Jakie kieliszki należy podać do białego, a jakie do czerwonego wina? Jaki kieliszek wybrać do różowego, a jaki do musującego wina? No i jak je odróżnić? Różne rodzaje wina wymagają innego sposobu podania, który uwolni wszystkie aromaty danego trunku. Dlatego tak ważne są odpowiednie kieliszki do wina, różniące się rozmiarem i kształtem. Pozostaje zatem pytanie – jakie kieliszki do jakiego wina będą najlepsze?

Kieliszki do białego i czerwonego wina to podstawowe wyposażenie domowego barku. Taką kolekcję warto wzbogacić również o innego rodzaju kieliszki – przeznaczone do wina różowego, musującego i deserowego. Każdy rodzaj ma inne cechy, które wpływają na utrzymanie odpowiedniej temperatury trunku oraz ochronę jego aromatu. Cały zestaw kieliszków do wina to nie lada gratka dla amatorów tego trunku!

Reklama

Jakie kieliszki do jakiego wina? Infografika

Jakie cechy powinny mieć kieliszki do wina?

Zanim przejdziemy do szczegółów, zaczynamy od ogółu! Czyli od tego, jakimi cechami powinny wyróżniać się kieliszki do wina w ogóle.

 • Po pierwsze, wybierz kieliszek wykonany z przezroczystego szkła, by dokładnie widzieć kolor wina. Wiem, że kolorowe szkło może kusić, ale trunek w białym szkle również zachwyca swoją barwą!
 • Po drugie, szkło wcale nie musi być grube. Dzięki temu będziesz mógł ogrzać wino w swoich dłoniach, by wydobyć z trunku pełnię aromatu.
 • Po trzecie, nóżka od kieliszka ma być na tyle długa, by umożliwiać swobodne chwytanie, nie dogrzewając w ten sposób wina o odpowiedniej temperaturze.
 • Po czwarte, pojemność kieliszka do wina – na tyle duża, by z łatwością zamieszać winem i chłonąć jego aromat.
Kieliszki do wina - cechy:
 • przezroczyste szkło, by widzieć barwę trunku,
 • niezbyt grube szkło, by ogrzać wino w razie potrzeby,
 • dość długa nóżka do chwytania, by nie dogrzewać trunku, gdy jest to niepożądane,
 • kieliszki do wina powinny mieć odpowiednią pojemność, by można było zamieszać winem.

Kieliszki kryształowe czy szklane do wina – jakie wybrać?

Kieliszki do wina mogą być wykonane z kryształu lub ze szkła. Materiały te różnią się grubością, plastycznością i przejrzystością.

Kryształowe kieliszki są delikatniejsze, a te szklane masywniejsze. Na kryształowej powierzchni można za to formować więcej ozdobnych wzorów, ponieważ zanim kryształ zastygnie, jest bardziej plastyczny niż szkło. Kryształowe kieliszki są też bardziej przejrzyste od szklanych naczyń, dzięki zawartości ołowiu. Lepsza przejrzystość pozwala na dokładniejszą ocenę koloru i jakości wina. Co więcej, kryształ lepiej niż szkło skupia promienie słoneczne, dzięki czemu pięknie błyszczy. Jak jeszcze można odróżnić kryształowe naczynia od tych szklanych? Wystarczy lekko uderzyć kieliszek – kryształowy wyda melodyjny stukot, a szklany niski i tępy dźwięk.

Jaki z tego wszystkiego wniosek? Lepsze będą kieliszki do wina wykonane z kryształu czy może ze szkła? Szklane kieliszki są na pewno bardziej wytrzymałe, dlatego warto wybrać je do częstego, codziennego użytku. Z kolei estetyczne kryształowe kieliszki sprawdzą się przy degustacji wyrafinowanych win – ułatwią ocenę trunku.

Podawanie wina w kieliszkach

Jak odpowiednio podawać wino, by nie popełnić żadnego faux pas? Wybierz odpowiednie kieliszki i zadbaj o to, by były czyste i błyszczące. A najważniejsze: Nie napełniaj ich trunkiem, aż po sam brzeg! Kieliszki do wina z reguły napełnia się do 1/3 ich objętości. Zbyt wiele trunku wygląda po prostu nieelegancko i nie pozwala swobodnie obracać kieliszkiem w celu zamieszania wina i uwolnienia aromatu.

Kieliszki do wina czerwonego Leonardo La Perla


Bardzo ważne, by nie napełniać kieliszka winem aż po brzegi!

 • młode wino – do 2/3 lub do połowy kieliszka,
 • wino średnio dojrzałe – do 1/3 lub 1/4 kieliszka,
 • wino długodojrzewające – do 1/6 lub 1/7 kieliszka,
 • wina musujące – do 4/5 wysokości kieliszka typu flet.

