Kawiarka to mały, niepozorny czajniczek, który pozwala w prosty sposób zaparzyć kawę rodem z włoskiej kawiarni. Obecnie kafetierki wracają do łask, stając się dobrą alternatywą dla droższych ekspresów ciśnieniowych czy przelewowych. Na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli, że aż trudno zdecydować się na jeden konkretny. Jeśli zdecydowałeś się na zakup kawiarki, to z pewnością zastanawiasz się, jaka kawiarka jest lepsza – kawiarka stalowa czy aluminiowa?

Pyszna, aromatyczna i odpowiednio mocna kawa. Rodem z włoskiej kawiarni. To z pewnością marzenie każdego kawosza. Takie marzenie jest jednak na wyciągnięcie ręki. I wcale nie trzeba posiadać specjalnego ekspresu ciśnieniowego. Do zaparzenia mocnego espresso czy klasycznej małej czarnej wystarczy kawiarka ciśnieniowa – mały, włoski czajniczek. Zaprojektowana w 1933 roku kawiarka nie traci na swojej popularności. Nie zdołały jej nawet wyprzeć nowoczesne urządzenia do parzenia kawy. I nie ma się co dziwić. Kawiarki dostępne są w różnych pojemnościach, kształtach, wzorach i kolorach. Do ich działania wystarczy kuchenka, choć i to nie jest wymogiem, jeśli decydujemy się na kawiarkę elektryczną. Dla mnie już samo parzenie kawy w kafetierce to czysta przyjemność – mielę ziarna, umieszczam je na specjalnym sitku, skręcam wszystkie elementy kawiarki i stawiam na kuchence. Gdy usłyszę charakterystyczne bulgotanie, to znak, że czas zdjąć czajniczek z palnika – kawa gotowa. Przelewam aromatyczny napar do filiżanki i już sam zapach wprawia mnie w dobry nastrój. Zdecydowanie inne doznanie smakowe niż zwykła zalewajka czy kawa rozpuszczalna. I pomyśleć, że kilkadziesiąt lat temu, gdzieś tam we Włoszech, parzenie kawy przebiegało podobnie. Warto wczuć się w ten niesamowity klimat. Przekonałam Cię do wypróbowania kawy z kawiarki? To czas zastanowić się teraz, jaka kafetierka będzie najlepszym wyborem – klasyczna kawiarka aluminiowa czy nowoczesna stalowa?

Reklama

kawiarka stalowa czy aluminiowa
Pierwsza włoska kawiarka aluminiowa

Kawiarka to takie małe urządzenie do parzenia kawy, przypominające czajniczek. Jakie są jego początki? Różne źródła podają różne informacje, dlatego trudno ustalić, jak było naprawdę i kto miał największy udział w stworzeniu tego kultowego czajniczka. Przyjmuje się, że kawiarka została wymyślona przez Alfonso Bialettiego, włoskiego inżyniera specjalizującego się, a jakże, w obróbce aluminium. W opracowaniu początkowych projektów miał pomagać mu Luigi di Ponti. Pierwsza kawiarka powstała w 1933 roku. Firma Bialettiego oprócz samych kawiarek produkowała też inne aluminiowe urządzenia kuchenne. W 1946 roku firmę przejął syn Bialettiego, Renato – wprowadził zmiany w budowie pierwszego modelu, skoncentrował pracę firmy na produkcji samej kawiarki i rozpoczął kampanię reklamową. Renato Bialetti bez wątpienia spopularyzował kafetierkę, a nawet wymyślił charakterystyczne logo, które do dzisiaj znajduje się na włoskich kawiarkach marki Bialetti.

Pierwsza kawiarka była właśnie wykonana z aluminium. Jak wyglądała? Podobnie jak współczesne aluminiowe kawiarki. Składała się ze zbiornika na gorącą wodę, pojemnika na zmielone ziarna kawy i zbiornika na zaparzony napój. Można wskazać jednak na pewne różnice. Dolny zbiornik ówczesnej kawiarki był bardziej wypukły, a dzisiejsza rączka z tworzywa sztucznego była niegdyś drewniana. Pierwszy model tak podbił serca Włochów, że do dzisiaj w ofercie włoskiej marki znajdziemy podobną do pierwowzoru kawiarkę – Bialetti Moka Express, dostępną w różnych pojemnościach. To kwintesencja klasycznej kawiarki – srebrny aluminiowy czajniczek o kanciastych bokach, z charakterystycznym logo na górnym zbiorniku.

kawiarka bialetti stalowa czy aluminiowa


Współczesna kawiarka Bialetti Moka Express nawiązuje do pierwowzoru kafetierki.

