Świeże, zdrowe warzywa i owoce to podstawa wielu diet. Co zrobić, aby długo były przydatne do spożycia? Przechowywanie jabłek czy czosnku, to nie taka oczywista sprawa! Które produkty lubią ciemne, suche miejsca, a które powinny leżeć na nasłonecznionym blacie? Jak przechowywać banany czy sałatę? Które z nich powinniśmy trzymać w lodówce, a które niekoniecznie?

Odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców sprawia, że produkty te zachowują swoją świeżość na dłużej, zachowując jak najwięcej cennych witamin. Czy wrzucasz wszystko jak idzie do dolnej szuflady w lodówce i nie używasz żadnych pojemników? To błąd! Nie wszystkie produkty dobrze znoszą niskie temperatury. Niektórym będzie lepiej poza lodówką. Dla innych z kolei lodówka będzie stanowiła doskonałe miejsce. W każdym razie warto zaopatrzyć się w różne pojemniki do warzyw i owoców, by utrzymać świeżość produktów, a także porządek w lodówce i poza nią.

Reklama

Przechowywanie owoców

Każdy z nas ma swoje ulubione miejsca, w których przechowuje zakupione produkty spożywcze. Ja po powrocie ze sklepu wkładałam wszystkie owoce do kosza na blacie, warzywa do lodówki, produkty sypkie do szafek. Czy dobrze? Pamiętajmy, że to gdzie je włożymy, decyduje o ich świeżości. Dlatego warto wcielić w życie kilka prostych zasad, mówiących o tym, jak przechowywać owoce w domu.

 • Owoce egzotyczne czyli awokado, mango, ananasy czy banany przechowujemy w ciepłych i suchych warunkach. Długo zachowają świeżość trzymane w koszyku lub misce, nigdy nie chowamy ich do lodówki.
 • Cytrusy przechowywać można zarówno w lodówce, jak i poza nią. Na blacie w kuchni zachowują świeżość do 2 tygodni. Owoce te należy dokładnie umyć i osuszyć przed przechowywaniem. Świetnie sprawdzają się do ich przechowywania pojemniki na cytryny i inne cytrusy.
Pojemnik na cytrynę Cytrynka


Pojemnik na cytrynę uchroni ją od obsychania i na dłużej zachowa świeżość.

 • Owoce zwane delikatnymi, czyli truskawki, maliny, jagody, poziomki oraz borówki przechowujemy koniecznie w lodówce. Ważne jest, aby nie obierać ich z szypułek i nie myć. Te czynności wykonujemy bezpośrednio przed podaniem. Pamiętajmy też, aby nie owijać ich w folię i nie zamykać w szczelne pojemniki. Dostęp powietrza bowiem gwarantuje im świeżość. Owoce przechowujemy w lodówce w dolnych szufladach, które wyłożone powinny być ręcznikiem papierowym, aby pochłaniał nadmiar wilgoci.
 • Jabłka i gruszki przechowywane powinny być w przewiewnym koszu czy pojemniku. Nie wkładamy ich do lodówki. Trzymane na parapecie lub blacie, gdzie docierają promienie słońca, dojrzewają stając się słodsze.
 • Pomidory to owoce, które większość z nas przechowuje w lodówce. To duży błąd, ponieważ zimna temperatura znacznie przyśpiesza ich psucie się. Pomidory lubią temperaturę pokojową.
 • Owoce suszone przechowujemy szczelnie zamknięte w słoiku, pojemniku hermetycznym lub folii. Dzięki temu ograniczamy dostęp do nich wilgoci i ewentualnym molom spożywczym. Bez dostępu powietrza owoce suszone zachowają swoją świeżość nawet do roku.
Pojemnik hermetyczny Decor


W pojemniku hermetycznym możemy przechowywać suszone owoce i inne produkty.

Przechowywanie warzyw

Warzyw dostępnych na rynku jest wiele. Każde z nich lubi inne warunki i należy o tym pamiętać przy rozpakowywaniu zakupów.

 • Marchew i włoszczyzna zachowuje świeżość w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. Najlepiej przechowywać je w chłodnej i ciemnej piwnicy. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy trzymać te warzywa na przewiewnych półkach w domu. Świetnie sprawdzają się do tego kosze oraz ażurowe miski. Ważna jest rotacja warzyw, ponieważ zachowują one świeżość tylko klika dni.
 • Ziemniaki to produkty lubiące ciemne i suche miejsca. Najdłużej zachowują świeżość w spiżarni oraz w szafce pod zlewem. Dostęp światła powoduje wcześniejsze kiełkowanie i wypuszczanie pędów przez warzywa. Nie należy takich ziemniaków spożywać, ponieważ w pędach mieści się duża ilość toksyn.
 • Cebula to warzywo, które lub chłód. Nie należy jej jednak przechowywać w lodówce. Świeżość zachowuje najdłużej w torbie do przechowywania cebuli, w ciemnym i chłodnym miejscu.

Torba do przechowywania cebuli

 • Warzywa zielone, czyli brokuły, szparagi oraz sałatę przechowujemy w lodówce. Pamiętajmy jednak, aby nie trzymać ich w bliskim towarzystwie produktów wydzielających etylen (np. papryka, banany, jabłka, gruszki czy pomidory). Powoduje to bowiem ich szybsze żółknięcie i psucie.
 • Czosnek to warzywa, które lub dopływ powietrza i temperaturę pokojową. Świeżość zatrzymuje długo przechowywany w zwykłym plastikowym pojemniku na czosnek lub w glinianym pojemniku do czosnku.  W odpowiednich warunkach zachowuje swój smak i aromat do kilku tygodni.

Odpowiednie przechowywanie warzyw i owoców w kuchni jest bez wątpienia ważne. Niezależnie jednak od tego, jakie produkty kupujemy, zwróćmy uwagę, aby były jędrne i świeże. Uszkodzona skórka produktu sprawia, że do środka wnikają bakterie, powodując ich pleśnienie.

Róbmy też zakupy przemyślane i nie wybierajmy owoców czy warzyw, których nie lubimy. Pamiętajmy o kupowaniu odpowiednich dla nas ilości, by produkty nie leżały tygodniami w naszej kuchni, a co za tym idzie, by się nie psuły.

Ocena: 3.0/5. Oddano 4 głosy.
Please wait...