Decoupage to ciesząca się coraz większą popularnością technika dekoracyjna, którą pokochały rzesze ceniących oryginalność i unikatowość przedmiotów codziennego użytku. Jak zrobić oryginalne ozdoby, które są nie tylko szansą na nadanie niebanalnego charakteru domowym wnętrzom, ale także pasjonującym hobby? Dziś kilka wskazówek, jak wykonywać ozdoby techniką decoupage dla początkujących.

Co to jest decoupage?

Nazwa techniki pochodzi od francuskiego czasownika „découper” oznaczającego „wyciąć, wykroić”. Decoupage jest specjalnym sposobem odwzorowywania rozmaitych motywów wyciętych np. z papierowych serwetek trójwarstwowych. Nadaje się do zdobienia przedmiotów o różnego typu powierzchni – np. drewnianych, ceramicznych czy szklanych. Każdy materiał wymaga oczywiście wcześniejszego przygotowania przed dekorowaniem. Technika decoupage doskonale sprawdza się dekorowania szkatułek na biżuterię, różnego typu pudełek, wazonów, naczyń szklanych i ceramicznych, butelek, a także mebli czy tkanin (np. materiałowych torebek).

Reklama

Serwetki papierowe Flowers


Jak wykonać dekoracje techniką decoupage?

Niezbędne narzędzia:

  • produkt, który chcemy ozdobić, np. pudełko na chusteczki, doniczka, deska, świeczka
  • serwetki do decoupage z wybranym wzorem
  • farby i lakier akrylowy
  • klej typu wikol
  • pędzle

Wykonanie:

  • Krok 1 Przedmiot, który zamierzamy ozdobić, powinien być dokładnie umyty, odtłuszczony i wygładzony (jego powierzchnia nie może pozostawać porowata, ponieważ wzór nie będzie się w stanie na niej równo rozprowadzić). Właściwie spreparowaną powierzchnię pokrywamy farbą podkładową, a następnie akrylową. Czekamy aż całkowicie wyschnie.
  • Krok 2 Następnie musimy przygotować obrazek, którym chcemy ozdobić nasz przedmiot. W przypadku używania serwetek papierowych potrzebna jest jedynie górna warstwa z nadrukiem wzoru. Starannie wydzieramy lub wycinamy wybrany fragment serwetki.
  • Krok 3 Wycięty motyw dokładnie i niezwykle delikatnie przyklejamy do ozdabianego przedmiotu, po czym smarujemy pędzlem z klejem. Klej w kilka sekund przenika przez cienką warstwę serwetki, przyklejając ją do ozdabianego produktu. Trzeba to robic powoli i uważnie, aby serwetka nie pomarszczyła się lub nie podarła. Niektórzy preferują również metodę wprasowywania wzoru żelazkiem nastawionym na najniższą temperaturę (wykorzystując do tego arkusze papieru do pieczenia).
  • Krok 4 Nasza doniczka lub pudełko na chusteczki jest już prawie skończone. Wiemy jakiego efektu końcowego się spodziewać. Jeśli nam się podoba, pozostało tylko zabezpieczyć produkt kilkoma warstwami bezbarwnego lakieru akrylowego.
Ważne!Przyklejony wzór pokrywa się wieloma warstwami specjalnych lakierów – struktura wyciętego motywu nie powinna być w ogóle wyczuwalna w dotyku, ma on sprawiać wrażenie malunku.Serwetki do decoupage wielkanocne


Jakie serwetki do decoupage wybrać?

Wybór serwetek zależy tylko od tego jaki wzór chcemy użyć do ozdobienia wybranego przedmiotu. Dużą popularnością cieszą się serwetki do decoupage na Boże Narodzenie czy też wzór wielkanocny. Pozwalają one przygotować niepowtarzalne ozdoby na świąteczny stół, nadać drugie życie starym drobiazgom oraz zrobić własnoręcznie wykonane prezenty dla najbliższych. Modne są też bez wątpienia serwetki do decoupage retro, morskie lub róże. Przygotowane za ich pomocą dekoracje nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru. Jeśli zdecydujemy się na wykonywanie dekoracji ze swoją pociechą, warto wybrać serwetki do decoupage dla dzieci. Możecie razem przygotować wyjątkowe pudełko na zabawki lub inne skarby Maluszka. Będzie to bez wątpienia wspaniała zabawa dla całej rodziny!
Serwetki do decoupage dla dzieci

Jak widzicie robienie dekoracji techniką decoupage nie jest wcale takie trudne. Nie ma na  co czekać! Jedyne ograniczenie to nasza kreatywność J Pochwalcie się koniecznie swoimi dziełami!

No votes yet.
Please wait...