Parzenie kawy może odbywać się różnymi metodami z uwzględnieniem odpowiedniej grubości zmielonych ziaren. To właśnie stopień zmielenia kawy wpływa istotnie na smak, aromat naszego napoju. Nie powinno zatem dziwić, że dla wszystkich kawoszy mielenie ziaren jest czynnością wymagającą większej uwagi. Jeżeli chcemy przyrządzać jeszcze lepszą „małą czarną” niż do tej pory, sprawdźmy więc, jak mielić kawę i jak grubość mielenia może wpływać na jej smak!

Kawa to napój o wyjątkowej historii i tradycji. To właśnie kawą rozpoczynamy dzień. To przy kawie odprężamy się, zbieramy potrzebną energię. Przy kawie dzielimy się także tym, co przydarzyło się nam w pracy, w życiu. Kto z nas nie kocha unoszącego się w kuchni o poranku zapachu świeżo zmielonej kawy? Dzięki z pozoru tej zwykłej czynności możemy sprawić, że napój przygotowywany w zaciszu własnego domu dostarczy nam zupełnie nowych doznań smakowych! W takim razie kawa drobno czy grubo mielona? Jakich różnic możemy się spodziewać?

Reklama

Grubość mielenia a smak kawy – kawa drobno czy grubo mielona?

Jak grubo mielić kawę? To zależy przede wszystkim od tego, jaką metodę i jakie urządzenia wykorzystujemy do codziennego przygotowywania kawy. Czy do jej zaparzania sięgamy po kawiarki elektryczne Bialetti, ekspres przelewowy, dripper, a może French Press Bialetti?

Co do zasady, im dłużej parzymy kawę, tym też ziarna powinny zostać zmielone grubiej.

Możemy wyróżnić w tym miejscu 4 podstawowe stopnie zmielenia kawy:

 • Kawa bardzo drobno mielona – taka kawa ma konsystencję pudru
 • Kawa drobno mielona – konsystencja proszku, drobniejsza niż cukier
 • Kawa średnio mielona – tak zmielona kawa uzyskuje konsystencję piasku
 • Kawa grubo mielona – ziarenka przypominają kryształki soli morskiej

Jeżeli zmielimy nasze ziarna zbyt drobno, uzyskamy napar o cierpkim, gorzkim i mocnym smaku. Mielenie drobne nie spowoduje również utworzenia się na powierzchni kawy wyraźniej pianki, ponieważ uzyska ona wtedy ciemniejszy kolor.

Zbyt grube zmielenie ziaren spowoduje natomiast, że nasza kawa stanie się słaba i wodnista, ponieważ podczas parzenia ziarna przepuszczą przez siebie zbyt dużą ilość wody. Dlatego jak wspominaliśmy na początku, grubo zmieloną kawę wybiera się przeważnie do naparów parzonych przez dłuższy czas. Entuzjaści lekkiej, aksamitnej cremy nie będą w pełni zadowoleni również w tym przypadku. Grube mielenie ziaren sprawia, że pianka krócej utrzymuje się na powierzchni.

Pamiętajmy przy tym, że na smak naszego napoju ostatecznie nie wpływa wyłącznie grubość i sposób zmielenia ziaren. Znaczenie będzie mieć tu ponadto rodzaj wybranej kawy, a nawet woda, jaką wykorzystujemy do tego procesu! Kawa, która zdecydowanie nie rozczaruje nas swoim smakiem i aromatem to m.in. włoska kawa Bialetti.

Jak mielić kawę?

Mielenie każdej kawy najlepiej wykonać bezpośrednio przed jej przygotowaniem. Dlaczego? Ponieważ rozdrobnione ziarna tracą swój unikatowy aromat już po kilku minutach. Mieląc je tuż przed parzeniem, zachowamy wysoką jakość napoju i jego wspaniały, wyrazisty smak oraz zapach. Właśnie z tego względu nie warto również sięgać w sklepach po kawy mielone lub mielić kawę na zapas.

