Specjalne zestawy to niezbędnik do przygotowania, ale i do podawania sushi w domu. Jakie naczynia i akcesoria okażą się potrzebne do serwowania tradycyjnej potrawy japońskiej – sushi, we własnym domu? Bambusowa mata i pałeczki to nie wszystko! Zobacz, jakie jeszcze artykuły do sushi powinien mieć każdy sushimaster.

Sushi cieszy się coraz większą popularnością. Potrawę składającą się z ryżu i różnych dodatków możemy spotkać nie tylko w kraju kwitnącej wiśni, ale również w okolicznych restauracjach specjalizujących się w robieniu sushi oraz w domach naszych znajomych. Co jest potrzebne do zrobienia i zaserwowania sushi we własnym domu? Oczywiście podstawą są odpowiednie składniki, ale i zestaw naczyń do sushi – talerzyki, miseczki, pałeczki. Ceramika czy porcelana do serwowania sushi to nie zbiór przypadkowych naczyń – każde z nich ma swoje określone przeznaczenie. Poznaj różne akcesoria do sushi, które pomogą Ci nie tylko w przygotowaniu potrawy w domu, ale i jej odpowiednim zaserwowaniu w japońskim stylu.

Reklama

Co to właściwie jest sushi?

Sushi, które coraz częściej możemy spotkać w restauracjach lub na domówkach u znajomych, to tradycyjna japońska potrawa, przygotowywana z gotowanego ryżu nasączonego octem ryżowym, wzbogacana różnymi dodatkami: kawałkami ryb, owoców morza, wodorostów nori, warzyw, japońskiego omletu tamago i grzybów. Dodatki te są zazwyczaj surowe. Ryżowe przekąski serwowane są z sosem sojowym, wasabi (japońskim chrzanem) oraz z marynowanym imbirem. O ile dwa pierwsze składniki służą wzbogacaniu smaku, o tyle ten trzeci, imbir, ma za zadanie oczyścić nasze kubki smakowe pomiędzy jedzeniem różnych rodzajów sushi. Tradycyjną japońską potrawę spożywa się najczęściej w towarzystwie zielonej herbaty.

Deska do serwowania sushi Fackelmann


Sushi to nie tylko zawinięte w wodorosty nori rolki, ale również inne rodzaje tej potrawy.

Wbrew pozorom, sushi to nie tylko małe „rolki”, na które składa się ryż z dodatkami owinięty w wodorosty nori. Istnieje wiele rodzajów tej japońskiej potrawy, które różnią się między sobą składnikami oraz sposobem przygotowania i podania.

Niektóre rodzaje sushi

 • Maki-zushi – to najpopularniejszy rodzaj sushi, który polega na zawijaniu ryżu i innych składników w sprasowane wodorosty nori, za pomocą bambusowej maty. W wyniku tego powstaje rulon, który to kroi się na mniejsze kawałki. Maki-zushi może być przygotowane z kawałkami ryby, owocami morza lub warzywami. Sushi serwowane jest pod postacią wałeczków ryżowych wraz z sosem sojowym, chrzanem japońskim i marynowanym imbirem.
 • Nigiri-zushi – pod względem popularności plasuje się tuż za maki-zushi. Nigiri przygotowuje się z ryżu nasączonego octem ryżowym, a na sam wierzch układa się kawałek ryby, owoców morza lub tamago (japońskiego omletu). Często spotykaną wersją jest sushi z wędzonym łososiem. Pomiędzy ryż a wybrany dodatek dodaje się odrobinę wasabi. Ten rodzaj sushi formowany jest w dłoni.
 • Chirashi-zushi – zupełnie inne od wcześniej wspomnianych przekąsek na jednego gryza. W przeciwieństwie do nich, Chirashi-zushi nie polega na formowaniu przekąsek zawiniętych w wodorosty nori. W miseczce podaje się nasączony octem lub sake ryż, na którym układa się różne dodatki: kawałki ryb, krabów, krewetek, warzyw, grzybów, tamago lub tofu.
 • Temaki-zushi – doskonałe do samodzielnego komponowania przekąsek w większym gronie. Na tacy układa się różne składniki, a następnie serwuje się je na stół, by goście sami mogli skomponować swoje sushi z dowolnych dodatków. Temaki to sushi w kształcie rożków – na sprasowanym wodoroście nori układa się ugotowany ryż i wąsko pokrojone kawałki warzyw, ryb, owoców morza, grzybów lub tamago, a wszystko zwija w większy rożek, na więcej niż jednego gryza.

