Największych trudności podczas prasowaniu firanek przysparza ich duża powierzchnia, a także to, że często zsuwają się z deski i lądują z nowymi zagnieceniami na podłodze. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak prasować firanki, aby nadać im gładką powierzchnię i jednocześnie nie spędzić na tej czynności połowy dnia – podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak prasować firanki?

Do wyprasowania firanek przyda Ci się odpowiednie żelazko z funkcją spryskiwacza i generatora pary. Profesjonalne urządzenie w dużym stopniu poprawi Twój komfort pracy oraz zapewni lepsze efekty w krótszym czasie. Warto w tym miejscu zwrócić szczególną uwagę na żelazka pozwalające na wygodne i szybkie prasowanie w pionie. Świetne rozwiązania do prasowania firanek, zasłon i nie tylko oferuje marka Russell Hobbs.

Reklama

Warto ułatwić sobie prasowanie firanek już na etapie ich prania, wkładając je do pralki poskładane w kostkę. Możesz również zastosować do tego specjalne worki do prania przeznaczone do pralki. Pamiętaj także, aby wybrać jak najniższe obroty wirowania.

  1. Zanim rozpoczniesz prasowanie, sprawdź, z jakiego włókna wykonano Twoją firankę – od tego będzie zależeć sposób jej prasowania.
  • Firanki z bawełny powinno prasować się w temperaturze ok. 110 stopni Celsjusza – najlepiej na lewej stronie i przez ściereczkę. W ten sposób unikniesz efektu wyświecenia.
  • Firanki z lnu zacznij prasować, gdy materiał jest jeszcze delikatnie wilgotny. Jeśli firanka zdążyła wyschnąć – sięgnij po spryskiwacz. Przy prasowaniu firanek z lnu ustaw również najwyższą temperaturę żelazka.
  • Firanki z poliestru przeważnie nie wymagają prasowania. Wystarczy, że wypierzesz je w wyżej wskazany sposób i po praniu rozwiesisz w pionie do wyschnięcia.
  1. Przygotuj swoje żelazko i potrzebne akcesoria (ściereczki oraz spryskiwacz do zwilżenia tkaniny), uzupełnij wodę oraz podnieś na maksymalną wysokość deskę do prasowania.
  2. Podczas prasowania firanek możesz wspomóc się, ustawiając za deską do prasowania kilka krzeseł, na których będziesz rozwieszać już wyprasowane fragmenty. W ten sposób ograniczysz ryzyko zabrudzenia i ponownego zagniecenia tkaniny. Niedogodność ta nie zachodzi, gdy prasujesz firanki w pionie.

Jak prasować firanki z woalu?

Firanki z woalu, podobnie jak tiule, satyny i organtyny, to materiały wyjątkowo delikatne, które nie lubią wysokich temperatur. Kontakt ze zbyt rozgrzanym urządzeniem grozi nie tylko ryzykiem uszkodzenia, ale także nadtopienia włókna. To skutkuje nieodwracalnym uzyskaniem przez tkaninę błyszczącej powierzchni. Firanki z woalu oraz innych delikatnych tkanin najlepiej prasować przy pomocy urządzenia z generatorem pary, takiego jak żelazka Russell Hobbs , przez ściereczkę lub bawełnianą chusteczkę, w jak najniższych temperaturach.

Ocena: 5.0/5. Oddano 1 głos.
Please wait...