Dobre noże w kuchni to zdecydowanie podstawa zarówno dla profesjonalnego szefa kuchni, jak i dla amatora. Powinny być ostre, wygodne i dostosowane do krojenia danych produktów. I takie są właśnie noże Fiskars! Dostępne w różnych seriach, z pewnością nie zawiodą nawet tych wymagających kucharzy. Co w nich takiego niezwykłego i spośród czego możemy wybierać? Poznaj najpopularniejsze serie noży Fiskars.

Jakie powinny być dobre noże kuchenne? Ostre, precyzyjne, dobrze leżące w dłoni i przystosowane do krojenia danych składników. Dlatego w kuchni osoby, która lubi gotować (albo po prostu robi to często) powinny znaleźć się noże o różnym przeznaczeniu. Potrzebne będą zarówno ostrza uniwersalne, większe przeznaczone do krojenia mięs, mniejsze do warzyw i owoców czy węższe do filetowania. Na nożach nie ma co zbytnio oszczędzać. Wiem, co mówię. Zakup najtańszych produktów może skutkować jedynie złością i szybkim pozbyciem się takiego akcesorium. Decydując się na lepsze jakościowo noże, z pewnością odczujemy różnicę – krojenie, szatkowanie, filetowanie czy porcjowanie będzie przebiegać znacznie szybciej, sprawniej i przyjemniej. Chciałbym przedstawić Wam ofertę noży fińskiej marki Fiskars oferującej elementy wyposażenia kuchni, ale i ogrodu. W kuchni sprawdzą Wam się noże i nożyce, a w ogrodzie sekatory, toporki i siekiery.

Reklama

Noże Fiskars Functional Form

Nawet sama marka Fiskars przyznaje, że seria noży Functional Form nie ma sobie równych. Nowoczesne wzornictwo łączy się tutaj z bezpieczeństwem użytkowania. Stalowe noże kuchenne Fiskars Functional Form możesz zakupić osobno lub od razu zdecydować się na pełen zestaw. Komplety mogą składać się z różnej liczby elementów, a w tym z 3-5 noży.

Ostrza noży Fiskars Functional Form zostały wykonane ze stali nierdzewnej. Noże posiadają uchwyty typu SoftGrip, które dobrze leżą w dłoni i nie wyślizgują się z rąk. W tej serii znajdziesz noże o różnym przeznaczeniu, zarówno te uniwersalne, jak i specjalistyczne – do krojenia chleba i pomidorów, obierania warzyw i owoców czy filetowania ryb. Wszystkie z nich można myć w zmywarce. Fiskars oprócz serii podstawowej Functional Form, oferuje także serię Functional Form+ cechującą się twardszym rodzajem ostrzy.

Noże Fiskars Functional Form

1. Zestaw noży 5 szt. FISKARS Functional Form Maison, 2. Nóż do obierania warzyw i owoców FISKARS Functional Form 7,5 cm, 3. Nóż szefa kuchni FISKARS Functional Form 16 cm, 4. Noże w bloku 6 el. FISKARS Functional Form

Noże Fiskars Hard Edge

Kolejna warta uwagi seria noży Fiskars to linia Fiskars Hard Edge. Te noże zostały zaprojektowane w taki sposób, by pozostawały ostre jak najdłużej, a dzięki temu codzienne czynności kuchenne były jeszcze bardziej komfortowe. Noże kuchenne Fiskars Hard Edge posiadają ostrza wykonane z twardej stali nierdzewnej, wyprodukowane przy zastosowaniu innowacyjnej technologii LZR-EDGE™. Cząsteczki metalowo-karbamidowe nakładane są laserem na krawędź tnącą. Technologia ta pozwala zachować nożom ostrość 4 razy dłużej niż w przypadku standardowych produktów.

Rękojeści noży Fiskars Hard Edge są ergonomiczne, wykonane z tworzywa sztucznego i pokryte powłoką SoftGrip, dzięki czemu gwarantują pewny i bezpieczny chwyt. Noże można myć w zmywarce, a gdy nadejdzie dzień, w którym jednak trzeba będzie je naostrzyć – szybko i bez problemu naostrzysz je na zwykłej ostrzałce. Producent zaleca używanie ostrzałki szczelinowej Fiskars Roll-Sharp lub ostrzałki prętowej pod kątem około 30°.

