Prawdziwa kawa po turecku to niezapomniany, głęboki smak, który nie ma nic wspólnego z kawą mieloną zalewaną wrzątkiem w kubku czy filiżance, jaką pijamy na co dzień… Czy wiesz, jak zaparzyć prawdziwą kawę po turecku z tygielka? Przygotowanie napoju nie jest wcale trudne, ale wymaga zaangażowania. Pokażę Wam mój sprawdzony przepis na parzenie kawy po turecku krok po kroku.

Kawa po turecku – jak zrobić?

Napar powinien być gęsty, intensywnie aromatyczny i przede wszystkim – bardzo mocny. Niezbędnym elementem, bez którego nie przygotujemy jedynej w swoim rodzaju kawy w orientalnym stylu, jest tygielek do kawy.

Reklama

Przyprawy do kawy po turecku

Znakomitym pomysłem na podkreślenie orientalnego charakteru kawy jest dodanie do smaku odrobiny przypraw, takich jak:

  • przyprawy korzenne,
  • cynamon,
  • kardamon,
  • imbir,
  • anyż.
Moździerz kuchenny do przypraw


Moździerz kuchenny pomoże rozdrobnić aromatyczne przyprawy, które warto dodać do kawy po turecku.

Przyprawy rozdrabniamy w moździerzu i  dodajemy na samym początku razem z cukrem i kawą.

Kawa po turecku – tygielek

Kawa po turecku przygotowana w tygielku ma charakterystyczny smak. Parzenie jej w odpowiedni sposób, pozwala wydobyć wyjątkowe walory smakowe napoju oraz podkreślić orientalny aromat. Tygielek przypomina z wyglądu niewielki dzbanek z długą rączką. Posiada funkcjonalny dziobek, który ułatwia przelewanie gotowego napoju do filiżanek. Kiedyś używano tylko tygielków miedzianych, w tej chwili dostępne są przede wszystkim stalowe, ale także emaliowane i szklane. Te wykonane ze stali nierdzewnej są z pewnością najbardziej trwałe i odporne na uszkodzenia. Naczynie okaże się bez wątpienia wyborem na długie lata. Tygielek do parzenia kawy po turecku nadaje się zazwyczaj do użytku na kuchenkach takich jak indukcja, elektryczna, ceramiczna czy gazowa. Wybierając tygielek, pamiętajcie, że na indukcji działają naczynia posiadające średnicę dna większą niż 12 cm!

tygielek emaliowany do kawy


Dziobek ułatwia przelewanie kawy do filiżanek

Podawanie kawy po turecku

Odpowiednio zaparzoną kawę po turecku przelewamy do niewielkich filiżanek do espresso i możemy już delektować się wyrafinowanym, szlachetnym smakiem prawdziwej kawy po turecku. Bardzo ważne – napoju się nie zabiela, podajemy bez mleka!

Wiecie już, jaka kawa jest odpowiednia do parzenia po turecku oraz poznaliście mój sposób parzenia. Mam nadzieję, że chociaż trochę zachęciłem Was do jej wypróbowania. Jeśli chcecie poznać inne metody parzenia kawy, przeczytajcie o tym artykuł: Jak parzyć kawę? 8 sposobów na idealnie zaparzoną kawę.

Ocena: 4.4/5.
Please wait...