Czy wiesz, jakie akcesoria będą potrzebne do produkcji wina w domowych warunkach? Co oprócz szklanej butli i rurki fermentacyjnej przyda się każdemu winiarzowi? Zobacz cały zestaw, na który składają się akcesoria do wina – poznaj ich opisy i dowiedz się, do czego służą. Spójrz również na przydatne gadżety do otwierania i serwowania wina.

Zestaw akcesoriów do produkcji wina to niezbędnik każdego, kto zabiera się za robienie tego trunku w domowych warunkach. By wyprodukować domowe wino nie potrzeba w zasadzie wiele – wystarczą wybrane owoce, cukier, woda, drożdże winiarskie i ewentualnie inne dodatki. Najwięcej potrzeba oczywiście cierpliwości! Bo wino to nie trunek, który powstaje z dnia na dzień. W zależności od wybranych owoców, będzie wymagało odpowiednio długiego dojrzewania. Składniki na trunek to jedno, ale akcesoria do robienia wina to drugie! Nie zapominajmy również o przyborach do późniejszego otwierania i serwowania wina z butelek, w których leżakowało. Co będzie nam potrzebne? Zapraszam na przegląd różnorodnych gadżetów do wina! To akcesoria do wyrobu wina, które musisz poznać.

Reklama

Domowe wino, czyli akcesoria do produkcji wina

Balony, czyli duże butle do robienia wina

Zestaw akcesoriów do wyrobu wina otwiera szklana butla – inaczej balon lub galon. Naczynie doskonałe do domowego wyrobu nie tylko wina, ale również piwa, nalewek i miodu pitnego. Taki balon znajduje się najczęściej w koszyku z tworzywa sztucznego, który dzięki uchwytom ułatwia przenoszenie butli, ale również ochrania szklane naczynie przed stłuczeniem, a samo wino przed dostępem promieni słonecznych. Plastikowy, rzadziej wiklinowy kosz jest zatem niezbędnym elementem towarzyszącym klasycznej butli do wina.

Balony do wina mogą mieć różną pojemność, aż do 25 l. Wielkie butle umieszczone w koszu, które pomogą wyprodukować sporą ilość domowego trunku. Balon powinien być wykonany z dobrej jakości szkła sodowego, a kształt butli musi zapewniać właściwą fermentację produkowanych trunków. Pamiętaj, by nie upychać zbyt dużej ilości zmiażdżonych owoców w butli! Zostaw im trochę wolnej przestrzeni do pracy. Gdy zaczną proces fermentacji, może zacząć brakować im miejsca – podchodząc pod samą górę, mogą wręcz wystrzelić wraz z korkiem! Lepiej zatem wybrać nieco większy balon, nawet, gdy mamy mniej owoców.

Wśród balonów do wina wyróżniamy:

 • Balony wąskotorowe – z wąskim otworem przy szyjce, do fermentacji wina, piwa, miodu pitnego i nalewki. Ze względu na wąski otwór, balon wąskotorowy nie nadaje się do przechowywania domowych przetworów i przygotowywania trunków z większych owoców.

 • Balony szerokotorowe – z szerokim otworem przy szyjce, do fermentacji wina, piwa i miodu pitnego. Do przechowywania nalewek, destylatów, ale również domowych przetworów – kiszonek, pikli, dżemów i kompotów. Z uwagi na szeroki otwór są bardzo wygodne w użyciu – w szyjce mieści się nasza ręka, co umożliwia łatwe napełnianie i opróżnianie balony większymi kawałkami owoców i warzyw.

