Pozornie nieprzydatna, a w rzeczywistości bardzo wartościowa – woda po ziemniakach! Dlaczego nie warto jej od razu wylewać? Bo woda z gotowanych ziemniaków ma wiele cennych właściwości, które aż proszą się, by je wykorzystać – na włosy, na żołądek, do podlewania roślin, a nawet do picia!

Zwykło się uważać, że ziemniaki po ugotowaniu należy odcedzić, a wodę wylać do zlewu. I tak robi prawie każdy – odruchowo i bez większego zastanowienia. A woda po gotowanych ziemniakach to cenne źródło witamin. Skąd w takiej wodzie prozdrowotne składniki? Z ziemniaków, które są w nie bogate, ale w procesie gotowania „oddają” je wodzie.

Reklama

Woda z ziemniaków – właściwości

Woda po gotowanych ziemniakach zyskuje część składników, które zawarte są w ziemniakach (swoją drogą lekkostrawnych i nie tak bardzo kalorycznych!):

 • potas
 • żelazo
 • magnez
 • fosfor
 • wapń
 • błonnik
 • skrobię
 • witaminę A
 • witaminę B
 • witaminę E
 • witaminę K

1 Do czego wykorzystać wodę po ziemniakach? Do ugotowania zup i sosów

Niepozorna woda po ziemniakach może być dobrą bazą wyjściową do przyrządzenia pożywnej zupy czy sosu. Tak ugotowana zupa warzywna stanie się bardziej gęsta, doprawiona i bogata w cenne witaminy i minerały. Dzięki zawartej w ziemniakach skrobi, nie będzie konieczności zagęszczania zupy czy sosu sporą ilością mąki.

Rondel emaliowany Koronka


Ugotuj w rondelku ziemniaki, a wodę wykorzystaj na wiele sposobów!

2 Woda z gotowanych ziemniaków do picia na kamienie nerkowe

Jakie jeszcze zdrowotne właściwości skrywa w sobie ten płyn? Woda po ugotowanych w garnku ziemniakach pomoże nam wyleczyć kamienie nerkowe. W tym celu przez 3 tygodnie pij 3 szklanki dziennie. Jest również pomocna w walce z przeziębieniem – do jeszcze parującej wody po ugotowanych ziemniakach dodaj połówkę posiekanej cebuli i dopraw pieprzem. Gorący napój rozgrzewa, pobudza krążenie i działa przeciwzapalnie.

3Skuteczny odkamieniacz, czyli co jeszcze może zaoferować woda z ziemniaków

To świetna alternatywa dla sklepowego odkamieniacza! Woda z ziemniaków pomoże Ci usunąć w sposób całkowicie naturalny, bez szkodliwych detergentów kamień w czajniku. Z jej pomocą uporasz się również z trudnym do usunięcia osadem w toalecie i na umywalce (kamień i osad z mydła). Kuchnia i łazienka będą lśniły!

Pojemnik na ziemniaki i warzywa SNIPS


Przechowuj ziemniaki i warzywa w specjalnych pojemniku, który ochroni je od wilgoci.

4 Woda z gotowanych ziemniaków do podlewania kwiatów

Z wody po kartoflach na pewno ucieszą się rośliny doniczkowe. Zawarty w niej fosfor okaże się doskonałym nawozem dla roślin, ale pamiętaj, że taka woda nie może być mocno osolona. Śmiało podlewaj nią kwiaty!

5 Naturalna płukanka, czyli woda z ziemniaków na włosy

Wystarczy kilka ziemniaków na 1 litr wody, by wyczarować wzmacniającą płukankę do włosów. Jak ugotowana woda przestygnie, polej nią swoje włosy. Dzięki temu zyskają blask, ale uwaga – nieco ciemniejszy kolor. Ze względu na takie działanie płukanka polecana jest osobom, które chcą przyciemnić siwe włosy. Jeżeli chcesz częściej wykonywać taki zabieg, po obraniu ziemniaków obieraczką do warzyw, możesz gotować tylko same obierki.

Obierak do warzyw i owoców


Obieraczką do warzyw szybko obierzesz ziemniaki, a z ich obierek możesz przygotować wywar na włosy.

6 Domowy salon urody – co jeszcze potrafi woda po ugotowanych ziemniakach?

Dobroczynne działanie wody docenią przede wszystkim panie, ponieważ ma ona właściwości odmładzające i nawilżające. Spłyca zmarszczki i odbudowuje naskórek, a także działa przeciwzapalnie. Można się w tej wodzie kąpać, można w niej przemywać twarz, można też moczyć pęknięte stopy i zniszczone dłonie, które wymagają regeneracji.


Nie bój się włączać ziemniaków do swojego jadłospisu, bo wcale nie są tuczące! Wysokokaloryczne są dopiero sosy, zasmażki czy dodatek masła. A po ich ugotowaniu, pamiętaj, by nie wylewać wody po ziemniakach! Wykorzystaj ją w taki sposób, jaki będzie dla Ciebie najkorzystniejszy!

Ocena: 4.3/5.
Please wait...