Chwasty to zdecydowanie nieproszeni goście, którzy dość często pojawiają się w naszych ogródkach czy na działce. Zabierają innym roślinom wodę, światło i substancje odżywcze, dlatego należy się ich szybko pozbyć. Jak skutecznie usunąć chwasty z ogródka i z działki? I to bez użycia chemii? Zapraszamy na mały poradnik.

Co to w ogóle są chwasty? To niepożądane przez nas rośliny, które ni z tego ni z owego pojawią się pośród innych, uprawianych przez nas gatunków roślin. Zabierają im przestrzeń, wodę, substancje odżywcze i światło, niwecząc nasze wysiłki. Najtrudniejsze do usunięcia są chwasty o głęboko sięgających korzeniach, takie jak perz, mniszek, pokrzywa zwyczajna czy ostrożeń polny. Nieco łatwiej pozbyć się chwastów z korzeniami rosnącymi tuż pod powierzchnią ziemi – komosy białej czy gwiazdnicy. Bez względu jednak na rodzajów chwastów, które zawitały do naszego ogródka, trzeba zacząć działać! Najlepiej bez użycia chemii. Jak pozbyć się chwastów z warzywniaka, grządek kwiatowych, trawnika, a nawet z kostki brukowej?

Reklama

Domowe sposoby, czyli jak pozbyć się chwastów bez chemii

Środki chemiczne na chwasty są nie tylko dość kosztowne, ale i niekoniecznie bezpiecznie. Szkodzą nie tylko samym chwastom, ale również innym uprawianym roślinom oraz glebie. Bez wątpienia nie pozostają obojętne dla środowiska. Warto zatem poszukać innych sposobów na usuwanie chwastów, tym bardziej, jeśli szukasz metody na to, jak pozbyć się chwastów z warzywniaka.

Wśród domowych sposobów na chwasty najpopularniejszym jest ocet. To środek tani, a do tego ekologiczny, bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska. Jak usunąć chwasty z użyciem octu? Przygotuj octową mieszankę do spryskiwacza składającą się w 2/3 z octu, w 1/3 z wody i z odrobiny płynu do naczyń. Taką mieszanką ostrożnie spryskuj same chwasty, uważając na inne rośliny i trawnik. Wśród domowych sposobów na chwasty wskazuje się także te z użyciem:

 • roztworu mydła i detergentów,
 • cukru,
 • oleju jadalnego,
 • popiołu drzewnego,
 • wrzątku.

Sposoby mechaniczne, czyli jak i czym szybko wyrwać chwasty

Zanim rzucisz się do wyrywania chwastów jak popadnie, najpierw rozpoznaj swojego wroga i przygotuj odpowiednie narzędzia. Pamiętaj, że chwasty, które rozmnażają się z nasion i kwitną latem nie powinny być wyrywane w okresie kwitnienia. Tylko pobudzisz ich wzrost i przyczynisz się do rozsiewania sporej ilości nasion. Lepiej zaczekaj do wiosny aż chwasty wykiełkują, przekop grządki i dopiero wtedy wyrwij chwasty. Po takich zabiegach będzie można zasiać i zasadzić rośliny.

Jak pozbyć się chwastów z trawnika?

Zastanawiasz się, jak usunąć chwasty z trawnika? Pamiętaj o tym, że warto przystrzyc trawnik, zanim zdążą zakwitnąć w nim mniszki lub inne łatwo rozsiewające się chwasty. Jeśli już tacy intruzi pojawili się na Twoim trawniku, to czas działać. W jaki sposób?

W przypadku pojawienia się mchu na trawniku, usuń go poprzez dokładne wygrabienie murawy. Przydadzą się do tego grabie Fiskars z serii Solid, Xact czy QuitFit. A jeśli w Twoim trawniku zagościł mniszek, to same grabie nie wystarczą. Jak usunąć takie chwasty w trawniku? Taki chwast trzeba wyrwać razem z korzeniami. Pojedyncze chwasty usuniesz przy użyciu wyrywacza do chwastów. To bardzo popularne i łatwe w obsłudze narzędzie, które pomoże usunąć chwasty wraz z korzeniami.

Wyrywacze do chwastów Fiskars

1. Odchwaszczacz Fiskars QuikFit Push Pull Weeder, 2. Odchwaszczacz Fiskars QuikFit Weed Extractor, 3.  Wyrywacz do chwastów Fiskars SmartFit Weed Puller, Odchwaszczacz Fiskars Xact Push Pull Weeder

Takie odchwaszczacze znajdziesz w ofercie fińskiej marki Fiskars. Odchwaszczacz Fiskars może występować pod różnymi postaciami. Może być to wyrywacz do chwastów z serii Xact, osadzony na długim trzonku, lub modele z serii QuikFit, które można dopasować do trzonków z tej samej serii. Klasyczne odchwaszczacze mają postać wąskiej łopatki, a te bardziej zaawansowane wyrywacze wyposażone są w długi trzonek, podwójne ostrze i ruchomą głowicę. Nie trzeba się nawet schylać, by wyrwać z trawnika chwasty!

Jak wyrwać chwasty z kostki brukowej?