Mniejsze gąsiory do wina i nalewek

Akcesoria do wyrobu wina to nie tylko wielkie szklane butle o pojemności ponad 20 litrów, ale również mniejsze gąsiory w wiklinowym lub plastikowym oplocie, dostosowane do przechowywania 2-5 l płynu. W tych większych gąsiorach (np. 5 l) możemy przeprowadzić fermentację owoców, ale butelki ze względu na swoją pojemnością, są też świetnymi naczynia do przechowywania już gotowych nalewek, win czy miodów pitnych. Niektóre z nich posiadają uchwyt, który ułatwia nalewanie trunku do kieliszka. To właśnie bezpośrednio do nich, za pomocą specjalnego wężyka, możesz zlać wino znad osadu, które dotychczas znajdowało się w większej butli. Podczas fermentacji można wyposażyć je w korek z rurką fermentacyjną, ale gdy proces się zakończy – możemy nałożyć metalową zakrętkę. Co więcej, w takim szklanym gąsiorze możesz przechowywać również napoje bezalkoholowe – domowe soki, kompoty, wodę źródlaną.

Gąsior do wina w oplocie


Gąsior do wina i nalewek w oplocie.

Korek do balonu

Korek do balonu to kolejny element wchodzący w skład zestawu do produkcji wina. Niby taka drobna rzecz, a jednak bardzo potrzebna. Choć niektórzy zalecają zatykanie otworu butli kawałkiem waty w pierwszych dniach fermentacji, to i tak nie obędzie się bez specjalnego korka, dopasowanego do średnicy otworu. Możemy wyróżnić dwa rodzaje korków da balonów:

 • korek gumowy do balonu – wykonany z wytrzymałej gumy, posiada dziurkę, która pozwala na zamontowanie rurki fermentacyjnej. Nakładamy go na butlę tylko wraz ze specjalną rurką, która umożliwia przeprowadzenie procesu fermentacji. Musi być szczelnie dopasowany.

Korek do balonu Biowin


Gumowy korek do balonu z otworem na rurkę fermentacyjną.

 • korek stożkowy z korka – bez dziurki fermentacyjnej, wykonany z naturalnego korka, przeznaczony do zatykania balonów lub butelek z trunkiem, który zakończył już proces fermentacji. Musi być szczelnie dopasowany.

Rurka fermentacyjna do wina

Rurki fermentacyjne to winiarskie akcesoria, które umożliwiają przeprowadzenie procesu fermentacji wina lub nalewki bezpośrednio w balonie. Taka rurka pełni rolę automatycznego, jednokierunkowego zaworu. Do rurki należy nalać odpowiednią ilość wody, by fermentujący trunek zyskał zabezpieczenie przed natlenienie oraz czynnikami zewnętrznymi. Przecież niejedna muszka owocówka chciałaby zasmakować naszego wina! 😉 Rurka fermentacyjna skutecznie powstrzyma takich intruzów, ale pozwoli także na uwalnianie nadmiaru gazów (dwutlenku węgla) wytwarzanych podczas fermentacji, które ujawniają się pod postacią bąbelków na powierzchni wody znajdującej się w rurce. Rurka może być wykonana ze szkła lub z plastiku. Ja polecam wersję szklaną, którą w razie potrzeby, bez obaw można wyparzyć we wrzątku. Oczywiście zarówno jedne, jak i drugie akcesoria wykonane są z materiałów dostosowanych do kontaktu z żywnością.

Rurka fermentacyjna Grape

Woda znajdująca się w rurce stanowi zabezpieczenie dla trunku, dlatego nie może jej zabraknąć! Ze względu na parowanie wody, pamiętaj, by uzupełniać jej poziom w rurce. W razie gdy nie masz takiej możliwości (bo wyjeżdżasz na dłuższy czas lub balon z winem znajduje się w piwnicy u Twojego dziadka), możesz napełnić rurkę oleistą cieczą o mniejszych zdolnościach parowania.

Wężyk do ściągania wina

Kolejny element zestawu do produkcji wina – gumowy wężyk do ściągania wina ze szklaną końcówką. Taki wężyk pomoże ściągnąć wino znad osadu i przelać trunek do innego naczynia. Przyda się także przy ostatecznym rozlewaniu wina z butli do wyparzonych butelek.

Wężyk do ściągania wina


Wężyk do ściągania wina ze szklaną końcówkę, którą należy zanurzyć w moszczu lub winie.

