Sprzęt do prasowania pomoże nam szybko poradzić sobie ze stosem pogniecionych rzeczy. W tym celu jednak musimy nabyć odpowiednie żelazko. Bardzo ważna jest jego moc oraz pobór energii. Jeśli zastanawiasz się, ilu watowe żelazko wybrać – sprawdź nasz poradnik!

 Sprzętem, który decyduje o tym, jak szybko i z jaką łatwością prasujemy, jest oczywiście żelazko. Wiele firm oferuje tego rodzaju akcesoria, jednak czy potrafimy ocenić, które będzie faktycznie dobrze spełniać swoje zadanie? Czy mamy pojęcie, jak wybrać moc żelazka, by prasowanie przebiegło sprawnie i szybko? Które modele najlepiej spełnią nasze oczekiwania? Dowiesz się tego z naszego krótkiego przewodnika!

ReklamaHobbs Light And Easy Brights Mango 2400 W

Żelazko – ile wat wybrać?

W skrócie, im wyższa moc żelazka, tym lepsza jakość naszej pracy, ponieważ wydajność urządzenia jest większa, a efektywność prasowania plasuje się na wyższym poziomie. Jest to jednak duży skrót, który wymaga doprecyzowania.

Pamiętajmy, że żelazka o mocy przekraczającej 2000 W, chociaż pracują szybciej, generują nieco większe koszty. Jeśli chodzi o pobieranie energii, wymagają tego, aby instalacja elektryczna w naszym domu działała bez zarzutu. Mimo to najpopularniejsze są żelazka o mocy 2400 W i 2600 W. Rzadziej wybierane są akcesoria o mocy wykraczającej poza te granice.

Żelazko o mocy 3200 W świetnie działa, jednak bardziej obciążające instalację i pobiera dużo więcej energii. Zazwyczaj zwracamy uwagę na koszty energii i nieraz obawiamy się o instalację. Dlatego jeśli nie mamy codziennie do wyprasowania góry ubrań, obrusów i firan, wybierzmy żelazko nawet poniżej 2000 W, np. Russel Hobbs My Iron.

Uniwersalne żelazko do domu – co jest ważne oprócz mocy?

Jak już zostało wspomniane, uniwersalne żelazko powinno mieć moc między 2000 a 2600 W. Na co jednak jeszcze warto zwrócić uwagę?

  • Materiał, z którego wykonana jest stopa żelazka – często ten element produkowany jest z aluminium, które bardzo szybko się nagrzewa i świetnie przewodzi ciepło. Równocześnie jest to jednak materiał, który z dużą łatwością przywiera do powierzchni. Aluminiowa stopa powinna więc być pokryta dodatkowo powłoką nieprzywierającą: ceramiczną, teflonową, stalowo-aluminiową a nawet szafirową. Warto zaznaczyć, że spotyka się również stopy szklane. Powłoka jest istotna nie tylko dlatego, że dzięki niej materiał nie przykleja się do urządzenia i nie niszczeje, ale także dlatego, że chroni żelazko przed uszczerbkiem.
  • Regulacja temperatury – do wyboru jest automatyczna, dzięki której urządzenie samo rozpoznaje rodzaj i strukturę prasowanej tkaniny. Druga opcja to regulacja manualna, która wymaga od nas wiedzy i odpowiedniego ustawienia temperatury do prasowanego materiału.
  • Ilość pary wytwarzanej przez żelazko – im więcej pary, tym lepiej, ponieważ tym efektywniejsze prasowanie. Para ułatwia wyprasowanie nawet najbardziej uciążliwych zagnieceń.
  • Dodatkowe funkcje – poprawiają komfort pracy. Może to być np. żelazko bezprzewodowe, opcja automatycznego wyłączania, które wpływa na bezpieczeństwo w naszym domu, regulacja strumienia i uderzenia pary. Wszystkie te funkcje to dodatkowe udogodnienia. Nie musimy ich mieć, jednak jeśli występują, z pewnością wpłyną korzystnie na jakość pracy.

