Jak podać rosół z makaronem, barszcz z uszkami, żur i zapiekaną zupę cebulową? Wykorzystać głębokie talerze, miseczki, bulionówki, filiżanki czy kokilki do zupy? Podawanie zupy to nie lada sztuka! Warto wiedzieć, jakie naczynie będzie odpowiednie do podawania konkretnego rodzaju zupy. Dzięki temu zaserwujemy zupę w iście elegancki sposób.

Rodzaje zup polskich serwowanych na codzienny obiad i od święta są naprawdę przeróżne! Podajemy zupy z dodatkami, czyste, zupy-krem, aromatyczne buliony klarowane jajkiem, zapiekane cebulowe i serowe. Każdy rodzaj zupy wymaga innej techniki podania. Warto je znać, by wiedzieć jak prawidłowo podać rosół na rodzinnym przyjęciu i zaserwować barszcz z uszkami na święta.

Reklama

Naczynia do podawania zup:
 • głębokie talerze
 • miseczki
 • bulionówki
 • porcelanowe filiżanki
 • małe filiżanki
 • kokilki
 • platerowane kubki
 • wazy
 • inne formy, np. zupa w chlebie lub w słoiku

Zasady podawania zup – jakie naczynia do jakiej zupy?

Talerze głębokie do zupy

Talerz głęboki na zupę to naczynie, w którym podaje się zupy z dodatkami, takie jak tradycyjny rosół z makaronem lub kołdunami czy czerwony barszcz z uszkami. W takich naczyniach możesz serwować również chłodniki. Głęboki talerz sprawdzi się przede wszystkim przy serwowaniu zup na co dzień. Pamiętaj, by nie kłaść łyżki na pustym naczyniu lub zanurzać jej w nalanej zupie. Łyżkę połóż z prawej strony nakrycia. Talerz do zupy może być wykonany z porcelany, ceramiki lub szkła. Podczas proszonych obiadów i eleganckich przyjęć najlepiej będą prezentować się białe porcelanowe talerze. Natomiast jeśli serwujemy obiad na co dzień, naczynia mogą być zdobione przeróżnymi wzorami – motywami kwiatów, owoców czy ozdobnej kratki.

Jeśli zupa zawiera dodatki w postaci makaronu, warzyw, mięsa, kluseczek, uszek czy kołdunów, to podaj ją w głębokim talerzu.

Miseczki do zupy

Salaterki i miseczki mogą służyć do serwowania surówek, deserów i sałatek, ale sprawdzą się również przy podawaniu różnego rodzaju zup. Te bardziej eleganckie, wykonane ze śnieżnobiałej porcelany i zdobione delikatnymi motywami, warto wykorzystać do serwowania zup z dodatkami. Porcelanowe miseczki do zupy sprawdzą się również przy podawaniu zupy-krem, ale dodatki takie jak grzanki czy groszek ptysiowy lepiej podać w osobnym naczyniu. Ceramiczne, kolorowe miseczki będą dobre do nalewania mniejszych porcji zupy, nie od święta, ale na co dzień. Miseczki to również niezastąpione naczynie do podawania zup z kuchni azjatyckiej!

Bulionówki do zupy

Eleganckie bulionówki, znane również jako barszczówki, sprawdzają się na odświętnych obiadach i różnego rodzaju przyjęciach. Bulionówki przypominają małe miseczki z dwoma uszkami. Bulionówki będą idealne do serwowania zup czystych – barszczu, bulionu oraz niektórych chłodników. Naczynie może być wykonane z porcelany, ceramiki lub szkła. Dostępne są eleganckie, białe bulionówki na zupę lub takie zdobione różnymi wzorami. Na szczególną uwagę zasługują naczynia z ludowymi motywami, które znajdziesz w ofercie marki Bolesławiec.

Bulionówkę ustaw na talerzyku wyłożonym papierową serwetką. Łyżkę połóż z prawej strony nakrycia. Jako że bulionówki wykorzystuje się przy serwowaniu zup czystych, to dodatki w postaci pasztecików i diablotek podaj na osobnym talerzyku, z lewej strony bulionówki.

Bulionówki wykorzystaj do podawania zup czystych, bez dodatków. Paszteciki czy diaboletki podaj osobno.

Porcelanowe i ceramiczne filiżanki do zupy

Kolejne naczynie do podawania zupy to porcelanowa lub ceramiczna filiżanka do zupy z jednym uchem. Co ją odróżnia od zwykłej filiżanki do kawy? Na pewno pojemność! Naczynia mają zazwyczaj 400-500 ml. Takie naczynie na zupę służy do serwowania zupy-krem, ale i zup czystych typu consomme (bardzo aromatyczny wywar mięsno-warzywny, klarowany białkami jaj i surowym mięsem mielonym). Filiżankę ustaw na talerzyku wyłożonym papierową serwetką, a po prawej stronie połóż łyżeczkę deserową. Grzanki lub groszek ptysiowy do zupy-krem dosyp tuż przed podaniem, by dodatki zachowały swoją kruchość.

Małe filiżanki na specjalną zupę

W filiżankach o mniejszej pojemności podaje się zupy specjalne. W małej filiżance możesz podać zupę z przepiórczych jaj czy zupę z żółwia. Podobnie jak większą filiżankę do zupy, tak i tę ustaw na talerzyku, ale bez papierowej serwetki. Obok nakrycia połóż łyżeczkę do mokki. Do takich specjalnych zup możesz zaserwować dodatki: drobne kluseczki, przepiórcze jaja i szparagi.

