Noże szefa kuchni, noże masarskie, noże japońskie, noże do sera… Mnogość i różnorodność dostępnych na rynku noży może sprawiać kłopoty z dobraniem odpowiednich narzędzi pasujących do naszych potrzeb. Warto poznać noże kuchenne aby siekanie, trybowanie czy wykrawanie nie przysparzało już nigdy najmniejszego problemu.

Poniżej krótka charakterystyka najbardziej znanych noży, która pozwoli znaleźć odpowiedź na pytanie: Jakie noże kuchenne kupić?

Reklama

Infografika - Typy noży kuchennych


Nóż Szefa Kuchni

Najważniejszy typ noża w każdej kuchni, charakteryzujący się szerokim, lekko profilowanym ostrzem i dużą ostrością. Można nim kroić, szatkować i siekać artykuły różnego rodzaju. Ma on szerokie wykorzystanie w kuchni. Sprawdzi się przede wszystkim przy krojeniu mięsa, plastrowaniu serów i wędlin, ale także przy filetowaniu ryb, czy krojeniu warzyw i owoców. Szerokie ostrze sprawia, że jest stosunkowo ciężki, dzięki czemu solidnie trzyma się go w dłoni i precyzyjnie kroi. Ten typ noża polecany jest szczególnie dla wymagających osób, które dużo gotują i w swoim menu wykorzystują wiele rozmaitych składników. Jaki nóż szefa kuchni wybrać? Zdecydowanie godnym polecanie jest nóż szefa kuchni Fiskars oraz nóż szefa kuchni Gerlach. Produkty tych marek charakteryzują się wysoką jakością oraz precyzją wykonania.

Nóż szefa kuchni stalowy Florina Profeo


Nóż szefa kuchni wykonany ze stali nierdzewnej.

Nóż uniwersalny

Długi nóż  o zastosowaniu podobnym do noża szefa kuchni, jednak o zdecydowanie węższym ostrzu. Jest niezwykle poręczny, dlatego też stanowi podstawowe wyposażenie domowego arsenału noży. Doskonale sprawdzi się m.in. do obierania i krojenia warzyw czy owoców, ale także do precyzyjnego krojenia wędlin oraz mięsa. Nóż uniwersalny jest niezastąpiony podczas przygotowywania codziennych posiłków. Warto mieć go zawsze pod ręką.

Nóż uniwersalny ze stali nierdzewnej Ambition


Nóż uniwersalny – niezastąpiony podczas przygotowywania codziennych posiłków.

Nóż do chleba i pieczywa

Jakie noże kuchenne do krojenia chleba wybrać?  Noże posiadające charakterystyczną budowę – z klingą zakończoną ząbkami. Tego typu nóż precyzyjnie kroi chrupiącą skórkę pieczywa, nie szarpiąc go i nie zgniatając miękkiego wnętrza. Dzięki temu pokrojony chleb  wygląda smacznie i świeżo. Dobry nóż do pieczywa jest odpowiednio wyważony i nie tępi się podczas codziennego użytkowania.

Nóż do krojenia chleba stalowy Zoltar


Nóż do krojenia pieczywa ma ząbkowane ostrze.

Nóż do krojenia warzyw

Mały, krótki nożyk kuchenny, który okazuje się niezwykle pomocny przy krojeniu i wydrążaniu jarzyn i warzyw o różnej strukturze.  Charakteryzuje go nie tylko lekkość ale i łatwość użytkowania, dzięki czemu doceniają go nawet mało wprawieni amatorzy sztuki kulinarnej.  Nóż do krojenia warzyw i owoców jest niezastąpiony podczas krojenia marchewki, ogórka czy jabłek, zarówno w kostkę, jak i w paski. Świetnie sprawdza się przy przygotowywaniu zup i innych dań warzywnych.

Mały nóż do krojenia warzyw i owoców Solingen


Mały nożyk do krojenia warzyw i owoców.

Nóż do obierania

Mały, niezastąpiony nóż o charakterystycznie zaokrąglonym ostrzu, które przypomina dziób ptaka. Idealnie sprawdza się podczas obierania zarówno twardych, jak i miękkich warzyw i owoców. Podczas codziennego przygotowywania zdrowych dań, świetnie sprawdzają się małe nożyki. Obierając warzywa czy owoce tymi nożami, odcinamy tylko cienką skórkę, nie marnując nadmiernej ilości produktu.

Nóż do obierania Gerlach Precision


Nóż Gerlach o charakterystycznie zakrzywionym ostrzu.

