Co oznacza tajemniczo brzmiące „pieczenie na biało” i przy jakich wypiekach okazuje się pomocne? Wbrew pozorom to bardzo prosty trik kuchenny, który docenią wielbiciele tarty na kruchym lub półkruchym spodzie. Piec na biało to znaczy dobrze wypiec spód ciasta!

Co to właściwie znaczy piec na biało?

Być może pieczenie na biało gościło już w repertuarze Twoich zdolności kulinarnych, ale nawet nie byłeś świadomy tego, że tak to się właśnie nazywa! Wyrażenie to z francuskiego cuire à blanc i jest po prostu praktycznym trikiem kuchennym, który przydaje się przy wypiekaniu tarty na słodko czy na słono. Piec na biało to podpiec tylko sam spód ciasta, jeszcze przed ułożeniem na nim nadzienia – owoców z kremem czy plasterków warzyw i sera. Dzięki temu ciasto zbytnio nie urośnie, ale nie będzie również zakalcem i zachowa swoją kruchość!

Reklama

Forma do pieczenia tarty z wyjmowanym dnem Patisse


Jak wcielić pieczenie na biało w kulinaria?

Jeśli masz ochotę na słodką tartę na deser czy wytrawną na obiad, musisz zacząć od wypieku kruchego lub półkruchego ciasta, na którym ułożysz wybrane składniki. Ważny jest tu dobór właściwego typu mąki oraz tłuszczu, a także dodatek jajek, soli lub cukru. Nie bez znaczenia pozostaje samo wyrobienie ciasta i właśnie jego odpowiednie wypieczenie.

Jak piec na biało?

  1. Przygotuj formę pieczenia do tarty (może być metalowa , ceramiczna, silikonowa lub szklana), wysmaruj naczynie cienką warstwą masła i wylep wyrobionym oraz rozwałkowanym ciastem.
  2. Dokładnie dociśnij ciasto je do dna i brzegów formy. Jeśli boisz się, że będziesz mieć później trudności z wyjęciem ciasta z blachy, wykorzystaj formy do tarty z wyjmowanym dnem.
  3. Zanim wstawisz blachę do piekarnika, ponakłuwaj surowe ciasto widelcem.
  4. Ciasto musisz także dobrze obciążyć, by zbytnio nie wyrosło – zostaw miejsce na składniki. Przykryj ciasto papierem do pieczenia i wysyp na wierzch ceramiczne obciążniki do tarty lub ziarna białej fasoli.
  5. Tak przygotowaną formę z ciastem wstaw do nagrzanego do ok. 180-200°C piekarnika i piecz ciasto przez około 15 minut.
  6. Lekko przyrumieniony spód jest gotowy, by ułożyć na nim wszystkie składniki i ponownie włożyć do piekarnika. W ten sposób unikniemy zakalca, a zyskamy pyszną tartę!

Ceramiczne obciążniki do tarty Patisse

Pieczenie na biało to zatem pieczenie wstępne, dzięki któremu ciasto na tartę przestaje być surowe, ale chronione jest przed zbytnim przypieczeniem i rozrośnięciem.

No to jak? Piekliście już na biało? 🙂

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...