Dobry termos na kawę i herbatę to nieodłączny towarzysz w okresie jesienno-zimowym. Termos, który długo trzyma ciepło okaże się idealny do pracy, szkoły, w góry i na spacer. Zatem jaki termos kupić, by okazał się dla nas najlepszy? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy kupnie i wybierz produkt, który spełni swoje zadanie!

Termosy przydają się podczas krótkich spacerów, ale i długich wędrówek. Warto zabierać je ze sobą do pracy i wręczać dzieciom do szkoły. Jaki termos kupić, by jak najlepiej spełniał swoje zadanie? I jaki termos będzie najdłużej trzymał ciepło? Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach zamierzasz go używać. Górskie wędrówki na pewno wymagają innego termosu niż codzienne spacery.

Reklama


Termosy na kawę i herbatę – cena

Cena termosu uzależniona jest od materiału wykonania, pojemności, właściwości termicznych i producenta. Proste termosy wykonane z plastiku możesz kupić już od kilkunastu złotych. Te lepsze mogą kosztować ponad 100 zł. Z kolei termosy stalowe kupisz w przedziale od ok. 20 zł do nawet 200 zł. Designerskie termosy konferencyjne, o sporej pojemności i pochodzące od renomowanym producentów, mogą kosztować blisko 500 zł!

Termos szklany, plastikowy czy metalowy – materiał wykonania

Bardzo ważnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze termosu jest materiał jego wykonania. I nie chodzi tu jedynie o wygląd termosu, ale również o jego wytrzymałość, możliwości termiczne i komfort przenoszenia.

Termos plastikowy ze szklanym wkładem

Termos plastikowy do kawy i herbaty Pickmeup

Termos wykonany z tworzywa sztucznego składa się zazwyczaj z plastikowej obudowy i szklanego wkładu, który wyróżnia się dobrymi właściwościami izolacyjnymi. Ze względu na taki rodzaj wkładu, termosy wykonane z tworzywa sztucznego nie są wcale lekkie. Co więcej, termos z wkładem szklanym nie będzie odporny na upadki i uderzenia. Zaletą takich termosów jest z pewnością ich przystępność cenowa i różnorodność kolorystyczna. Plastikowych termosów szukaj w ofercie marki Tescoma, Bentom i Florina.

Termos metalowy, ze stali nierdzewnej

Termos stalowy do kawy i herbaty Camry Flavu

Dobry termos do kawy i herbaty to taki, który jest odporny na uszkodzenia. Taką wytrzymałość zapewnia mu właśnie stal nierdzewna. Ponadto, jest to materiał odporny na korozję, dlatego kontakt z wodą nie będzie miał żadnego negatywnego wpływu. Termosy wykonane ze stali nierdzewnej, w przeciwieństwie do tych plastikowych, nie wymagają szklanej wkładki, dlatego też będą od nich lżejsze. Są wygodniejsze w przenoszeniu, ale metal ma nieco gorsze właściwości izolacyjne niż szkło. Wewnętrzne ścianki niektórych termosów metalowych pokryte są dodatkowo warstwą srebra, która działa antybakteryjnie. Prostych termosów stalowych szukaj w ofercie Florina i Ambition.

Dodatkowa warstwa antypoślizgowa

Obudowa niektórych termosów pokrywana jest gumową lub silikonową warstwą materiału o antypoślizgowych właściwościach. Dzięki temu, nawet stalowy termos z gorącym napojem nie wyślizgnie się z naszej dłoni. Antypoślizgowa warstwa przyda się sportowcom i miłośnikom górskich wycieczek.

Pojemność – duży czy mały termos na napoje?

Bardzo duży wpływ na decyzję zakupową ma pojemność termosu. Najmniejsze termosy mogą mieć nawet 0,3 l pojemności, a te największe ok. 1,8 l. Jednak najchętniej wybierane termosy to te o pojemności 0,5-1 l. W większych pojemnościach występują termosy konferencyjne.

Dobór odpowiedniej pojemności uzależniony jest oczywiście od naszych oczekiwań. Na zwykły spacer wystarczy nam mały termos do kawy i herbaty, do pracy lepiej zabrać ten o średniej pojemności, a na dłuższych wyprawach sprawdzi się duży termos. Pomyśl, jaki termos zmieści się do torby czy plecaka.

Pamiętaj jednak, że najlepsze właściwości izolacyjne ma całkowicie napełniony termos. Nie warto zatem wybierać produktów o większej pojemności, jeśli będziesz napełniać je jedynie w połowie.

Budowa termosu – korek i nakrętka

Korek i nakrętka termosu wydają się z pozoru nieistotne, a w rzeczywistości mają niemałe znaczenie. Decydują o szczelności termosu, a co za tym idzie – chronią przed przeciekaniem i utratą temperatury.

