Plisowana spódnica, podobnie jak spodnie w kant, to jedne z ubrań, które prezentują się bardzo elegancko. Każdy, kto posiada je w swojej garderobie, wie jednak, że uzyskanie spektakularnego efektu musi zostać poprzedzone prasowaniem. Na całe szczęście znamy odpowiedź na to, jak prasować plisowaną spódnicę oraz jak prasować spodnie w kant!

Jak prasować plisowaną spódnicę?

 1. Plisowaną spódnicę najlepiej prasować, gdy będzie jeszcze wilgotna. Uwaga!Użycie spryskiwacza może doprowadzić do powstania nieestetycznych plam i zacieków. Lepiej nie pozwolić spódnicy całkowicie wyschnąć.
 1. Zwróć uwagę na tkaninę, z jakiej wykonano Twoją spódnicę. Materiał sztuczny bądź jedwab prasuj na lewej stronie. Na prawej stronie możesz natomiast prasować dzianinę, wykorzystując do tego głównie parę.
 2. Starannie rozłóż spódnicę na desce do prasowania, maksymalnie rozdzielając plisy oraz układając je do siebie równolegle.
 3. Jeśli obawiasz się, że rozprasujesz plisy, wykorzystaj do pomocy… biurowe spinacze! Metalowe, bez plastikowych elementów, odpowiadające szerokości plis. Zepnij nimi na dole każdą z zakładek oraz miejsca, w których plisy się rozpoczynają.
 4. Zawsze prasuj plisy z góry do dołu.
 5. Po prasowaniu rozwieś spódnicę na wieszaku i zdejmij wszystkie spinacze.

Do prasowania plisowanej spódnicy możesz wykorzystać ponadto metodę prasowania w pionie. Wymaga ona jednak specjalnego żelazka, m.in. z oferty Russell Hobbs, wyposażonego w tę funkcję. Prasowanie w pionie ma wiele korzyści – pozwala zaoszczędzić czas, jest również bezpieczne dla tkanin i wygodne.

Reklama

Podczas prasowania bawełnianych spodni w kant żelazko powinno mieć temperaturę ok. 150-180 stopni Celsjusza. Możesz użyć także bawełnianej ściereczki. Jeśli chcesz wyprasować w kant spodnie z lnu, rozgrzej żelazko do temperatury ok. 220 stopni Celsjusza. Inaczej należy zachować się natomiast przy spodniach z jedwabiu. Ustaw jak najniższą temperaturę i prasuj je kiedy tkanina jest jeszcze delikatnie wilgotna.

Jak prasować spodnie w kant?

 1. Prasowanie spodni w kant zacznij od kieszeni. Spodnie powinny znajdować się na lewej stronie, a kieszenie powinny być rozłożona na płasko.
 2. Na lewej stronie wyprasuj również rozporek i przeszycia na obu nogawkach.
 3. Przewróć spodnie na prawą stronę i naciągnij je na deskę, tak, aby móc rozprasować pas, stopniowo obracając go wokoło deski. Wąska część deski powinna znajdować się wewnątrz spodni, a nogawki powinny swobodnie opadać nad podłogę.
 4. Następnie ułóż spodnie wzdłuż deski. Szwy powinny znaleźć się idealnie na środku nogawek.
 5. Podnieś jedną nogawkę, jednocześnie rozprasowując drugą. Przesuwaj żelazko od dolnej krawędzi aż do góry, w stronę krocza.
 6. Obróć nogawkę na drugą stronę i wyprasuj jej zewnętrzną część. Trzymaj żelazko jak najbliżej zgięcia materiału, jednak unikaj jego bezpośredniego kontaktu z krawędzią.
 7. Powtórz czynność, zmieniając nogawkę.
 8. Do utrwalenia kantów konieczne jest zastosowanie silnego wyrzutu pary, który zapewnią m.in. żelazka Russell Hobbs.
No votes yet.
Please wait...