Kawiarki aluminiowe

Parząc kawę w aluminiowej kawiarce możemy poczuć ten wyjątkowy klimat dawnych lat. I pomyśleć tylko, że kilkadziesiąt lat temu włoskie panie domu trzymały w ręku podobnej konstrukcji czajniczek, stawiały go na palniku i parzyły intensywną w smaku i aromacie kawę. Ach! Kawiarki aluminiowe z pewnością będą idealnym rozwiązaniem dla zwolenników tradycyjnych kafetierek. Choć w przypadku naczyń z aluminium często pojawia się obawa, że aluminium może zmieniać smak napojów i negatywnie wpływać na zdrowie, to jednak producenci zapewniają, że wykorzystany do produkcji materiał uzyskiwany jest z certyfikowanych stopów metalu, bezpiecznych w kontakcie z żywnością. Myślę, że w przypadku dobrej jakości kawiarek aluminiowych z oferty renomowanych marek, takich jak Bialetti, Bugatti, GAT czy Pedrini, nie mamy się czego obawiać. Przez tyle lat parzono kawę w aluminiowych czajniczkach, że niektórzy nie wyobrażają sobie innej metody przyrządzania tego czarnego napoju.

Tradycyjny wygląd

Niewątpliwym atutem kawiarek aluminiowych jest ich tradycyjny wygląd. Charakterystycznych kanciastych kształtów nie znajdziemy wśród kawiarek stalowych. Jeśli więc chcemy poczuć wyjątkowy klimat dawnych lat, zdecyduj my się na kafetierkę z aluminium. Te stalowe mają obłe kształty i wyglądają bardziej nowocześnie.

Wybór kolorów i wzorów

Kolejna zaleta to szeroka gama wzorów i kolorów. Możemy wybierać spośród klasycznych kawiarek w srebrnym kolorze, ale możemy również zdecydować się na kawiarkę czarną, czerwoną, niebieską, żółtą, zieloną, różową, w kolorach włoskiej flagi, z motywem ziaren kawy czy krowich łat. Takiego wyboru nie uświadczymy w przypadku kawiarek ze stali nierdzewnej, które dostępne są wyłącznie w jednym, stalowym kolorze i nie zdobią ich żadne wzory.

Kawiarki aluminiowe różne kolory1. Kawiarka Bialetti Rainbow czerwona, 2. Kawiarka łaciata, 3. Kawiarka Florina brązowa, 4. Kawiarka Bialetti Rainbow żółta

Pojemność kawiarek aluminiowych

Kawiarki aluminiowe dostępne są w różnych pojemnościach. Pamiętajmy, by nie kupować kawiarki „na zapas”. Jeśli planujemy jej użytkowanie dla 1-2 osób, to nie decydujmy się na kafetiery na 12 filiżanek espresso. Pojemność należy dostosować do faktycznych potrzeb. Jakie mamy możliwości? Możemy wybrać włoskie czajniczki przeznaczone do parzenia 1,2, 3, 4, 6, 9, a nawet 12 filiżanek espresso.

Dostosowanie do kuchenki

Kafetierki aluminiowe ze względu na swój materiał wykonania w większości dostosowane są do użytkowania na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Trudno znaleźć modele działające na indukcji, a jeśli są już dostępne, to w ograniczonym wyborze pojemności, wzorów i kolorów. Jeśli więc posiadamy klasyczną kuchenkę gazową, nie będzie problemu ze znalezieniem wymarzonej kawiarki. Ale w przypadku nowoczesnej płyty indukcyjnej, trzeba już zwracać uwagę na oznaczenia producenta, bo nie wszystkie produkty będą dostosowane do działania na indukcji.