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Kieliszki do czerwonego wina są dość duże i wyróżniają się bardziej pękatą czaszą niż przy kieliszkach do białego wina. Czasza ta najczęściej jest w kształcie tulipana i zwęża się ku górze. Różnica polega na tym, że kieliszki do wina czerwonego są większe i wyższe. Szerszy kieliszek sprawia, że powierzchnia wina ma większy kontakt z powietrzem, dzięki czemu wyzwalają się jego niepowtarzalne aromaty, a trunek staje się delikatniejszy i gładszy w odbiorze. Co ciekawe, im starsze czerwone wino, tym i kieliszki do wina czerwonego powinny być większe i mieć bardziej pękatą czaszę. Kieliszki do wina czerwonego znajdziesz w ofercie marki Krosno i Luminarc.

Kieliszki do wina czerwonego – rodzaje:

 • do ciężkiego czerwonego wina, typu Bordeaux – kieliszek o smukłym kształcie i z zamykającą się ku górze czaszą,
 • do wina typu burgund – dość duży i pękaty kieliszek do wina, niekiedy czasza w kształcie tulipana.

Jakie kieliszki do białego wina wybrać?

Idealne kieliszki do wina białego są smukłe i mają długą nóżkę. Czasza takiego kieliszka ma delikatnie rozchylające się ku górze krawędzie, przypomina zatem kształt tulipana. Czym różnią się kieliszki do wina białego od tych do czerwonego? Są przede wszystkim mniejsze, ponieważ białe wino nie wymaga na swojej powierzchni tak dużego kontaktu z powietrzem. Delikatny aromat białego wina mógłby się też zgubić w zbyt dużym kieliszku. Mniejsza czasza wspomaga utrzymanie niższej temperatury i chroni wrażenia zapachowe. Bardzo ładnie prezentują się kieliszki do wina białego marki Krosno.

 • młode i delikatne wino białe (z kwiatowymi lub owocowymi nutami) – niezbyt szeroki kieliszek, taki w kształcie tulipana,
 • złożone wino białe – kieliszek z szerszą, lekko wydłużoną czaszą.

Jakie kieliszki do wina różowego?

Wino różowe to idealny pomysł na wiosenne i letnie orzeźwienie, dlatego bardzo ważne jest utrzymanie niskiej temperatury trunku. Jaki kieliszek do wina to umożliwi? Taki o węższej i krótszej czaszy. Kieliszek do wina różowego, dzięki zaokrąglonej formie, pozwala na uwalnianie bogatego aromatu trunku.

 • Do lekkiego wina różowego  – kieliszek o mniejszej pojemności niż do wina czerwonego i białego, z rozszerzającymi się ku górze ściankami.
 • Do aromatycznego wina różowego – kieliszek z czaszą w kształcie tulipana, smukły i zamykający się ku górze.

Jakie kieliszki do wina musującego i szampana?

Wino musujące powinno być podawane w niskiej temperaturze, dlatego kieliszek do wina musującego jest wysoki, wąski i delikatnie rozszerzany. Umożliwia to zachowanie niskiej temperatury trunku, a także pozwala na swobodne, ale niezbyt szybkie ulatnianie się charakterystycznych bąbelków (dwutlenku węgla).

Rodzaje kieliszków do szampana – „szampanówki”:

 • Flet – najpopularniejszy rodzaj kieliszka do szampana. Wysoki, wąski, o prostych ścianach i na długiej nóżce. Taki kształt chroni aromaty i bąbelki przed zbyt szybkim ulotnieniem.
 • Tulipan – kształtem przypomina flet, ale odróżnia się od niego zaokrąglonymi ściankami i szerszą czaszą. Pozwala na zakręcenie trunku w kieliszku. Polecany do degustacji wyrafinowanych szampanów.
 • Pucharek/czarka/szampanka – najstarszy rodzaj kieliszka do szampana, wyparty przez flet. Dość płytki. Ma płaską i szeroką czarkę oraz wysoką nóżkę. Taki kształt kieliszka pozwala jednak na zbyt szybkie ulatnianie się bąbelków i aromatów wina.

Słodkie wino deserowe i kieliszki – jakie wybrać?

Słodkie wina deserowe to doskonałe uwieńczenie deseru. Wyróżniają się podwyższoną zawartością alkoholu, dlatego też powinny być serwowane w kieliszkach, które uchronią zawarty w winie etanol przed szybkim ulotnieniem i utratą aromatu. Dlatego kieliszki do wina deserowego są niższe, mają wąski i zwężający się ku górze kielich.

Z uwagi na wysoką zawartość alkoholu i aksamitny smak, słodkie wina podawane są w niewielkiej ilości, dlatego też wymagają mniejszych kieliszków. Koniak, armaniak czy brandy serwuje się w kieliszku typu napoleon. Kształt kieliszka do koniaku doskonale dopasowuje się do naszej dłoni, która rozgrzewa trunek, by uwolnić jego aromaty.


Warto znać rodzaje kieliszków do wina, by serwować trunek w odpowiednim naczyniu. I nie chodzi jedynie o eleganckie serwowanie wina, zgodne z zasadami savoir vivre, ale również o to, by zapewnić trunkowi jak najlepsze warunki – właściwą temperaturę i kontakt powierzchni z powietrzem.

Ocena: 5.0/5.
Please wait...