Pamiętaj, by przed każdym użyciem wężyka (oraz po jego użyciu) wyparzyć go w gorącej wodzie. Taki nie tylko zdezynfekuje akcesorium, ale i pomoże go uformować. Ciepły wężyk będzie zdecydowanie bardziej giętki, co ułatwi zanurzanie go w butli z trunkiem na odpowiednią głębokość. Do gumowego wężyka należy włożyć szklaną rurkę i tę końcówkę zanurzyć w winie. Kolejny krok to zassanie trunku z balona i umieszczenie końca wężyka nad miską lub butelką, ustawioną niżej niż butla z winem. Najlepiej ustawić butlę na krześle czy stole, a naczynie, do którego ma spływać trunek na podłodze.

Drożdże winiarskie i inne dodatki

Drożdże winiarskie

Jeśli zabierasz się za domową produkcję wina, to z pewnością wiesz, że nie obędzie się bez drożdży. To właśnie one żywią się całym tym cukrem, który wsypujemy do trunku. Można oczywiście pędzić trunek bazując na dzikich drożdżach występujących na skórce owoców, ale lepiej wspomóc się drożdżami winiarskimi. To wyselekcjonowane i hodowane w odpowiednich warunkach szczepy grzybów, które zapewniają szybką i czystą fermentację. Kupne drożdże dają po prostu przewidywalne, pewne efekty!

Na rynku dostępne są różne rodzaje drożdży, które dostosowujemy do rodzaju przygotowywanego wyrobu – nastawu cukrowego, wyrobu piwa ze słodu, zacieru z jęczmienia czy melasy.

Pirosiarczyn potasu

Kolejny dodatek do wina to pirosiarczyn potasu, czyli środek do siarkowania moszczu i stabilizacji wina. Pirosiarczyn potasu ma zapobiegać rozwojowi niepożądanych bakterii, grzybów i dzikich szczepów drożdży w naszym nastawie. Pomaga też w stabilizacji barwy i wyklarowaniu się wina. Mimo dość „chemicznej” nazwy, nie ma powodów do obaw – środek ten nie wchodzi w żadne reakcje z winem. Należy oczywiście pamiętać o jego odpowiednim dawkowaniu.

Może być stosowany bezpośrednio do nastawu, ale również do odkażania sprzętu winiarskiego.

Środek do klarowania wina

Przy produkcji wina może przydać Ci się również klarowin – środek do klarowania winaWyróżniamy osobne środki do klarowania win białych i różowych, a osobne do win czerwonych. Kiedy go zastosować? Jeśli uzyskany trunek jest zbyt mętny. Klarowin wsypany do wody i pozostawiony na około dobę tworzy zawiesinę, którą należy wlać do wina. Wykazuje on silne właściwości adsorpcyjne, wiąże w swojej strukturze różne substancje, przyczyniając się do ich osadzania. Efekty takiego klarowania zobaczysz po kilku dniach.

Cukromierz do wina

Cukromierze, inaczej zwane winomierzami, to akcesoria winiarskie, które służą do precyzyjnego określania zawartości cukru w roztworze, a co za tym idzie – mocy trunku. Na cukromierzu znajduje się kolorowa podziałka, która ułatwia odczytanie wyniku. Cukromierz składa się ze szklanej probówki oraz ze wskaźnika (pływaka) z kolorową podziałką. Do probówki należy nalać niewielką ilość badanego trunku, a następnie włożyć do niego wskaźnik. W zależności od poziomu cukru zawartego w płynie, pływak uniesie się na odpowiednią wysokość, a Ty odczytasz pomiar z podziałki. Dzięki temu dowiesz się, ile cukru znajduje się w moszczu lub winie – czy drożdże wciąż pracują, czy może jeszcze należy dodać cukru do wina?

Cukromierz winomierz Biowin

Cukromierz – szklana pipeta i kolorowy pływak z pomiarką.

Skala cukromierzu podzielona jest na 3 zakresy zalecanych stężeń cukru obejmujących: początek procesu fermentacji, trwanie tego procesu oraz stan tuż przed zakończeniem fermentacji.