Składniki do sushi, czyli jak przygotować sushi w domu?

Sushi możesz przygotować również we własnym domu. Potrzebne są tylko odpowiednie składniki, które umożliwią przygotowanie japońskiej potrawy, a także specjalna zastawa do sushi, która pozwoli podać danie w iście azjatyckim stylu. By zrobić domowe sushi, możesz zgromadzić wszystkie produkty, kupując każdy z osobna w sklepach z azjatycką żywnością lub po prostu w supermarkecie z takimi stoiskami. Ale możesz również od razu kupić gotowy zestaw do sushi, zawierający wszystkie produkty niezbędne do przygotowania ryżowych przekąsek. W skład takiego zestawu wchodzi zazwyczaj 10-15 produktów, wraz z bambusowymi pałeczkami i matą do zwijania sushi.

Produkty do przygotowania sushi:

 • Ryż do sushi
 • Wodorosty nori
 • Ocet ryżowy
 • Sezam biały i czarny
 • Sos sojowy
 • Pasta wasabi (japoński chrzan)
 • Imbir marynowany biały i czarny

Dodatkowe składniki:

 • Rzodkiew marynowana
 • Tofu

Powyższe składniki to takie niezbędne minimum, by przygotować sushi we własnym domu. Zestaw produktów umożliwi przygotowanie różnych rodzajów sushi, a co najważniejsze – starczy nie na raz, ale na kilka razy. Praktyka czyni mistrza, dlatego każda kolejna próba samodzielnego przygotowania sushi zbliży Cię do stania się sushimasterem.

Pamiętaj, że podstawą każdego dobrze przygotowanego sushi jest odpowiednio ugotowany ryż. Specjalny ryż do sushi nie może być ani zbyt twardy, ani zbyt rozgotowany. Należy go dokładnie wypłukać, przelać zimną wodą, gotować na wolnym ogniu i odczekać po ugotowaniu. Krótki poradnik, jak właściwie ugotować ryż na sushi, znajdziesz w artykule: Jak poprawnie gotować ryż w warunkach domowych?

Akcesoria i przyrządy do robienia sushi w domu

Zanim zabierzesz się za serwowanie japońskiej przekąski swoim gościom, zobacz, jakie akcesoria i różnego rodzaju przyrządy mogą okazać się pomocne w domowej produkcji sushi. Bambusowa mata do zwijania Maki-zushi to tylko jeden z elementów. Możesz wspomóc się także innymi produktami, takimi jak specjalna maszynka do sushi czy azjatycki parownik. Oto niektóre akcesoria do przygotowania sushi:

Mata do zwijania sushi

Bambusowa lub silikonowa mata do zwijania sushi to niezbędny element do przygotowania japońskiej potrawy w tradycyjny sposób. Takiej maty nie należy mylić z tą dołączoną do zestawu do serwowania, a nie do robienia sushi. Tradycyjna mata do zwijania wykonana jest z bambusu, ale dostępne są także maty silikonowe – twardsze i wytrzymalsze. Silikonowe maty są też higieniczne, ponieważ nie gromadzą się w nich resztki ryżu i dodatków.

Nóż japoński do sushi

Nóż wykorzystywany przy robieniu sushi musi być ostry, a przy tym lekki i poręczny. Nóż musi poradzić sobie z krojeniem różnego rodzaju dodatków – surowej ryby, owoców morza, warzyw, grzybów oraz z przekrajaniem gotowej rolki na mniejsze kawałki.

