Każdy z nas ma w domu szafkę z przeróżnymi kieliszkami i szklankami. Różnią się one budową, wysokością, grubością szkła… Rodzaje kieliszków do alkoholi mogą przyprawić nas o zawrót głowy i sprawić wiele problemu. Dlatego dziś poruszam dość istotny temat – jakie wybrać kieliszki do wódki, szampana i likieru?  A jakie będą dobre do wina, whisky czy innego alkoholu?

Wino, whisky, szampan, wódka, likier… Ile różnego rodzaju alkoholi, tyle odpowiednich do ich serwowania kieliszków! W całym tym zestawie znalazł się nawet kieliszek do wody. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli zaserwujemy trunek w nie takim jak trzeba naczyniu, ale jeśli organizujemy przyjęcie dla większego grona gości, warto zadbać o wybór odpowiedniego szkła. Kieliszki różnią się między sobą pojemnością, wysokością nóżki, kształtem czaszy… Nie są to jakieś zwykłe fanaberie, zasady, którego ktoś kiedyś ot tak wymyślił i teraz mamy się tego trzymać… Dana budowa naczynia wpływa na uwalnianie całego bukietu aromatów danego trunku. Kształt i wielkość kieliszka są również pomyślane tak, by było nam jak najbardziej komfortowo. Warto zatem znać rodzaje kieliszków do alkoholi i wody. Zapraszam na mały przewodnik.

Reklama

Rodzaje kieliszków do alkoholu - infografikaZapominane kieliszki do wody

Tak, wodę również należy podawać w kieliszku, choć nie każdy o tym wie i pamięta. Goblet, czyli specjalny kieliszek do wody powinien być lekko pękaty i osadzony na stosunkowo niskiej nóżce. Goblet ma zazwyczaj większą pojemność czaszy (choć nie zawsze!) niż kieliszki do wina czy innych trunków. Czasza przybiera różne kształty – bardziej pękate, kanciaste lub kwadratowe. Może być to szkło białe lub barwione na różne kolory.


Kieliszki do czerwonego wina

Jakie kieliszki do czerwonego wina będą najlepsze? Czym się różnią kieliszki do wina białego od czerwonego? Odpowiedni kieliszek do czerwonego trunku powinien być większy i bardziej pękaty niż ten przeznaczony do wina białego. Im starsze wino, tym kształt ma być bardziej brzuchaty. Dlaczego należy przestrzegać tak ścisłych zależności? Ze względu na aromat – czerwone wino wymaga dużych, szerokich kieliszków, by trunek miał styczność z powietrzem na jak największej powierzchni. Taki kontakt wydobywa wszystkie aromaty wina.


Jakie kieliszki do białego wina?

Białe wino należy serwować w kieliszku mniejszym od tego przeznaczonego dla wina czerwonego. Kieliszek do białego wina powinien mieć węższą czaszę, która pozwoli bardziej skondensować aromat trunku. W przeciwieństwie do wina czerwonego, białe jest bardziej delikatne i z tego też względu serwujemy je w kieliszku o kształcie tulipana, w takim z lekko rozchylającymi się krawędziami. Dlaczego? Ponieważ białe wino nie potrzebuje na swej powierzchni tak dużego kontaktu z powietrzem, jaki wymagany jest do wydobycia aromatu wina czerwonego. Biały trunek podany w większym kieliszku mógłby po prostu zgubić swój delikatny aromat.


Kieliszki na ślub i karnawał, czyli szampanówki

Idealny kieliszek do szampana i innych win musujących to tzw. flet. Tego typu kieliszek fantastycznie wydobywa bąbelki i pozwala je obserwować. Charakteryzuje się wysoką i cienką budową oraz małym wylotem, który nie pozwala bąbelkom tak szybko się ulotnić. Wśród szampanówek znajdziemy również szersze pucharki i tulipany. Dużą popularnością wśród tych naczyń cieszą się kieliszki weselne. Podczas przyjęcia takie kieliszki ślubne powinny być opróżnione do dna i mocno rzucone za siebie – wróżą młodej parze szczęście i wiele lat spędzonych razem.


