Czas na wiosenne porządki nie tylko w domu, ale również w ogrodzie i na działce! Te zielone przestrzenie również wymagają uporządkowania, szczególnie po okresie zimowym. Zadbaj o to, by odpowiednie przygotować je na nowy sezon. Skompletuj narzędzia ogrodnicze i akcesoria, które pomogą uprzątnąć ogród i działkę. Co będzie potrzebne?

W końcu nadeszła – wiosna! Tak długo wyczekiwana, nieśmiało ujawnia wszystkie swoje oznaki. A jak jest wiosna, to powinny być i wiosenne porządki. Zarówno te domowe, jak i ogrodowe czy działkowe. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem ogródka lub/i działki, to czas przygotować te zielone przestrzenie na nowy sezon. Z pewnością będzie co sprzątać po okresie zimowym. Zanim zabierzesz się za konkretne porządki, sprawdź, w co warto się zaopatrzyć, by wszystkie czynności przebiegały szybko, sprawnie i skutecznie. Poniżej znajdziesz listę rzeczy, które warto mieć w swoim ogrodowym wyposażeniu. 😉 Przydadzą się nie tylko na te wielkie, wiosenne porządki, ale i na całoroczne dbanie o ogródek czy działkę.

Reklama

1 Wysprzątaj trawnik – grabie do liści i gleby

Jedną z pierwszych rzeczy, którą należy zrobić po zimie, jest porządne wysprzątanie trawnika. Musisz dokładnie wyczesać trawnik z liści, by mógł w pełnej swojej okazałości zazielenić się na wiosnę. Niezbędne do tego będą oczywiście grabie. Do zwykłego zgrabienia liści przydadzą się grabie z elastycznymi zębami, takimi wykonanymi z tworzywa sztucznego, przeznaczone do grabienia dużych powierzchni. Przykładowe modele to grabie Fiskars Rake, Ergo Leaf Rake, Solid Leaf Rake, Xact Lawn Rake. Dostępne do kupienia razem z trzonkiem lub osobno. Przydadzą się także do ogólnej pielęgnacji trawnika – grabienia skoszonej trawy czy mchu.

Grabie Fiskars

Drugim typem grabi są grabie z twardymi zębami – przeznaczone do gleby. Mają krótkie i sztywne wypustki, idealne do uprawy roślin. Często tego typu grabie nazywa się po prostu grabiami ogrodniczymi. Taki typ grabi także przyda się w Twoim ogrodzie. Przykłady? Grabie Fiskars Solid Soil Rake czy Ergo Soil Rake.

2 Przytnij gałęzie – sekator ogrodowy

Co jeszcze powinno znaleźć się na liście niezbędnych akcesoriów do porządków ogrodowych? Sekator ogrodowy Fiskars – jeśli jeszcze żadnego nie masz, to dobry moment na nadrobienie zaległości. Sekator umożliwia przycięcie gałęzi drzew i krzewów w Twoim ogrodzie lub na działce. Ale sekator sekatorowi nierówny… Z pewnością, gdy odwiedzisz sklep z narzędziami, zobaczysz, jak wiele różnego rodzaju sekatorów masz do wyboru! I na który z nich się zdecydować? Jednoręczny, a może dwuręczny? Kowadełkowy, dźwigniowy, nożycowy, teleskopowy? Uprośćmy sobie ten podział. Wśród sekatorów ręcznych, które są wystarczające do małych prac w ogrodzie czy na działce, masz do wyboru:

  • Sekatory nożycowe – wyposażone w dwa ostrza zapewniające precyzyjne cięcie, nie miażdżą ciętych roślin, zalecane do cięcia młodych, jednorocznych pędów i kwiatów, pozyskiwania sadzonek i kiści winogron.
  • Sekatory kowadełkowe – wyposażone w jedno ostrze, są mniej dokładne niż wyżej wspomniane sekatory nożycowe, ale za to mają większa siłę cięcia, polecane do cięcia suchych i zdrewniałych gałęzi.
  • Sekatory teleskopowe – tak zwane żyrafy, to sekatory na wysięgniku teleskopowym, idealne do przycinania wysoko osadzonych gałęzi.

Zarówno sekatory nożycowe, jak i kowadełkowe dostępne są w wariancie jednoręcznym (do cięcia pędów o średnicy 1,5–3 cm) i dwuręcznym (do grubszych gałęzi).

Sekatory Fiskars

1. Sekator Fiskars Quantum M L104, 2. Sekator Fiskars SingleStep, 3. Sekator Fiskars PowerGear L31 S, 4. Sekator Fiskars Solid Pruner P361, 5. Sekator Fiskars PowerGearX UPX86

3 Przytnij trawnik i krzewy – nożyce akumulatorowe

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu, to chyba nie trzeba wspominać o konieczności posiadania kosiarki. Ten punkt sobie darujemy 😉 Kosiarkę zapewne już masz, ale akumulatorowych nożyc do trawy – niekoniecznie. A zapewniam, że warto się z nimi zapoznać. To taka mini kosiarka, którą możesz obsługiwać jedną ręką. Nożyce wyposażone w wygodny uchwyt pozwalają na precyzyjne przycinanie brzegów trawnika, a nawet na dekoracyjne przycinanie bukszpanów. Ostre, stalowe ostrza świetnie radzą sobie z tym zadaniem. Co więcej, nożyce Gardena Classic Cut możesz przekształcić w nożyce do cięcia krzewów – wystarczy wymienić ostrze. W zestawie znajduje się trzonek teleskopowy i koła, dzięki którym zamienimy nożyce z krótkim uchwytem na wygodne urządzenie do koszenia trudno dostępnych miejsc.

