Lato zbliża się dużymi krokami i zdecydowanie częściej sięgamy po różnego rodzaju napoje, aby się orzeźwić. Chciałbym zastanowić się dzisiaj ile cukru jest w szklance coca coli, piwie czy w naszych ulubionych sokach. Jaki jest wpływ cukru na nasze zdrowie czy organizm naszego dziecka? Przeanalizujemy etykiety znanych produktów i od dziś będziemy podejmować świadome decyzje zakupowe.

Skąd skłonność do spożywania słodzonych napojów?

Żyjemy w czasach, w których stres, pogoń za sukcesem, mała ilość snu, towarzyszy większości populacji. Co za tym idzie? Tracimy prawidłowe nawyki żywieniowe, a wartościowe posiłki zastępujemy niezdrowym jedzeniem nie zdając sobie sprawy z tego, jak negatywnie wpływa to na nasze samopoczucie, wygląd, a przede wszystkim zdrowie. Pomimo panującego trendu „bycia fit”, który napędza coraz więcej znanych osób (m.in. Ewa Chodakowska, Anna Lewandowska, Sylwia Wiesenberg) nadal spora część społeczeństwa jest nie do końca świadoma tego, że nie tylko w potrawach i słodyczach znajdują się zbędne kalorie i niepotrzebny cukier, ale również w napojach.

Reklama

Dlaczego warto zmienić nawyki?

Jedną z ważniejszych zasad zdrowego odżywiania jest racjonalne spożywanie produktów płynnych. Woda pełni istotną rolę w naszym organizmie – bierze udział w transporcie substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, co więcej dziennie tracimy jej ponad dwa litry. Dlatego właśnie tak ważne jest, by każdy ubytek płynów uzupełniany był na bieżąco! Oczywiście znajdzie się wielu zwolenników napojów słodkich, którzy ani myślą całkowicie zmieniać swoje przyzwyczajenia, zachęcamy jednak do poszerzenia wiedzy z zakresu zdrowego żywienia, by następnym razem, kiedy już będziemy wiedzieć ile cukru ma coca cola czy piwo, stojąc przed półką pełną soków wybrać rozsądniej.

Infografika - Ile cukru ma coca cola

Wartość cukru w napojach przedstawia się następująco: pepsi i coca cola zawierają aż 5 łyżeczek cukru, dlatego warto zdecydować się na ich zamiennik z dopiskiem „light”, te mają w sobie jedynie pół łyżeczki, co stanowi znaczącą różnicę dla naszych zębów i wagi. Niepozorny sok popularny wśród dzieci, typu „Kubuś” zawiera około sześciu łyżeczek – lepiej zastąpić go świeżo wyciskaną pomarańczą, zmiksowaną z marchewką, bananem czy jabłkiem. Przyrządzając taki koktajl samemu, mamy pewność, że zarówno my, jak i nasza pociecha piją pełnowartościowy napój. Wielbiciele piwa smakowego mogą być rozczarowani bowiem zawartość cukru wynosi 4 łyżeczki – co ciekawe piwo klasyczne ma ok. 245 kcal i ani grama cukru.

Wpływ cukru na zdrowie – Ile cukru dziennie można spożyć?

Ile cukru można zjeść, aby być zdrowym, wyglądać atrakcyjnie i czuć się świetnie? Według zaleceń WHO dzienna dawka cukru, która nie jest szkodliwa dla naszego organizmu to 50 g przy diecie 2000 kalorii. Jest to około 10 łyżeczek cukru, czyli tyle ile zawiera 0,5 l coca coli czy pepsi. Jakich konsekwencji możemy się spodziewać, jeśli spożywamy go więcej? Najbardziej znanym i szybko widocznym skutkiem jest tycie. W dzisiejszych czasach szacuje się, że co piąte dziecko w wieku szkolnym ma nadwagę! Problem ten dotyczy też wielu nastolatków i dorosłych.

Nadmierna ilość spożywanego cukru może prowadzić do:

  • destrukcyjnych zachowań zarówno u dorosłych, jak i dzieci,
  • trudności w koncentracji i uczeniu się,
  • niewydolności układu autoimmunologicznego i immunologicznego,
  • wzrostu ilości komórek rakowych,
  • zaburzeń układu pokarmowego,
  • uzależnienia,
  • psucia zębów.

Na szczególną uwagę zasługuje wpływ cukru na mózg. Przez nadmierną ilość spożywanego cukru nasz mózg szybciej się starzeje. Pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią oraz zaburzeniem funkcji poznawczych. Coraz częściej chorobę Alzheimera uważa się za skutek spożywania nadmiernej ilości cukru.

Wpływ cukru na organizm dziecka


Dzieci spożywające dużo cukru są rozdrażnione, pobudzone i mają problemu z koncentracją.

Jeśli jesteście ciekawi w czym jeszcze kryje się cukier, zapraszam na nasz profil na Facebooku. Zamieściliśmy tam ciekawe materiały dotyczące tego tematu. Wybierajmy mądrzej- nie niszczmy swojego zdrowia, samopoczucia i wyglądu!

Ocena: 2.3/5.
Please wait...