Świąteczne dekoracje wielkanocne pojawiają się w naszych domach jeszcze na długo przed Niedzielą Wielkanocną. Ozdoby na Wielkanoc utrzymane są zazwyczaj w jasnych, pastelowych kolorach, nawiązujących do przyjścia wiosny. Przybierają przeróżne kształty – pisanek, kurczaków i zająców. Ozdoby wielkanocne wykonane są też z różnych materiałów – z drewna, ze styropianu, ceramiki i porcelany. Zobacz najciekawsze propozycje stroików nie tylko na stół, ale i do całego domu.

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze Chrześcijan, upamiętniające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Święta Wielkanocne obfitują w przeróżne symbole, z których znaczenia być może nie zdajesz sobie sprawy. Nawet jajko, kurczaczek i zajączek oznaczają nowe życie i budzenie się przyrody na wiosnę. Ozdoby wielkanocne powinny być zatem utrzymane w wiosennym klimacie, pełnym jasnych kolorów – zieleni i pastelowych odcieni. Takie najlepiej oddają ducha tych świąt – triumfu życia nad śmiercią. Zebrałam dla Ciebie najciekawsze propozycje na dekoracje na Wielkanoc – do ustawienia w domu, na świątecznym stole i do zawieszenia na oknie. Mam nadzieję, że chociaż część z nich przypadnie Ci do gustu!

Reklama

Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o wielkanocnych symbolach, zapraszam Cię do oddzielnego artykułu: Co symbolizuje jajko, palma, baranek i zajączek?

Kolorowe serwetki – ozdoby wielkanocne z papieru

Listę ozdób na Wielkanoc otwierają papierowe serwetki wielkanocne, dostępne w przeróżnych kolorach i wzorach. Znajdziesz serwetki z motywem kurczaczków, zajączków, barwnych pisanek, żonkili i innych. Możesz ułożyć je na stole, pod świątecznym stroikiem lub włożyć do koszyczka ze święconką. W czasie wielkanocnego śniadania będą pełniły nie tylko funkcję estetyczną, ale również praktyczną. Z pewnością przydadzą się podczas spożywania potraw. Dla mnie takie papierowe serwetki są niezbędnym, a przy tym bardzo dekoracyjnym elementem świątecznego posiłku.

Dekoracyjne serwetniki w wielkanocnym stylu

Same papierowe serwetki to nie wszystko! Potrzeba jeszcze dekoracyjnego serwetnika, w którym je umieścisz. Takie ozdoby wielkanocne do domu mogą przyjmować różne kształty, rozmiary, kolory i mogą być wykonane z różnych materiałów. Moim faworytem jest ceramiczny serwetnik w kształcie uszatego królika, do którego wkłada się serwetki złożone na pół, w trójkąty. Inny produkt, który zasługuje na uwagę przypomina drewnianą skrzyneczkę, w której z kolei umieszcza się serwetki niezłożone. Takie dekoracje wielkanocne są praktyczne, a zarazem wprowadzą do domu trochę piękna i świątecznego klimatu!

Serwetki, bieżniki i obrusy – ozdoby wielkanocne z materiału

Kolejne serwetki, ale tym razem są to ozdoby wielkanocne wykonane z materiału. Dużo trwalsze i bardziej eleganckie niż te papierowe. Biała serwetka, ewentualnie taka z wyhaftowanym wzorem, to niezbędny element wielkanocnej święconki. Właśnie takiej serwetce przypisuje się symboliczne znaczenie ochrony przed piorunami. Ma to związek z dawnym święceniem wszystkich pokarmów, które rozkładano na białej płachcie. Wierzono, że taka płachta ma chronić domostwo przed uderzeniem pioruna, dlatego rozkładano je przed nadejściem burzy. Dzisiaj biała płachta została zastąpiona dużo mniejszą białą serwetką. Takie wielkanocne ozdoby to nie tylko dodatek do wiklinowego koszyczka, ale również ozdoba stołu i stroików. Serwetki mogą być całkowicie białe lub bardzo ozdobne – z kurczaczkami, zajączkami i pisankami.

Warto zainteresować się także ozdobnymi bieżnikami i obrusami, które staną się główną ozdobą wielkanocnego stołu. Dostępne w przeróżnych wzorach, bardzo ładnie się prezentują i z pewnością zrobią wrażenie na gościach.

