Elegancka kolacja czy proszony obiad wymaga odpowiedniej oprawy! Poprawne nakrycie stołu nie tylko ładnie się prezentuje, ale zapewnia gościom komfort spożywania posiłków. Jak prawidłowo układać naczynia i sztućce oraz jak dobrze ustawić kieliszki na stole? Odpowiednia kolejność wszystkich tych elementów może wydać się nieco skomplikowana, dlatego podpowiadamy jak szybko sobie z tym poradzić.

Jak dobrać zastawę do obrusu, jak ułożyć sztućce przy talerzu, gdzie położyć widelczyk do ciasta i które kieliszki wybrać? Te i jeszcze więcej pytań zawsze pojawiają się w naszych głowach podczas organizacji przyjęcia, gdy nadchodzi czas nakrywania do stołu. Zastanów się najpierw, jakie potrawy i napoje zaserwujesz swoim gościom, a później na podstawie przygotowanego menu dobierz odpowiednie naczynia i sztućce. Czy na stole obok głównego dania, znajdzie się także zupa, przekąski, sery i deser? Czy w czasie przyjęcia będą serwowane różne rodzaje alkoholu? Dokładnie to przemyśl i przystąp do doboru i ustawiania naczyń, sztućców, serwetek i dekoracji! Prawidłowe nakrycie stołu na pewno zachwyci Twoich gości, ale również sprawi, że będą spożywać posiłki z przyjemnością.

Reklama

Jak elegancko nakryć stół na przyjęcie? Obrus to podstawa!

Podstawą eleganckiego nakrycia stołu jest z pewnością obrus. Nie powinno go zabraknąć podczas świąt, urodzin czy imienin, różnych uroczystości i proszonych obiadów. Powinien być dobrze uprasowany i wyglądać świeżo. Ważne, by nie był ani zbyt mały, ani zbyt duży. Zwróć uwagę, by zwisał 20-30 centymetrów z każdej strony stołu. Zazwyczaj decyduję się na klasyczny, biały obrus, który idealnie pasuje do każdej okazji i dobrze komponuje się z kolorowymi dodatkami. Jednak możesz wybrać jego dowolny kolor. Ważne, by pasował do wybranego serwisu – jego koloru i wzoru.  W przypadku bardziej zdobionego serwisu lepiej dobrać stonowany obrus, a jeśli naczynia są proste i gładkie możesz pozwolić sobie na nieco ciekawszą, wzorzystą wersję obrusu.

Obrus łowicki Nanaelo


Wzorzysty obrus wymaga dobrania jednolitego, gładkiego serwisu obiadowego.

Nakrycie stołu: serwetki materiałowe i papierowe

Zanim zaczniesz rozkładać talerze i sztućce na nakrytym obrusem stole, pomyśl o dobrze odpowiednich serwetek. Takie akcesoria pełnią nie tylko funkcję estetyczną, ale i praktyczną – są niezbędne do wytarcia rąk i ust po spożytym posiłku. Jeśli planujesz nieco bardziej wystawny obiad, wybierz raczej serwetki materiałowe, które zaprezentują się bardziej elegancko. Możesz je zwinąć w rulonik, włożyć do specjalnej obrączki na serwetki i położyć na talerzu. Bawełniane lub lniane serwetki mogą być także fantazyjnie złożone.

Serwetki papierowe są również dobrym wyborem, tym bardziej, że dostępne są w naprawdę wielu wzorach i kolorach. Bez problemu znajdziesz takie z motywem bożonarodzeniowym lub wielkanocnym, które ożywią świąteczny stół. W czasie urodzinowego przyjęcia możesz rozłożyć serwetki w kolorowe baloniki, a podczas innych okazji sprawdzą się te z pięknym kwiecistym lub ludowym wzorem. Składam je na pół w trójkąt i układam z lewej strony talerza. Resztę serwetek wkładam do ozdobnego serwetnika, by goście w każdej chwili moli wziąć dodatkową serwetkę.

Ustawienie zastawy na stole

Zanim zabiorę się za układanie sztućców, czyli tego, co zawsze wzbudza wątpliwości ?, rozstawiam na stole elementy zastawy stołowej – talerze płaskie i głębokie, talerzyki deserowe, półmiski oraz wazę do zupy. Jak już wcześniej wspomniałam, serwis obiadowy powinien komponować się z wybranym obrusem na zasadzie przeciwieństw: wzorzysty obrus – jednolita zastawa i odwrotnie.

Serwis obiadowy Lawenda


Elegancki serwis obiadowy przyda się podczas różnych przyjęć i rodzinnych obiadów.

