Warzywa na parze sprawdzą się nie tylko jako dodatek do obiadu, ale również jako samodzielny posiłek. Zwłaszcza jeśli zaserwujecie je z pysznym sosem. Gotowanie na parze pozwala zachować więcej witamin i minerałów niż gotowanie w wodzie czy smażenie, dlatego warto robić to jak najczęściej. Poniżej znajdziecie przepis na warzywa na parze z sosem jogurtowym, który może być wstępem do Waszej przygody z takim sposobem przyrządzania potraw.

Jeśli zastanawiacie się, jakie warzywa gotować na parze, odpowiedź brzmi: prawie wszystkie! Wyjątkiem jest burak – najlepiej piec go w folii w piekarniku. Wybierając warzywa należy uwzględnić także czas ich parowania. Marchew potrzebuje go nieco więcej, natomiast kalafior, brokuł, papryka czy cukinia stają się miękkie już po kilku minutach. Jakim sprzętem musicie dysponować, by przygotować taki posiłek? Opcji jest kilka. Bez problemu można przyrządzić warzywa na parze bez parowaru – wystarczy specjalny wkład do gotowania na parze. Opis, jak go używać, znajdziecie w dzisiejszym przepisie na warzywa na parze z sosem jogurtowym. Oprócz tego możemy wykorzystać parowar, parownik bambusowy, a także specjalne naczynie do gotowania na parze w mikrofali.

Reklama

Jeśli chcecie zapoznać się ze specyfiką poszczególnych naczyń do gotowania na parze, zajrzyjcie do odrębnego wpisu poświęconego tej tematyce.
sos jogurtowy do warzyw


Sos jogurtowy ze szczypiorkiem i czosnkiem to idealny dodatek do warzyw gotowanych na parze.

Ocena: 3.9/5.
Please wait...