Segregowanie śmieci to nie tylko obowiązek narzucony przez przepisy, ale także ważny element troski o środowisko. Często jednak nie wiemy jak poprawnie segregować śmieci w domu. Jakie pojemniki przeznaczone są do jakiego typu odpadów i po co w ogóle segregować śmieci. Dziś postaram się Was przekonać, że warto to robić i podpowiem od czego zacząć.

Dlaczego należy segregować śmieci?

Segregacja odpadów jest bardzo ważna, ponieważ pozwala zmniejszyć ilość śmieci przeznaczonych do utylizacji. Dzięki dokładnemu rozdzieleniu poszczególnych grup odpadów, doprowadzamy do ponownego użytku odpadów, ich przetwarzania lub wykorzystania w produkcji nowych artykułów.

Reklama

Kosz do odpadów w kuchni


Jeśli masz kuchnie w stylu retro – wybierze stylowy kosz 🙂

Odpowiednia segregacja odpadów oraz ich recykling pozwalają na:

  • Wykorzystanie tych surowców do produkcji nowych materiałów,
  • Zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska,
  • Zmniejszenie ilości składowanych śmieci
  • Zmniejszenie zużycia naturalnych surowców,
  • Mniejsze zużycie energii.

Segregacja śmieci: papier, szkło, tworzywa sztuczne…. – pojemniki i kolory

Idealną sytuacją jest możliwość skompletowania zestawu składającego się z różnokolorowych koszy o odpowiednim przeznaczeniu – 5 pojemników na papier, szkło, plastik, metal, odpady podlegające biodegradacji oraz odpady mieszane.

PLASTIKPAPIERSZKŁOMETALBIOODPADY
Plastikowe butelki po napojach, plastikowe butelki po środkach czystości, plastikowe pojemniki po żywności, plastikowe torebki i reklamówki, plastikowe zakrętki od butelekGazety i czasopisma, kartonowe i papierowe pudełka, papierowe torby po zakupach, książki, zeszyty w miękkich okładach lub bez okładekButelki po alkoholu, szklane butelki po sokach i napojach, słoiki po napojach i jedzeniu, szklane opakowania po kosmetykachKapsle, drobny złom żelazny i metale kolorowe, puszki po napojach i jedzeniuResztki warzyw i owoców, obierki, fusy po kawie i herbacie, skorupki jajek, kwiaty cięte i doniczkowe, liście, trawa, gałęzie

Kosz do segregacji śmieci i odpadów w domu

Praktycznym i niezwykle często wybieranym w domach rozwiązaniem jest rozdział śmieci na 3 pojemniki lub zakup kosza do segregacji odpadów – w takim przypadku wydzielamy papier, szkło oraz plastik z metalem. Osobno ustawiamy pojemnik do pozostałych odpadów, które nie będą podlegać segregacji. Warto również rozważyć inny układ – zależnie od ilości odpadów danego typu dominujących w naszym gospodarstwie domowym. Możemy np. wydzielić makulaturę, szkło oraz odpady mieszane. Jeśli wiemy, że zużywamy mało plastiku czy papieru, odpady tego typu możemy przechowywać w workach na śmieci. Do resztek jedzenia świetnie sprawdza się kompostownik kuchenny, który jest niewielkiej wielkości i nie zajmuje dużo miejsca w kuchni. Możemy w nim kompostować fusy po kawie, resztki jedzenia, obierki po warzywach i wszystkie bioodpady. Dzięki filtrom węglowym, kompostowniki nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu. kompostownik kuchenny na odpady


Przygotowanie odpadów do wyrzucenia

Ważna pozostaje również kwestia odpowiedniego przygotowania śmieci do wyrzucenia – np. opakowania po jedzeniu warto opłukać pod bieżącą wodą, aby uniknąć rozkładania się pozostałych resztek spożywczych w pojemnikach do segregacji. Podobnie należy upewnić się, że butelki po napojach zostały całkowicie opróżnione. Butelki plastikowe lub metalowe puszki dokładnie zgniatamy, aby zajmowały jak najmniej miejsca. Oddzielamy również plastikowe nakrętki lub np. wieczka od słoików. Warto mieć też na uwadze, że np. zatłuszczony lub silnie zabrudzony papier nie powinien być umieszczany w makulaturze. Jeśli mamy jakieś wątpliwości odnośnie segregacji – zawsze bezpieczniej umieścić śmieci w pojemnikach mieszanych.

kosz do segregacji odpadów


Kosz na śmieci nie musi być schowany w szafce, wybierz elegancki model, który możesz ustawić w łatwo dostępnym miejscu

Mam nadzieje, że wiecie już dlaczego trzeba segregować śmieci. Myślę, że kosz do segregowania śmieci to produkt, który musicie koniecznie kupić. I do dzieła! Dbajmy razem o środowisko.

Ocena: 4.0/5. Oddano 4 głosy.
Please wait...