Nie zapominaj o komforcie gości, którzy zasiądą przy stole. Każdy z nich musi mieć odpowiednią przestrzeń, która pozwoli mu na swobodne operowanie sztućcami i jedzenie z przyjemnością. Nie ma mowy o żadnym ścisku! Elementy zastawy układam w odległości 2 cm od krawędzi stołu.

Kolejność talerzy zazwyczaj nie stanowi problemu – najpierw kładziemy duży płaski talerz. Jeśli wcześniej planuję zaserwować gościom przekąski, na talerzu do dania głównego ustawiam talerz zakąskowy. Po zjedzeniu zakąsek, zabieram talerzyki i na dużym talerzu ustawiam głęboki talerz do zupy lub bulionówkę. Talerzyki deserowe pojawiają się na stole dopiero po spożyciu dania głównego i zabraniu dużych talerzy i półmisków.

Jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole?

Standardowy zestaw sztućców podawanych podczas przyjęcia obejmuje: widelec, łyżkę, nóż, łyżeczkę oraz widelczyk do deseru. Jeśli planujesz ułożyć ich więcej, pamiętaj, że nie może ich być więcej niż 3 sztuki po każdej ze stron talerza.

Sztućce trzymane prawą ręką układam po prawej stronie nakrycia, a te lewą – z lewej. Natomiast sztućce do deseru (widelczyk oraz łyżeczkę) znajdują się nad talerzem – najpierw widelczyk zwrócony trzonkiem w lewo, a tuż nad nim łyżeczkę z trzonkiem w prawo. Kolejność ułożenia zależy od kolejności serwowania potraw. Najbliżej talerza układam te sztućce, które będą używane na końcu. Te, które będą używane jako pierwsze znajdą się po stronie zewnętrznej.

Kolejność od środka na zewnątrz:

  • Lewa strona – widelec do dania głównego, widelec do ryby, widelec do przystawki (np. sałatki)
  • Prawa strona – nóż zwrócony ostrzem w stronę talerza, łyżka do zupy
  • Góra – widelczyk deserowy trzonkiem w lewo, łyżeczka deserowa z trzonkiem w prawo

Ustawienie kieliszków na stole

Ważne jest nie tylko samo ustawienie kieliszków, ale również ich odpowiednie dobranie pod względem wielkości i kształtu. Warto, by na stole znalazły się kieliszki do wody (goblety) oraz kieliszki do wina. Możesz również ustawić kieliszki do wódki. Kieliszki do białego wina są bardziej smukłe, z kolei te do czerwonego – większe i pękate. Wodę możesz serwować także w kieliszku lub w szklance. Aby mieć pewność, że dobrze dobrałeś kieliszki do danego napoju lub trunku, przeczytaj nasz poradnik: Jakie kieliszki do czego?

Szkło ustawiam z prawej strony nakrycia, powyżej sztućców. Ustawienie może przybrać formę linii prostej lub trójkąta. Najbliżej talerza znajduje się ten kieliszek, który będzie używany jako pierwszy (zazwyczaj jest to goblet do wody). Kierując się w prawą stronę, kolejność będzie następująca: Goblet do wody, kieliszek do szampana, do czerwonego wina, do białego, kieliszek do wódki lub likieru.

Ładnie nakryty stół, czyli stroiki, kwiaty i świece

Prawidłowe nakrycie stołu na przyjęcie, uwzględniające odpowiednie ułożenie talerzy, sztućców i kieliszków to już większa część sukcesu! Ale nie można zapomnieć również o różnych dodatkach, które sprawią, że stół stanie się wyjątkowy. Mowa tu o świecach dodających blasku oraz świeżych kwiatach wprowadzających radosny klimat. Takie dodatki są jak najbardziej wskazane, ale z drugiej strony nie mogą nam nadmiernie przeszkadzać, zajmować zbyt wiele miejsce i przysłaniać gości. Wysokie wazony i świeczniki odpadają!

Ja często rezygnuję z wysokich kwiatów i zamiast nich wybieram kwiatowe stroiki, które umieszczam na płytkich naczyniach. Nie zasłaniają twarzy moich gości i umożliwiają swobodną rozmowę. Przy każdym talerzyku możesz ułożyć pojedynczy kwiat, co będzie prostym, ale uroczym akcentem dekoracyjnym. Na stole rozstaw także świeczniki, które wraz z odpowiednią świeczką dodadzą uczcie blasku! ?

Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam prawidłowe ułożenie naczyń, sztućców i kieliszków na stole! Zazwyczaj serwujemy dania, które nie wymagają użycia aż tylu różnych sztućców, a ograniczenie się do tych podstawowych elementów znacznie ułatwia sprawę. No chyba, że planujemy naprawdę wystawne przyjęcie! 🙂

Ocena: 4.2/5.
Please wait...