Kawiarki elektryczne, z reduktorem i spieniaczem

W ofercie kawiarek aluminiowych znajdziemy również kawiarki elektryczne. Nowoczesne urządzenia, które zachowały jednak swój tradycyjny wygląd. Takich kawiarek nie stawiamy na kuchence, wystarczy jedynie podłączyć je do prądu. Mimo iż są wyposażone w elektryczną podstawę, to nadal zajmują mniej miejsca na blacie niż automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Co więcej, nie trzeba wyczekiwać nad kuchenką charakterystycznego bulgotania, by w odpowiednim momencie zdjąć czajniczek z palnika. Urządzenia po zaparzeniu kawy wyłączą się automatycznie. Dodatkowo niektóre modele wyposażone są w funkcję podtrzymywania temperatury zaparzonej kawy. Wiele z nich posiada też funkcjonalny reduktor pozwalający na dostosowanie pojemności kawiarki do naszych potrzeb, np. zmianę z 2 filiżanek na 4 i odwrotnie. A jeśli oczekujesz czegoś naprawdę ekstra, to możesz wybrać komplet składający się z elektrycznej kawiarki i elektrycznego spieniacza do mleka. Świetne rozwiązanie dla wszystkich, którzy kochają włoską kawę, ale niekoniecznie pod postacią czarnego espresso. 😉 Intensywna czarna plus mleczna pianka to jest to!

1. Kawiarka elektryczna, 2. Kawiarka elektryczna ze spieniaczem

Kawiarki nie tylko do espresso

Wśród kawiarek aluminiowych znajdziemy produkty o specjalnym przeznaczeniu, dostosowane nie tylko do parzenia małej czarnej, ale również do przygotowywania kawy ze spienionym mlekiem, czyli cappuccino (kawiarka Bialetti Mukka) czy parzenia kawy zbożowej (kawiarki Bialetti Orzo Express). W kawiarce w iście włoski sposób można zaparzyć nie tylko espresso, ale również inne rodzaje kawy.

1. Kawiarka do cappuccino Bialetti Mukka Express łaciata, 2. Kawiarka do kawy zbożowej Bialetti Orzo Express

Tańsza opcja

Jeszcze jedną zaletą kawiarek aluminiowych jest ich cena. Oczywiście możemy znaleźć droższe modele, o większych pojemnościach, pochodzące z oferty renomowanych marek. Ale z reguły kawiarki aluminiowe są tańsze niż te wykonane ze stali nierdzewnej (porównując produkty tej samej pojemności i o podobnej jakości). Przykładowo aluminiowa kawiarka Bialetti na 3 filiżanki espresso kosztuje 54 zł, a stalowa kawiarka Bialetti na 2 filiżanki espresso to już koszt 99 zł. Dostępne pojemności kafetierek aluminiowych i stalowych są różne, dlatego mogę porównać produkty tylko o zbliżonej, a nie tej samej pojemności.

Wady? Nie ma produktów idealnych, dlatego i tutaj znajdą się jakieś. Aluminium jest materiałem lekkim i szybko nagrzewającym się, ale nie jest tak odporne na uszkodzenia jak stal nierdzewna. Może też szybciej ulegać odbarwieniom i szybciej czernieć na zewnątrz w wyniku użytkowania nad palnikiem. Samo rozkręcenie kawiarki w celu umycia każdej z jej części nie jest skomplikowane, ale pamiętajmy, że do mycia aluminium lepiej nie używać detergentów. Mycie kawiarki aluminiowej samą wodą może być nieco uciążliwe.


Kawiarki ze stali nierdzewnej

To jaka kafetierka będzie najlepsza – kawiarka aluminiowa czy ze stali nierdzewnej? By podjąć właściwą decyzję, trzeba porównać obie te opcje. Po zapoznaniu się ze specyfikacją kawiarek z aluminium, czas poznać właściwości makinetek ze stali nierdzewnej.

Nowoczesny wygląd

W przypadku kawiarek aluminiowych mowa była o tradycyjnym kształcie, który spodoba się wszystkim zwolennikom stylu vintage. W ofercie stalowych kafetierek takich kanciastych kształtów na pewno nie znajdziemy. Tu przeważa styl nowoczesny. Kawiarki stalowe wyróżniają się smukłym i obłym kształtem. Dolny zbiorniczek na wodę ma gładkie krawędzie, może być prosty lub bardziej brzuchaty. Z kolei zbiornik na zaparzoną kawę sprawia wrażenie dłuższego od tego, który znajdziemy w kawiarkach aluminiowych. Uchwyty kafetierek ze stali są albo otwarte jak w przypadku tych z aluminium, albo zamknięte (jeden i drugi koniec uchwytu przymocowany jest do ścianki kawiarki).