Noże Fiskars Hard Edge

1. Nóż do chleba FISKARS Hard Edge 21 cm, 2. Nóż Santoku FISKARS Hard Edge 15,5 cm, 3. Nóż do mięsa FISKARS Hard Edge 21,5 cm, 4. Nóż do filetowania ryb FISKARS Hard Edge 21,7 cm

Noże Fiskars Edge

Choć linia noży Fiskars Edge jest z nazwy podobna do wyżej wspomnianej serii, to jednak już na pierwszy rzut oka widać różnicę. Ta linia noży, w której zarówno ostrza, jak i rękojeści utrzymane są w czarnym kolorze, prezentuje się bardzo elegancko. Ostrza noży Fiskars Edge zostały wyprodukowane z japońskiej stali nierdzewnej o wysokiej jakości i trwałości. Twardość ostrza to HRC 53. I w tym przypadku rękojeści wykonane są z tworzywa sztucznego, są ergonomiczne i świetnie dopasowane do kształtu dłoni, dzięki czemu zapewniają wygodną pracę w kuchni. Noże można myć w zmywarce.

Noże Fiskars Edge

1. Noże w bloku 6 el. FISKARS Edge, 2. Nóż do krojenia chleba i pieczywa FISKARS Edge 23 cm, 3. Nóż szefa kuchni FISKARS Edge 15,5 cm, 4. Nóż do pomidorów FISKARS Edge 13 cm

Noże Fiskars Royal

W zestawieniu najpopularniejszych serii noży Fiskars nie można pominąć serii Royal. Choć dzisiaj ustępuje miejsca nożom z linii Functional Form czy Edge, to jednak warto o niej pamiętać! Noże kuchenne Fiskars Royal to bowiem prawdziwa kwintesencja znakomitej jakości i eleganckiego designu. Noże z tej serii zostały zaprojektowane Jacoba Leth-Espensena, który w 2011 roku otrzymał nagrodę za najbardziej atrakcyjny design pośród produktów Fiskars. Cechują się nie tylko eleganckim stylem, ale i świetną jakością. Zostały wykonane z niemieckiej stali nierdzewnej o twardości HRC 55. Ostrza naostrzono na tarczy szlifierskiej, zapewniając im wyjątkową wydajność.

Ich stalowe rękojeści wykończono czarną, matową powierzchnią o antypoślizgowych właściwościach. Pod uchwytem znalazło się dość przestrzeni, by wygodnie ułożyć palce. Choć noże można myć w zmywarce, to jednak producent zaleca mycie ręczne, by na dłużej utrzymać większą trwałość ostrza.

Noże Fiskars Royal

1. Nóż szefa kuchni FISKARS Royal 21 cm, 2. Nóż do warzyw i owocow FISKARS Royal 13 cm, 3. Nóż do pomidorów FISKARS Royal 11 cm, 4. Nóż do warzyw i owoców FISKARS Royal 7 cm

Ostrzałki do noży Fiskars

Nawet najostrzejsze noże z czasem i tak trzeba będzie naostrzyć. Wśród produktów marki Fiskars znajdziesz nie tylko świetne noże w różnych seriach, ale również różnego rodzaju ostrzałki do noży. By noże dobrze spełniały swoje zadanie, należy pamiętać o ich regularnym ostrzeniu na odpowiedniej ostrzałce. Do wyboru masz różne ostrzałki do noży Fiskars:

  • Ostrzałki szczelinowe, ceramiczne (Edge, Xsharp i Functional Form) – tradycyjne ostrzałki z ceramicznymi kamieniami szlifierskimi, wystarczy prostopadle umieścić nóż w wyznaczonym miejscu i przeciągnąć 15-20 razy po szpuli do przodu i do tyłu. Ostrzałka sama zachowa właściwy kąt ostrzenia.
  • Ostrzałki prętowe, stalowe (Functional Form i Essential) – tak zwane stalki prętowe, wybierane przez szefów kuchni, mogą być używane nawet codziennie, gdy noże nie są jeszcze całkowicie stępione. By naostrzyć nóż na stalce, należy przyłożyć nóż w górnej części ostrzałki pod kątem 15 stopni i wykonywać długie pociągnięcia w dół. Taka ostrzałka wymaga nieco więcej wprawy z uwagi na konieczność utrzymania właściwego kąta ostrzenia.

Ostrzałki do noży Fiskars

1. FISKARS Edge – ostrzałka do noży ceramiczna, 2. FISKARS Functional Form – ostrzałka do noży ceramiczna, 3. FISKARS Functional Form 20 cm – ostrzałka do noży ze stali nierdzewnej, 4. FISKARS Essential 20 cm – ostrzałka do noży stalowa


Która z serii noży Fiskars podoba Wam się najbardziej?

No votes yet.
Please wait...