Żelazko Russel Hobbs – wybór na lata

Wśród producentów żelazek na uwagą zasługuje na pewno marka Russell Hobbs, która produkuje sprzęt różniący się tak budową oraz działaniem, jak i ceną. Jednak w każdym wypadku cechuje się wysoką jakością i spełnia swoje najważniejsze zadanie.

Każde żelazko Russel Hobbs posiada:

  • odpowiedni kształt stopy, dzięki czemu dotrzemy do każdego zakamarka prasowanej odzieży;
  • nieprzywierającą powłokę, dzięki której nie zniszczymy ani żelazka, ani naszych rzeczy,
  • odpowiednią moc.

W zależności od konkretnego modelu urządzenia posiadają dodatkowe, praktyczne funkcje.

Żelazko parowe Russel Hobbs – sprzęt o podwyższonym standardzie

Wśród wyjątkowych żelazek brytyjskiej marki powinniśmy wymienić przede wszystkim żelazka parowe, np. Russel Hobbs Power Steam Ultra o mocy 3100 W. Jakie są cechy tego sprzętu? Jego moc wykracza poza standardowe parametry innych dostępnych na rynku akcesoriów. Żelazko Russel Hobbs Power Steam Ultra nagrzewa się 15% szybciej, a jego budowa gwarantuje, że dotrzemy do każdego pogniecionego miejsca.Żelazko Russell Hobbs Supreme Steam Pro 2600 W

Sprawdzi się nawet do prasowania tak trudnych materiałów, jak jeans i len. Wszystko dzięki wysokim uderzeniom pary, wynoszącym 210 g/min. Ciągły strumień pary o mocy 45 g/min nadaje się natomiast do prasowania bawełny. Dodatkowo żelazko posiada antywapienny wkład, funkcję samooczyszczania oraz technologię Anti Drip, która zapobiega kapaniu, a także automatyczne wyłączanie.

Wysoką jakość prezentuje również żelazko Russel Hobbs Supreme z funkcją Steam Pro. Jest to sprzęt o mocy 2600 W. Ma ceramiczną stopę, można nim prasować zarówno na sucho, jak i na mokro, a parę możemy regulować zgodnie z naszymi potrzebami. Kamień nie osadza się w urządzenia dzięki funkcji Anti-Scale. Żelazko Russel Hobbs Supreme wyposażono również w opcję samooczyszczania.

Inne akcesoria do prasowania – co warto mieć?

Trudno wyobrazić sobie prasowanie bez żelazka, jednak dzisiaj równie ważne jest posiadanie innych, ułatwiających tę czynność sprzętów. Wiele z nich produkuje marka Brabantia. W ofercie firmy znajdziemy chociażby deski do prasowania. Ich główną zaletą jest to, że są regulowane pod względem wysokości. Można je także z łatwością złożyć, co sprawia, że łatwo je przechowywać.Brabantia Pro deska do prasowania rękawów

Każda deska do prasowania Brabantia wykonana jest z lakierowanej stali nierdzewnej o dużej trwałości, posiada antypoślizgowe nakładki i bawełniany pokrowiec ze sprężystą pianką. Większość tego rodzaju akcesoriów marki wyposażono w podstawę na żelazko parowe.

Suszarka na pranie – nieoczywiste akcesorium wspomagające prasowanie

Co zrobić, aby rzeczy przed prasowaniem były jak najmniej pogniecione? Pomocna do tego będzie, np. suszarka na pranie Brabantia. Marka oferuje szeroki wybór tych akcesoriów – odpowiednich zarówno dla osób, które nie potrzebują wieloelementowych suszarek, jak i dla tych, którzy robią pranie w dużych ilościach i często, a równocześnie cenią sobie przemyślane pod względem konstrukcji akcesoria o wysokiej jakości wykonania.

Stając przed wyborem żelazka i reszty wyposażenia, które przyda się podczas prasowania, musimy kierować się nie tylko naszymi potrzebami, ale też zdrowym rozsądkiem. Konieczne jest zwrócenie uwagi na moc żelazka, jego budowę, parametry oraz dodatkowe funkcje. A żeby uzupełnić nasze wyposażenie o wszystko, co niezbędne, musimy też pamiętać o pozostałych ułatwiających życie sprzętach.

No votes yet.
Please wait...