kawiarka aluminiowa czy ze stali nierdzewnej

1. Kawiarka Bialetti Venus, 2. Kawiarka GAT Lady Inox, 3. Kawiarka Bialetti Class Mat, 4. Kawiarka Tescoma Monte Carlo

Stalowy kolor i brak wzorów

Marzysz o czerwonej kawiarce? Próżno szukać jej wśród modeli stalowych! Kolorowe produkty znajdziesz tylko wśród kawiarek aluminiowych. Kawiarki ze stali nierdzewnej nie są pokryte żadnym kolorem, dlatego będą dobrą opcją dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań. Pięknie błyszczą. Jedyny wzór, na który możemy liczyć to po prostu logo danego producenta i tyle. Nie znaczy to jednak, że stalowe kawiarki są nudne. Różnią się między sobą kształtem i wyglądem uchwytów. Na pewno nie są wszystkie takie same.

Pojemność kawiarek stalowych

Tutaj również mamy spory wybór pojemności, zarówno dla 1-2 osób, jak i dla większej liczby osób. Bez problemu znajdziemy kawiarkę dostosowaną do naszych potrzeb. Niektóre modele mają nawet reduktor, który pozwala na zmianę pojemności kawiarki, np. z 3 filiżanek na 1 filiżanek espresso lub odwrotnie.

Kawiarki stalowe na indukcję

Zdecydowana większość kawiarek wykonanych ze stali nierdzewnej dostosowana jest do użytkowania na klasycznych kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych, ale również na nowoczesnych płytach indukcyjnych. Jeśli szukamy zatem urządzenia na indukcję, zajrzyjmy od razu do kategorii kawiarek stalowych. Wśród tych aluminiowych tylko pojedyncze modele, często wyposażone w stalowy dolny zbiornik, są do tego przystosowane. W przypadku posiadania zwykłej kuchenki gazowej i planowania jej wymiany na indukcję, również warto od razu zdecydować się na kawiarkę stalową, która zadziała na jednej i drugiej. To niewątpliwie spora zaleta tego typu kafetierek.

Łatwość utrzymania w czystości

Kawiarka stalowa składa się z tylu samo części, co kawiarka aluminiowa i tyle samo należy wyczyścić. Zarówno w przypadku kawiarek ze stali nierdzewnej, jak i tych z aluminium, raczej nie można myć produktów w zmywarce. Jednak części kawiarek stalowych można bez obaw myć z dodatkiem detergentu, czego lepiej nie robić w przypadku kafetierek aluminiowych. Ze względu na gładki, błyszczący materiał są znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Ceny kawiarek stalowych

Jaka kawiarka jest droższa? Aluminiowa czy stalowa? Z reguły stalowa. Ale pod uwagę trzeba wziąć pojemność, wygląd i markę produktów. W takim porównaniu kawiarki stalowe wypadają jako produkty droższe. Pamiętajmy jednak, że stal nierdzewna jest bardziej odporna na uszkodzenia, a kawiarki z niej wykonane są dostosowane do działania na indukcji. Taką najtańszą na 2 filiżanki espresso nieznanej marki kupimy już za 22 zł, a znanej marki Bialetti na 2 filiżanki możemy nabyć od 99 zł. Ceny droższych modeli dochodzą nawet do ponad 500 zł! Ale dobrej jakości kawiarki ze stali nierdzewnej z pewnością kupimy za kwotę 150-200 zł. Jest to nadal niższa cena niż cena zakupu automatycznego ekspresu ciśnieniowego.

Oryginalne modele

Nawet i wśród stalowych kawiarek możemy znaleźć modele, które zdecydowanie wyróżniają się swoim wyglądem. Do takiej grupy zaliczyłabym kawiarkę, której dolna część wykonana jest ze stali, ale górna ma kształt porcelanowego imbryka. Naprawdę pięknie się to prezentuje. Innym ciekawym modelem jest stalowa kawiarka, której dolna cześć utrzymana jest w klasycznym srebrnym kolorze, a górna w modnym kolorze miedzianym. Takie kawiarki są jednak znacznie droższe od pozostałych modeli i kosztują ponad 300 zł. Dostępna jest również kawiarka pozbawiona górnego zbiorniczka na zaparzoną kawę. Jak to możliwe? Zamiast tego mamy po prostu dwie rurki, przez które przelewa się kawa prosto do podstawionych filiżanek.