Artykuły do przechowywania butelek wina

Wino nie może wiecznie fermentować w wielkim balonie, po pewnym czasie należy zlać trunek do butelek, gdzie będzie mogło dojrzewać i nabierać wraz z przemijającym czasem jeszcze lepszego aromatu. Co może okazać się przydatne na tym etapie?

Zestaw butelek do wina

Już w momencie nastawiania domowego trunku, powinieneś pomyśleć o butelkach do wina… Zanim dojdzie do zlewania wina do butelek, musisz zgromadzić odpowiednią liczbę naczyń. Są dwa rozwiązania:

 • Po pierwsze, możesz zacząć zbierać szklane butelki po różnych wypitych trunkach, nie tylko tych kupionych osobiście, ale również poprosić o to rodzinę i znajomych. W tym pierwszym przypadku, musisz liczyć się z różnymi kształtami i pojemnościami butelek oklejonymi etykietami po poprzednich trunkach. Jeśli chcesz, możesz pokusić się o ich odklejenie w ciepłej wodzie i wyszorowanie naczynia z pozostałego kleju.

 • Po drugie, zestaw takich butelek do wina możesz po prostu zakupić. W tym przypadku, kupujesz od razu identyczne, czyste butelki bez żadnych naklejek, na które możesz nakleić własne etykiety z nazwą i datą produkcji wina. Co, kto woli.

Korki i korkownica do wina

Butelki mogą być zamykane metalową zakrętką lub korkiem wykonanym z naturalnego korka. Myślę, że ten drugi rodzaj zamknięcia lepiej sprawdzi się przy produkcji wina w domowych warunkach. Korki do butelek bez problemu kupisz w sklepie (internetowym lub stacjonarnym), ale nie możesz zapomnieć o korkownicy, która pomoże wszystkie te korki wcisnąć do napełnionych butelek.

Zanim zakorkujesz butelki z winem, musisz odpowiednio przygotować korki. Najlepiej zanurz je na parę minut w gorącej wodzie, by namiękły. Nie trzymaj ich zbyt długo w wodzie, bo ulegną uszkodzeniu. Korkownica sprawdzi się przy nabijaniu korków naturalnych, syntetycznych i aglomeratowych.

Przywieszki i etykiety na butelki – gadżety do wina

Domowe wino przelane do szklanych butelek może leżakować w zacienionym miejscu – w piwnicy lub w spiżarce. Zanim jednak ułożysz wszystkie butelki z trunkiem jedna na drugiej, naklej na naczynia etykiety, na których zapiszesz rodzaj wina oraz datę jego produkcji. Dobrym rozwiązaniem są też papierowe przywieszki, które zwiesza się na szyjce butelek z winem, które przechowujemy na leżąco. Dzięki takim zawieszkom, szybko odnajdziesz wybrany trunek, bez konieczności wyjmowania każdego wina po kolei.

Stojak na wino

Stojaki na wino dostępne są w tak przeróżnych formach, że oprócz swojej praktycznej funkcji, będą na pewno pełniły rolę dekoracyjną. Mogą być wykonane z drewna, metalu, stali nierdzewnej lub plastiku. Umożliwiają przechowywania butelek z trunkiem w pozycji leżącej i zabezpieczają naczynia przed przewracaniem, turlaniem i stłuczeniem. Dopasują się zarówno do aranżacji nowoczesnych, jak i klasycznych. Przydatne akcesoria dla każdego miłośnika wina, ale i dobry pomysł na prezent dla innych. Na pewno są to dodatki, które dodadzą wnętrzu charakteru.

Stojak na wino drewniany składany Practic


Akcesoria do otwierania wina

Domowa produkcja wino to jedno, ale jego degustowanie to już drugie! Każdy winiarz oprócz zestawu do robienia wina w warunkach domowych, powinien zaopatrzyć się też w potrzebne akcesoria do otwierania i do podawania wina. Jakie przybory okażą się potrzebne?

Akcesoria do otwierania wina w zestawie:

 • korkociąg,

 • nożyk do folii,

 • nalewak,

 • zatyczka.