Budowa termosu - korek i nakrętka

Termos może być wyposażony w korek:

 • manualny – tradycyjny korek odkręcany. Odkręcanie przyczynia się do większych strat ciepła, ale mechanizm jest raczej trwały.
 • automatyczny – nowoczesny korek, który otwiera się po naciśnięciu. Nie wymaga odkręcania, co przekłada się na mniejsze starty ciepła. Istnieje jednak ryzyko, że automatyczny korek może się z czasem wyrobić, a termos zacząć przeciekać. Taki korek jest również trudniejszy w czyszczeniu.
 • Niektóre termosy z automatycznym korkiem, wyposażone są dodatkowo w zapasowy korek manualny.

Uwagę należy zwrócić także na uszczelki, które zapobiegają przeciekaniu wlanego do termosu płynu.  Dobry termos może być uszczelniony nawet trzema uszczelkami! 

Nakrętka to nie tylko dodatkowe zabezpieczenie termosu, ale również naczynie. Po odkręceniu pełni bowiem funkcję kubka. Powinna być szczelna, a jednocześnie łatwa do odkręcenia. Na pewno nie może się nagrzewać, by nie poparzyć naszych dłoni. Niektóre termosy posiadają dodatkowy kubek, umieszczony pod nakrętką, dzięki czemu możemy podzielić się kawą czy herbatą z inną osobą.

Termos długo trzymający ciepło, czyli jaki?

Utrzymywanie ciepła to w zasadzie podstawowa funkcja termosu do kawy i herbaty. Dzięki temu w dowolnym momencie, szczególnie podczas mrozów, możemy napić się gorącego napoju. Jak długo termos trzyma ciepło? Producenci zazwyczaj podają górną granicę, czyli do maksymalnie ilu godzin termos będzie utrzymywał temperaturę płynu. Czas uzależniony jest od warunków użytkowania, temperatury otoczenia, szczelności nakrętki i ogólnej jakość wykonania.

 • Dobrej jakości produkty to termosy długo utrzymujące ciepło płynów – nawet do 20 godzin.
 • Tanie termosy, niższej jakości, tracą ciepło napoju już po ok. 6 godzinach.
 • Co ciekawe, termosy lepiej radzą sobie z utrzymaniem zimna niż ciepła – utrzymują zimno 2-3 razy dłużej!

Dodatkowe elementy termosu

Budowa termosu nie musi ograniczać się jedynie do pojemnika na płyn, korka i nakrętki. Niektóre produkty posiadają dodatkowe elementy, które sprawiają, że użytkowanie termosu jest naprawdę komfortowe! W jakie dodatki mogą być wyposażone dobrej jakości termosy na kawę i herbatę?

 • Podwójna (dodatkowa) komora, dzięki której możesz w jednym termosie przenosić dwa rodzaje napojów. Oczywiście takie rozwiązanie zmniejsza pojemność danych komór, ale umożliwia przenoszenia gorącej kawy i herbaty w jednym termosie.
 • Dodatkowa nakrętka, czyli kubek – dodatkowy kubek umieszczony pod nakrętką umożliwia podzielenie się napojem z inną osobą.
 • Termosy z pompką – to dodatek, w który wyposażone są termosy konferencyjne na kawę. Pompka umożliwia dozowanie napoju do filiżanki czy kubka.
 • Rączka, uchwyt, pasek – ułatwiają przenoszenie termosu i zapobiegają wyślizgnięciu się go z dłoni. W uchwyt często wyposażone są nakrętki, które po odkręceniu pełnią funkcję kubka z uchem.
 • Termos z termometrem – w termometr najczęściej wyposażone są termosy konferencyjne. Taki dodatek informuje o temperaturze znajdującego się wewnątrz płynu.
Termos konferencyjny z termometrem Florina Pastel


Termos konferencyjny z termometrem.

Termos – jaki wybrać w góry, a jaki na spacer?

Jaki termos wybrać w góry, a jaki na zwykły spacer? Zanim wybierzesz odpowiedni produkt, pomyśl o jego przeznaczeniu. W jakich warunkach zamierzasz używać termos? Podczas górskich wycieczek, wyprawy rowerowej, w pracy czy na zwykłym spacerze? Ma być to termos dla osoby dorosłej czy dla dziecka?

Przeznaczenie termosuJaki termos kupić?
Termos na spacer i do pracyO mniejszej pojemności, wykonany z tworzywa sztucznego lub stalowy. Wystarczą te ze średniej półki cenowej.
Termos turystyczny na dłuższe wyprawyPojemny, a jednocześnie lekki. Najlepszy będzie ten wykonany ze stali nierdzewnej, szczelny, z uchwytem lub paskiem. Lepiej zainwestować w termosy z wyższej półki cenowej.
Termos na zimęTermos dobrze utrzymujący ciepło, odporny na niskie temperatury. Warto zaopatrzyć się w dodatkowy pokrowiec izolowany pianką, do którego wkłada się termos.
Termos na latoTermosy lepiej utrzymują zimno niż ciepło, dlatego jeśli zamierzasz wlewać do niego chłodne napoje, nie ma potrzeby inwestować w drogie produkty. Nawet te niższej jakości poradzą sobie z tym zadaniem.
Termos dla dzieckaWykonany z lekkiego materiału. Najlepiej sprawdzi się kolorowy termos ze stali nierdzewnej, zdobiony różnymi nadrukami, o małej pojemności.
Termos na konferencję Termos w formie dzbanka, o większej pojemności, ze stali nierdzewnej lub plastiku. Najlepiej z pompką lub z dzióbkiem, który umożliwia dozowanie kawy do filiżanki.

