Kawiarka Bialetti, czyli małe niepozorne włoskie urządzenie, naprawdę wiele potrafi. Ten mały czajniczek pozwala na przygotowanie pachnącej i esencjonalnej kawy już w kilka minut. Jeśli wybierzesz odpowiedni model, to przygotujesz kawę, która zachwyci fana espresso i cappuccino. Jaka kawiarka Bialetti będzie najlepsza?

Kawiarki włoskiej marki Bialetti są bardzo popularne od kilku dziesięcioleci. Duży wybór sprawia, że dla wielu osób kawa z kafeterii jest świetną alternatywą dla kawy z ekspresu. Choć pierwsze modele powstały na początku XX wieku, to nadal zachwycają swoim ponadczasowym designem.

Reklama

Marka Bialetti – rewolucja w parzeniu kawy

Kawa jest jednym z ulubionych włoskich napojów. Jednak nie każdy mieszkaniec tego kraju ma w swoim domu profesjonalny ekspres do kawy. W większości włoskich domów króluje kawiarka Bialetti. Prototyp tego niepozornego urządzenia powstał we Włoszech w 1933 roku. Pierwszy model kawiarki Bialetti został wyprodukowany z aluminium i nosił nazwę Mokka Expres. To małe urządzenie do parzenia kawy składało się z pojemnika na wodę, sitka i pojemnika na napar. Obecnie Bialetti Moka Expres jest jednym z najpopularniejszych modeli kawiarek na całym świecie. Do dziś sprzedano jej ponad 200 milionów sztuk.

Jak działa kawiarka Bialetti?

Większość kawiarek Bialetti to urządzenia ciśnieniowe składające się z trzech elementów:

 • dolnego pojemnika na wodę,
 • sitka na kawę,
 • pojemnika na gotowy już napój.

Poziom wody w pojemniku nie może przekroczyć zaworu znajdującego się na ściance zewnątrz. Cały proces parzenia kawy rozpoczyna się w dolnym pojemniku kawiarki Bialetti. Woda podczas parowania skrapla się i przechodzi przez sitko z kawą, z której zostają wyciągnięte najlepsze aromaty. Pamiętaj, żeby nie ubijać mocno kawy w sitku. Tylko wtedy woda będzie miała swobodny przepływ, jednocześnie uwalniając głęboki smak i zapach napoju. Skroplony napar gromadzi się w pojemniku. Całkowity proces parzenia kawy jest dłuższy niż w ekspresach ciśnieniowych, lecz przygotowana kawa jest równie smaczna.

Różnorodność modeli kawiarek Bialetti

Modele kawiarek Bialetti łączą w sobie tradycję z nowoczesnością. Firma wypuściła do tej pory różne serie, m.in. Venus i Bialetti French Press, która może posłużyć również do zaparzenia herbaty. Włoska marka opowiedziała na potrzeby osób lubiących cappuccino i stworzyła kawiarkę Bialetti Mukka. Model ten pozwala na jednoczesne zaparzenie kawy i spienienie do niej mleka. Dzięki temu można się cieszyć smakiem pysznego cappuccino. Model tej kawiarki pomalowany jest w czarno-białe łaty, jakie mają krowy. Jednymi z najnowszych modeli są kawiarki Bialetti na indukcję. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą napić się smacznej kawy i mają kuchenkę inną niż gazowa.

czerwona kawiarka


kawiarka Bialetti New Moka Induction

Kawiarka Bialetti – dobra inwestycja

Jeśli zamierzasz zakupić kawiarkę, to warto wybrać produkt profesjonalny, wykonany z dobrej jakości stopów. Bardzo duże znaczenie ma wentyl, który powinien otworzyć się przy zbyt dużym ciśnieniu. Dzięki temu para wodna wydostanie się na zewnątrz bez problemu. W innym przypadku może rozerwać kawiarkę. Można spotkać urządzenia tego typu innych marek, w których zawór jest tylko ozdobą, na co należy zwrócić bezwzględną uwagę i dla własnego bezpieczeństwa unikać ich używania.