Nóż do wędlin / do mięsa

Specjalistyczne noże o charakterze rzeźnickim występują zarówno w wariancie z ostrzem gładkim, jak i ząbkowanym. Ich podstawową funkcją jest umożliwienie wygodnego i precyzyjnego porcjowania różnych gatunków mięs i wędlin – z zachowaniem równych krawędzi każdego kawałka. Nóż do wędlin i mięsa świetnie radzi sobie z wykrawaniem chrząstek i kości, a także z włóknistą strukturą surowego mięsa.

Nóż do wędlin Manga

Nóż do wędlin przyda się podczas krojenia szynek i porcjowania mięsa.

Nóż do steków

Jest to bez wątpienia ulubiony nóż wszystkich wielbicieli dań mięsnych. Nóż do steków wyglądem przypomina tradycyjny nóż stołowy i często go zastępuje. Jest jednak bardziej funkcjonalny, ponieważ posiada ząbkowane ostrze, dzięki któremu świetnie radzi sobie z pieczonym, grillowanym lub smażonym mięsem. Nie szarpie krawędzi mięsa, sprawiając, że jest precyzyjnie pokrojone i wygląda smacznie.

Nóż do steków stalowy Eternum

Stalowy nóż przeznaczony do steków.

Nóż typu Santoku

Profesjonalny nóż o pochodzeniu japońskim, który wyróżnia się specyficznym kształtem – posiada prostą krawędź tnącą oraz łukowaty grzbiet. Jego używanie wymaga pewnej wprawy, ale z czasem nóż ten okazuje się niezastąpiony przy błyskawicznym szatkowaniu warzyw czy owoców.  Idealnie nadaje się też do krojenia i porcjowania mięsa bez kości. Jest niezwykle precyzyjny i ostry, co sprawia, uwielbiają go wielbiciele sushi – pozwala na precyzyjne i łatwe krojenie rolek. Nóż Santoku często zastępuje w kuchni wszystkie średniej wielkości i duże noże. Jest niezastąpiony zarówno podczas niskiego, jak i wysokiego krojenia. Świetnie sprawdza się podczas przygotowywania codziennych posiłków.

Nóż Santoku Oxo Good Grips

Nóż santoku jest niezwykle precyzyjny i ostry,

Nóż rzeźnicki

Posiada podłużną klingę w lekko trójkątnym kształcie, która rozszerza się w stronę od ostra. Jest niezwykle ostry i precyzyjny. Przeznaczony do porcjowania mięsa. Nóż rzeźnicki świetnie radzi sobie z krojeniem włóknistego mięsa, pozwala na wykrawanie wokół kości.

Nóż rzeźnicki Tokio Prof

Nóż rzeźnicki jest bardzo ostry!

Nóż do sera

Te noże dzielą się na dwie grupy. Pierwsze z nich, przeznaczone są do krojenia i plasterkowania twardych serów, mają dłuższy trzonek i lekko trójkątny kształt ostrza. Do drugiej grupy zaliczamy noże do serów miękkich i pleśniowych. Te produkty posiadają charakterystyczne otwory w klindze, które zapobiegają sklejaniu się plasterków sera.  Te noże są niezastąpione podczas przygotowywania deski serów oraz zdrowych kanapek. Umożliwiają uzyskanie precyzyjnie równych kawałków, które nie ulegają zgnieceniu podczas krojenia.

Noże do sera Zassenhaus

Nóż do pomidorów

Charakteryzujący się długim, ząbkowanym ostrzem nóż do pomidorów powinien znaleźć się w każdym domu. Nóż do pomidorów świetnie radzi sobie z krojeniem śliskiej skórki warzywa, dzięki czemu plasterki są perfekcyjne i równe. Sprawdza się podczas przygotowywania sałatek oraz kanapek z pomidorami.

Nóż do pomidorów stalowy Tescoma

Nóż do trybowania

Nóż do trybowania doceniają szczególnie osoby lubiące sycące, mięsne dania. Z łatwością tnie on włóknistą strukturę mięsa, nie szarpiąc jego krawędzi. Posiada wąskie  i niezwykle giętkie ostrze, które precyzyjnie oddziela surowe mięso od kości.

Nóż do trybowania stalowy Florina

Nóż do filetowania

Nóż niezastąpiony w kuchni każdego miłośnika dań rybnych. Dzięki wąskiemu, elastycznemu i wyjątkowo giętkiemu ostrzu pozwala na wykrojenie filetów idealnych. Warto mieć dobry nóż do filetowania w swojej kolekcji, ponieważ świetnie radzi sobie z delikatnym mięsem ryby, precyzyjnie oddzielając je od ości.