1. Kawiarka porcelanowa Cilio Nicole, 2. Kawiarka stalowa Kitchen Craft Lexpress, 3. Kawiarka stalowa Cilio Caffettiera

Wady? W przypadku kawiarek stalowych nie mamy tak bogatej gamy kolorystycznej, jak w przypadku kawiarek aluminiowych. Porzućmy marzenia o stalowej kawiarce w eleganckim, czarnym kolorze czy o pastelowym, błękitnym odcieniu. Tu do wybory mamy polerowaną na wysoki połysk stal, pozbawioną wzorów. Musimy liczyć się też z wyższą ceną.


Porównanie – kawiarka aluminiowa czy stalowa?

No to jaka kawiarka jest lepsza – ta stalowa czy aluminiowa? Strony medalu są dwie 🙂 Nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo dla każdego z nas będzie ważne, co innego. Zależy Ci na tradycyjnym włoskim czajniczku w ciekawym kolorze, a do tego w dobrej cenie? Wybierz kawiarkę aluminiową. A może chcesz bardziej nowoczesną kafetierkę, odporną na uszkodzenia i dostosowaną do działania na indukcji? Szukaj wśród kawiarek stalowych, ale licz się z wyższą ceną.

Kawiarki aluminioweKawiarki stalowe
Materiałlekkie aluminium, które szybko się nagrzewaodporna na uszkodzenia stal nierdzewna
Kształttradycyjny kanciasty kształt nawiązujący do pierwowzorunowoczesny obły kształt
Kolory i wzoryduży wybór kolorów i wzorówkolor stalowy, błyszczące
Kuchenkaw większości na kuchenki gazowe, elektryczne i ceramiczne
nowoczesny obły kształt
w większości na kuchenki gazowe, elektryczne, ceramiczne i dodatkowo indukcyjne
Modele elektrycznedostępność modeli elektrycznych z reduktorem
Inne funkcjedostępność modeli do parzenia cappuccino i do kawy zbożowejdostępność eleganckich kawiarek z porcelanowym
Pojemność2-10 filiżanek1-12 filiżanek
Mycienie można myć w zmywarce, do mycia ręcznego samą wodą bez detergentunie można myć w zmywarce, do mycia ręcznego z użyciem detergentu
Zakres cen20-280 zł22-560 zł
MarkiAriete, Bastiani Italia, Bialetti, Bugatti, Cilio Premium, Domotti, Florina, Forever, GAT, Gefu, Giannini, Konighoffer, Odelo, Pedrini, Tadar, Tescoma, Zest For LifeBialetti, Cilio Premium, Domotti, Florina, Forever, GAT, Gefu, Giannini, Kela, Kitchen Craft, Pedrini, Tadar, Tescoma

Jaka kawiarka lepsza stalowa czy aluminiowa?

Zastanawiając się, czy wybrać kawiarkę ze stali nierdzewnej czy z aluminium, musimy wziąć pod uwagę różne aspekty. Pamiętajmy, że kawa z kawiarki to kawa dość intensywna w smaku i aromacie. O średniej zawartości kofeiny. Taki napar przypadnie do gustu przede wszystkim miłośnikom espresso lub kawy americano, ale kawę z mlekiem też da radę zrobić. Tym bardziej, że dostępne są modele ze spieniaczem do mleka, pozwalające zaparzyć pyszne cappuccino czy cafe latte. No to jak, kawiarka ze stali nierdzewnej czy z aluminium? Przestudiuj wszystkie podane wyżej informacje i przejrzyj dostępne modele kawiarek w ofertach różnych producentów, tych mniej lub bardziej znanych.  Jeśli dopiero co zaczynasz przygodę z kawiarką i chcesz przetestować, czy taki sposób parzenia kawy Ci odpowiada, wybierz dobry, ale tańszy model. A jeśli już na 100% wiesz, że taka włoska, intensywna kawa jest dla Ciebie, to śmiało zainwestuj w droższą, ale lepszej jakości kafetierkę. A może szukasz kawiarki na prezent dla bliskiej osoby? Myślę, że w takim przypadku warto podejrzeć, co oferują włoskie marki, specjalizujące się w produkcji kawiarek.

Ocena: 2.9/5.
Please wait...