Nożyce akumulatorowe Gardena


4 Wyrwij chwasty – odchwaszczacz

Czyli wyrywacz do chwastów. Gdy tacy nieproszeni gości pojawią się w Twoim ogródku, do akcji musi wkroczyć wyrywacz do chwastów. Wczesną wiosną możesz zauważyć chwasty w trawie i pomiędzy rabatami. Pozbądź się ich jak najszybciej, by nie zabierały wody ani światła innym roślinom. Zamiast stosować chemię na chwasty, użyj po prostu specjalnych narzędzi do wyrywania chwastów, czyli tak zwanych odchwaszczaczy. Są bardzo proste i wygodne w użytkowaniu. Różnego rodzaju modele znajdziesz w ofercie marki Fiskars. Wyrywacze do chwastów Fiskars dostępne są w różnych wersjach – z dłuższym i krótszym trzonkiem, przeznaczone do usuwania długich korzeni lub do zwykłego pielenia.

Wyrywacze do chwastów Fiskars

1. Odchwaszczacz Fiskars QuikFit Push Pull Weeder, 2. Odchwaszczacz Fiskars QuikFit Weed Extractor, 3.  Wyrywacz do chwastów Fiskars SmartFit Weed Puller

5 Przetransportuj odpadki – taczka lub wózek transportowy

W czym przewieźć zagrabione liście, trawę, gałęzie lub zestaw narzędzi? W taczce lub wózku transportowym. Wcale nie musi być to duża, stalowa taczka. Do prac w ogródku i na działce wystarczy model składany, ze stalowym stelażem i materiałowym korpusem. Kiedy tylko potrzebujesz możesz taką taczkę łatwo rozłożyć, a gdy z niej nie korzystasz – złożyć i schować, nie zajmuje dużo miejsca. W takiej taczce czy w wózku transportowym przewieziesz narzędzia, ziemię do kwiatów, liście, skoszoną trawę, ścięte gałęzie czy inne odpadki.

Taczki i wózki ogrodowe

1. Taczka ogrodowa składana Garden ciemnozielona 112 x 68 cm, 2. Wózek transportowy składany metalowy Transport czerwony

6 Umyj ogrodzenie i chodnik – wąż ogrodowy

Wąż ogrodowy to obowiązkowy element wyposażenia każdego ogrodnika i działkowicza. Przyda się nie tylko do podlewania roślin czy napełniania basenu, ale również do mycia ogrodzenia i chodnika. Przy wyborze węża ogrodowego zwróć uwagę na jego długość. Jak ją dobrać? Najlepiej, by wąż był tak długi, jak wynosi odległość od źródła wody do najdalszego punktu, do którego musisz dotrzeć w ogrodzie, plus zapasowe dwa metry. Jeśli zależy Ci na produktach dobrej jakości, to polecam węże ogrodowe Gardena z serii Flex czy CityGardening.

Jak samemu nie zaplątać się w tak długi wąż? Rozważ zakup nosidła lub wózka na wąż ogrodowy. To taka szpula z uchwytem, która ułatwia przechowywanie i noszenia węża.

Węże ogrodowe Gardena

1. Wąż ogrodowy Gardena CityGardening 9 mm 7,5 m, 2. Wóżek na wąż ogrodowy Gardena CleverRoll M Easy 20 m, 3. Nosidło na wąż ogrodowy Gardena Classic 15 m

7 Zadbaj o wzrost trawy – wertykulator i aerator

Na wiosnę trzeba przede wszystkim zadbać o trawnik. Kosiarka i nożyce do przycinania trawy to tylko jedne ze składowych niezbędnika do pielęgnacji trawnika. Co jeszcze warto mieć? Z pewnością wertykulator i aerator. Cóż to takiego?

  • Wertykulator – to takie urządzenie, które może przypominać kosiarkę, ale służy do czegoś innego. Ostre noże urządzenia nacinają zagęszczone pędy traw, poprawiając tym samym warunki do wzrostu trawnika. Wertykulatora powinniśmy używać właśnie wczesną wiosną. Szczególnie na trawnikach z mchem i filcem.
  • Aerator – to urządzenie w formie wałka z obracającymi się zębami. Przeznaczony jest do spulchniania i napowietrzania mniejszych powierzchni gleby. Dzięki takiemu zabiegowi trawa lepiej się krzewi i wzrasta. Zabiegi z użyciem aeratora również należy wykonywać wczesną wiosną.

Aerator FiskarsAerator obrotowy Fiskars QuikFit Spiker

8 Zadbaj o otoczenie – skrobak do fug

Warto zadbać nie tylko o trawnik i grządki, ale również o sam wygląd ścieżek i chodnika. Zadbaj o to, by spomiędzy kostek pousuwać trawę, chwasty i mech. Chodnik od razu nabierze estetycznego wyglądu. W tym zadaniu pomoże skrobak do fug – bardzo poręczne narzędzie, które usunie niechcianą roślinność spomiędzy płytek, przy ścianach czy przy krawężniku. Skrobaki oferuje zarówno fińska marka Fiskars, jak i niemiecka marka Gardena. Skrobak do fug Gardena Combisystem można połączyć z drewnianym trzonkiem, który pasuje do wszystkich narzędzi z tej serii. Dzięki temu przedłużysz akcesorium i zwiększysz komfort wykonywanej pracy. Twój kręgosłup również będzie Ci wdzięczny!

Skrobaki do fug Gardena1. Skrobak do fug ze stali nierdzewnej Gardena Combisystem, 2. Skrobak do fug 3 w 1 Gardena Combisystem


A Ty, co jeszcze dodałbyś do listy akcesoriów niezbędnych do wiosennych porządków w ogrodzie i na działce? 😉

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...