Patelnie nieprzywierające to jedne z najpopularniejszych naczyń do smażenia potraw. Pokryte specjalną powłoką zabezpieczają składniki przed przywieraniem, a tym samym przed przypalaniem. Wymagają jednak odpowiedniego traktowania. Jaką patelnię non-stick najlepiej wybrać? Teflonową, granitową, tytanową, a może diamentową? Na co zwrócić uwagę?

Patelnie pokryte powłoką nieprzywierającą, choć nie są tak długowieczne jak te wykonane z żeliwa czy w całości ze stali nierdzewnej, nie tracą na swojej popularności. Wciąż są bardzo chętnie wybierane jako główne naczynia do smażenia mięs, ryb, warzyw, jajek i placków. Dostępne w różnych wielkościach i kształtach, służą do przyrządzania przeróżnych potraw. Można na nich smażyć naleśniki, pankejki, grillować, dusić, a nawet przyrządzać potrawy azjatyckie. Wybór jest naprawdę przeogromny. Jaką więc patelnię non-stick najlepiej wybrać? Przy wyborze należy wziąć pod uwagę różne aspekty – przede wszystkim konstrukcję i przeznaczenie patelni, a także pokrywającą ja powłokę. Wyróżniamy bowiem różne rodzaje powłok non-stick, ale o tym za chwilę.

Reklama

Patelnia nieprzywierająca – czy warto kupić?

Czy warto w ogóle kupić patelnię nieprzywierającą, skoro nie jest ona tak wytrzymała jak patelnia żeliwa czy patelnia ze stali nierdzewnej? No pewnie, że warto! Patelnie nieprzywierające mają bowiem szereg zalet, choć warto mieć na uwadze także ich wady. Sam/a musisz zdecydować, czy takie właściwości naczynia są dla Ciebie odpowiednie.

Zalety patelni non-stick:

 • Korpus jest najczęściej wykonany z aluminium, dzięki czemu patelnia jest lekka i łatwa w przenoszeniu, a ponadto gwarantuje znakomite przewodzenie ciepła – nagrzewa się znacznie szybciej niż stal czy żeliwo, a przy tym pozwala zaoszczędzić energię, równomiernie rozprowadza ciepło, a potrawy dobrze się smażą.
 • Powłoka zabezpiecza smażone składniki przed przywieraniem, a tym samym przed przypalaniem.
 • Do smażenia można używać minimalnej ilości tłuszczu, dzięki czemu potrawy są mniej kaloryczne i bardziej lekkostrawne.
 • Różnorodność powłok – patelnia może być pokryta powłoką teflonową, granitową, mineralną, diamentową, tytanową lub jeszcze inną.
 • Dostępna w różnych wielkościach i kształtach, a tym samym mająca różne przeznaczenie. Może być to patelnia uniwersalna, grillowa, naleśnikowa czy typu wok.
 • Różne półki cenowe – znajdą się modele tańsze, ale i droższe.
 • Większość patelni nadaje się na wszystkie typy kuchenek, w tym na indukcję.
 • Łatwa do utrzymania w czystości – zabrudzenia z łatwością odchodzą od powierzchni patelni, wystarczy przetrzeć ją miękką gąbeczką i wodą.
 • Niektóre modele nadają się i do piekarnika i do zmywarki, zazwyczaj te tytanowe i diamentowe.

Wady patelni non-stick:

 • Do smażenia należy używać wyłącznie delikatnych przyborów kuchennych, by nie uszkodzić powłoki, takich jak akcesoria silikonowe, nylonowe i drewniane.
 • Powłoka, w razie nieodpowiedniego użytkowania, może ulec zarysowaniu lub zacząć się ścierać. Wtedy patelnia nie nadaje się już do użytku.
 • Większości patelni non-stick nie można myć w zmywarce, by nie uszkodzić powłoki.

Różne patelnie nieprzywierające – przeznaczenie

Wielką zaletą patelni nieprzywierających jest ich przeogromny wybór i to w różnych zakresach cenowych. Oczywiście znajdziemy naczynia z wyższej półki cenowej, od renomowanych marek niemieckich, francuskich czy włoskich, ale nie brak w tej kategorii również dobrych produktów w przystępnych cenach. Są to patelnie o przeróżnych średnicach, poczynając od 12 cm, a na 36 cm kończąc. Mogą mieć wysokie lub niskie ścianki. Okrągły, owalny lub kwadratowy kształt. Jeden długi uchwyt lub dwie krótsze rączki.