Uniwersalny nóż do sushi Sashimi Tojiro

Maszynka do robienia sushi

Możesz „pójść na łatwiznę” i przy domowej produkcji Maki-zushi wykorzystać specjalną maszynkę do robienia sushi. Przyrząd został wykonany z plastiku i jest bardzo łatwy w obsłudze. Na dnie maszynki wystarczy ułożyć pasek sprasowanych wodorostów nori, warstwę ugotowanego ryżu, dowolne dodatki i znowu trochę ryżu. Zaciskamy wkład, trzymamy przez chwilę i wyjmujemy z maszynki gotową przekąskę. Prawda, że proste? Ciekawa alternatywa dla tradycyjnego zwijania sushi przy pomocy maty.

Plastikowa maszynka do sushi

Parownik bambusowy

Azjatycka wersja garnka do gotowania na parze, która zdobywa popularność także i w Europie. Parownik bambusowy, jak sama nazwa wskazuje, wykonany jest z drewna bambusowego i służy do gotowania różnego rodzaju produktów na parze. Dzięki takiej metodzie obróbki, produkty zachowują więcej swoich wartości odżywczych, a w dodatku nabierają niezwykłego, bambusowego aromatu. Parownik należy umieścić nad garnkiem wypełnionym wodą, który ustawia się na kuchence. Niekiedy parownik wykłada się liśćmi bananowca (lub zwykłym pergaminem), by urządzenie nie wchłaniało zapachów przyrządzanych potraw. Możesz ugotować w nim ryż, a nawet przyrządzić kawałki ryb, owoców morza i warzyw, jeśli nie lubisz ich w surowej wersji.

Parownik bambusowy do gotowania na parze

Sushi – jak jeść, a jak nie jeść?

W jaki sposób jeść sushi, by nie popełnić żadnego faux pas? Na pewno nie nożem i widelcem! Tradycyjną potrawę japońską możesz jeść pałeczkami, a nawet i rękoma. Zatem jeśli nie opanowałeś sztuki posługiwania się pałeczkami, możesz spokojnie chwytać ryżowe rolki palcami. Nie jest to wcale niezgodne z etykietą. Zobacz, o czym jeszcze powinieneś pamiętać.

Wskazówki jak jeść sushi:

 • Do jedzenia sushi nie używaj sztućców. Sushi należy jeść wyłącznie pałeczkami (jednorazowymi lub wielorazowymi) lub palcami. Chwytanie sushi palcami wcale nie jest w złym guście, wyjątkiem jest Chirashi-zushi, które podaje się w miseczkach napełnionych ryżem z ułożonymi na nim dodatkami – tu potrzebne będą pałeczki.
 • Ryżowe rolki zjadaj w całości. To przekąska na jednego kęsa, dlatego nie odgryzaj kawałków sushi. Na gryzy możesz pozwolić sobie przy Temaki-zushi, które ma postać większych rożków.
 • W sosie sojowym maczaj sushi od strony kawałka ryby, a nie od strony ryżu (w przypadku Nigiri-zushi).
 • Wasabi, czyli japoński chrzan, nakładaj bezpośrednio na kawałek ryby ułożony na wierzchu sushi. Na pewno nie mieszaj wasabi w miseczce z sosem sojowym.
 • Pałeczki do sushi odkładaj tylko na specjalne podkładki pod pałeczki, nigdy bezpośrednio na talerz lub matę!
 • Sushi spożywaj w towarzystwie zielonej herbaty lub ciepłej wody. Jeśli interesują Cię napoje alkoholowe, wybierz wino śliwkowe lub sake.

Naczynia i akcesoria do podawania sushi

Każdy zestaw do podawania sushi musi zawierać odpowiednie naczynia, ale i drobniejsze akcesoria, które pozwolą zaserwować potrawę we właściwy sposób. Naczynia, czyli talerze i miseczki, są najczęściej wykonane z dobrej jakości ceramiki, a rzadziej z porcelany. Nie tracą jednak na swoim wyglądzie. Wręcz przeciwnie, prezentują się naprawdę elegancko. Zestawy do serwowania sushi w domu różnią się między sobą nie tylko liczbą elementów, ale również materiałem wykonania poszczególnych akcesoriów, kształtem i kolorem naczyń, a także wzornictwem. Mogą być jednokolorowe lub zdobione delikatnymi motywami w japońskim stylu. Oto lista elementów, które możesz znaleźć w zestawie do podawania sushi w domowych warunkach:

 • Duży talerz lub taca – przeznaczone do serwowania sushi. Mogą mieć formę dużego talerza z ceramiki czy porcelany lub drewnianej tacy. Na większym naczyniu układa się przygotowane Maki, Nigiri, Tamaki lub inne rodzaje zwijanego sushi. Biesiadnicy chwytają pałeczkami (lub palcami) wybrane przekąski.

