Pizza to włoskie danie znane i uwielbiane przez wszystkich! Każdy miłośnik tego przysmaku powinien wiedzieć jak zrobić dobre ciasto na pizzę, które jest jej prawdziwą podstawą. Może być cienkie i chrupiące lub grube i puszyste. Dowiedz się jak wyrobić ciasto do pizzy, a także właściwie je rozwałkować i wypiec.

Uwielbiam pizzę! Zarówno taką na grubym cieście zamawianą prosto do domu, jak i na cienkim spodzie serwowaną we włoskiej pizzerii. Koniecznie z ciągnącym się serem, mięsno-warzywnymi dodatkami i intensywnym sosem pomidorowym. Jako miłośnik pizzy w końcu zdecydowałem się na przyrządzenie jej we własnej kuchni. Dobór odpowiednich dodatków to pikuś, prawdziwą sztuką jest przyrządzenie odpowiedniego ciasta.

Reklama

Ciasto na pizze cienkie czy grube – jakie wybrać?

Grubość ciasta to kwestia, która dzieli fanów włoskiego przysmaku. Ludzie dzielą się na tych, którzy lubią grube i syte ciasto na pizzę oraz na tych, którzy preferują cienką i kruchą wersję. Zanim zabierzesz się za przygotowanie ulubionego spodu, warto wiedzieć, że za strukturę i grubość ciasta odpowiada nie tylko stopień rozwałkowania, ale również proporcje poszczególnych składników:

  • Typ mąki. Jeżeli wybierzesz mąkę z dużą ilością glutenu, typ 720, 650 lub 550, ciasto będzie kruche i cienkie. Natomiast mąka o niskim typie spowoduje, że pizza wyrośnie lekka i puszysta. Niezależnie od tego, jaką mąkę wybierzesz, pamiętaj aby ją przesiać przed wyrabianiem ciasta. Z pomocą przychodzą przesiewacze do mąki, które sprawiają, że przesiewany produkt nabiera powietrza i ciasto staje się w ten sposób lżejsze i pulchniejsze. Ale mąka to nie wszystko!
  • Cukier i sól. Nie bez znaczenia pozostają również cukier i sól. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu grubszego ciasta, dodaj więcej cukru niż soli – łyżka cukru na szczyptę soli. A jeżeli wolisz chrupkie ciasto – dodaj łyżeczkę cukru i łyżeczkę soli.
  • Oliwa. To kolejny ważny produkt, który dodaje ciastu wilgotności i chrupkości. Używaj jej zatem więcej, gdy poszukujesz sposobu na zrobienie cienkiego ciasta do pizzy.
Przesiewacz do mąki


Praktyczny przesiewacz do mąki nadaje się też do innych sypkich produktów.

Jakie wybrać drożdże świeże czy instant? A może bez?

Mąka, cukier, sól i oliwa – są! Czego jeszcze brakuje? Drożdży! To dzięki nim ciasto na pizzę tak dobrze wyrasta. Ich dodatek jest bardzo istotny, dlatego warto wiedzieć jak zrobić ciasto drożdżowe na różnego typy pizze. W sklepach dostaniemy drożdże świeże w kostce i suche w saszetce. I znowu pojawia się dylemat… Które lepsze

  • Drożdże świeże – należy przechowywać je w lodówce. Ciasto wyrasta na nich znacznie szybciej niż na drożdżach suchych, musisz jednak przygotować zaczyn.
  • Drożdże suche – jedna łyżeczka drożdży suchych to 4 gramy. Dodawaj ich zawsze 2x mniej niż drożdży świeżych. Nie musisz robić żadnego zaczynu. Świetnie nadają się do przygotowania pizzy bez wyrastania, kiedy masz na to mniej czasu.

Zawsze używam drożdży, by ciasto dobrze wyrosło. Im go więcej, tym lepiej dla mnie! Ale są i tacy, którzy decydują się nie dodawać drożdży w ogóle! Bo nie mają czasu na wyrastanie, bo drożdże nie służą ich zdrowiu, bo chcą spróbować czegoś innego. Zatem jak zrobić ciasto na nasze pizze bez drożdży? Po prostu ich nie dodawać. Ciasto wyrobisz z dodatku mąki, letniej wody, oliwy, szczypty soli i wybranych ziół prowansalskich. W odpowiednich proporcjach rzecz jasna.

Jak dobrze wyrobić ciasto na pizze?

Po podjęciu ważnej decyzji: z drożdżami czy bez, nadchodzi czas na wyrabianie ciasta na pizzę. Takie ciasto powinieneś wyrabiać dość długo. Ja robię to ręcznie, stopniowo dosypując mąki, ale możesz wybrać łatwiejszy sposób i wyrobić je w malakserze. Jeżeli ciasto po naciśnięciu “odskakuje” do pierwotnej formy, jest gładkie i sprężyste, to wiem, że dobrze poradziłem sobie z zadaniem. Natomiast jeśli jest zbyt twarde, klei się lub kurczy podczas wałkowania, odstawiam je przykryte folią na kilkanaście minut na bok. Musi jeszcze wyrosnąć.

Miska na ciasto do pizzy


Idealne ciasto na pizzę wymaga leżakowania!

Ile czasu rośnie ciasto na pizze?