Rodzaje termosów – jaki kupić?

Prosty termos z tworzywa sztucznego

Termosy wykonane z tworzywa sztucznego to termosy z plastikową obudową i ze szklanym wkładem. Nakrętka (z uchem lub bez) pełni rolę kubka. Plastik jest stosunkowo lekki, ale szklany wkład dodaje ciężaru. Prosty termos sprawdzi się na krótkich spacerach lub w drodze do pracy. Plastikowy termos nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem na górskie wędrówki, gdzie przyda się raczej produkt wykonany z wytrzymałej stali.

Klasyczny termos ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna to materiał odporny na uszkodzenia i korozję. Termos stalowy będzie zatem produktem wytrzymałym, który bez obaw możesz zabrać na dłuższe wyprawy. Ponadto, stalowe termosy są lżejsze od tych ze szklanym wkładem, dlatego też będą wygodniejsze w przenoszeniu i nie będą utrudniać pokonywania kolejnych kilometrów. Termosy ze stali nierdzewnej mogą być wyposażone w stalową lub plastikową nakrętkę. Najczęściej występują w klasycznym, metalicznym kolorze. Niektóre modele wyposażone są w pasek ułatwiający ich przenoszenie.

Stalowe termosy we wzory

Termos oprócz swoich oczywistych właściwości utrzymujących ciepło napoju, może bardzo ładnie się prezentować. Wzorzysty termos warto nosić ze sobą do pracy lub do szkoły – ustawiony na naszym biurku z pewnością będzie cieszył oko. Na rynku dostępne są kolorowe stalowe termosy w retro grochy, urocze misie lub inne wzory. Designerski termos może przypominać nawet butelkę! Jeśli interesują Cię takie oryginalne produkty, zwróć uwagę na termosy marki Florina.

Dobry termos górski

Jaki wybrać termos w góry, pod namiot i na dłuższe wycieczki? Najlepiej postawić na dobry termos turystyczny, czyli taki wykonany ze stali nierdzewnej. Powinien być solidny i pojemny, ale również lekki. Musi być szczelny i długo utrzymywać ciepło. Najlepiej, by miał pasek ułatwiający przenoszenie. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe elementy umożliwiające parzenie kawy poza domem. Wysokiej jakości termos górski znajdziesz w ofercie Stanley i Black Blum.

Termosy dla dzieci

Warto zadbać o to, by nasza pociecha miała pod ręką jakiś ciepły napój, gdy wybiera się do szkoły lub na spacer. By zachęcić dziecko do korzystania z termosu, warto podarować mu termos z nadrukiem ulubionego bajkowego bohatera – disneyowskich aut, księżniczki, rybki Dory, bałwanka Olafa i innych. Termosy dla dzieci najczęściej wykonane są ze stali nierdzewnej, która jest lżejsza od szklanych wkładów. Ciekawe termosy, idealne dla naszych pociech, znajdziemy w ofercie Dajar.

Termos-dzbanek, czyli termos konferencyjny

Dzbanek pełniący funkcję termosu? A czemu nie! Termos-dzbanek przydaje się szczególnie na konferencjach do serwowania kawy i herbaty. Takie termosy mają znacznie większą pojemność, nawet do 3 litrów i wyposażone są w dzióbek lub pompkę, która ułatwia nalewanie napoju do filiżanki. Wykonywane są zarówno z tworzywa sztucznego, jak i stali nierdzewnej. Najczęściej jednokolorowe, ale mogą być także zdobione delikatnymi wzorami. Niektóre termosy wyposażone są nawet w termometr, informujący o wysokości temperatury wlanego do środka napoju.


Wybór termosu uzależniony jest od warunków, w których zamierzamy go używać. Najważniejsze, by termos był szczelny, wytrzymały i jak najdłużej utrzymywał temperaturę napoju. Mniejszy lub większy, okaże się idealnym towarzyszem w czasie jesienno-zimowym!

A jeśli wolisz kubek termiczny, który świetnie sprawdza się w “miejskich” warunkach, sprawdź koniecznie jak wybrać ten najlepszy: Dobry kubek termiczny do kawy i herbaty – jaki wybrać?

Ocena: 3.3/5.
Please wait...