Deska bambusowa do podawania sushi Bambus

 • Bambusowa mata do sushi – to tradycyjna japońska podkładka pod talerze, nie należy jej mylić z cieńszą matą do zwijania Maki-zushi. Bambusowa mata może być naturalna, taka w beżowym kolorze lub może być barwiona, np. na czarno. Niektóre komplety do sushi zawierają dodatkowo mniejsze maty służące jako podkładki pod miseczki.

Zestaw do sushi Diner Sushi

 • Pałeczki do sushi – niezbędnik każdego zestawu. Pałeczki do sushi mogą być jednorazowe, wykonane z surowego drewna bambusowego lub wielokrotnego użytku, wykonane z lakierowanego drewna. Pałeczki mogą być także wykonane z tradycyjnej laki japońskiej. W restauracjach sushi podaje się pałeczki jednorazowe.

Pałeczki bambusowe do ryżu i sushi Typhoon Wood

 • Podstawka pod pałeczki – to również niezbędny element każdego kompletu do sushi. Pałeczek w żadnym razie nie należy odkładać na talerz, ale na specjalną podstawkę, wykonaną z ceramiki lub z drewna.

Ceramiczna podstawka pod pałeczki do sushi

 • Talerze do sushi – tradycyjnie mają prostokątny kształt, ale można znaleźć również talerze kwadratowe, a nawet w innych kształtach. Wykonane są z ceramiki lub z porcelany. Kładzie się na nich wasabi oraz marynowany imbir. W danych zestawach naczyń do sushi, różnią się nie tylko wielkością i materiałem wykonania, ale również kolorem i wzornictwem.

Talerz do sushi Typhoon

 • Miseczki do sosów sushi – małe, płytkie i zazwyczaj okrągłe. Mogą być również prostokątne. Napełniane sosem sojowym. Stawiane obok talerzy, by ułatwić maczanie przekąsek ryżowych w sosie, tuż przed zjedzeniem.

Miseczka do sosu sushi Yellow

 • Okrągłe miseczki do sushi – przydatne przy serwowaniu Chirashi-zushi, możesz napełnić je ryżem i ułożyć dowolne dodatki. W przypadku, gdy podajesz inne rodzaje sushi, do miseczki możesz wsypać sam ugotowany ryż i podać go jako przystawkę do potrawy.

Miseczki do ryżu do sushi Colors

 • Sztućce – oczywiście nie stalowe noże i widelce. Chodzi tu o drewnianą lub porcelanową łyżkę, którą nakłada się ugotowany ryż do miseczki. Przyda się przy formowaniu rolek sushi, serwowaniu ryżu jako przystawki do japońskiej potrawy lub do nakładania ryżu do Chirashi-zushi.

Bambusowa mata do sushi z łyżką Bambus

Czym różnią się komplety do sushi?

Jak już wcześniej wspomniałam, zestawy do serwowania sushi w domu różnią się nie tylko liczbą elementów dołączonych do kompletu, ale również mogą mieć inny:

