Rogaliki czy ślimaczki z ciasta francuskiego to idealne przekąski na szybko… Ale czy wiesz, w jaki sposób zrobić domowe ciasto francuskie krok po kroku? Choć cały proces może wydać się dość skomplikowany, to w rzeczywistości nie jest taki trudny. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość! Zobacz porady, jak zawijać ciasto francuskie i jak długo piec, by wyszło idealnie. Poznaj przepis na domowe ciasto francuskie, które możesz zrobić samemu!

Domowe ciasto francuskie – składniki

  • 200 g masła + 50 g masła do rozpuszczenia w rondelku,
  • 100 ml wody.
  • pół łyżeczki soli,
  • 200 g mąki pszennej.
Miarki kuchenne do pieczenia

Miarki to podstawa w kuchni. Dzięki nim precyzyjnie odmierzysz wszystkie składniki!

Ciasto francuskie krok po kroku – przepis podstawowy

Ciasta typu francuskiego wyróżniają się charakterystyczną, warstwową strukturą oraz głęboko maślanym smakiem. Oto wielokrotnie sprawdzony przeze mnie przepis na ciasto francuskie.

Krok 1Wodę z solą mieszamy w szklance do rozpuszczenia. 50 g masła roztapiamy w rondelku. Do miski wsypujemy mąkę pszenną, dodajemy do niej wodę z solą oraz rozpuszczone masło. Zagniatamy za pomocą siekacza do ciasta lub ręcznie, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na ok. 2 godziny.

Siekacz do ciasta


Siekacz przyda Ci się też do ciasta kruchego oraz półkruchego.

Krok 2Pozostałe masło ucieramy drewnianą kulą na gładką masę. Wkładamy pomiędzy folię spożywczą lub papier do pieczenia (Układamy na jednej warstwie i przykrywamy drugą warstwą folii lub pergaminu). Następnie wałkujemy na grubość 2 cm i odkładamy do lodówki.

Krok 3Schłodzone ciasto wyjmujemy z lodówki i wałkujemy na grubość ok. 2 cm. Środek ciasta zostawiamy trochę grubszy niż jego boki. Następnie wkładamy na środek schłodzone w lodówce masło, tak aby po bokach wystawało ciasto. Wystające boki zawijamy i łączymy ze sobą nad masłem, tworząc kopertę.

Krok 4Ciasto z masłem w środku wałkujemy w jedną stronę, aż uzyskamy prostokąt, którego długość będzie 3 x większa niż szerokość.

Rada
Praktycznym trickiem, który ułatwi wałkowanie ciasta francuskiego, jest użycie wałka termicznego wypełnionego zimną wodą i delikatnie schłodzonego w lodówce.
Wałek do ciasta termiczny


Wałek możesz napełnić ciepłą lub zimną wodą, w zależności od tego jakie ciasto wałkujesz!

Krok 5Prostokąt z ciasta składamy na 3 części i wkładamy do lodówki na ok. 2 godziny.

Krok 6Ciasto wyjmujemy z lodówki, obracamy o 90 stopni i ponownie wałkujemy na duży prostokąt. Składamy na 3 równe części i ponownie wkładamy do lodówki na godzinę. Czynność powtarzamy 6 razy, za każdym razem chłodząc ciasto przed 2 godziny.

Ciasto francuskie – pieczenie

Ciasto francuskie najlepiej piec nie dłużej niż 15 minut. Temperatura pieczenia powinna wynosić 190-200 stopni Celsjusza. Czas i temperatura może być różna, w zależności od tego, jakie składniki wykorzystamy do przygotowania przekąsek z ciasta francuskiego.Papier do pieczenia

Wiecie już wszystko, aby przygotować ciasto francuskie. Ciekawa jestem z czym je przygotujecie i jaki jest Wasz pomysł na ciasto francuskie. Podzielcie się ze mną swoimi przepisami!

Ocena: 4.0/5.
Please wait...