Szparagi łączą wyjątkowe walory smakowe i bogactwo wartości odżywczych. Ale jak ugotować szparagi białe i zielone, aby zachować ich naturalne właściwości? Na parze, w zwykłym garnku czy na patelni? Jak obierać, jak długo gotować i z czym podawać szparagi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie poniżej!

Warto wykorzystać sezon na szparagi i zajadać jak najwięcej tych bogatych w składniki odżywcze przysmaków. Ale, by delektować się ich wyjątkowym smakiem, trzeba je odpowiednio przyrządzić. Gotowanie zarówno zielonych, jak i białych szparagów nie należy do najtrudniejszych, jednak warto trzymać się pewnych zasad, dzięki którym szparagi będą odpowiednio miękkie i nie będą gorzkie. Warto też zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria, które ułatwią przygotowanie szparagów – ich przechowywanie, obieranie i gotowanie w pionowej pozycji. Przygotowałam dla Ciebie mały poradnik, z którego dowiesz się, jak prawidłowo ugotować szparagi – zarówno zielone, jak i białe.

Reklama

Jak wybrać szparagi – białe czy zielone?

Na lokalnych targowiskach i w sklepach najczęściej znajdziesz białe lub zielone szparagi. Co ciekawe, są to pędy takiego samego gatunku, a ich odmienny kolor to wynik innej metody uprawy. Białe szparagi rosną pod ziemią i nie mają kontaktu ze słońcem, dlatego też nie produkują żadnego barwnika. Inaczej niż te zielone, które wyrastają ponad powierzchnię ziemi, a dzięki promieniom słońca wytarzają zielony barwnik. Zielone szparagi to dość cienkie pędy, ale bardzo wyraziste w smaku. Z kolei szparagi białe są nieco grubsze i twardsze, ale za to delikatne w smaku.

Jak wybrać odpowiednie szparagi do gotowania? Kupując pędy na lokalnym targu, warzywniaku czy w sklepie spożywczym, zwróć uwagę na pewne ich cechy. Świeże szparagi będą jędrne i sprężyste, ich główki domknięte, a końce lekko wilgotne.

Jak przygotować szparagi przed gotowaniem?

Zanim wrzucisz do garnka zakupione szparagi, musisz je odpowiednio przygotować. I nie chodzi jedynie o dokładne umycie pędów. Ważną kwestią jest obieranie i odcinanie końcówek. Zacznij od odkrojenia lub odłamania twardych końców szparagów. Pamiętaj, że niezależnie od koloru, im szparagi młodsze, tym odcięta końcówka powinna być krótsza. Kolejny krok to obieranie szparagów, ale tutaj duże znaczenie odgrywa kolor pędów:

 • Jak obierać zielone szparagi? Wcale! Zielonych szparagów nie musisz obierać, ponieważ są cieńsze i delikatniejsze od białych. Niektórzy po odkrojeniu zdrewniałych końcówek, obierają jedynie 2-3 centymetry od końca.
 • Jak obrać białe szparagi? Białe szparagi są znacznie twardsze i włókniste, dlatego powinieneś obrać je bardzo dokładnie. W przeciwnym razie, możesz pozostawić włókna, które utrudnią jedzenie ugotowanych już przekąsek. Uwaga – nie obieraj główek! Niezawodna okaże się profesjonalnaobieraczka do szparagów. Nie warto męczyć się z nożem. Ponadto skrobak umożliwia zachowanie równego i prostego kształtu warzyw, dzięki czemu ładnie prezentują się one na talerzu. Może być wykonany ze stali nierdzewnej lub po części z tworzywa sztucznego.

Obierak do szparagów Kuchenprofi

Najlepiej wybierz podwójną obieraczkę do szparagów, czyli taką w formie szczypiec. Taki skrobak pozwoli utrzymać pęd w stabilnej pozycji podczas obierania

Gotowanie szparagów w garnku

Po odcięciu twardych końcówek i ewentualnym obraniu pędów, przychodzi czas na ich ugotowanie! Szparagi najlepiej umieścić w długim i wąskim garnku do szparagów, ponieważ umożliwia on gotowanie pędów w pionie. Dodatkowo, aby utrzymać pędy w odpowiedniej pozycji, warto zaopatrzyć się w silikonowe sznurki do związywania szparagów w pęczki, dzięki czemu pędy nie przesuwają się w czasie gotowania. Nie ma potrzeby krojenia ich na mniejsze kawałki. Szparagi gotuj w całości – tak aby ich główki wystawały ponad poziom wody.

W przypadku użytkowania tradycyjnych garnków nie zawsze jest to łatwe zadanie. Prawidłowe ugotowanie szparagów gwarantują specjalne naczynia – wcześniej wspomniane już wysokie garnki z dużym sitem. Dlaczego warto wybrać wysoki i wąski garnek do szparagów?

 • Dobry garnek do szparagów pozwala ugotować białe i zielone szparagi szybko i z zachowaniem ich kształtu.
 • Umieszczone w nim sito umożliwia również wygodne odcedzenie wody z ugotowanych warzyw i bezpiecznie wyjęcie ich z naczynia.
 • Garnki do szparagów są najczęściej wykonane z odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej, ale znajdą się także naczynia emaliowane, zdobione nadrukiem szparagów na zewnętrznej powierzchni.
 • Taki garnek na pewno nie będzie stał nieużytkowany w kuchni, ponieważ poza sezonem na szparagi, możesz wykorzystywać go do przyrządzania innych potraw – gotowania różnych warzyw czy długiego makaronu spaghetti.

Jak ugotować zielone i białe szparagi w wodzie?