Rozmiar kawiarki ma znaczenie

Podczas przygotowania kawy w kawiarce należy pamiętać, że napój musi być wykonany zawsze w pełnej objętości. Dlatego wybierając kawiarkę Bialetti dla siebie, zwróć uwagę na jej pojemność. Jeśli pijesz kawę w dużym kubku, to warto zdecydować się na kawiarkę elektryczną Bialetti. Ma ona pojemność nawet 10 filiżanek (czyli 25-35 ml x 10). Najczęstszym wyborem wielu osób jest Bialetti Brikka 4 tz, który pozwala na przygotowanie 4 filiżanek espresso.

Kawiarka dostosowana do kuchenki

Aby kawiarka działała właściwie, to trzeba ją postawić na źródle ciepła. W ofercie firmy Bialetti znajdziemy modele uniwersalne, czyli na każdy rodzaj kuchenek. Jednym z nich jest bardzo popularny model Bialetti Venus. Jeśli korzystasz z kuchenki indukcyjnej, to powinieneś wybrać model przeznaczony do tego rodzaju kuchenki lub zakupić kawiarkę elektryczną Bialetti.1. Kawiarka elektryczna Bialetti Moka Timer. 2. Kawiarka Bialetti New Venus. 3. Kawiarka Bialetti Mukka. 4. Kawiarka Bialetti Rainbow.

Jak przygotować kawę Bialetti?

Jeśli chcesz zaparzyć smaczną kawę w kawiarce Bialetti, to ziarna powinny być właściwie zmielone. Ziarna kawy powinny mieć taką grubość, aby kawa delikatnie się sączyła do górnej części kawiarki Bialetti.

Przygotowanie kawy Bialetti w kilku krokach:

 1. Rozłóż kawiarkę na 3 części.
 2. Przygotuj kawę – zmiel ziarna np. kawy Bialetti na pożądaną grubość.
 3. Wlej gorącą wodę do dolnego zbiorniczka. Jednak pamiętaj, aby znalazł się poniżej zaworu bezpieczeństwa.
 4. Wsyp zmielone wcześniej ziarno do sitka. Możesz je delikatnie wygładzić, lecz pamiętaj o tym, aby go nie ubijać. Jeśli to zrobisz, to wpłynie to negatywnie na smak kawy, a sam proces parzenie będzie utrudniony.
 5. Umieść sitko w dolnym zbiorniku i oczyść dokładnie ranty z kawy. Dzięki temu możesz zapobiec uszkodzeniu uszczelki i rozszczelnieniu się kawiarki.
 6. Ostrożnie przykręć górny dzbanuszek, uważając przy tym, aby się nie poparzyć dolną częścią kawiarki.
 7. Ustaw kawiarkę Bialetti na płycie grzewczej. Pamiętaj o pozostawieniu otwartej pokrywy. Dzięki temu będziesz widział moment wypływu naparu.
 8. Jeśli ustawiasz kawiarkę na gazie, to ustaw mały płomień, który nie będzie wychodził poza brzegi kawiarki. Jeśli używasz płyty indukcyjnej, to ustaw płytę na połowę mocy.
 9. Kawa jest gotowa, jeśli napar wypełnia przestrzeń między denkiem a dziubkiem kawiarki lub kawa znajduje się tuż pod dziubkiem kawiarki.

Co z mlekiem do kawy?

Gdy lubisz kawę z mlekiem, to dzięki kawiarce Bialetti Mukka możesz mieć pyszne cappuccino bez potrzeby korzystania z ekspresu ciśnieniowego. Jeśli preferujesz mocną kawę z dodatkiem mleka, to warto zakupić dodatkowo spieniacz do mleka Bialetti.

Gdy nie chcesz kupować dodatkowego urządzenia, to zawsze możesz użyć do swojego espresso zwykłego mleka. Jednak wtedy na kawie nie będzie delikatnej pianki.

Design, niezawodność i niewielkie rozmiary to główne zalety kawiarki Bialetti. Wybierając urządzenie dla siebie, musisz wziąć pod uwagę jego pojemność – zawsze należy zaparzyć całą kawiarkę. Największe kawiarki dostępne są o pojemności 10 filiżanek espresso (czyli 250 do 350 ml). Jeśli lubisz kawę z delikatną pianką z mleka, to powinieneś dokupić spieniacz do mleka.

No votes yet.
Please wait...