Do zmielenia ziaren będziemy potrzebować ponadto odpowiedniego młynka. W tym przypadku możemy wybierać pomiędzy modelami:

 • Żarnowymi lub nożowymi – do mielenia kawy lepszym wyborem będą młynki żarnowe. Zapewniają dokładniejszy, płynniejszy i równiejszy przemiał, co wpływa bezpośrednio na jakość i smak kawy. Młynki żarnowe nie rozcinają ziaren, a ścierają je. Nie prowadzą ponadto do ich przegrzania się w czasie mielenia. Przykładem takiego urządzenia jest młynek do kawy Bialetti.
 • Młynki ręczne lub elektryczne – w tym przypadku o wyborze jednego lub drugiego modelu przesądzą indywidualne preferencje każdego użytkownika. Młynki elektryczne gwarantują błyskawiczne efekty bez użycia siły. Świetnie sprawdzą się również wtedy, gdy musimy przygotować kawę dla większej liczby osób. Młynki ręczne to natomiast elegancka, ponadczasowa klasyka. Są ciche i niemalże bezawaryjne. Ciekawe młynki ręczne ma np. Peugeot.

Jak mielić kawę do kawiarki?

Kawiarki, w szczególności słynne i kultowe kawiarki Bialetti poza ekspresami ciśnieniowymi, są najpopularniejszymi urządzeniami do zaparzania kawy.

Jak mielić kawę do kawiarki? Jeżeli przyrządzamy kawę w kawiarce, ziarna nie powinny zostać zmielone zarówno zbyt drobno, jak i zbyt grubo. W pierwszym przypadku grozi to ryzykiem zatkania się sitka lub przedostaniem się fusów do naszego naparu. W drugim uzyskamy kawę słabą, o płaskim wodnistym smaku. Kawa mielona do kawiarki powinna być drobna, jednakże na tyle, aby po jej rozsypaniu na dłoni lub kartce wciąż widać było drobinki. Jeżeli jesteśmy dopiero przed zakupem pierwszej kawiarki, na początek świetnym wyborem będą kawiarki Bialetti Venus.

Jak mielić kawę do ekspresu?

Czy można wsypać kawę mieloną do ekspresu? Jeżeli nasz ekspres został wyposażony w opcję przygotowywania kawy mielonej, oczywiście, że tak. Najczęściej na kawę mieloną przeznacza się osobny pojemnik. Nie należy jednak wtedy umieszczać w nim kawy ziarnistej i rozpuszczalnej.

Kawę pod espresso mielimy bardzo drobno, ale nie na sam proszek, tak jak ma to miejsce na przykład w tygielku (imbryku). Po jej roztarciu palcami powinniśmy czuć wyraźnie niewielkie drobinki.  Taka konsystencja ziaren sprawi, że nasze espresso będzie intensywne, esencjonalne i wyraziste. Jeżeli pragniemy przyrządzać kawę w prawdziwie włoskim stylu, ekspresy Bialetti pozwolą nam każdego dnia delektować się wyjątkową kawą, smakującą jak z najlepszej kawiarni!

Jak mielić kawę do drippera?

Ziarna do drippera mieli się grubiej niż do kawiarki lub ekspresu. Powinny uzyskać konsystencję piasku z widocznymi drobinkami. Średnią grubość będą mieć także ziarna wykorzystywane w ekspresach przelewowych. Wynika to z podobnego, choć zdecydowanie bardziej zautomatyzowanego procesu parzenia. Jeżeli przygotowujemy napój dla większej liczby osób, możemy zmielić ziarna do ekspresu przelewowego nieco grubiej.

Jak mielić kawę do French Pressa?

