządzenie nawadniające, które wspomagają pracę w ogrodzie szczególnie wiosną i latem, kiedy dni są wyjątkowo ciepłe, słońce świeci mocno, a tym samym nasze rośliny potrzebują więcej wody. Dostępnych jest na rynku kilka rodzajów zraszaczy.

Reklama

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Jakie zraszacze znajdziemy na rynku?

  • ręczne – są to urządzenia mocowana do węży ogrodowych i wymagające naszego wkładu pracy oraz czasu; zraszacze ręczne nie gwarantują równomiernego podlewania ogrodu – wszystko zależy tu od naszego doświadczenia oraz umiejętności w tym zakresie,
  • stacjonarne – to alternatywa dla osób, które cenią sobie wygodę oraz komfort – zraszacze stacjonarne są bowiem urządzeniami działającymi automatycznie; dzielą się na obrotowe, które podlewają obszar wokół siebie i wahadłowe, które podlewają obszar kwadratowy,
  • wynurzane – są to idealne zraszacze do dużych powierzchni; układa się je równo z glebą, linie odprowadzające ukrywając pod ziemią; działają pod wpływem ciśnienia – to wtedy wynurzają się, nawilżając glebę; można jednak zamontować do nich odpowiedni system sterowania, który sprawi, że podlewanie działać będzie automatycznie.

Dobrej jakości sprzęt ogrodowy, a w tym właśnie zraszacze, produkuje marka Gardena. W ofercie firmy znajdziemy wiele akcesoriów, które uprzyjemnią i ułatwią wiele prac, sprawiając, że nasze rośliny pielęgnowane będą w najbardziej efektywny, najlepszy sposób. Przyjrzyjmy się teraz wybranym modelom zraszaczy tej firmy.

1 Gardena Classic Cleaning Nozzle

To typ zraszacza ręcznego w formie pistoletu, który będzie idealnym wyborem dla osób, które lubią mieć wszystko pod kontrolą. Montuje się go do węża ogrodowego. Ten zraszacz jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują wytrzymałość sprzętu i sprawiają, że nie niszczeje on nawet pod wpływem bardzo niskich temperatur. Jego obsługa jest bardzo prosta – intensywność i kształt strumienia wody można bez problemu samodzielnie regulować tak, że możemy daną powierzchnię zraszać delikatną mgiełką lub też silnym strumieniem wody. Jest możliwość zablokowania przepływu wody dzięki blokadzie aktywowanej kciukiem. Całość pewnie leży w dłoni, nie wysuwa się z niej, ma ergonomiczny kształt.

Zraszacz ogrodowy Gardena Classic Cleaning Nozzle


2 Gardena Aquazoom S, M i L

Jest to zraszacz wahadłowy, czyli taki, który umożliwia automatyczne nawadnianie większej powierzchni. Pozwala na bardzo precyzyjne i równomierne podlanie danego obszaru, którego wielkość uzależniona jest od wyboru zasięgu pracy urządzenia. W ofercie firmy znajdziemy zraszacze w wersji S, M i L. W przypadku najmniejszego rozmiaru maksymalna powierzchnia, jaką możemy nawodnić nie przekracza 150 m². W wersji M jest to 250 m², a L – 350 m². Podlewając ogród zraszaczem Gardena Aquazoom, możemy być pewni, że nasz trawnik podlewany będzie równomiernie i precyzyjnie, bez szkodliwych i nieestetycznych kałuż. Urządzenie montujemy do węża ogrodowego i stawiamy w wybranym miejscu. Suwakiem wybieramy zasięg zraszania. Możemy również wybrać podlewanie całego terenu lub jednej ze stron. Zraszacz wyposażony został w nierdzewny filtr, który chroni urządzenie przed przedostaniem się zanieczyszczeń.

Zraszacz ogrodowy Gardena Aquazoom


3 Gardena Aquazoom Compact

To kolejny wahadłowy zraszacz ogrodowy Gardena, który działa bardzo precyzyjnie, równomiernie podlewając wybraną powierzchnię. Sami decydujemy, jaki jest zasięg zraszania, który może wynosić w tym wypadku od 3 do 18 m, a także jaka jest jego szerokość, mieszcząca się tutaj w przedziale od 3 do 12 metrów. Dzięki pokrętłom możemy ustawić urządzenia tak, by zraszało tylko jedną stronę wskazanego obszaru lub jego całość. Tworzywo, z jakiego wyprodukowano Aquazoom Compact, jest odporne na wysokie i niskie temperatury, a filtr chroni zraszacz przed zanieczyszczeniami. W razie konieczności filtr można szybko i łatwo umyć pod bieżącą wodą.

Zraszacz ogrodowy Gardena Aquazoom Compact


4 Gardena Classic Samba

Jeśli chodzi o zraszacze obrotowe, to na uwagę na pewno zasługuje Gardena Classic Samba, który wyposażono w bardzo precyzyjne dysze nastawne umożliwiające równomierne nawadnianie terenu wokół miejsca ustawienia urządzenia. Zraszacz zaprojektowany został w taki sposób, że nie musimy obawiać się powstawania kałuż. Wewnątrz wbudowano filtr, który jak i we wcześniej wspomnianych urządzeniach marki Gardena – przeciwdziała niszczeniu produktu. Jeśli zajdzie taka konieczność, filtr można z łatwością wyczyścić. Podstawa leży stabilnie na podłożu, a dzięki temu, że do produkcji wykorzystano lekkie materiały – akcesorium możemy z łatwością przenieść w inne, wymagające podlania miejsce.

Zraszacz ogrodowy Gardena Classic Samba


5 Gardena Classic Boggie

A oto świetna propozycja dla osób, które cenią sobie duży wybór i wielofunkcyjne gadżety. Zraszacz Gardena Classic Boggie posiada aż 6 opcji wyboru, które uzależnione są od kształtu powierzchni, jakąś chcemy podlać: koła (średnica maks. 10 m), półkola (promień maks. 8 m), kwadratu (maks. wymiary 8 x 8 m), prostokąta (wymiary maks. 16 x 2 m), elipsy (maks. 3 x 5 ). Do wyboru jest też strumień punktowy. Wyboru dokonujemy za pomocą pokrętła na zraszaczu. Sterowanie i użytkowanie jest więc nieskomplikowane i wygodne. Podstawa jest stabilna i na tyle lekka, że w razie konieczności urządzenie szybko i bez wysiłku przeniesiemy w inne miejsce. Jeśli zraszacz zamontujemy na specjalnym statywie przeznaczonym do tego rodzaju urządzeń, mamy również możliwość podlania wyższych roślin z góry.

Zraszacz ogrodowy Gardena Classic Boogie

Zobacz również nasze pozostałe poradniki:

No votes yet.
Please wait...