Ozdoby: figurki wielkanocne z drewna

Do tej pory w moim domu przeważały dekoracje wykonane z ceramiki lub porcelany, ale coś czuję, że w tym roku będą to również wielkanocne ozdoby wykonane z drewna. Naturalny materiał jakim jest drewno doskonale nawiązuje do świata przyrody i pozwala stworzyć wyjątkowy klimat nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Drewniane zające, kury i jajka barwione są na jasne kolory i zdobione delikatnymi elementami, takimi jak małe kokardki. W niektóre dekoracje zostały wbudowane diody LED, które dają przyjemnie ciepłe światło. Takie ozdoby wielkanocne z drewna będą też dobre dla dzieci – nie ma ryzyka ich stłuczenia, dlatego bez obaw mogą stanąć w dziecięcym pokoju.

Figurki – ozdoby wielkanocne porcelanowe i ceramiczne

Świąteczne dekoracje wielkanocne wykonane z ceramiki czy porcelany bardzo dobrze się prezentują. Ozdobne figurki mogą być ustawione na zastawionym wielkanocnym stole, ale i w dowolnym miejscu w domu – na komodzie w przedpokoju, na szafce w salonie czy na blacie w kuchni. Mogą być to kolorowe figurki lub takie zupełnie białe, które dopasują się do każdego wnętrza. Uwielbiam takie nowoczesne ozdoby wielkanocne z porcelany lub ceramiki – z jednej strony bardzo proste, a z drugiej niezwykle dekoracyjne. Białe, ceramiczne zające i owieczki to wielkanocne stroiki, które nie będą gryzły się z innymi dekoracjami.

Baranki – figurki wielkanocne

Figurki w kształcie baranków postanowiłam umieścić w odrębnej kategorii, ponieważ baranek ma w kulturze chrześcijańskiej bardzo ważne znaczenie. Symbolizuje odkupienie grzeszników i przezwyciężenie zła, a ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Zmartwychwstałego Jezusa. Baranek to jeden ze składników święconki – najczęściej w postaci figurki z czekolady, cukru lub masła. Do koszyczka można też włożyć baranka wykonanego z trwałego materiału, takiego jak gips lub ceramika. Figurkę możesz również ustawić na wielkanocnym stole.

Ozdoba wielkanocna Baranek

Baranek to ważny symbol dla chrześcijan. Ten z czerwoną chorągiewką symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.

Ozdoby wielkanocne ze styropianu – jajka

Proste ozdoby wielkanocne możesz wykonać również z jajek styropianowych. Takie jajka dekoracyjne na Wielkanoc możesz włożyć do koszyczka ze święconką, stworzyć z nich stroik na wielkanocny stół lub zawiesić na wierzbowych gałązkach. Pisanki zostały wykonane z lekkiego styropianu i są pokryte kolorowym, wzorzystym materiałem. Posiadają wstążeczki, które umożliwiają ich łatwe zawieszenie. Takie ozdoby wielkanocne jak styropianowe pisanki pozwolą wprowadzić do domu niezwykłą, wiosenną atmosferę.

Drewniane jajka dekoracyjne na Wielkanoc

Ozdoby z drewna na Wielkanoc mogą przybierać również formę barwnych pisanek. Dostępne w przeróżnych kolorach i zdobione ludowymi wzorami. Takie ozdoby wielkanocne drewniane wyróżniają się tradycyjnym wyglądem, dlatego warto umieścić je w koszyku ze święconką lub stworzyć z nich świąteczny stroik. Barwne i wzorzyste drewniane pisanki ożywią każde wnętrze i z pewnością przywołają wiosenny, radosny klimat. W przeciwieństwie do prawdziwych jajek, nie popsują się i nie potłuką. Są to dość tanie świąteczne ozdoby wielkanocne, dlatego możesz pozwolić sobie na zakup większej liczby takich pisanek w różnych kolorach.

Ozdoby wielkanocne na patyku – do stroika

Ozdoby na Święta Wielkanocne to również małe dekoracje na piku. Akcesoria pomogą w dekoracji wiosennych kompozycji kwiatowych, wielkanocnej święconki, upieczonego ciasta lub świątecznego stroika. Na długim patyczku może znajdować się kolorowa pisanka lub filcowa kurka. Takie ozdoby wielkanocne wykonane z filcu lub tworzywa sztucznego warto wetknąć do wazonu z baziami, tulipanami lub żonkilami. Dobrze zaprezentują się też w towarzystwie bukszpanu i rzeżuchy.

Wielkanocne świeczniki z drewna

Małe, pastelowe świeczniki wykonane z drewna to kolejne ozdoby, którymi warto udekorować dom na święta wielkanocne. Świeczniki nie nawiązują do samej Wielkanocy, ale do wiosny – czasu, w którym wszystko nabiera barw i budzi się do życia. Soczyście zielone, intensywnie żółte lub pastelowo różowe. W kształcie serca, kwiatka lub motyla. Takie elementy wielkanocne wprowadzą do twojego domu radosny, wiosenny klimat. Wystarczy umieścić w nich małą świeczkę typu tealight i ustawić w dowolnym miejscu w domu – na parapecie, na stoliku lub na komodzie.