Dokładnie wyrobione ciasto musi wyrosnąć, a potrzebuje do tego temperatury ok. 25-26 °C. Przykrywam je ręcznikiem kuchennym lub folią spożywczą, co zabezpieczy je przed utratą wilgotności. Możesz dodatkowo położyć ciasto blisko kaloryfera lub innego źródła ciepła – tam będzie mu najlepiej. Jak długo ma wyrastać ciasto na pizzę? Nie mogę dać Ci jednoznacznej odpowiedzi, bo nie ma na to określonego czasu. Jak to się mówi: na oko! Ciasto na pizzę może wyrastać od 1,5 do kilku godzin. Musi po prostu podwoić swoją objętość. A wiesz, że może urosnąć nawet w lodówce? Zajmie mu to znacznie więcej czasu, bo całą noc, dlatego możesz przygotować ciasto wieczorem, a rano zabrać się za dalsze przygotowywanie domowej pizzy.

Jak rozwałkować ciasto na domowe pizze?

Zanim chwycisz wałek w dłoń, zastanów się jak dużą pizzę chcesz przygotować. Jaki ma przybrać kształt i jakiej grubości ma być jej spód? Średnica średniej pizzy to ok. 30 cm, a grubość ciasta to jak wiadomo kwestia sporna. Pamiętaj, że surowe ciasto wypiekane w piekarniku jeszcze podrośnie. Aby ciasto dobrze się wałkowało niezbędny jest:

  • porządny wałek do ciasta
  • wygodna powierzchnia do wałkowania
  • dobrze wyrobione ciasto

Przy wałkowaniu korzystam z maty silikonowej, dzięki której ciasto nie przywiera do podłoża. Co jakiś czas posypuję matę mąką. Niektóre z nich posiadają specjalną podziałkę, dzięki której bez problemu nadasz ciastu odpowiednią wielkość. Silikonowa mata ma jeszcze jedną istotną zaletę, która stawia ją nad klasyczną stolnicą: można ją zwinąć w rulonik i przechowywać w dowolnym miejscu. Odpowiednio rozwałkowane ciasto przekładam na wybraną formę do pieczenia.

Jak zrobić prawdziwie włoski spód do pizzy w piekarniku?

Po połączeniu odpowiednich składników, wyrobieniu ciasta, jego wyrośnięciu i rozwałkowaniu na pożądaną grubość, powinno pójść już z górki. Jeszcze tylko dodatek ulubionych składników: dobrego gatunku sera, szynki, świeżych pomidorów, pieczarek, kukurydzy, pasków papryki i czego jeszcze dusza zapragnie. Pizza jest gotowa, by wypiekać się w piekarniku. Ciasto piekę na specjalnych kamieniach do pizzy, które wyposażone są w wygodne uchwyty, ułatwiające wkładanie i wyjmowanie dania z piekarnika. Takie kamienie służą też jako podstawa do serwowania dania – świetnie prezentują się na stole.

Kamień do pieczenia pizzy


Kamień do pizzy może służyć jako podstawa do serwowania dania gościom.

Dobrym rozwiązaniem są także blachy do pizzy, które wystarczy odpowiednio natłuścić, by ciasto nie przywierało do blaszki. Pizza powinna równomiernie przypiekać się na całej powierzchni, by spód był chrupiący na zewnątrz, ale i wypieczony w środku. W zależności od przepisu, ciasto piecze się kilkanaście minut w temperaturze ok. 200°C. Gdy kuchnię zacznie wypełniać intensywny zapach boskiego dania, to wiedz, że już niedługo będzie gotowe! Odpowiednio wypieczone ciasto z dodatkami ostrożnie wyjmuję z piecyka i przekładam na siatkę do pizzy. Specjalne otworki w siatce sprawiają, że woda odparowuje ze spodu ciasta, które staje się takie, jak z włoskiej pizzerii. Czas rozpocząć ucztę!

Piękna, pachnąca, ciepła i chrupiąca. W końcu jest! Moja ulubiona pizza! To zawsze dobry pomysł na proste, ale smaczne danie dla paczki znajomych. Dlatego, gdy spotykamy się w większym gronie, przygotowuję domową pizzę: wyrabiam ciasto, wypiekam, lekko studzę i serwuję na stół. Drewniane deski do pizzy idealnie się do tego nadają. Wykorzystuję je również przy podawaniu innych przekąsek – klasycznych koreczków czy włoskich serów i wędlin. Odkąd dowiedziałem się w jaki sposób zrobić dobre ciasto do pizzy, ciągle wypiekam różne wersje tego dania. Za każdym razem inne, ale tak samo smaczne. Mniam.

Czy ciasto na włoskie pizze można mrozić?

A co, jeśli przygotuję zbyt dużo ciasta? Drożdże potrafią wykonać kawał dobrej roboty i nagle okazuje się, że przygotowane ciasto nie mieści się na blaszce. Żal wyrzucać, a bez sensu wypiekać dodatkową pizzę. W takiej sytuacji po prostu je mrożę – jeszcze surowe lub wypieczone w formie gotowego spodu, na który wystarczy nałożyć dodatki. Pamiętaj, że surowe ciasto podczas rozmrażania będzie zwiększało jeszcze swoją objętość! Najlepiej przechowywać je w zamrażalniku do 3 miesięcy.

Wiesz już jak się robi ciasto na różne pizze, dlatego czas byś przyrządził swoją domową wersję! Znajdź przepis, który najlepiej spełnia Twoje oczekiwania i zabierz się za wyrabianie, przygotowanie do wyrastania, wałkowanie i wypiekanie ciasta do pizzy. A później już tylko zajadaj się pysznym daniem z wieloma dodatkami i ulubionym sosem w towarzystwie bliskich osób.

I tak z ciekawości… W której jesteś drużynie? Grube czy cienkie ciasto do pizzy? 🙂

Ocena: 3.9/5.
Please wait...