 • Materiał wykonania – każdy z elementów może być wykonany z innego materiału. Matę do sushi wykonuje się z drewna bambusowego, talerzyki i miseczki na sosy z ceramiki lub porcelany, pałeczki z surowego lub lakierowanego drewna bambusowego lub tworzywa sztucznego, a podkładki pod pałeczki – z drewna lub ceramiki.
 • Kształt – talerzyki i miseczki mogą przybierać różne kształty. Te podłużne, prostokątne to kształty tradycyjne. Ciekawie prezentują się również naczynia w kwadratowym kształcie. Z kolei okrągłe miseczki przydadzą się do podawania samego ryżu – jako przystawka lub jako baza do Chirashi-zushi.
 • Kolor – zastawa do sushi może przybrać prosty, ale elegancki śnieżnobiały kolor. Nie brak jednak naczyń kolorowych – żółtych, zielonych, czarnych, a nawet turkusowych. Także i bambusowe maty występują w różnych kolorach – naturalnym – kremowym lub barwionym na dany kolor, np. czarny.
 • Wzory – naczynia mogą być zdobione delikatnymi wzorami w japońskim stylu. Są to najczęściej motywy kwiatowe lub inne drobne wzory.
 • Cena – ceny zestawów do sushi są zróżnicowane. Wszystko zależy od producenta, liczby elementów i jakości użytego do produkcji materiału. Wiadomo, że zestawy dla większej liczby osób będą też miały wyższą cenę. Najpopularniejsze są jednak komplety dla 2 i dla 4 osób. Niektóre firmy z branży porcelanowo-ceramicznej specjalizują się w produkcji zastawy do sushi na wzór japoński. Z kolei inni dystrybutorzy, sprowadzają do Polski tradycyjne, japońskie zestawy, które to bardzo elegancko się prezentują, ale cechują się również wyższą ceną. Ceny zestawów do sushi wahają się w przedziale 25 zł – 350 zł. Prosty komplet do podawania sushi dla 2 osób kupisz już od 26 zł, a dla 4 osób od 65 zł.

Wybrane zestawy naczyń do sushi – ceramika i porcelana

Zastawa do sushi dla 1 osoby:

 Zestaw do sushi dla 1 osoby YELLOW 

Zestaw do sushi Yellow

Komplet naczyń do sushi przeznaczony tylko dla 1 osoby? A czemu nie! Taki zestaw to dobry pomysł na prezent. Jeśli miłośnikowi sushi spodoba się taka forma spożywania posiłków, być może skusi się na większy zestaw naczyń przeznaczonych do podawania sushi dla większego grona biesiadników. Komplet do sushi Yellow został wykonany z eleganckiej ceramiki. Utrzymany w ciepłym, żółtym kolorze i zdobiony delikatnym, kwiatowym wzorem. Talerz i miseczka na sos mają tradycyjny prostokątny kształt. Całość wygląda naprawdę ładnie!

Elementy zestawu do sushi:

 • 1 prostokątny talerz ceramiczny,
 • 1 prostokątny talerzyk na sos sojowy, ceramiczny,
 • 1 para drewnianych pałeczek,
 • 1 ceramiczna podstawka pod pałeczki,
 • ozdobne opakowanie.
 Zestaw do sushi KOBE LEGNOART  Zestaw do serwowania sushi Kobe Legnoart

Kolejny zestaw do sushi dla 1 osoby. Nieco różni się od poprzedniego kompletu. Nie ma tu ceramicznego talerza, ale jest deska wykonana z drewna bambusowego, na której serwuje się rolki sushi. W zestawie do sushi Kobe znajdują się malutkie, ceramiczne miseczki – na sos i na marynowany imbir i wasabi. Na takiej desce można serwować sushi również i dla większego grona osób. Trzeba tylko zaopatrzyć się w potrzebne naczynia. Propozycje znajdziesz poniżej.

Elementy zestawu do sushi:

 • 1 bambusowa deska do serwowania,
 • 1 ceramiczna miseczka na sos,
 • 1 ceramiczna miseczka na dodatki,
 • 1 para drewnianych pałeczek.

Zestawy naczyń do sushi dla 2 osób

 Zestaw do sushi porcelanowy SILK Zestaw do sushi Typhoon Silk

Zestawy do sushi mogą być wykonane z ceramiki, ale i z porcelany. Zestaw do sushi SILK, przeznaczony dla 2 osób, wykonany został właśnie z wysokiej jakości porcelany. Jest nieco droższy od kompletów ceramicznych, ale na pierwszy rzut oka nie widać tu znaczących różnic. Warto jednak pamiętać, że porcelana jest materiałem wytrzymalszym niż ceramika, chociaż w jednym i drugim przypadku istnieje ryzyko stłuczenia lub wyszczerbienia. Komplet, oprócz podłużnych talerzy, został wyposażony w okrągłe, większe miski, mniejsze miseczki na sos oraz kubki, np. na zieloną herbatę. Brak tu klasycznych podstawek pod pałeczki, ponieważ w porcelanowych miskach znajdują się specjalne wgłębienia, umożliwiające odłożenie pałeczek na naczynie. Prosty, a zarazem elegancki zestaw naczyń, pozbawiony zbędnych zdobień.