Zawieszki – wielkanocne ozdoby na okno

Małe, ozdobne zawieszki to świetny pomysł na okienne dekoracje wielkanocne. Wykonane z drewna, barwione na pastelowe kolory i zdobione delikatnymi wzorami staną się ciekawą ozdobą okna. Występują w różnych kształtach – kwiatków, motylków, zajączków i ptaszków. Sprawdzą się w oknie dziecięcego pokoju, salonu oraz kuchni. To ozdoby wielkanocne do okna, ale i na ścianę –  można tworzyć z nich przeróżne kompozycje! Zawieszone na jutowym sznureczku lub dekoracyjnej wstążce z pewnością urozmaicą wnętrze.

Wazony – ozdobne akcesoria wielkanocne

Na Święta Wielkanocne warto wybrać różnego rodzaju ozdoby. Mogą być to kolorowe serwetki, figurki w kształcie zajączków i kurczaczków, barwne pisanki, ale i ozdobne wazony na wiosenne kwiaty. Wyjątkowo ładnie prezentuje się biały, ceramiczny wazon w kształcie zająca, który pięknie wyeksponuje żółte tulipany czy żonkile. Uroku nie można odmówić też dzbanowi z uchem i z nadrukiem dumnego kogucika. Dodatkowo, takie ceramiczne ozdoby wielkanocne dopasują się do innych figurek wykonanych z ceramiki lub porcelany, tworząc zgodną kompozycję na święta. Wazon może zająć honorowe miejsce na środku stołu, ale dobrze zaprezentuje się również na okiennym parapecie.

Wielkanocne elementy zastawy stołowej

Nawet miseczka, talerz i filiżanka pomogą odświętnie udekorować stół, a nawet i cały dom. Salaterka w kształcie zajączka, półmisek w formie kurki i filiżanka z nadrukiem królików. Co powiesz na takie zestawienie? Dla mnie jest idealne i od razu wprowadza świąteczny klimat do całego domu! Miseczkę możesz wypełnić kolorowymi pisankami lub małymi jajkami czekoladowymi. Podobnie na wielkanocnym talerzyku możesz ułożyć łakocie. Z kolei wzorzysta filiżanka umili poranną kawę i popołudniową herbatę. Takie elementy zastawy stołowej są praktyczne, a przy okazji bardzo ozdobne.

Talerze na jajka – ozdoby wielkanocne z porcelany i ceramiki

A czy wiesz, że stroiki i ozdoby wielkanocne mogą przybierać formę talerzy do jajek? Właśnie tak! Muszą być tylko odpowiednio dekoracyjne! Jeśli chcesz, by talerz do jajek pełnił dodatkowo funkcję ozdobną stołu, wybierz taki, który dobrze się prezentuje – talerz w kształcie wytłaczanki na jajka czy z motywem kurki i zajączka. Talerze są wykonane z dobrej jakości ceramiki lub porcelany. Specjalne wgłębiania utrzymują jajka w jednej pozycji, dzięki czemu produkty nie przesuwają się i nie obijają. W takim talerzu możesz umieścić kolorowe pisanki lub jajka ugotowane na twardo i przeznaczone do jedzenia.

Kieliszki, czyli ozdoby wielkanocne na jajka

Kieliszki do jajek również mogą stać się wielkanocnymi ozdobami. Dostępne są podstawki wykonane z ceramiki lub z nieco trwalszej porcelany. Znajdziesz kieliszki z „kurzymi łapkami”, ze wzorem kogucika, kwiatków i innych elementów. Szczególnie ładnie prezentują się te z bolesławieckiej ceramiki – zachwycają przeróżnymi wzorami wykonywanymi metodą stempelkową. Kieliszki przydadzą się podczas spożywania jajek, ale i pomogą ozdobić wielkanocny stół.


Zajączki, baranki, kurczaczki to najczęstsze, ale nie jedyne ozdoby wielkanocne. Bardzo popularne są też kolorowe pisanki i różnorodne kwiaty. Wszystko ma nawiązywać do Świąt Wielkanocnych, ale i do budzącej się do życia przyrody. Pamiętaj jednak, by zachować umiar. Dekoracje na Wielkanoc powinny być utrzymane w jednym stylu, by razem tworzyły spójną i ładną kompozycję. Ozdabianie mieszkania możesz zacząć już dużo wcześniej przed nadejściem Wielkanocnych Świąt, tym bardziej,  że niektóre ozdoby nawiązują bardziej do wiosny, aniżeli do samej Wielkiej Nocy.

 

Ocena: 4.0/5. Oddano 4 głosy.
Please wait...