Chcesz zrobić coś dobrego dla planety i przy okazji zaoszczędzić? W odpowiedzi powstał ruch nazywany zero waste, który bije rekordy popularności. Jego główne założenie to minimalizacja ilości śmieci. Na czym dokładnie polega życie zero waste i jak stosować się do tych zasad? Czy segregacja śmieci może mieć realny wpływ na stan środowiska naturalnego?

Ruch zero waste, popularny na świecie, od pewnego czasu zagościł także w Polsce, znajdując wielu zwolenników. Tę ideę na szeroką skalę popularyzują blogerzy, influencerzy i różnego rodzaju celebryci. W akcje polegające na oswajaniu zero waste włączają się także restauracje i przedsiębiorstwa z różnych branż. Poniżej wyjaśniamy, jak być zero waste i podajemy sprawdzone sposoby, które pomogą Ci być bardziej eko.

Reklama

Zero waste – co to jest?

Ogólnoświatowy ruch zero waste, czyli w tłumaczeniu dosłownym “zero odpadów”, uformował się kilka lat temu jako odpowiedź na stale pogarszającą się kondycję środowiska naturalnego. Szturmem zdobył serca osób, którym bliska jest idea ochrony przyrody i jej zasobów. Koncepcja zero waste zakłada minimalizację niepotrzebnych odpadów. Co to dokładnie jest zero waste i jak wprowadzić tę zasadę w życie? Prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów.

kosz do segregacji śmieci


kosz do segregacji śmieci Brabantia

Życie zero waste – idea

Na czym dokładnie polega idea zero waste? Przede wszystkim głównym celem jest minimalizacja ilości niepotrzebnych, szkodliwych dla środowiska naturalnego odpadów. Tam, gdzie to możliwe, plastik i inne tworzywa sztuczne zastępowane są materiałami biodegradowalnymi. Przykładem może być nagłośniona akcja wymiany plastikowych słomek w wielu barach i restauracjach na bardziej przyjazne recyklingowi. Wiele rozwiązań możesz zastosować we własnym domu. Na uwagę zasługują na przykład produkty zero waste marki Brabantia.

Bardzo wiele restauracji zdecydowało się na rezygnację z plastikowych słomek i naczyń na rzecz zero waste. W niektórych z nich możesz spotkać… rurki makaronu zamiast słomek i jadalne talerze, które powstają z otrębów pszennych.

Segregacja śmieci

Podstawą zero waste powinna być przede wszystkim odpowiednia segregacja śmieci. Bardzo pomocny będzie w tym kosz do segregacji Brabantia. Od pewnego czasu segregacja śmieci jest obowiązkowa, jednak nie każdy się do tego przykłada. Jeśli chcesz zacząć robić to na poważnie, zamów odpowiednie kosze do segregowania. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest kosz do segregacji śmieci 3-komorowy. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu kuchni segregacja śmieci będzie wygodna i łatwa.

Jak wprowadzić zero waste w życie?

Zastanawiasz się, jak wprowadzić zasady zero waste w życie? Przede wszystkim postaw na metodę małych kroczków. Nie musisz od razu robić rewolucji w swoim życiu i wszystkiego zmieniać. Z czasem przekonasz się, że wiele pomysłów jest bardzo praktycznych i ułatwia codzienne funkcjonowanie, a życie w stylu zero waste zacznie przychodzić Ci naturalnie. Dodatkowo zero waste to nie tylko dbałość  środowisko naturalne, ale też oderwanie się od nadmiernego konsumpcjonizmu i prowadzenie bardziej zrównoważonego trybu życia.

Sposoby na życie zero waste – pomysły

Jeśli segregację śmieci masz już opanowaną, istnieją także inne pomysły, jak w łatwy sposób można wprowadzić zasady, jakimi charakteryzuje się życie zero waste. Wystarczy kilka przydatnych produktów. Do najpopularniejszych i najbardziej praktycznych należą:

  • własna torba na zakupy,
  • wielorazowe pojemniki, na przykład świetnej jakości pojemniki Brabantia,
  • termosy obiadowe,
  • lunch boxy,
  • ekologiczne worki na zakupy, które poddają się recyklingowi,
  • kubki termiczne,
  • butelki i dzbanki z filtrem.

Redukcja jednorazowych opakowań

Rezygnacja z jednorazowych opakowań to ważna zasada zero waste. Do przechowywania żywności doskonale sprawdzają się wielorazowe pojemniki. Świetnym wyborem jest lunch box Monbento. Nie przecieka, więc możesz używać go zarówno w domu, jak i poza nim. Produkty Monbento są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale także cenione za wyjątkowy design. Dzięki nim można być więc ekologicznym i stylowym.

Kuchnia zero waste – termosy, pojemniki i lunch boxy

Kuchnia zero waste to przede wszystkim sezonowe jedzenie i rozsądne planowanie zakupów. Zastanawiasz się, jak być zero waste w kuchni? Staraj się nie marnować jedzenia. Jeśli przygotowana została zbyt duża porcja posiłku, można zabrać go następnego dnia do pracy. Przyda się do tego termos Monbento. Termos obiadowy możesz wykorzystać także zamawiając jedzenie na wynos – wystarczy poprosić o zapakowanie do własnego opakowania. Coraz więcej restauracji i barów oferuje taką możliwość.

Zero waste w łazience

Czy życie zero waste można wprowadzić także do łazienki? Zdecydowanie tak. Warto przede wszystkim minimalizować ilość kosmetyków w plastikowych opakowaniach. Co można wybrać w zamian? Produkty zapakowane w szkło lub papier. Mydło w płynie można zastąpić mydłem w kostce, podobnie żel pod prysznic i szampon. Warto stawiać na jakość, a nie na ilość i wybierać produkty naturalne i bezpieczne. Poza tym sprawdzaj, czy są nietestowane na zwierzętach. A jak sprawa ma się z detergentami? Najlepiej wybierać te o naturalnym składzie. Można skorzystać też ze sprawdzonych, tradycyjnych sposobów, takich jak soda i ocet. Jest to nie tylko ekologiczne, ale też ekonomiczne.

Jak być bardziej zero waste na zakupach?

Podstawą na zakupach w stylu zero waste jest przygotowana wcześniej lista. Dzięki temu unikniesz kupowania pod wpływem impulsu zbędnych produktów i marnowania żywności. Ważne jest, żeby mieć ze sobą własną torbę na zakupy. Jeśli z jakiegoś powodu nie masz swojej torby, kup torbę papierową, a nie plastikową. Taka opcja jest dostępna w coraz większej liczbie sklepów. Przydatne są także wielorazowe woreczki na warzywa, owoce i pieczywo. Mogą być na przykład bawełniane. Jeśli w trakcie zakupów poczujesz potrzebę kofeiny, skorzystaj z kubka termicznego Ambition. Obecnie w prawie każdej kawiarni możesz poprosić o zrobienie dowolnego napoju do własnego kubka.

Czy zero waste to moda? Z pewnością w pewien sposób tak. Ale jeśli moda wpływa pozytywnie na stan środowiska naturalnego, pozwala prowadzić bardziej zbilansowany i zrównoważony tryb życia, to warto działać zgodnie z trendami. Zasady zero waste są na tyle praktyczne i funkcjonalne, że łatwo wprowadzić je do codziennego życia, a marki Monbento, Ambition czy Brabantia nam to umożliwiają. Dodatkowo zero waste przynosi wiele innych korzyści, takich jak choćby odzyskanie kontroli nad domowym budżetem. W obecnym szybkim trybie życia warto na chwilę się zatrzymać i pozwolić sobie na moment uważności i powrotu do natury.


Zobacz także:

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...