Elementy zestawu do sushi:

 • 2 prostokątne talerze porcelanowe,
 • 2 okrągłe miski porcelanowe,
 • 2 okrągłe małe miseczki na sos, porcelanowe,
 • 2 kubki porcelanowe,
 • 2 pary pałeczek.
 Zestaw do sushi ceramiczny KALA BIAŁY  Zestaw do sushi ceramiczny Kala

Jeżeli zamierzasz jeść domowe sushi tylko we dwoje, to zestaw do podawania sushi Kala dla 2 osób jest dla Ciebie idealny! Zestaw ceramiczny do sushi marki Kala wyróżnia się wytrzymałością i ponadczasowym wyglądem. Naczynia wykonane z eleganckiej ceramiki oraz drewniane pałeczki zdobione są delikatnymi wzorami w stylu japońskim. Białe talerzyki i miseczki do sosu przyjmują klasyczny, prostokątny kształt. Całość dopełnia drewniana mata w czarnym kolorze, który podkreśla elegancję całego zestawu, a dodatkowo nie widać na nim zabrudzeń, tak jak na macie w beżowym odcieniu.

Elementy kompletu do sushi:

 • 2 prostokątne talerze ceramiczne,
 • 2 prostokątne miseczki do sosu sojowego, ceramiczne,
 • 2 pary drewnianych pałeczek,
 • 2 drewniane podstawki pod pałeczki,
 • 2 czarne maty z drewna.
 Zestaw do sushi ceramiczny ORIENT Zestaw ceramiczny do sushi Orient

Komplet do sushi Orient, czyli kolejny zestaw naczyń do jedzenia sushi przeznaczony dla 2 osób. Również wykonany z eleganckiej ceramiki i posiadający drewnianą matę w kolorze czarnym. Talerz i miseczki różnią się jednak kolorem i kształtem. W tym zestawie przyjmują piękny turkusowy kolor i ciekawy kwadratowy kształt. W przeciwieństwie do poprzedniego zestawu do sushi, w tym komplecie naczyń dostępny jest tylko jeden, a nie dwa talerze. To na nim układa się rolki sushi, by uczestnicy uczty chwytali je pałeczkami i maczali we własnej miseczce z sosem sojowym.

Elementy zestawu do sushi:

 • 1 kwadratowy talerz ceramiczny,
 • 2 kwadratowe miseczki do sosu sojowego, ceramiczne,
 • 2 pary drewnianych pałeczek,
 • 2 ceramiczne podstawki pod pałeczki,
 • 2 czarne maty z drewna.
 Zestaw do sushi ceramiczny FISKUR Zestaw do sushi ceramiczny Fiskur

I jeszcze jeden zestaw do sushi dla 2 osób, w którym naczynia wykonane są z ceramiki. Czym różni się od wcześniej wspomnianych kompletów? Zestaw do sushi Fiskur wyróżnia się prostotą – nie ma tu orientalnych zdobień i ciekawych kolorów. Są za to ceramiczne naczynia w białym kolorze i w tradycyjnym podłużnym kształcie. Również i ta zastawa została wyposażona w czarną matę, ale z czerwonymi akcentami.

Elementy zestawu do sushi:

 • 2 prostokątne talerze ceramiczne,
 • 2 prostokątne miseczki do sosu, ceramiczne,
 • 2 pary drewnianych pałeczek,
 • 2 drewniane podstawki pod pałeczki,
 • 2 czarno-czerwone maty z drewna.