Rodzaje patelni nieprzywierających

1. Patelnia Ambition Graphite do naleśników 25 cm, 2. Patelnia Tescoma SmartClick do jajek i placuszków 24 cm, 3. Patelnia typu wok Zwieger White Stone 32 cm, 4. Patelnia Florina Gardino do grillowania 24×24 cm

Wśród nich znajdują się naczynia uniwersalne oraz takie o specjalnym przeznaczeniu:

 • Patelnia uniwersalna non-stick – posłuży w zasadzie do wszystkiego, do smażenia mięs, ryb, warzyw, placków, jajek, szakszuki i wielu innych potraw.
 • Patelnia do naleśników non-stick – jest płaska, posiada niskie ścianki ułatwiające rozprowadzanie ciasta naleśnikowego, przerzucanie naleśników na drugą stronę i zdejmowanie ich z patelni na talerz.
 • Patelnia dołkownica nieprzywierająca – czyli patelnia z równymi wgłębieniami na powierzchni, służąca do smażenia jajek sadzonych, placuszków i pankejków o idealnych kształtach.
 • Patelnia grillowa non-stick – ze specjalną żeberkową powierzchnią, dzięki której możemy grillować mięsa, ryby i warzywa. Tłuszcz wytapiający się ze składników spływa do rowków, a potrawy zyskują charakterystyczne dla grillowania linie.
 • Patelnia typu wok non-stick – głęboka, z wysokimi ściankami, umożliwiająca przygotowanie pysznych dań z kuchni azjatyckiej, dzięki odpowiedniej konstrukcji para krąży wokół naczynia, zmiękczając w ten sposób składniki.
 • Patelnia nieprzywierająca do piekarnika – ma zazwyczaj dwie rączki i wyposażona jest w pokrywkę, może posiadać również jeden odczepiany uchwyt, jest odporna na wysokie temperatury pieczenia, dzięki czemu możemy wstępnie podsmażyć składniki, a później zapiec je w piekarniku.

Jaką patelnię non-stick wybrać?

Wybór patelni nieprzywierającej powinniśmy uzależnić także, a może przede wszystkim, od powłoki, która ją pokrywa. Powłoka non-stick może być bowiem wykonana z różnych materiałów. Do tych najpopularniejszych zaliczamy:

1 Patelnie teflonowe

Bardzo często smażąc na jakiejkolwiek patelni non-stick mówimy, że smażymy na patelni teflonowej, co nie zawsze jest zgodne z prawdą. 😉 Choć teflon to popularny materiał pokrywający patelnie, to nie w każdym przypadku jest on stosowany. Jeśli decydujemy się na patelnię teflonową, to pamiętajmy, by wybierać rozwiązania od sprawdzonych producentów, stosujących materiały bezpieczne w kontakcie z żywnością i odporne na wysokie temperatury smażenia.

Wbrew pozorom patelnie teflonowe to nie tylko domena marki Tefal. Obecnie wysokiej jakości patelnie teflonowe to również patelnie Ambition Taurus, Ambition Magnat Plus, Zwieger Diamond, WMF Perma Dur Excellent czy Fiskars Functional Form.

Rodzaje patelni nieprzywierających

1. Patelnia Ambition Vikos 24 cm, 2. Patelnia Zwieger Diamond 24 cm, 3. Patelnia grillowa Ambition Taurus 26×26 cm

Teflonowe patelnie pozwalają na smażenie na małej ilości tłuszczu, ponieważ wykazują wysokie właściwości nieprzywierające, chroniąc składniki przed przypalaniem. Nie są jednak zbyt odporne na zarysowania i zadrapania, dlatego należy bezwzględnie pamiętać o używaniu podczas smażenia przyborów silikonowych czy nylonowych. Takich patelni nie można przegrzewać i zazwyczaj nie nadają się do mycia w zmywarce.

2 Patelnie granitowe

Ostatnio zyskują coraz większą popularność! Być może przyczynia się do tego również ich design, ponieważ nakrapiana powłoka granitowa to powłoka kamienna, przywodząca na myśl dawne smażenie na kamieniu. 😉 Zazwyczaj są to patelnie o jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniu szarości. Niektóre z nich posiadają uchwyty imitujące drewno, które doskonale komponuje się z kamieniem. Patelnie non-stick granitowe są nie tylko estetyczne, ale i wyjątkowo praktyczne. Podobnie jak te teflonowe nie wymagają użycia dużej ilości tłuszczu do smażenia, a i tak chronią składniki przed przypalaniem. Powłoka wzmocniona drobinkami granitu jest nieco bardziej odporna na zarysowania i ścieranie, choć i w tym przypadku należy używać delikatnych przyborów kuchennych. Poza tym są to patelnie bezpieczne w kontakcie z żywnością, nie reagują z żadnymi składnikami.

Gdzie ich szukać? Zwróć uwagę na granitowe patelnie Ballarini Torino, Positano Granitium, Bologna Granitium, Portofino oraz patelnie Zwieger White Stone, Zwieger Practi Plus, Konighoffer Venga.

Jaka patelnia nieprzywierająca?