Korkociąg i trybuszon – akcesoria do otwierania wina

Korkociąg to podstawowy gadżet do otwierania wina. Bez niego trudno o otwarcie zakorkowanej butelki (choć w internecie na pewno nie brakuje sposobów na to, jak otworzyć wino bez korkociągu). 😉 Taki otwieracz możesz zakupić osobno lub od razu w zestawie akcesoriów do wina.

Możemy wyróżnić różne otwieracze do wina:

 • Trybuszon – korkociąg, który działa na zasadzie dźwigni. Trybuszon może być jedno lub dwustopniowy. Niektóre modele posiadają dodatkowo ostrze do nacinania folii owijającej szyjkę butelki. Używany zazwyczaj przez barmanów. Poręczny i łatwy w przenoszeniu.

 • Korkociąg „motylek” – to korkociąg przeznaczony do użytku w warunkach domowych. Umożliwia szybkie i proste wyciągnięcie korka z butelki. Motylek złożony jest z dwóch dźwigni oraz obręczy okrywającej grubą śrubę. Obręcz należy nałożyć na szyjkę butelki i zacząć wkręcać śrubę, powodując podnoszenie się dźwigni. Uniesione maksymalnie do góry dźwignie, dociskamy do dołu, powodując wyciągnięcie korka. Brzmi skomplikowanie, ale wbrew pozorom, to bardzo łatwy w obsłudze korkociąg.

 • Klasyczny korkociąg w kształcie litery “T” – prosty w budowie korkociąg – składa się z rączki i śruby. Wymaga nieco siły przy ręcznym wkręcaniu śruby, a jeszcze większej przy wyjmowaniu korka z butelki. Ze względu na takie trudności, przeznaczony do użytku domowego.

 • Korkociąg elektryczny – w formie tuby, zasilany bateriami, wyposażony w spiralę z ostrym zakończeniem, która z łatwością wkręca się w korek. Wystarczy, że nałożysz tubę na szyjkę butelki i wciśniesz odpowiedni przycisk. Szybko, łatwo i bezpiecznie otworzysz butelkę zatkaną z korkiem.

Zestawy do otwierania wina

Inne akcesoria przydatne przy otwieraniu wina to nożyk do folii, nalewak, zatyczka, a nawet termometr. Wrzucam je do jednego worka, ze względu na to, że są bardzo często dostępne od razu w eleganckim zestawie akcesoriów do wina, stanowiącym świetny prezent dla każdego amatora tego trunku.

Zestaw do otwierania wina zawiera wszystko, co potrzebne – korkociąg, nożyk do folii, nalewak, zatyczkę i pierścień.

 • Nożyk do folii – jak sama nazwa wskazuje, przydaje się przy rozcinaniu folii owijającej szyjkę butelki. Szybko i sprawnie usuniesz owijkę z butelki.

 • Nalewak do wina – pozwala na precyzyjne serwowanie trunku. Wkładasz go do butelki, w miejscu gdzie wcześniej znajdował się korek i rozlewasz wino do kieliszków. Nalewak pozwala uniknąć rozlewania kropel wina, co często w przypadku czerwonego wina jest dość kłopotliwe. Nalewki mogą być wykonane ze stali nierdzewnej lub z plastiku.

 • Pierścień do wina – nakładany na szyjkę butelki, zapobiega ściekaniu kropel wina po zewnętrznej ściance butelki. Nie ma obaw, że pobrudzimy obrus, dłonie lub ubranie. Pierścienie mają uniwersalny rozmiar, pasujący na każdą butelkę z długą, wąską szyjką.

 • Zatyczka – pełni funkcję korka do wina po odkorkowaniu butelki z trunkiem. Nie musisz ponownie wciskać korka do butelki, wystarczy, że włożysz do niej specjalną zatyczkę, która nierzadko jest bardzo dekoracyjnym gadżetem do wina. Dostępne są nawet zatyczki w kształcie ptaszka, kota, sowy, kwiatka, zimowej czapki z pomponem, a nawet sumiastych wąsów. Dzięki zatyczce, wino nie traci swojego aromatu.