Nóż do filetowania stalowy Tescoma Sonic

Tasak

Charakterystyczny, bardzo ostry i precyzyjny nóż, którego ostrze się nie zwęża. Bez niego nie obejdzie się żaden wielbiciel dań mięsnych. Pozwala szybko, łatwo i bez użycia dużej siły ćwiartować duże kawałki mięsa. Świetnie radzi sobie z dzieleniem tusz zwierzęcych oraz krojeniem kości. Ponadto tępa strona tasaka umożliwia rozbijanie kawałków mięsa. Nóż ten umożliwia również rozdrabnianie przypraw oraz siekanie ziół. Dzięki temu, że posiada szerokie ostrze, daje możliwość przenoszenia posiekanych produktów na patelnię czy do garnka.

Tasak Florina Bill

Dodatkowe akcesoria

Kupując nóż kuchenny warto zadbać, aby w naszej kuchni nie zabrakło też dobrej ostrzałki do noży.  Dostępne na rynku są zarówno ostrzałki ceramiczne, diamentowe jak i stalowe, a także klasyczne kamienie do ostrzenia. Jaka ostrzałka jest najlepsza? Zdecydowanie najtwardsza i nadająca się do każdego typu noża jest osełka diamentowa. Świetnie nadaje się nawet do najtwardszych, ceramicznych noży. Ostrzałki stalowe to wymagające produkty, które trzeba umieć używać. Preferują je szefowie kuchni, ze względu na ich precyzję i trwałość. Kamienie do ostrzenia to najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane w warunkach domowych ostrzałki. Są lekkie i poręczne, świetnie poradzą sobie z nimi nawet początkujący kucharze.

Ostrzałka do noży Fiskars

Niezastąpiona w kuchni, zaraz obok noży, jest dobra obieraczka do warzyw i owoców. Pozwala na szybkie, komfortowe i precyzyjne obieranie produktów z maksymalnie cienkiej skórki. Ponadto narzędzie to daje możliwość krojenia warzyw i owoców na części. Obieraczka do julienne pozwala na uzyskanie cienkich, wąskich pasków warzywnych, przypominających makaron. Dzięki temu, danie wygląda wyjątkowo i smacznie. Ponadto dostępne są obieraczki do cytrusów, czyli zestery, dzięki którym z łatwością obierzemy owoce ze skórki. Obieraczki do warzyw o owoców wykonane mogą być ze stali, tworzywa sztucznego lub drewna. Ważne jest jednak, aby posiadały poręczne i ostre ostrze i odpowiednio wyprofilowaną rączkę. Przy zakupie obieraczki warto zwrócić uwagę na to, które produkty przeznaczone są dla prawo-, a które do leworęcznych kucharzy.

Obieraczka do Julienne Microplane

Kolejnym produktem, którego nie może zabraknąć w naszej kuchni są nożyczki kuchenne. Dostępne na rynku są zarówno uniwersalne, jak i specjalistyczne nożyczki. Jakie wybrać i do czego ich używać? Nożyczki kuchenne umożliwiają łatwe i szybkie otwieranie różnego rodzaju paczek, woreczków oraz opakowań. Ponadto są niezastąpione do cięcia papieru do pieczenia czy folii spożywczej. Specjalistyczne nożyczki, posiadające kilka ostrzy sprawdzają się podczas krojenia szczypiorku oraz innych ziół, dzieląc je na kilka drobnych części. Dostępne są również nożyce do mięsa, które z powodzeniem mogą zastąpić nóż. Wybór nożyczek jest wielki. Pewne jest to, że przed zakupem musimy określić do czego będziemy ich używać.

Nożyce kuchenne do drobiu Day by day

Kupując akcesoria do domu, często zastanawiamy się jaki zestaw noży kuchennych kupić. Jakie noże kuchenne wybrać, aby poradzić sobie z codziennym przygotowywaniem posiłków. Kroić, obierać i trybować bez problemu.  W dobrym zestawie z pewnością nie może zabraknąć najważniejszego, czyli noża szefa kuchni, ale także noża do krojenia pieczywa, uniwersalnego, noża do obierania i krojenia do warzyw. Z pewnością warto pamiętać też o obieraczce, ostrzałce oraz nożyczkach – są to narzędzia znacznie ułatwiające pracę w kuchni.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...