1. Patelnia granitowa Zwieger White Stone 24 cm, 2. Patelnia granitowa Konighoffer Venga 28 cm, 3. Patelnia granitowa Ballarini Torino 24 cm

3 Patelnie tytanowe

Choć na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie jak te teflonowe, to patelnie tytanowe pokryte są powłoką wykonaną z innych materiałów. Powłoka wzmocniona cząsteczkami tytanu również wykazuje wysokie właściwości nieprzywierające, pozwalając na używanie minimalnej ilości tłuszczu, ale jest bardziej odporna na uszkodzenia niż patelnie teflonowe i granitowe. Tytan tworzy na powierzchni patelni warstwę wytrzymałą na zarysowania, zadrapania i pęknięcia. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie patelnie tytanowe są tym rodzajem wśród patelni non-stick, który można użytkować w piekarniku i myć w zmywarce. Możliwość użytkowania w piekarniku będzie zależała także od zastosowanego w patelni uchwytu – nie każdy wytrzyma wysokie temperatury pieczenia. Warto zaznaczyć, że powłoka tytanowa jest bezpieczna dla naszego zdrowia – to powłoka wolna od PFOA.

Jaka patelnia non-stick?

1. Patelnia Tescoma TitanPower 24 cm, 2. Patelnia Tefal Duetto Plus 30 cm, 3. Patelnia Tefal Chef’s 22 cm, 4. Patelnia Ballarini Alba 28 cm

Patelnie tytanowe mogą mieć korpusy aluminiowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Te drugie są cięższe i dłużej się nagrzewają, ale za to są znacznie odporniejsze na uszkodzenia, wgniecenia i odkształcenia. Dobrej jakości patelnie tytanowe to patelnie Zwieger Titan, Tescoma TitanPower, Ballarini Alba, Tefal Chef’s i Tefal Duetto Plus.

4 Patelnie z powłoką Fusiontec

Być może już o nich słyszałeś, a być może jeszcze nie… Patelnie z powłoką mineralną Fusiontec! Co to takiego? To patelnie ze stalowym korpusem pokryte innowacyjną powłoką z dodatkiem minerałów. To niemieckie patelnie WMF z serii Fusiontec Mineral. Rdzeń wykonany z żelaza stopiony został w nierozerwalną całość z powłoką wyprodukowaną z naturalnych minerałów, co dało efekt patelni wyjątkowo gładkiej i higienicznej, a do tego o podwyższonej odporności na zarysowania i odpryski.

Warto zaznaczyć, że patelnie z powłoką Fusiontec są bardzo bezpieczne dla naszego zdrowia i dla środowiska – pozbawione szkodliwych substancji zalecane są do smażenia posiłków nawet dla alergików. Dzięki tak odpornej powłoce można je myć w zmywarce. Miejmy jednak na uwadze, że pomimo swoich niewątpliwych zalet, mają one mniejsze właściwości nieprzywierające, wymagają zatem większej ilości tłuszczu do smażenia. Drugi minus to ich wysoka cena.

Jakie patelnie nieprzywierające kupić


5 Patelnie z powłoką diamentową

O patelniach z powłoką diamentową nie słyszy się zbyt często, ale zapewniam, że i takie patelnie nieprzywierające warto poznać. Są to patelnie z powłoką zawierającą w swoim składzie diamenty. A nie bez powodu mówi się przecież, że coś jest twarde jak diament. 😉 Tego typu naczynia wykazują podwyższoną odporność na uszkodzenia, zarysowania i zadrapania. Drobinki diamentu sprawiają, że ich wnętrze pięknie błyszczy, przez co prezentuje się wyjątkowo elegancko. Patelnie z aluminiowym korpusem i diamentową powłoką są wolne od PFOA, nie zawierają ołowiu ani kadmu. Zabezpieczają przed przywieraniem potraw, a ponadto, ze względu na ich wytrzymałość, niektóre modele można użytkować także w piekarniku. Choć niektórzy producenci dopuszczają mycie w zmywarce takich patelni, to lepiej i tak myć je ręcznie, by zachować ich świetne właściwości na dłużej.

Patelnia nieprzywierająca - jaką kupić?

1. Patelnia GreenPan Cambridge Bronze 20 cm, 2. Patelnie Greenchef Vintage, 3. Patelnie GreenPan Smart Shape

W tym przypadku zwróćmy uwagę, by faktycznie powłoka zawierała drobinki diamentu, a nie tylko udawała, że je zawiera. Warto zatem postawić na renomowanych producentów – patelnie diamentowe GreenPan Smart Shape, Greenchef Vintage, GreenPan Mayflower czy GreenPan Cambridge.


Mam nadzieję, że choć odrobinę pomogłam w rozważaniach, jaką patelnię nieprzywierającą kupić i czy w ogóle warto. 😉 Jak widzisz, każdy rodzaj patelni non-stick ma swoje niewątpliwe zalety, ale także i pewne wady. Bez względu jednak na model, który wybierzesz, każda patelnia non-stick umożliwi smażenie na małej ilości tłuszczu, chroniąc jednocześnie składniki przed przywieraniem i przypalaniem.

Ocena: 3.8/5.
Please wait...