A jak skutecznie usunąć chwasty z kostki brukowej? Takie, które pojawiają się między płytkami? Tu najlepiej sprawdzi się specjalny skrobak do fug. Również dostępny w ofercie fińskiej marki Fiskars (model QuikFit Patio Knife lub Xact Weeding Knife) lub w ofercie niemieckiej Gardeny (seria Combisystem). Szczególnie ciekawie prezentuje się skrobak Gardena Combisystem 3w1, który doskonale poradzi sobie z usuwaniem chwastów zarówno z wąskich, jak i szerszych szczelin. Skrobak został wyposażony w cienkie, stalowe ostrza, a także w szczotkę z metalowym włosiem. Spełnia 3 funkcje:

 • Cienkie, stalowe ostrze jest przystosowane do miejsc trudnodostępnych, dobrze dopasowanych płytek.
 • Zakrzywiony klin to sposób na mchy i chwasty, które rosną w szerszych szczelinach.
 • Szczotka z metalowym włosiem pomoże w posprzątaniu powstałych zabrudzeń.

Skrobaki do fug Gardena

1. Skrobak do fug ze stali nierdzewnej Gardena Combisystem, 2. Skrobak do fug 3 w 1 Gardena Combisystem

Jak pozbyć się chwastów z chodnika, pomiędzy płytkami? Chwyć za skrobak do fug i zobacz, że wcale nie jest to trudne. 😉

Jak pozbyć się chwastów z warzywniaka i rabat kwiatowych?

Przy pielęgnacji warzywniaka, lepiej nie używać chemicznych środków na chwasty. Gdy herbicydy przedostaną się do gleby, mogą wniknąć w tkanki roślin warzywnych, a po ich spożyciu – do naszego organizmu. Czym zatem usunąć chwasty z własnego ogródka? Pamiętaj, by regularnie przekopywać ziemię wiosną i jesienią, a także zbierać wszystkie podziemne pędy i korzenie. W warzywniaku siej rośliny w zaznaczonych grządkach, by z łatwością odróżnić kiełkujące warzywa od wzrastających chwastów. Gdy zauważysz siewki chwastów, usuń je, gdy są jeszcze młode. W tym zadaniu pomogą Ci:

 • Motyka – to jedno z kluczowych narzędzi, który każdy ogrodnik powinien mieć w swoim wyposażeniu. Motyczką wzruszysz ziemię pomiędzy rzędami warzyw, podcinając roślinom korzenie. Ścięte zielone części roślin pozostaw między rzędami, by wyschły. Możesz wykorzystać je jako ściółkę.
 • Kultywator – kolejne bardzo przydatne narzędzie ogrodnicze, przyda się do regularnego wzruszania ziemi wokół roślin, by uniemożliwić wzrost chwastów-samosiejek. Podetnij nim większe chwasty, a następnie przeznacz je na kompost.

Motyki i kultywatory Fiskars

1. Motyka FISKARS QuikFit Double Hoe, 2 Kultywator z motyką FISKARS QuikFit Cultiweeder, 3. Motyka FISKARS Ergo Hoe

Jak pozbyć się chwastów z rabat kwiatowych, z działki lub z ogródka? Najpierw lekko wzrusz glebę, by ją rozluźnić, wyżej wspomnianą motyczką lub kultywatorem. Po odchwaszczeniu zagrab glebę, by ją wyrównać.

Kultywator Fiskars

Jeśli czeka Cię do wypielenia większa powierzchnia, nie ma co psuć sobie kręgosłupa. Długie pochylanie się nad rabatami może zaowocować dolegliwościami bólowymi. By tego uniknąć, sięgnij po wyrywacz do chwastów z długim trzonkiem. Odchwaszczacze Fiskars świetnie sprawdzają się do usuwania dużych chwastów rozłogowych, takich rosnących na trawnikach, pod drzewami i pod krzewami. Pazury wyrywacza sięgają głęboko – chwytają za korzeń chwasta i wyciągają go z gleby. Dzięki temu trale usuniesz chwasty wraz z korzeniami.

Usuwanie chwastów. O czym jeszcze pamiętać?

Usuwanie chwastów - wskazówki:
 • Nie zabieraj się z wyrywanie chwastów z gleby, gdy ta jest zbyt wilgotna lub zbyt sucha. Z gleby suchej i piaszczystej najlepiej usuwać chwasty, gdy ta jest sucha lub lekko wilgotna. Natomiast z gleby gliniastej, gdy ta jest wilgotna, ale nie mokra.
 • Chwastów, które rozmnażają się z nasion i kwitną latem nie wyrywaj w w okresie kwitnienia. Zaczekaj do wiosny aż chwasty wykiełkują, przekop grządki i dopiero wtedy wyrwij chwasty.
 • Regularnie przekopuj ziemię wiosną i jesienią, zbieraj wszystkie podziemne pędy i korzenie.
 • W warzywniaku siej rośliny w zaznaczonych grządkach, by łatwo odróżnić kiełkujące warzywa od wzrastających chwastów.
 • Wyrwane chwasty możesz przeznaczyć na kompost. Do kompostownika nie wrzucaj jednak tych chwastów, które zdążyły już wykształcić nasiona oraz chwastów z objawami chorób.
 • Niektóre chwasty możesz wykorzystać z pożytkiem dla ogródka! Mniszek lekarski, pokrzywa czy skrzyp to cenne surowce zielarskie oraz świetny materiał na wywary, wyciągi i gnojówki wykorzystywane do nawożenia roślin oraz do walki ze szkodnikami.

Mam nadzieję, że powyższe sposoby na to, jak pozbyć się chwastów z ogródka i z działki, tych, które wyrastają w trawniku, w warzywniaku, na grządkach kwiatowych i pomiędzy płytami chodnikowymi, przyniosą oczekiwany efekt!

Ocena: 3.3/5. Oddano 3 głosy.
Please wait...