Przybory i naczynia do serwowania wina

Kolejna grupa akcesoriów do wina to artykuły, które umożliwią eleganckie serwowanie domowego wina zaproszonym gościom lub domownikom. Domowego wino ma to do siebie, że lubi wytrącać się w nim osad, ale i na to mamy sposób.

Termometr do wina

Nie jest żadną tajemnicą fakt, że wino powinno być serwowane w odpowiedniej temperaturze, która podkreśli walory smakowe trunku. Temperatura jest oczywiście zależna od rodzaju wina, którym zamierzamy uraczyć gości. Jak upewnić się, że wino osiągnęło odpowiednią temperaturę? W tym zadaniu pomoże nam termometr do wina – przydatny gadżet dla miłośników wina, którym zależy na odpowiednim zaserwowaniu trunku. Dostępne są termometry, które zanurza się w butelce z płynem, ale również termometry samozaciskowe, które zakłada się na butelkę, by dokonać pomiaru. Polecam w szczególności termometr w formie sondy, na którego tarczy znajdują się graficzne informacje, jaka temperatura będzie odpowiednia dla wina musującego, białego i czerwonego.

Schładzacz do wina

Jak utrzymać niską temperaturę wina, nawet po wyjęciu butelki z lodówki i ustawieniu jej na stole dla gości? Warto zaopatrzyć się w schładzacz do wina, który pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę trunku. Schładzacz może oczywiście przyjmować różne formy. Może być to plastikowa torebka lub stalowe wiaderko, które napełnia się lodem i umieszcza w nim butelkę. Ale może być to również cooler, który uprzednio należy schłodzić w zamrażarce. Plusem jest, że taki schładzacz przyda się nie tylko przy serwowaniu wina, ale również innych trunków i napojów.

Pompka próżniowa do wina

Pompka próżniowa to świetny gadżet do wina. Produkt wypompowuje powietrze z butelki, tworząc w niej próżnię. Po co? Dzięki takiemu zabiegowi, otwarte wino na dłużej zachowuje swój niepowtarzalny aromat i świeżość. Pompki próżniowe często dostępne są w komplecie razem z korkami/zatyczkami. To świetny zestaw do wina, który pozwala zaserwować aromatyczny trunek gościom. Na pewno docenią świeżość podanego wina.

Pompka próżniowa do wina z korkiem Vacu Vin

Karafka do dekantacji wina

Dekanter, czyli karafka do dekantacji wina, to naczynie z węższą szyjką i szeroką podstawą. Bardzo przydatne, w szczególności, gdy serwujemy gościom nasze domowe wino lub starszy trunek, w którym może wytrącać się osad. Karafka pomoże nie tylko rozlać wino do kieliszków w elegancki sposób, ale umożliwi także zlewanie cieczy znad osadu – osad obecny w winie opada na dno dekantera, dzięki czemu na pewno nie przelejemy go do kieliszków. Będziemy mogli cieszyć się klarownym trunkiem bez cierpkiego posmaku.

Kieliszki do wina – zestaw obowiązkowy każdego miłośnika wina!

Komplet kieliszków do wina to punkt obowiązkowy na liście każdego amatora tego trunku. Kieliszki powinny być wykonane z dobrej jakości szkła, które uwydatni właściwy kolor wina. Powinny mieć też odpowiedni kształt dostosowany do wybranego przez nad rodzaju wina, by wyeksponować bogactwo aromatu trunku. Jakie kieliszki wybrać do jakiego wina? Zerknij na nasz artykuł, w którym wyjaśnimy, jakie kieliszki będą najlepsze do wina białego, a jakie do czerwonego, różowego i musującego:


Interesuje Cię temat domowego wina? Jego produkcja, serwowanie i degustowanie? No to mam nadzieję, że powyższy artykuł okazał się pomocny – zgromadził niezbędne akcesoria do produkcji domowego wina, a także przydatne gadżety do przechowywania, otwierania i serwowania tego trunku. Zestawy akcesoriów do wina będą świetnym prezentem dla każdego amatora czerwonego, różowego lub białego trunku.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...