Zestawy naczyń do sushi dla 4 osób

 Zestaw do sushi ceramiczny SUSHIMASTER Zestaw do sushi ceramiczny Sushimaster

Zacznę od bardzo prostego, ale pięknego w swojej prostocie zestawu do sushi Sushimaster przeznaczonego dla 4 osób. Naczynia wykonane z wysokiej jakości śnieżnobiałej ceramiki, w okrągłym kształcie z lekko falowanymi brzegami, dostępne w drewnianym opakowaniu, które sprawia, że cały komplet jest też idealnym prezentem dla wielbiciela sushi. W przeciwieństwie do innych kompletów, zestaw ten nie zawiera mniejszych miseczek na sos sojowy, ani większego talerza do podania sushi. Okrągłe miseczki sprawdzą się w szczególności do Chirashi-zushi, gdzie miseczkę napełnia się ryżem i układa na nim dowolne dodatki.

Elementy zestawu do sushi:

 • 4 ceramiczne okrągłe miseczki,
 • 4 pary plastikowych pałeczek,
 • 4 ceramiczne podstawki pod pałeczki,
 • 1 kremowa mata z drewna,
 • drewniane opakowanie.
 Zestaw do sushi ceramiczny FISH Zestaw do sushi ceramiczny Fish

Piękny komplet do sushi, który skradł moje serce. W zestawie do sushi Fish, przeznaczonym dla 4 osób, znajdziesz ceramiczne miseczki i podstawki oraz plastikowe pałeczki zdobione delikatnymi, azjatyckimi wzorami. Takie naczynia staną się ozdobą każdego stołu. W komplecie znajdują się same okrągłe miseczki, bez większych talerzy i mniejszych pojemników na sos sojowy. Całość umieszczona w drewnianym opakowaniu, przez co może być świetnym pomysłem na prezent dla miłośnika azjatyckiej kuchni.

Elementy zestawu do sushi:

 • 4 ceramiczne okrągłe miseczki,
 • 4 pary plastikowych pałeczek,
 • 4 ceramiczne podstawki pod pałeczki,
 • drewniane opakowanie.

Słowniczek sushi

Sushi - słowniczek - infografika

Podsumowanie

Jaki zestaw do serwowania sushi w domu wybrać? Weź pod uwagę liczbę osób, z którą zamierzasz spożywać tę japońską potrawę. Zastawa do sushi przeznaczona tylko dla 1 osoby będzie dobrym wyborem, jeśli nikt z Twoich znajomych nie przepada za tymi ryżowymi przekąskami, a Ty wręcz przeciwnie. Taki zestaw to też dobry pomysł, jeśli szukasz prezentu dla fana sushi.

Najpopularniejsze zestawy to te przeznaczone dla 2 lub dla 4 osób. Istnieją również komplety dostosowane do większej liczby osób, ale są trudniej dostępne. Zastawa do sushi dla 2 osób pozwoli miło i smacznie spędzić czas tylko we dwoje. Takie komplety częściej dostępne są z płaskimi talerzyki i z głębszymi miseczkami na sosy, w przeciwieństwie do zestawów dla 4 osób, gdzie częściej spotykamy same miseczki.

Jaki materiał wykonania? Ceramika i porcelana prezentują się równie dobrze, jednak naczynia porcelanowe są przeważnie wytrzymalsze, ale też i droższe. Na sam początek przygody z sushi, wystarczy Ci zestaw wykonany z ceramiki – białej lub barwionej, jednolitej lub zdobionej wzorami. Kolorowe zestawy z różnymi zdobieniami bardzo ładnie się prezentują, ale z drugiej strony do tych z białymi naczyniami będzie łatwiej dokupić dodatkowe akcesoria, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeśli wybrany przez Ciebie zestaw do sushi nie ma większej talerza lub tacy do podawania potrawy, możesz dokupić ją osobno, np. taką drewnianą na nóżkach, która przypomina mały stolik. Dobrze, by komplet do sushi posiadał podstawowe elementy: prostokątne talerze lub okrągłe miseczki, miseczki do sosu sojowego, pałeczki i podstawki pod pałeczki.

No to do dzieła! 🙂

Ocena: 5.0/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...