Kokilki, czyli naczynia do zapiekania zupy

W kokilkach podawaj zupy zapiekane. Ceramiczne lub kamionkowe kokilki to świetne naczynia do zapiekania i podawania zupy cebulowej i serowej. Naczynia napełnione zupą możesz włożyć do pieca, a stamtąd prosto zaserwować gościom na stół. Kokilki do zupy mogą być białe lub kolorowe. Niektóre przypominają małe garczki z pokrywką. Zapiekana zupa podana w takim naczyniu wygląda jeszcze bardziej apetycznie!

Platerowany kubek na zupę

Podawanie zupy w platerowanym kubku to najbardziej wykwintny ze sposobów serwowania tego dania. Potrawy serwowane w platerowanych naczyniach przywodzą na myśl szlacheckie uczty. Jakie zupy podawać w takim kubku? Kremowe zupy jarzynowe, zupy podprawione śmietaną i żółtkiem oraz chłodniki. Kubek platerowany ustaw na małym talerzyku i zwróć uwagę, by jego uszko było skierowane w lewą stronę. Z prawej strony nakrycia połóż łyżkę deserową.

Inne sposoby na serwowanie zup

Do podawania zup możesz wykorzystać również dość oryginalne „naczynia do zupy”. Staropolski żurek z jajkiem lub barszcz biały warto zaserwować w chlebie, który ustawia się na talerzu wyłożonym serwetką. Z kolei kremową zupę dyniową możesz podać w wydrążonej dyni. Warto wykorzystać także słoiki typu weck i podać w nich chłodniki. Takie oryginalne sposoby serwowania zup na pewno zrobią wrażenie na gościach!

Ozdobna waza do zupy

Porcelanowe czy ceramiczne wazy do zupy przydają się do podawania zup klarownych i podprawionych. Serwowanie zupy z wazy jest bardzo elegancką metodą, którą warto wykorzystywać podczas specjalnych okazji, w których uczestniczy liczniejsze grono gości: świątecznej kolacji, proszonego obiadu lub rodzinnego przyjęcia. Wazę napełnioną zupą ustaw na środku stołu, by wszyscy goście mogli samodzielnie napełnić swoje naczynia. Możesz również przejąć rolę kelnera i sam rozlewać zupę do miseczek czy talerzy.

Pamiętaj, że ważne jest utrzymanie temperatury zupy. Warto wcześniej podgrzać talerze lub wykorzystać specjalną podgrzewaną wazę do zupy, która na długo utrzyma ciepło domowego dania. Waza na zupę może być biała lub zdobiona. Wykonana z porcelany, ceramiki, kamionki, szkła lub ze stali nierdzewnej.

Waza do zupy z podgrzewaczem Odelo Simple


Rodzaje zup i sposób podawania – zestawienie

Naczynie na zupęRodzaje zupyJak podawać?
Talerz głębokiZupy z dodatkami (warzywami, mięsem, makaronem, kluskami, uszkami):

 • rosół z makaronem
 • barszcz z uszkami
 • bulion z kołdunami
 • bulion z warzywami
Łyżkę połóż po prawej stronie nakrycia, nie wkładaj jej do zupy lub pustego talerza.
Miseczka
 • zupy z kuchni azjatyckiej,
 • zupy serwowane na co dzień (eleganckie miseczki do zup z dodatkami, a inne do zupy-krem)
Porcje zupy serwowane na co dzień, przy nieformalnych spotkaniach.
Bulionówka
 • zupy czyste (bez dodatków): barszcz, bulion
 • niektóre chłodniki
Bulionówkę ustaw na talerzyku wyłożonym papierową serwetką. Łyżkę połóż z prawej strony. Zupy czyste serwuj z dodatkami ( pasztecikami i diablotekami) podawanymi na osobnym talerzyku, z lewej strony bulionówki.
Pojemna filiżanka
 • zupa-krem
 • zupy czyste typu “consomme”
Filiżankę ustaw na talerzyku wyłożonym papierową serwetką. Z prawej strony połóż łyżeczkę deserową. Tuż przed podaniem dosyp do zupy grzanki lub groszek ptysiowy.
Mała filiżanka
 • zupy specjalne (zupa z przepiórczych jaj, z wieloryba, z żółwia)
Małą filiżankę do zupy ustaw na talerzyku, bez papierowej serwetki. Z prawej strony połóż łyżeczkę do mokki. Dodatki zaserwuj osobno: drobne kluseczki, przepiórcze jaja i szparagi.
Kokilka
 • zupy zapiekane (zupa cebulowa, serowa)
Kokilki napełnione zupą wstaw do pieca, a po zapieczeniu zaserwuj prosto na stół.
Platerowany kubek
 • zupy podprawiane śmietaną i żółtkiem
 • chłodniki
 • kremowe zupy jarzynowe
Kubek platerowany ustaw na małym talerzyku, uszko skierowane w lewą stronę. Z prawej strony nakrycia połóż łyżkę deserową.
Waza do zupy
 • zupy klarowane i podprawione
Wazę napełnioną zupą ustaw na środku stołu. Rozlej zupę gościom lub pozwól na samodzielnie nalewanie do naczyń.
Ocena: 4.4/5.
Please wait...