Jeżeli przyrządzamy kawę metodą French Press, zmielmy ziarna nieco grubiej niż do drippera. Taka frakcja będzie przypominać grubszy piasek. Kawa mielona – jak parzyć? W trakcie parzenia kawa ma w tym przypadku stosunkowo długi kontakt z wodą, dlatego nie może zostać zmielona zbyt drobno. Profesjonalne zaparzacze tłokowe o pojemności nawet 1 litra czekają na nas w asortymencie marki Bialetti.

Jak mielić kawę do Chemexa?

Kawę do Chemexa w związku z dłuższym czasem parzenia, podobnie jak w metodzie French Press, mieli się grubo, na konsystencję drobnego żwirku. Dzięki temu uzyskamy aromatyczną, słodkawą i lekką w smaku kawę, bez niepożądanej goryczy i cierpkości.

Jak przechowywać kawę mieloną?

Zmielone ziarna są narażone na szybszą utratę smaku i aromatu niż całe. Najlepszym rozwiązaniem pozostaje dlatego mielenie dokładnie takiej ilości, jaką w danej chwili potrzebujemy. Oczywiście czasami może jednak zdarzyć się, że przygotujemy lub zakupimy większą porcję. Wtedy też powinniśmy wiedzieć, jak zabezpieczyć nasze ziarna, aby zachować ich świeżość i aromat.  Każda mielona kawa, bez względu na to, czy jest przygotowywana do kawiarki na kuchenkę indukcyjną Bialetti, ekspresu czy drippera, musi być właściwie przechowywana. Co dokładnie to oznacza?Kawiarka na indukcję Bialetti Venus

Zacznijmy od tego, czego NIE robić. Kawy nie należy przechowywać w:

 • Lodówce – grozi to ryzykiem przesiąkania innych zapachów, co zdecydowanie pogorszy smak naszej kawy.
 • Zamrażarce – pod żadnym pozorem kawy nie należy mrozić. Po jej rozmrożeniu uwalniająca się wtedy woda zostanie częściowo wchłonięta przez ziarna, a to z kolei obniży jakość naszego napoju.
 • Nieszczelnym opakowaniu – kawa zacznie wtedy szybko tracić swoją świeżość i aromat.

W takim razie jak przechowywać kawę mieloną?

 • Kawę mieloną przechowujmy w temperaturze pokojowej. W miejscu ciemnym i suchym, nienarażonym na wilgoć, nadmiar powietrza i światła. Dobrym wyborem będzie zamknięta szafka kuchenna.
 • Do przechowywania kawy mielonej możemy wykorzystać przede wszystkim jej oryginalne opakowanie (jeżeli kupiliśmy kawę już zmieloną, a nie ziarnistą). Do tego zadania nadają się także pojemniki próżniowe lub ceramiczne. Możemy sięgnąć również po pudełka szklane, jednak tylko wtedy, gdy będą one schowane przed słońcem w kuchennej szafce.

Kawiarka Bialetti Moka Induction

Kawa mielona czy ziarnista, a może rozpuszczalna?

Którą z nich wybrać? Kawa mielona pozwala na szybkie, natychmiastowe przygotowanie napoju bez żadnych dodatkowych czynności. Jednak tak jak wspominaliśmy już kilkukrotnie, mielone ziarna szybko tracą swój aromat i smak. Kawa ziarnista zachowuje je natomiast przez o wiele dłuższy czas, nawet do kilku tygodni!

Jeżeli zastanawiamy się, jak na tle kawy mielonej lub ziarnistej wypada kawa rozpuszczalna, musimy przygotować się na to, że jest to napój słabszy, z mniejszą ilością kofeiny. Wybierając kawę rozpuszczalną, miejmy również na względzie, że często bywa ona przygotowywana z ziaren gorszej jakości.

Jaką więc kawę wybrać? Kawa mielona czy rozpuszczalna? Kawa mielona czy ziarnista? Naszym zdaniem najlepiej sprawdza się tu duet: dobrej jakości kawa ziarnista + profesjonalny młynek elektryczny lub ręczny!


Przeczytaj także:

Ocena: 3.7/5.
Please wait...