Męski alkohol – kieliszki do whisky

Najbardziej popularna whiskówka ma kształt czary – jest szeroka na dole i zwężająca się ku górze. Dzięki takiej szklance podczas picia można uraczyć nas cudownym bukietem aromatów tuż przed degustacją. Popularne są również kwadratowe szklanki o prostych ściankach, osadzone na grubym dnie, które zabezpiecza trunek przed szybkim ogrzaniem i podtrzymuje jego niską temperaturę po schłodzeniu. Szklanki do whisky to świetny pomysł na prezent dla każdego dżentelmena.

Szklanki do whisky Sagaform


Kieliszki do whisky – dla prawdziwych koneserów

Ale zamiast szklanek do whisky możesz zdecydować się na… kieliszki do whisky! To wybór dla prawdziwych koneserów tego złotego trunku. Czasza osadzona na nóżce lekko zwęża się ku górze, zbierając w ten sposób wyjątkowy aromat whisky. Niektóre naczynia są dodatkowo wyposażone w szklaną pokrywkę, która nie tylko dodaje im jeszcze więcej elegancji, ale i pozwala na dłużej zachować bukiet tych niezwykłych aromatów i smaku. Kieliszki przypominają swoim wyglądem te do wina.


Alkohol po polsku, czyli kieliszki do wódki

Na rynku można spotkać klasyczne kieliszki do wódki, ale również takie osadzone na nóżce. Te najbardziej tradycyjne wyróżniają się prostą budowę o pojemności ok. 50 ml, dzięki czemu świetnie nadają się do serwowania tzw. shotów. Dużą popularnością cieszą się kieliszki do wódki Krosno, produkowane w Polsce ze starannością i precyzją.


Jakie kieliszki do Martini?

Kieliszki używane do podawana martini są bardzo charakterystyczna. Nie sposób pomylić ich z innymi! Do serwowania martini używamy kieliszków z niską, mocno rozkloszowaną czaszą, którą w łatwy sposób można udekorować cukrem lub egzotycznym owocem. Ponadto naczynia te mają długą, smukłą nóżkę, co sprawia, że prezentują się bardzo elegancko. Wystarczy nalać odpowiedni trunek i dorzucić zieloną oliwkę nabitą na wykałaczkę – stylową imprezę czas zacząć!

Kieliszek do martini Diamante


Specjał dziadka, czyli jakie kieliszki do nalewki?

Kieliszki do nalewek charakteryzują się przede wszystkim niewielkim rozmiarem. Ponadto posiadają stosunkowo wysoką, smukłą nóżkę, za którą należy je chwytać. Mała czasza kieliszka może mieć delikatnie zaokrąglony lub rozkloszowany kształt, zawsze o niewielkiej pojemności. Do serwowania domowych nalewek i likierów nadają się również wcześniej wspomniane już kieliszki do wódki osadzone na nóżce.


Kieliszki do koniaku

Te kieliszki posiadają pękatą, stosunkową dużą czaszę i krótką nóżkę. Przypominają wyglądem szerokiego tulipana, zwężającego się ku górze. Koniak to alkohol, który wymaga stałego podgrzewania, dlatego właśnie tego rodzaju kieliszki chwyta się za czaszę, a nie za nóżkę. Inaczej niż przy kieliszkach do wina, które chwytamy za nóżkę, by nie ogrzewać trunku. Kieliszki do koniaku to świetny pomysł na prezent dla każdego konesera tego trunku.

Kieliszki do koniaku i brandy


Mam nadzieję, że wiesz już, jakie są rodzaje kieliszków, jakie mają zastosowania i jakie kieliszki wybrać do jakiego wina i  innych alkoholi.

Jeśli jesteś ciekawy, jak ustawić takie naczynia na stole, aby nie popełnić faux pas, zajrzyj koniecznie do artykułu: Jak prawidłowo nakryć stół?

Ocena: 5.0/5.
Please wait...