Jak gotować zielone lub białe szparagi w specjalnym garnku? Wystarczy kilka prostych kroków:

 • Wlej odpowiednią ilość zimnej wody (2-3 cm na dno lub do poziomu obranej skórki) do garnka i zagotuj.
 • Dodaj 1 łyżeczkę cukru i odrobinę soli (sól tylko do zielonych szparagów), by podkreślić smak.
 • Możesz dodać parę kropel soku z cytryny dla zachowania koloru pędów.
 • Związane szparagi umieść pionowo na sitku – ich główki powinny wystawać ponad poziom wody.
 • Gotuj pod przykryciem na średnim ogniu.
 • Dzięki unoszącej się ku górze parze, nawet główki szparagów zaczną mięknąć.
 • Po ugotowaniu dokładnie odsącz z wody.

Garnek do gotowania szparagów stalowy WMF

Pamiętaj, by szparagi zawsze gotować pod przykryciem i na średnim ogniu. Po ugotowaniu szparagi powinny pozostać sprężyste. Zielone szparagi, dopiero co wyjęte z garnka, wrzuć na chwilę do lodowatej wody (z kostkami lodu), dzięki czemu pędy zachowają piękny zielony kolor.

UWAGA! Zielone szparagi możesz posolić, ale tych białych już nie. Do gotującej się wody możesz dodać także cukier, sok z cytryny lub pomarańczy, a nawet mleko!

Jak gotować szparagi na parze?

Szparagi możesz ugotować nie tylko w garnku i w wodzie, ale również na parze. W taki sposób zachowają większość swoich odżywczych składników, które w przypadku tradycyjnego gotowania, pozostają w wodzie, w której gotowały się szparagi. Para nie wypłukuje z pędów ani witamin i minerałów, ani smaku i aromatu. Do gotowania możesz wykorzystać specjalny garnek do gotowania na parze albo sitko, które umieszcza się na zwykłym garnku.

 • Nalej niewielką ilość wody do dolnej części garnka.
 • Umieść szparagi w górnej części garnka do gotowania na parze lub na specjalnej nakładce do parowania.
 • Przykryj garnek pokrywką.
 • Gotuj szparagi 5-10 minut, sprawdzając ich twardość za pomocą patyczka.

Zestaw do gotowania na parze Lekue

Jak gotować białe i zielone szparagi, żeby nie były gorzkie?

Najlepsze szparagi to takie, które po ugotowaniu są odpowiednio miękkie, ale nie tracą swojej sprężystości. Szparagi zielone będą wyraziste w smaku, a te białe nieco delikatniejsze. Żadne jednak nie mogą być gorzkie! Jak je gotować, by tego uniknąć?

 • By białe szparagi nie były gorzkie, musisz je dokładnie obrać przed gotowaniem. Przy zielonych nie ma tego problemu.
 • Zarówno w przypadku białych, jak i zielonych szparagów, pamiętaj o usunięciu zdrewniałych końcówek.
 • Wodę do gotowania zielonych szparagów możesz posolić, ale tę do białych już nie.
 • Do wody dodaj łyżeczkę cukru, co pozwoli pozbyć się nieprzyjemnej goryczki.
 • Do wody możesz dodać również masło, sok z cytryny lub z pomarańczy, a nawet trochę mleka.
 • Kontroluj stopień ugotowania szparagów, by nie stały się zbyt miękkie – mają pozostać sprężyste.

Jak długo gotować szparagi zielone, a ile białe?

Zastanawiasz się, ile czasu gotować zielone i białe szparagi, by były odpowiednio miękkie i smaczne? Zielone szparagi będą gotowe już po upływie około 4-6 minut od zagotowania wody, a białe (twardsze od zielonych) – po 10-12 minutach. Czas gotowania szparagów uzależniony jest również od grubości danego pędu. Stopień ugotowania sprawdzaj za pomocą długiego patyczka lub widelca. W gotowaniu szparagów nie chodzi o to, by rozgotować pędy. Wręcz przeciwnie! Szparagi wyjęte z garnka nie mogą smętnie zwisać, ale mają być wciąż sprężyste!

Jak ugotować szparagi białe i zielone - infografika

Jak przechowywać świeże szparagi?

Dopiero co zakupione, świeże szparagi muszę być odpowiednio przechowywane. Jeśli nie zamierzasz od razu zabrać się za ich przyrządzanie lub nie ugotowałeś wszystkich pędów, zachowaj jak najdłużej świeżość szparagów. Pomocny okazuje się pojemnik na świeże szparagi, wyposażony z zbiorniczek na wodę oraz uchwyt utrzymujący pędy w pionie. Zaraz po zakupie szparagów i powrocie do domu, przytnij ich końce o 2-3 centymetry. Na dno pojemnika nalej zimną wodę (najlepiej przefiltrowaną lub mineralną) i wstaw do niego szparagi, zanurzając ich końcówki w wodzie. Nakryj pojemnik pokrywą i wstaw do lodówki w najchłodniejsze miejsce. Szparagi nie zwiędną i zachowają swoją świeżość na dłużej.

Pojemnik na szparagi plastikowy

Pojemnik na świeże szparagi sprawi, że warzywa na dłużej zachowają swoją świeżość.


Sezon na szparagi nie trwa zbyt długo, dlatego wykorzystaj go jak najlepiej. Odpowiednio ugotowane zielone lub białe szparagi możesz podać z przeróżnymi sosami i sadzonymi jajkami  lub przygotować z nich kremowe zupy. Wiesz już jak przyrządzić szparagi w specjalnym garnku oraz jak ugotować je na parze, zatem do dzieła!

Ocena: 4.8/5.
Please wait...