By cieszyć się pięknym, zadbanym ogrodem, musisz pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z niezbędnych zabiegów jest właściwe nawadnianie trawnika i roślin. Warto zatem zaopatrzyć się w narzędzia, które ułatwią to zadanie i pozwolą relaksować się w soczyście zielonej przestrzeni. Jakie akcesoria do nawadniania ogrodu wybrać?

Bez względu na to, czy posiadasz okazały ogród, czy mały, przydomowy ogródek, musisz pamiętać o jego odpowiednim nawadnianiu. W tym zadaniu pomogą Ci przeróżne narzędzia do nawadniania. I niekoniecznie chodzi tutaj tylko o tradycyjne węże ogrodowe. Do wyboru masz bowiem różne inne akcesoria, takie jak zraszacze, spryskiwacze czy całe systemy automatycznego nawadniania. Niewątpliwym ekspertem w dziedzinie nawadniania ogrodu jest niemiecka marka Gardena, w której ofercie znajdziemy wiele różnych narzędzi. Na co warto postawić?

Reklama

Wąż ogrodowy – to podstawa

Czego potrzebujesz do nawadniania ogrodu? Przede wszystkim węża ogrodowego! To podstawa przy nawadnianiu. Okaże się pomocny szczególnie w takich miejscach, do których trudno dotrzeć. Na rynku znajdziesz przeróżne typu węży ogrodowych. Te najpopularniejsze to modele wykonane z z jednej, a nawet z 2-4 warstw tworzywa PCV. Zazwyczaj im więcej warstw tworzywa, tym taki wąż ogrodowy jest trwalszy, ale też i droższy. Najbardziej odporne węże ogrodowe posiadają oplot typu spiralnego.

Wąż ogrodowy Gardena

Wąż ogrodowy Gardena CityGardening

 Jak długi wąż ogrodowy kupić? Oblicz długość od ujęcia wody do najdalszego miejsca na działce i dodaj do niej około 2 metry zapasu.  Oprócz długości węża, bardzo ważna jest także jego średnica, od której zależy też ciśnienie wody. Ogólnie zasada jest taka, że im większy jest nasz ogród, tym większa powinna być średnica wybranego szlaucha. Wspomniana marka Gardena oferuje różne modele węży ogrodowych, wśród których najpopularniejsze to te z serii Comfort Flex, Premium Super Flex i City Gardening. Każdy wąż ogrodowy Gardena jest elastyczny i trwały.

Wózek, nosidło, a może wieszak na węża?

By zakupiony wąż ogrodowy pozostał jak najdłużej w dobrym stanie, należy pomyśleć także o jego odpowiednim przechowywaniu. Szczególnie, jeśli wąż jest bardzo długi. Sposobów na przechowywanie węża jest kilka. Do Ciebie należy decyzja, którą z nich wybierzesz. Co masz do wyboru?

  • Wieszak – najprostszy system przechowywania, możesz zawiesić taki wieszak w dowolnym punkcie na ścianie i nawinąć na niego wąż. Model Gardena Hanger jest dodatkowo wyposażony w uchwyty na pistolety i zraszacze.
  • Wózek – wyposażony w kółka i uchwyt, konstrukcja wózka umożliwia przemieszczanie się z nim po terenie ogrodu, możesz szybko zwinąć wąż i przenieść się z nim w wybrane miejsce. Są to na przykład wózki Gardena z serii CleverRoll.
  • Bęben naścienny – z możliwością przymocowania na odpowiedniej wysokości do ściany budynku, tak, by nie było potrzeby schylania się. Niektóre bębny wyposażone są nawet w funkcję automatycznego zwijania węża.
  • Nosidło na wąż – przystosowane do wygodnego transportowania, zestaw Gardena Classic jest od razu gotowy do użytku, ponieważ składa się z węża, zraszacza, szybkozłączy, przyłączy, adaptera i nosidła.

Przechowywanie węża ogrodowego Gardena

1. Wieszak na wąż Gardena Hanger, 2. Wózek na wąż Gardena CityRoll M Easy, 3. Uchwyt naścienny Gardena Classic Holder, 4. Nosidło na wąż Gardena Classic

Zraszacze ogrodowe

Wąż ogrodowy to oczywiście podstawa, ale by zapewnić optymalne podlewanie trawnika, warto zainwestować w zraszacze ogrodowe. Do wyboru masz przeróżne typy zraszaczy, takie jak:

  • Zraszacze proste – najprostsze modele, służące do nawadniania i podlewania w trybie od mżawki po tryb punktowy. Oferujące bezstopniową, płynną regulację. Możesz dostosować strumień wody do indywidualnych potrzeb i sytuacji. To na przykład zraszacz Gardena Classic Cleaning Nozzle.
  • Zraszacze rotacyjne – złożone z głowicy i wahadła, które skokowo obracają się wokół własnej osi. Idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na regulacji zakresu obrotów zraszacza i dostosowaniu ich do rodzaju podlewanego terenu. I w tym przypadku nawadnianie odbywa się precyzyjnie i bez tworzenia kałuż. Model Gardena Classic Samba wyposażony został w nastawne dysze i wbudowany filtr do zanieczyszczeń. Z kolei model Gardena Classic Boogie oferuje możliwość nawadniania terenu w kształcie koła, półkola, kwadratu, prostokąta, elipsy czy punktowego strumienia.
  • Zraszacze wahadłowe – cieszą się największą popularnością, taki zraszacz zakłada się na końcówkę węża ogrodowego, by podlewać obszar ogrodu w kształcie prostokąta. Taki model jest stosunkowo niedrogi, ale za to wymaga naszego udziału w zmianie położenia i czyszczeniu zapychających się dysz. Zapewnia jednak precyzyjne podlewanie bez kałuż, a także prosty i szybki montaż. Zraszacze Gardena Aquazoom pozwalają za pomocą suwaka na ustawienie zasięgu i sposobu nawadniania.

Zraszacze ogrodowe Gardena

1. Zraszacz prosty Gardena Classic Cleaning Nozzle, 2. Zraszacz rotacyjny Gardena Classic Boogie, 3. Zraszacz wahadłowy Gardena Aquazoom


Wszystkie prezentowane akcesoria do nawadniania ogrodu, dostępne w ofercie niemieckiej marki Gardena, znajdziecie w sklepie Garneczki.pl – tutaj.

No votes yet.
Please wait...